Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Japanese food and drinks!


  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#31 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 03 December 2007 - 12:29

Το φυλλο με τριχες που λες, ειναι κομματι απο φρεσκο τζιντζερ...την πρασινη σαλτσα την παρομοιαζουν με μουσταρδα, οχι οτι μοιαζει αλλα τεσπα..παντως, οταν τρως, πρεπει να τρως παρα μα παρα πολυ λιγη, γιατι ειναι πολυ πικαντικη...απο την αλλη, υπαρχουν σουσι, που ειναι και για τους πιο δυσπιστους, πχ, αυτα που εχουν λαχανικα, και οχι ωμο ψαρι μεσα..το φυκι, οταν το δοκιμασα σκετο με ρυζι, ειχε τη γευση που εχει ο τηγανιτος γαυρος...κατα τα αλλα,ειναι και σε τι θα πεσεις, σε ποιο εστιατοριο θα πας να κατσεις, και το σημαντικοτερο...η προελευση του φυκιου. Το ιαπωνικο φυκι, δεν μυριζει τοσο, αλλα εχει πολυ εντονη γευση, ενω το κορεατικο, μυριζει λιγο πιο εντονα, αλλα η γευση του ειναι αρκετα ηπια. Τωρα, τα ελληνικα σουπερ μαρκετ, ειναι λιγο δυσκολο να φερουν προιοντα που δεν πουλιουνται αμεσως..καλυτερα να ψαξετε να βρειτε καταστηματα που πωλουν αποκλειστικα προιοντα ασιατικης μαγειρικης.Εχουν απ'ολα...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#32 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 03 December 2007 - 15:28

Ναι το φύκι είναι το δύσκολο...
Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ το sashimi.

#33 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 03 December 2007 - 18:30

που μπορουμε να βρουμε pocky??:hmmm::hmmm:

#34 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 January 2008 - 00:45

που μπορουμε να βρουμε pocky??:hmmm::hmmm:

εγώ είχα παραγγείλει από το net
yum yum!!!!:riiight:

Posted Image


#35 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 January 2008 - 09:54

what is pocky?

#36 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 January 2008 - 09:59

what is pocky?

Posted ImagePosted Image
Ρε παιδιά από τότε που είδα το Naruto ψάχνω να βρω ramen! ξέρετε πού μπορώ να βρω;

Posted Image


#37 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 January 2008 - 10:13

ramen = noodles :)

o.k i don't like pockys i know where to find them in thessaloniki
but they only have korean


#38 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 14 January 2008 - 10:43

Το κακό με τα noodles είναι πως δεν σε χορταίνουν...Ή μάλλον δεν με χορταίνουν...Τέσπα...

Eri είσαι τυχερή...
Εδώ Αθήνα που θα βρω άραγε?
Γιατί να μην μπορώ να πάω στο supermarket και να πάρω ότι περίεργο έχω δει σε anime και θέλω να δοκιμάσω?
Θέλω και melon bread :wooi2:

#39 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 14 January 2008 - 11:27

o.k i don't like pockys i know where to find them in thessaloniki
but they only have korean

Please explain.... what do u mean u know where to find them? R u sure it's Pocky?
Posted Image

#40 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 January 2008 - 12:06

Please explain.... what do u mean u know where to find them? R u sure it's Pocky?


I don't know if they wrote Pocky on the box, but the context inside was the same.
it has Korean Letters and of course you will find in Kosmas. (u know where kosmas is dont you?) (thats were i buy my rammens from
)
whats the fuss about it i dont like them.

#41 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 14 January 2008 - 13:52

I don't know if they wrote Pocky on the box, but the context inside was the same.
it has Korean Letters and of course you will find in Kosmas. (u know where kosmas is dont you?) (thats were i buy my rammens from )
whats the fuss about it i dont like them.

φυσικα και ξερω τον Κοσμα. Αν δεις στα προηγουμενα ποστς αυτου του thread, και τον Κοσμα αναφερω, και παρουσιαση των Pocky εχω κανει.

Παντως Pocky στον Κοσμα, δεν ειδα... Θα παω απο περιεργεια να δω αν βρω τι ηταν αυτο που εφαγες.
Posted Image

#42 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 January 2008 - 15:06

τέτοιο ήταν σε λέω αλλα δεν ξέρω τι μάρκα ήτανε.
and δεν το πείρα από τον κοσμά τότε θα το πείρα από τα
μαγαζί που έχουν ανοίξει οι ρώσοι στην πάνω μεριά τις "αριστοτελους".
αλλα τώρα που το σκέφτομαι εγώ τα αγόρασα το 2005


#43 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 15 January 2008 - 13:39

Το κακό με τα noodles είναι πως δεν σε χορταίνουν...Ή μάλλον δεν με χορταίνουν...Τέσπα...

Eri είσαι τυχερή...
Εδώ Αθήνα που θα βρω άραγε?
Γιατί να μην μπορώ να πάω στο supermarket και να πάρω ότι περίεργο έχω δει σε anime και θέλω να δοκιμάσω?
Θέλω και melon bread :wooi2:

Φιλε ξερω ενα μαγαζι στην Ερμου που ειναι σχετικο με ολα τα Ιαπονικα προ'ι'οντα...Εχει σιγουρα SAKE :blingeye2:...τωρα αμα ενδιαφερεσε ειναι στον δρομο ερμου προς Πλακα(διπλα απο ενα μαγαζι με εκκλησιαστικα ιδη)Αμα ψαξεις ελπιζω οτι θα το βρεις..
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#44 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 15 January 2008 - 15:02

;119396']Φιλε ξερω ενα μαγαζι στην Ερμου που ειναι σχετικο με ολα τα Ιαπονικα προ'ι'οντα...Εχει σιγουρα SAKE :blingeye2:...τωρα αμα ενδιαφερεσε ειναι στον δρομο ερμου προς Πλακα(διπλα απο ενα μαγαζι με εκκλησιαστικα ιδη)Αμα ψαξεις ελπιζω οτι θα το βρεις..


Χμμ...Δεν μου ρχεται κάποιο συγκεκριμένο σημείο αλλά θα το ψάξω μεη την 1η ευκαιρία thnx

#45 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 15 January 2008 - 16:31

Επίσης το SALAMAT στους Αμπελόκηπους έχει Ασιατικά φαγητά και ένα μικρό μαγαζί που το έχουν Κινέζοι κοντά σε αυτό.

Μερικά mainstream φέρνει το supermarket Θανόπουλος στην Κηφισιά-Νέα Ερυθραία.

Τέλος για εστιατόριο στην Αθήνα ξέρω και εμπιστεύομαι DOSIRAK, λίγο κάτω από το Σύνταγμα, κοντά στο Furin Kazan. (ναι το έχουν Κορεάτες και είναι πολυ-Ασιατικό, όμως έχει πολύ καλά Ιαπωνικά πιάτα σε λογικές τιμές)