Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Japanese food and drinks!


  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#16 Sanosuke

Sanosuke

    Anime Fan

  • Members
  • 245 posts

Posted 07 November 2007 - 11:46

Kαι εγω μεσα ειμαι για furin kazaan...μαλλον θα παω κατα εκει την αυτην εβδομαδα...:wooi2::wooi2::wooi2:αλλα ειμαι απογευμα αυτην εβδομαδα(η την αλλη εβδομαδα ειμαι πρωι οποτε μπορω οποτε θελετε) στην δουλεια ..αν ειναι ανοιχτα κυριακη μεσααααααααααααααααααααααααααααααα....(δεν εχω παει κυριακη)

#17 ilektra

ilektra

    nightmares in my sleep

  • Members
  • 19 posts

Posted 07 November 2007 - 14:04

το καλυτερο sushi το εχω φαει σε ενα sushadiko να το πω..... στο κολωνακι. αλλα δεν θυμαμαι πως το λενε! και εχω φαει sushi και στο λονδινο και στο παρισι και σε διαφορες αλλες ευρωπαικες πολεις (πολυταξιδεμενη... πφφφ...σιγα ψωναρα...αλλα τεσπα ) και ειναι ανταξιο!

#18 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 07 November 2007 - 14:56

Μια που αναφερθηκε, ας κανω μια παρουσιαση στο..

POCKY!!!!!!!!!

Το εχουμε δει σε πολλα ανιμε να το μασουλανε οι ηρωες. Ειναι το πιο γνωστο σνακ της Ιαπωνιας. Ειναι βασικα ενα μακρουλο μπισκοτοειδες ραβδακι καλυμενο με σοκολατα και αλλα διαφορα καλουδια. Εγω εχω δοκιμασει μονο το κλασσικο με την σοκολατα.

Δεν ειναι κατι wow, η κατι που σου προκαλει γευστικο οργασμο. Ειναι νοστιμο, αλλα το μυστικο του ειναι οτι δεν μπορεις να σταματησεις να το τρως. Ξεκινας με ενα και πριν το καταλαβεις εχεις φαει ολο το κουτι, και ψαχνεις για αλλο.

Posted Image

Οπως ειπα υπαρχουν πολλες γευσεις,και συχνα πυκνα οι καλυτερες ειναι αυτες που κυκλοφορουν σε limited edtion οπως ανεφερε ο αντιπροσωπος μας στο Σαππορο. Εχει κανει την εμφανιση του σε πολλα ανιμε, και για παραδειγμα η Kagami απο το Lucky Star ολη την ωρα μασουλουσε ενα.

Χαρακτηριστικες ειναι επισης οι διαφημισεις του Pocky στην Ιαπωνικη tv. Συνηθως ειναι κουφες και πρωταγονιστουν γνωστα μελη του Ιαπωνικου show-biz.

YouTube - Pocky Commercial Zombies

YouTube - Pocky Commercial- Kiss

YouTube - Morning Musume Pocky Commercial
Posted Image

#19 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 21 November 2007 - 12:24

Εδώ παρακάτω, έχω φωτογραφίες από τα καλύτερα φαγητά που δοκίμασα στο ταξίδι που έκανα στην Ιαπωνία, μαζί με τον Kaba. :congrats:

*Όταν καποιος μου λεει "Έχω Καλά και Κακά νέα, με ποια θες να ξεκινήσω?" εγώ του απαντάω αμέσως "Με τα Κακά!" Ετσι θα ξεκινήσω και το πόστ. Δηλαδή με ο,τι χειρότερο έφαγα στην Ιαπωνία.
Πρόκειται για ένα Katsudon, το πιο άνοστο, χλωμό, παπαριασμένο, νερόβραστο-χάλια που θα μπορούσε να φάει ποτέ κανείς! Το φάγαμε σ' ενα μικρό εστιατόριο έγω από το αξιοθέατο Kinkaku ji στο Κιότο...

Spoiler:


...ενώ αμέσως παρακάτω θα δείτε σκανναρισμένη την απόδειξη από αυτό το εστιατόριο, οπου οι παπούληδες που χαν το μαγαζί, όχι απλά μας σερβιραν...αυτό που μας σερβιραν, αλλά μας χρεωσαν ΚΑΙ παραπάνω, σε σχεση με την τιμή που ηταν γραμμένη στη βιτρίνα!! Αυτοί πρεπει να χαν κάνει-Ελλάδα-μεριά...δεεν εξηγείται...

Spoiler:


--------------------------------

*Πάμε τώρα στα Ευχάριστα!

*Εστιατόριο Ikyuu-san στο Κιότο. Okonomiyaki και Yakisoba επάνω στη θερμενόμενη πλάκα! 20' αναμονή στην ουρά για τραπέζι, αλλά ΑΞΙΖΕ απίστευτα!

Spoiler:


*...αλλά και το επιδόρπιο όμως....!!!

Spoiler:


*Yaki-niku. Τοκιο, περιοχή Mitaka. Όσο θες το ψήνεις! Αλλο πράμα!

Spoiler:


(το red-eye στη φωτο το αφησα επίτηδες...)

*Το γιαπωνέζικο πιάτο που λέγεται Κάρι. Εκπληκτικό! Ειδικά το κάρι της αλυσίδας εστιατορίων CoCo Ichiban (που τα πήραμε κυριολεκτικά ζβάρνα σε Τοκιο, Ναρα και Κιότο...

Spoiler:


*Στο CoCo Ichiban στο Κιότο, ο Kabamaroudis επιχείρησε...Καρι level #7 (εχει βαθμίδες "καυτερού" από 0 ως 10). Και τα κατάφερε! Αν και τα...χείλα (sic) του κοκκίνησαν και μάλλον φούσκωσαν σαν του Shirakawa...
Στο φετινό του ταξίδι, καταφερε και Κάρι #10!

Spoiler:


*(Αααχ!) Εστιατόριο-"ψητάδικο" Suteki ya (το όνομα περιέχει λογοπαίγνιο-Kansai ben) στο Κιότο. Το ΛΑΤΡΕΨΑ!

Spoiler:


*Η πατρίδα και Πηγή του takoyaki. Oosaka!!! Αγορασμένο οπ-ωσ-δήποτε σε πάγκο, στον περίβολο του Oosaka-jo

Spoiler:



*Omu-raisu...και τα λόγια είναι φτώχεια...

Spoiler:



*o-bento που κολατσίσαμε σε παρκάκι της πόλης Gotenba (2 ωρες με τρένο από το Τοκιο και το κοντινότερο σημειο απ όπου μπορείς να δεις το Fuji, ταξιδευοντας με τρένο)

Spoiler:



*Να τώρα, το νοστιμότερο φαγητό που έφαγα στην Ιαπωνία! Πρόκειται για Katsudon, όχι όμως σερβιρισμένο με τον κλασσικό τρόπο, αλλά ξεχωριστά (γι αυτό και στον κατάλογο το έγραφε separaato).

Spoiler:


*Εδώ πέρα, έχουμε ένα soft drink από vending-machine στην Όσακα. Πρόκειται για αναψυκτικό-γευση σταφυλι ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ρογες σταφύλι μέσα στο κουτάκι! Τα σπαγεεε!!

Spoiler:


--------------------------------------------

*Για το τελος-τελος, εχω να αφιερώσω 2 φωτό αποκλειστικά στον Ayu-mania...

Spoiler:


Spoiler:


#20 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 21 November 2007 - 13:20

Tomodachi, a thousand respects for your last post...

:nod::nod::nod:

Μιλαμε τα σπασες... Αφου στις 2 τελευταιες φωτο νομιζα οτι επαιζε η μουσικη απο το Densha Otoko στα αυτια μου..

:wooi2::wooi2:

Καλα θεικα πιατα.. Ποτε θα παμε Japan ειπαμε? :Blissfull:

Παντως εκεινα τα κουλ τηγανακια τα θελω. Αν πας καμια βολτα Λονδινο, πηγαινε στο Abeno Too Okonomiyaki Restaurant. Ειναι πολυ καλο και εχει και αλλα πιατα απο Kansai. Εχει και αυτο τραπεζακια με hot plate στη μεση και ερχεται μια kawaii γιαπωνεζουλα να σου φτιαξει το okonomiyaki

ABENO OKONOMIYAKI

Του την ειπαν του Kaba για τον ανορθοδοξο τροπο που χρησιμοποιουσε τα chopsticks?

:hahaha:
Posted Image

#21 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 21 November 2007 - 17:36

Tomodachi, a thousand respects for your last post...

:nod::nod::nod:

Μιλαμε τα σπασες... Αφου στις 2 τελευταιες φωτο νομιζα οτι επαιζε η μουσικη απο το Densha Otoko στα αυτια μου..

:wooi2::wooi2:


Ευχαριστώ!!! :blush2:



Του την ειπαν του Kaba για τον ανορθοδοξο τροπο που χρησιμοποιουσε τα chopsticks?

:hahaha:


...και έτοιμοι να ήταν να του την πούνε, αφου έφαγε ωμό κιμά ανακατεμένο με ωμό αυγό, κάνανε πίσω!

Spoiler:



*Πηγαίνοντας παρακάτω, θα δούμε λίγα ενδιαφέροντα snack-ίσημα πραμματάκια, όπως αυτά που πωλούνται στα convinience (πως διάλα γράφεται?) stores...

Το πάρακάτω το ονομάζω.."πρωϊνό χλαπάκιασμα όξω από ένα Lawson's στο Edogawabashi" (Τόκιο)

Spoiler:



*Αυτό το σνάκ δεν είναι απλώς νόστιμο, αλλα έχει ΚΑΙ engrish επάνω στη συσκευασία...

Spoiler:


...και για να μη ξεφύγουμε από το θέμα engrish, να ένα, γραμμένο επάνω σε κατσαρόλα...

Spoiler:


*Υπάρχει ένα σνάκ ΤΟΣΟ απλό και συνάμα τοσο πετυχημένο και δροσιστικό, που λέγεται kakigori. Είναι τριμμένος πάγος (περασμένος από ειδική συσκευή που τον κανει τόσο λεπτό κι ελαφρύ, σχεδόν σαν νιφάδα) με σιροπι σε διάφορες γευσεις από πάνω. Τρόγεται με πλαστικό καλαμάκι, που στο τελειωμα του ανοιγει κάπως, και μοιάζει με ακρη κουταλιού. Εδώ ταράζω ένα τετοιο, στο νησί Miyajima...

Spoiler:


....το kakigori όμως δεν αρέσει μονάχα στα δίποδα, αλλά ΚΑΙ στα τετράποδα. Κυρίως τα ελαφάκια της Nara λατρεύουν να το αρπάζουν μέσα από τα χέρια των τουριστών! Αυτό που θα δείτε παρακάτω, ήταν το kakigori- με σιρόπι πράσινο τσάι που βούτηξε ένα ελαφακι από τα χέρια του kaba...

Spoiler:



*Για το τέλος, έχουμε καποια omake, αφιερωμένα στις διατροφικές συνήθειες των ελαφιών των περιοχών Νάρα και Μιγιατζίμα...

*Βασικά, τα ελαφάκια των πάρκων, τρώνε γκοφρέτες οι οποίες πωλούνται σε πάγκους και είναι σνάκ ειδικά για ελαφάκια...

Spoiler:


*...ή έτσι τουλάχιστον μας αφήνουν αυτά να πιστεύουμε... :hehehe:

Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:


*τα ελαφάκια μπορεί να μασήσουν τα πάντα. Αλλά ΔΕΝ θα ΜΑΣΗΣΟΥΝ, αν προκειται να ρίξουν λογοκρισία...

Spoiler:


#22 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 21 November 2007 - 20:00

Εγω το πρωτο που προσεξα στην φωτο με τον κιμα ηταν η MAMMA AIUTO χαρτοσακουλα... Πηγατε και απο το μουσειο Ghibli?

Βλεποντας ολα τα παθηματα σας με τα ελαφια της Nara, δεν μπορω παρα να παραθεσω το παρακατω βιντεο απο το Lucky Star..

Youtube Video


:wooi2::wooi2:
Posted Image

#23 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 22 November 2007 - 09:28

Off topic mode on
@ Tomodachi
Ασε παλι τα μαλλια σου να μακρυνουν....
Off topic mode off
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#24 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 22 November 2007 - 12:38

Posted Image

το παλικαρι πρεπει να ειναι κλωνος με το παιδι που περσι εκανε "φωτογραφια" στο Καποδιστριακο-εκει που εκαναν τις προβολες τον προηγουμενο χειμωνα.
and funny thing....ειχαν παει και αυτοι Ιαπωνια τοτε....

Posted Image


#25 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 22 November 2007 - 19:08

today I hate Tomo
I hate her so much
I hate her more than the hate it shelf
i will write a poem for how I started hating her
and how i will never stop hating her

#26 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 22 November 2007 - 19:53

today I envy Tomo
I envy her so much
I envy her more than the envy it shelf
i will write a poem for how I started envying her
and how i will never stop envying her

Clopyright:Erisabetsu


:cry5: :nanteee: :Crying2: :run:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#27 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 22 November 2007 - 23:17

lol

πάντως η ξαδέρφη μου ήπιε εναν ιαπωνικό χυμό όταν ήταν στο τόκυο.
Πρέπει να είναι η μοναδική ελληνίδα η οποία έχεσ... χμ.. γκου γκουχ έιδε
όλες τις τουαλέτες του τοκύου

#28 Raptor

Raptor

    ヴィジュアル系,

  • Members
  • 93 posts

Posted 02 December 2007 - 18:31

Eγώ που συχαίνομαι όλα τα θαλασσινα (εκτός απο τον τόνο) τί μπορώ να δοκιμάσω?



'Α... και κάτι άλλο.... το το φύλλο για σούσι που θα το βρω στα super market? Γιατί πήγα στα ράφια με τα ιαπωνο-κινέζικα και βρήκα μόνο το baboo χαλάκι που τα τυλίγεις...!
Spoiler:
Ξεπερνά τα 250 pixels ύψος.

#29 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 02 December 2007 - 18:36

Eγώ που συχαίνομαι όλα τα θαλασσινα (εκτός απο τον τόνο) τί μπορώ να δοκιμάσω?



'Α... και κάτι άλλο.... το το φύλλο για σούσι που θα το βρω στα super market? Γιατί πήγα στα ράφια με τα ιαπωνο-κινέζικα και βρήκα μόνο το baboo χαλάκι που τα τυλίγεις...!


δεν νομίζω στα μαγαζιά του Ηρακλείου να έχει κάτι τέτοιο. τουλάχιστον όσο ήμουν εγώ δεν είχε.
και είναι φύλλα απο φύκι είσαι σιγουρος οτι θες να τα φας;

#30 Kobushi_Meiyo

Kobushi_Meiyo

    Nakanaide_Ronin

  • Members
  • 15 posts

Posted 03 December 2007 - 05:06

βασικα γνωμη μου...το σουσι ειναι αιδιααααα!!!! και πρεπει να το επιρεαζει το φικι :/ ....παντος οταν ειχα παραγιλει μια φορα μου φερανε μια αιδια που δεν κσερς τι ηταν!! ηταν καπως.....πρασινη σαλτσα ..σαν σαλτσα με κατι αλο που μου φενοταν σαν φρουτο ..που ηταν ενα φιλο με τριχες....αλλα ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΗΤΑΝ ΜΙΑ "ΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑ" .....μονο η παπια πεκινου μου αρεσε απο την παραγελια και το sake..