Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Japanese food and drinks!


  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#46 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 16 January 2008 - 09:51

για το γιο σούσι έχω ακούσει τα χειρότερα. Ξέρει κανείς να ποστάρει 2-3 μαγαζάκια που να είναι με νορμάλ τιμές και να μη χρειαστεί να περάσεις την υπόλοιπή σου μέρα στο νοσοκομείο ή στην τουαλέτα?
υπογραφή εκτός κανονισμών

#47 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 16 January 2008 - 13:43

Χμμ...Δεν μου ρχεται κάποιο συγκεκριμένο σημείο αλλά θα το ψάξω μεη την 1η ευκαιρία thnx

No problem...Και εγω θα παω με την πρωτη ευκαιρια να παρω ενα μπουκαλι Sake...:hahaha::wis:
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#48 MechDesigner

MechDesigner

    Mech Apprentice Engineer

  • Members
  • 61 posts

Posted 28 January 2008 - 22:21

Kορυφαιο sushi bar για μενα ειναι το Yuzoi στην Γλυφαδα οπου παω οταν θελω να φαω πραγματικο γιαπωνεζικο φαγητο. Εχει εξαιρετικα καθαρο περιβαλλον και ολα τα φαγητα σερβιρονται συμφωνα με την ιαπωνικη παραδοση. Εαν πετυχεται το αφεντικο τον Καριμ ειναι προθυμος να μοιραστει και μερικα μυστικα της δουλειας του και γενικα ειναι πολυ φιλοξενο και μοναδικο εστιατοριο. Μονο μειονεκτημα ειναι οτι δεν κανει delivery :sigh2: ...

#49 MechDesigner

MechDesigner

    Mech Apprentice Engineer

  • Members
  • 61 posts

Posted 31 January 2008 - 15:37

A και παραλιγο να ξεχασω το πιο σημαντικο μερος για γιαπωνεζικα φαγητα ! Ειναι ενα μικρο μαγαζακι στην Γλυφαδα στο στενο στα αριστερα του Hondos Center και εχει οτιδηποτε μπορειτε να φανταστειτε γιαπωνεζικο κ κινεζικο φαγητο, ρυζια γενικως, τσαγια, σακε μπολικο (αυτα ειναι =) ) και οτιδηποτε βαλει ο νου σας απο ασιατικα φρουτα που δυσκολα θα βρειτε στην ελλαδα οπως η ταιλανδεζικη καρυδα που ειναι κλασεις ανωτερη απο την ινδικη. Αξιζει να το επισκεφθειτε παντως.
グえんのすけ クあらもりた
^^^^^^ 山^^^^^^
^^^^^ 麒麟^^^^^^
Posted Image

#50 MechDesigner

MechDesigner

    Mech Apprentice Engineer

  • Members
  • 61 posts

Posted 06 February 2008 - 18:39

που μπορουμε να βρουμε pocky??:hmmm::hmmm:


Pocky εχει σε αυτο το μαγαζακι που σας ειπα στην Γλυφαδα και μπολικο μαλιστα. Οποιος ενδιαφερεται ας βιαστει γιατι δεν βλεπω να κρατανε οι προμηθειες:hahaha:

Ρε παιδιά από τότε που είδα το Naruto ψάχνω να βρω ramen! ξέρετε πού μπορώ να βρω;


Επισης σε εκεινο το μαγαζι εχει ειδικα noodles για ραμεν και τα παραδοσιακα χοντρα γιαπωνεζικα noodles για σουπες.
グえんのすけ クあらもりた
^^^^^^ 山^^^^^^
^^^^^ 麒麟^^^^^^
Posted Image

#51 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 06 February 2008 - 18:43

Uhm... no multiposting, please, use the Posted Image button. :thatsit:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#52 Raptor

Raptor

    ヴィジュアル系,

  • Members
  • 93 posts

Posted 09 February 2008 - 19:45

Iαπωνική κουζίνα δεν παλεύεται...
Ειλικρινα αναρωτιέμαι πως μπορούν να τα τρώνε...
Εγώ έφαγα sushi στο The Mall και μόνο που δεν ξέρασα πάνω σε κάτι emo που περνούσαν...
Το καλύτερο φαί στο κόσμο είναι το Ελληνικό και το Κινέζικο...
Πάρτε το χαμπάρι...
Ετσι και αλλιώς οι μερίδες τους είναι μικροσκοπικές...
Βάλε εκιά αντικριστό κατσίκι, χοχλιούς μπουμπουριστούς, κωλοκυθοκεφτέδες, ντάκο με ντομάτα και ρακί (σακε στη προκειμένη περίπτωση)
να χορτάσεις...
Spoiler:
Ξεπερνά τα 250 pixels ύψος.

#53 retsudo

retsudo

    Anime Freak

  • Members
  • 369 posts

Posted 09 February 2008 - 19:50

Ουτε και μενα μ' αρεσει το σουσι. Αυτο που θα θελα να χτυπησω ειναι κανενα takoyaki.
Γιατι δεν τα φτιαχνει κανενας;
Posted Image

#54 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 10 February 2008 - 10:39

Λιγο μυαλο πριν γραφετε δεν βλαπτει...

Η Ιαπωνικη κουζινα δεν ειναι μονο sushi.. Επισης το sushi που μπορεις να φας σε μερη σαν το Mall δεν ειναι οτι καλυτερο...

Ειναι σαν να λες οτι η Ελληνικη κουζινα ειναι μονο η φετα... Ριξτε μια ματια στο υπολοιπο thread πρωτου κανετε γενικολογιες... Η ιαπωνικη κουζινα ειναι αρκετα πλουσια για να καλυψει τις αναγκες καποιου που δεν τρωει sushi η ψαροειδη..
Posted Image

#55 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 12 February 2008 - 10:49

Πήρα χθες από το σούπερ μάρκετ κάτι μίζο σουπίτσες σε φακελάκια που απλά προσθέτεις νερό. Σαν εμφάνιση μέσα στο φακελάκι δεν λέει και πολλά , είναι λίγο σιχαμερό για να είμαι ειλικρινής. Με νερό βέβαια είναι μία χαρά και αρκετά νόστιμο. Αν προσθέσεις και νουντλς ή κανένα λαχανικό θα είναι ακόμα πιό ωραίο. Δοκιμάστε το.....
υπογραφή εκτός κανονισμών

#56 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 12 February 2008 - 22:27

την κυριακη πηρα την εφημεριδα Το Βημα. μια φορα το μηνα λοιπον δινουν το ενθετο ΒημαGourmet. ων παθιασμενος με την μαγειρικη συχνα λοιπον το ξεφυλλιζω για να ξεσηκωσω συνταγες.

προς εκπληξη μου αυτη τη φορα το κυριως αρθρο ειχε τον εξης τιτλο Love in Japan. συγκεκριμενα ο σεφ εδωσε μερικες συνταγες προσπαθωντας να ανταποκριθει σε " ιδανικο δειπνο ενος ερωτικου τετ- α- τετ"

αντιπαρερχομαι το ερωτικο τετ - α - τετ και προχωραω

δινει λοιπον τα εξης πιατα:

1. σουπα με μανιταρια σιτακε
2. σασιμι σολωμου
3. γαριδες με πρασινο καρι
4. γλυκοξινο χοιρινο με νουντλς
5. παγωτο βανιλια με κερηθρα και μελι.

παρα πολυ ωραια ως εδω, "ψηθηκα" κιολας να δοκιμασω να τα φτιαξω.

το κακο ξεκιναει οταν αρχιζω να διαβαζω συστατικα
δηλαδη. που θα βρω εγω μανιταρια σιτακε, μανιταρια πορτσινι, παστα πρασινου καρι, φυκι νορι, egg noodles και γυρη λουλουδιων? (το τελευταιο ειναι για το παγωτο και αν θελετε με πιστευετε). ζω στην Θεσσαλονικη και πιστευω οτι ακομα και στο Carfurr δεν θα τα βρω...

και αντε την γυρη παει στα διαλαααα δεν την βαζεις αλλα τα αλλα ειναι συστατικα σοβαρα....

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#57 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 12 February 2008 - 22:30

Μανιτάρια πορτσίνι και πάστα πράσινου κάρυ μάλλον θα βρείς σε Carrefour ή Βασιλόπουλο. Για τα πορτσίνι σίγουρα, μιας και σίγουρα υπάρχουν. Ιταλικής προέλευσης και έχω πάρει από Βασιλόπουλο. Κάρυ διάφορα έχουνε, έχω δεί. Φύκια και egg noodles φέρνουν κατά καιρούς.

#58 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 February 2008 - 22:33

την κυριακη πηρα την εφημεριδα Το Βημα. μια φορα το μηνα λοιπον δινουν το ενθετο ΒημαGourmet. ων παθιασμενος με την μαγειρικη συχνα λοιπον το ξεφυλλιζω για να ξεσηκωσω συνταγες.

προς εκπληξη μου αυτη τη φορα το κυριως αρθρο ειχε τον εξης τιτλο Love in Japan. συγκεκριμενα ο σεφ εδωσε μερικες συνταγες προσπαθωντας να ανταποκριθει σε " ιδανικο δειπνο ενος ερωτικου τετ- α- τετ"

αντιπαρερχομαι το ερωτικο τετ - α - τετ και προχωραω

δινει λοιπον τα εξης πιατα:

1. σουπα με μανιταρια σιτακε
2. σασιμι σολωμου
3. γαριδες με πρασινο καρι
4. γλυκοξινο χοιρινο με νουντλς
5. παγωτο βανιλια με κερηθρα και μελι.

παρα πολυ ωραια ως εδω, "ψηθηκα" κιολας να δοκιμασω να τα φτιαξω.

το κακο ξεκιναει οταν αρχιζω να διαβαζω συστατικα
δηλαδη. που θα βρω εγω μανιταρια σιτακε, μανιταρια πορτσινι, παστα πρασινου καρι, φυκι νορι, egg noodles και γυρη λουλουδιων? (το τελευταιο ειναι για το παγωτο και αν θελετε με πιστευετε). ζω στην Θεσσαλονικη και πιστευω οτι ακομα και στο Carfurr δεν θα τα βρω...

και αντε την γυρη παει στα διαλαααα δεν την βαζεις αλλα τα αλλα ειναι συστατικα σοβαρα....


αν με καλέσεις να φάμε μαζί θα σου τα φέρω εγώ
(εκβιασμός uber alles)

#59 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 12 February 2008 - 22:51

εντάξει τα υλικά αυτά δεν υπάρχουν απλά...
ΥΓ. πολυ καλά είναι και τα νουντλς των σουπερμαρκετ που πωλούνται σε πλαστικό δοχείο και βάζεις νερό , κλείνεις το καπάκι για 3 λεπτά και έτοιμα...
υπογραφή εκτός κανονισμών

#60 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 13 February 2008 - 09:34

την κυριακη πηρα την εφημεριδα Το Βημα. μια φορα το μηνα λοιπον δινουν το ενθετο ΒημαGourmet. ων παθιασμενος με την μαγειρικη συχνα λοιπον το ξεφυλλιζω για να ξεσηκωσω συνταγες.

προς εκπληξη μου αυτη τη φορα το κυριως αρθρο ειχε τον εξης τιτλο Love in Japan. συγκεκριμενα ο σεφ εδωσε μερικες συνταγες προσπαθωντας να ανταποκριθει σε " ιδανικο δειπνο ενος ερωτικου τετ- α- τετ"

αντιπαρερχομαι το ερωτικο τετ - α - τετ και προχωραω

δινει λοιπον τα εξης πιατα:

1. σουπα με μανιταρια σιτακε
2. σασιμι σολωμου
3. γαριδες με πρασινο καρι
4. γλυκοξινο χοιρινο με νουντλς
5. παγωτο βανιλια με κερηθρα και μελι.

παρα πολυ ωραια ως εδω, "ψηθηκα" κιολας να δοκιμασω να τα φτιαξω.

το κακο ξεκιναει οταν αρχιζω να διαβαζω συστατικα
δηλαδη. που θα βρω εγω μανιταρια σιτακε, μανιταρια πορτσινι, παστα πρασινου καρι, φυκι νορι, egg noodles και γυρη λουλουδιων? (το τελευταιο ειναι για το παγωτο και αν θελετε με πιστευετε). ζω στην Θεσσαλονικη και πιστευω οτι ακομα και στο Carfurr δεν θα τα βρω...

και αντε την γυρη παει στα διαλαααα δεν την βαζεις αλλα τα αλλα ειναι συστατικα σοβαρα....


Στον Κοσμα δοκιμασες?

(Διαβασε ολο το thread για περισοτερα info)
Posted Image