Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Extreme metal


  • Please log in to reply
358 replies to this topic

#46 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 05 August 2007 - 15:17

παντος και για μενα οι filth de lene kai polla αλλα οι behemoth ξερουν τι παιζουν και εχουν κορυφαια μουσικη.τωρα αμα δε σου αρεσουν ενταξει.
Ποσταρω και εγω καποια made in japan
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=1000364247
MySpace.com - www.myspace.com/grimforce

#47 xCorebassistx

xCorebassistx

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 28 August 2007 - 19:08

Oι γρήγορες αλλαγές στον ρυθμό, τα περίεργα μέτρα και τα υπερβολικά φωνητικά του τραγουδιστή τους (τσιριχτά και τραχιά) καθιστούν την ακρόαση των δίσκων αυτών αρκετά δύσκολη. Μετά από πολλές προσεχτικές ακροάσεις πάντως πιστεύω πως ανταμείβουν.


Εγώ θα πρότεινα Botch. Πρωτεργάτες της όλης φάσης mathcore. :respect:

Να προτείνω κι ένα band που αξίζει να τσεκάρετε: Impending Doom



#48 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 29 August 2007 - 04:11

Οι Filth ακραίοι; Καλό.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#49 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 29 August 2007 - 04:24

Οι Filth ακραίοι; Καλό.


Ε,καλά στις πρώτες τους μέρες ήταν ακραίοι.Τώρα πια βέβαια δεν είναι,αλλά είναι και ανάλογα τα ακούσματα του καθενός πιστεύω.Δλδ αν κάποιος ακούει κυρίως Helloween,ε,οι Filth θα του ακουστούν ακραίοι.Αν απ' την άλλη ακούει Agoraphobic Nosebleed,τότε θα του ακούγονται σαν ρομαντικό συγκρτιματάκι.

Το έχει πεί και ο Lemmy:'Αν ακούς Beatles,λογικό είναι για 'σένα οι Uriah Heep να ακούγονται σαν τη πιο βαριά και ασύκοτη μπάντα του κόσμου.Αν ακούς όμως Motorhead,τότε οι Heep θα σου ακούγνται σαν ένα απλό,χαλαρό hard rock group'.
Posted Image

#50 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 29 August 2007 - 04:32

Ε,καλά στις πρώτες τους μέρες ήταν ακραίοι.Τώρα πια βέβαια δεν είναι,αλλά είναι και ανάλογα τα ακούσματα του καθενός πιστεύω.Δλδ αν κάποιος ακούει κυρίως Helloween,ε,οι Filth θα του ακουστούν ακραίοι.Αν απ' την άλλη ακούει Agoraphobic Nosebleed,τότε θα του ακούγονται σαν ρομαντικό συγκρτιματάκι.

Το έχει πεί και ο Lemmy:'Αν ακούς Beatles,λογικό είναι για 'σένα οι Uriah Heep να ακούγονται σαν τη πιο βαριά και ασύκοτη μπάντα του κόσμου.Αν ακούς όμως Motorhead,τότε οι Heep θα σου ακούγνται σαν ένα απλό,χαλαρό hard rock group'.


Δεν έχεις άδικο αλλά το ακραίο έχει να κάνει και με τη δημοσιότητα. Οι CoF ακούγονται υπερβολικά πολύ (τουλάχιστον μετά το CatB είναι μέσα στις 5 πιο "trendy" μπάντες, ειδικά ανάμεσα σε κοπέλες -οι οποίες συνήθως ορίζουν το trendy :P-, μέχρι σήμερα) για να χαρακτηριστούν ακραίοι. Πιστεύω ο όρος περιλαμβάνει ένα "ξάφνιασμα" μέσα του. Πάντως ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα ακραίοι. Ήταν λιγότερο ακραίοι από τις δημοφιλείς black μπάντες προ αυτών (DarkThrone, Emperor, Satyricon etc), απλά πολύ πιο μελωδικοί, που αφαιρεί από το ακραίο.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#51 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 29 August 2007 - 09:08

λοιπον υπεργαμαουα εξτριμ μπαντα τοσο underground που δεν εχει ουτε μαισπεις ουτε κανενα βιντεο στο γιουτιουμπ ονομαζονται Fall Of Efrafa και παιζουν neo-crust, μελοδικο hardcode, hardcore, sludge και τετοια...
σας το ανεβαζω σε ραπιντσερ το δισκακι αμα γουσταρετε

οφισιαλ σαιτ
home

Μπορειτε εκει να ακουσετε ενα κομματι, το ομονημο
κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειναι και το καλυτερο

edit: και να ακουσετε ολο το κομματι πριν μου πειτε δεν ειναι εξτριμ

#52 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 29 August 2007 - 14:02

Λίγο άσχετο αλλά έχει καταντήσει βαρετό το ότι η κάθε μπάντα πλέον φτιάχνει το δικό της είδος για να μη μπει "πίσω από μια ταμπέλα". Λες και αν πεις πως απλά είσαι metal είναι κάτι το πολύ στενό... Ειδικά οι extreme ή wannabe extreme bands το έχουν παρακάνει...

Για τους Fall Of Efrafa, πολύ καλοί αλλά δεν ξέρω αν είναι ακραίοι. Βασικά και να είναι λίγο με ενδιαφέρει, αφού παίζουν καλή μουσική.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#53 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 01 September 2007 - 00:03

Μπράβο red pyramid, πολύ ενδιαφέρον post! Τον άρχοντα της καφρίλας Chris Reifert (Autopsy, Abcess) γιατί μου τον αφήσατε απ'έξω?? Αlbums σαν το Mental Funeral δεν βγαίνουν συχνά σ αυτή τη ζωή κ μετά λένε για Deicide και χρωματιστές πεταλουδίτσες!

Από black λενε πολύ οι 'δικοί' μας Ravencult (τεράστιο RESPECTστα παιδιά το album τους είναι μεγάλο κόλλημα), οι φινλανδοί Horna, και οι γάλλοι Peste Noir και Antaeus -βεβαίως, βεβαίως!- (R.I.P. :nanteee: κ 1000000000 ευχαριστώ για τις δισκάρες που μας χαρίσατε! :σνιφ:). Μ αρεσουν επίσης πολύ οι Lux Occulta.

Απίστευτη φάση είναι επίσης οι Βrodequin (από Ισλανδία i think). Τρελό κάψιμο!!!!!!!!!:head:

Posted Image

Spoiler: &#33909


#54 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 07 September 2007 - 12:47

Ένα ακόμα συγκρότημα που ανακάλυψα τις τελευταίες μέρες και έχω πορωθεί άσχημα.Δεν είναι ακραίοι με την κλασσική ένοια του όρου αλλά η μουσική τους πάει σε αρκετά σκληρά και ηλεκτροποιημένα μονοπάτια,τα οποία συνδιάζουν με ραπ φωνιτικά.Κάτι σαν ένας συνδυασμός των Skinny Puppy,Ministry και Public Enemy.Το όνομα τους:Dalek.Αξίζουν τον κόπο.

MySpace.com - dδlek - NEWARK, NEW JERSEY - Hip Hop / Rap / Experimental - www.myspace.com/dalek

Και αυτοί επίσης

Posted Image

Οι Mystifier είναι μία βραζιλιάνικη μπάντα πρώιμου black. Σχηματίστηκαν το 1989 και μουσικά μπορείς να τους παρομοιάσεις με άλλες αμερικάνικες μπάντες όπως οι Καναδοί Blasphemy, οι Αμερικανοί Profanatica και οι συντοπίτες τους Sarcofago (δεν ξέρω αν έχεις ακούσει κάποιους απ' αυτούς). Βέβαια όταν λέω black μην φανταστείς τίποτα νορβηγικό. Death/black παίζουν με πολύ δυσδιάκριτα όρια. Κλειστοφοβική μουσική, τέρμα σκοτάδι, θα έκανε πολλά νορβηγικά φλωράκια να χεστούν πάνω τους αν τους άκουγαν.
Δισκογραφία:
Tormenting the Holy Trinity Demo, 1989
T.E.A.R. (The Evil Ascension Returns) Single, 1990
Aleister Crowley Demo, 1991
Wicca Full-length, 1992
Göetia Full-length, 1993
The World Is So Good That He Who Made It Doesn´t Live Here Full-length,1996
Demystifying The Mystified Ones For A Decade In The Earthly Paradise EP, 1999
The Fourth Evil Calling From The Abyss Best of/Compilation, 2000
Profanus Full-length, 2001
Tormenting The Holy Trinity (since 1989) Best of/Compilation, 2002
Posted Image

#55 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 10 September 2007 - 16:16

Botch = respect

αλλα οσοι δεν εχεετ ακουσει ριχτε ενα αυτι στους Gojira
γαλλικη thrash-deathοκατασταση
απο τους αγαπημενους μου πραγματικα "ακραιους" κ οχι σαν τις γκοθουδες τους filth...

Btw denisuki οι LAmb of God ειναι εμπορικοι του κερατα... αυτο τους κανει soft ε?
u still fail to amuse me....

<3 Μρ Αγιου-Μανια

#56 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 10 September 2007 - 21:09

Λοιπόν,ακραίοι δίσκοι που προτείνονται:

Posted ImageΟι Halo και το Body of light.Noise και doom ενώνονται και φτιάχνουν ένα από τα πιο απαισιόδοξα και σερνόμενα άλμπουμ που έχουν κυκλοφορήσει.Όσοι ακούνε Godflesh και τα συνάφη,ας σπεύσουν.

Posted ImageUnearthly Trance: The Trident.Ιδιαίτερος δίσκος για ιδιαίτερους ακροατές.Όσοι γουστάρουνε από Burst μέχρι Mastodon πρόκειται να ευχαριστηθούν τούτο το δίσκο.

Posted ImageSleep-Jerusalem.Θα το πώ απλά:το καλύτερο doom άλμπουμ όλων των εποχών.Τουλάχιστον για εμένα.

Ενοείται πως και οι υπόλοιπες κυκλοφορίες των συγκεκριμένων συγκροτημάτων αξίζουν,απλά αυτές είναι οι πιο χαρακτηριστικές.

Btw denisuki οι LAmb of God ειναι εμπορικοι του κερατα... αυτο τους κανει soft ε?


Well,δεν τους λές και μελωδικούς,αλλά δεν μπορείς να πείς ότι σε σύγκριση με τις πρώτες μέρες τους ως burn the priest δεν ήταν πιο σκληροί.
Posted Image

#57 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 11 September 2007 - 02:28

Posted ImageUnearthly Trance: The Trident.Ιδιαίτερος δίσκος για ιδιαίτερους ακροατές.Όσοι γουστάρουνε από Burst μέχρι Mastodon πρόκειται να ευχαριστηθούν τούτο το δίσκο.




+1000 πωωωωωωωωωωωωωωω, τι είπες τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
συμφωνώ και επαυξάνω, απίστευτη δουλειά! ο "εγκέφαλος" Ryan Lipynsky 'κεντούσε" κανονικά και στο blackmetal σχήμα του τους Thralldom...πραγματικά ΕΠΟΣ το The Trident!!!!!



Nα προσθέσω επίσης μιας κ το θίξαμε τους Eyehategod(αρρώστια!) , sunno))) (αν κ δεν ξερω ποσο metal μπορούν να θεωρηθούν), και Electric Wizard (άρχοντες στο doom/sludge).

Posted Image

Spoiler: &#33909


#58 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 11 September 2007 - 05:34

Posted ImageSleep-Jerusalem.Θα το πώ απλά:το καλύτερο doom άλμπουμ όλων των εποχών.Τουλάχιστον για εμένα.


Σε αγαπαω....:hahaha:
Βασικα εμενα μου αρεσει το Sleep's Holy Mountain
u still fail to amuse me....

<3 Μρ Αγιου-Μανια

#59 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 11 September 2007 - 07:32

LucyBR,απλά προσκυνάω.Τρομερές επιλογές:)δυστηχώς λόγο χρημάτων είχα ακούσει και απ' τις 3 μπάντες μόνο δείγματα.Μήπως έχεις να προτείνεις κανένα δίσκο καλό για να ξεκινίσω με αυτούς?
toxas,δεν τον έχω ακούσει το δίσκο,αλλά αφού είναι Sleep,είναι μέσα στις προταιρεότητες.:)

Οκ,το πάω λίγο πιο μακρυά,και αργότερα θα κάνω έντιτ και απαντήσεις στα πιο πάνω πόστ.

Posted ImageDodheimsgard - 666 International. Βασικά εγώ δεν το θεωρώ black metal δίσκο όπως λέγετε,μιας και τουλάχιστον στο δικό μου αυτί αυτό το πράγμα-η μουσική τους- δεν κατατάσετε πουθενά ακριβώς.Σίγουρα πάντως πιστεύω πρέπει κάποιος που ψάχνετε να έχει ακούσει αυτό το δίσκο,είναι υπερβολικά ιδιαίτερος.

Posted ImageΠρωσοπικός όταν άκουσα αυτό το δίσκο νόμιζα ότι κατι είχε το στερεοφωνικό για να βγάζει τέτοιους ήχους.Αν σας αρέσουν μπάντες όπως οι MESHUGGAH,Fear Factory,και μπάντες με παρόμοιο αλλά πιο σκληρό ήχο,μάλλον θα βρείτε το παραδεισό σας.


Αυτά για την ώρα...ποστάρετε και εσείς κανά αγαπημένο σας:hahaha:
Posted Image

#60 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 11 September 2007 - 10:58

πρωπικα το Dodheimsgard - 666 International οσο καλο κια να λενε οτι ειναι το θεωρω αισχος που θυμησε Britney με Blastbeats.