Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Extreme metal


  • Please log in to reply
358 replies to this topic

#1 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 07 July 2007 - 01:21

Μιάς και εδώ έχει πέσει πολύ γλυκήτητα:wis: στα μουσικά γούστα,είπα να βάλω 1 thread για όσους γουστάρουμε και καφρίλες.Προσοχή:Όταν λέμε καφρίλα,ενωούμε ΚΑΦΡΙΛΑ,:head::head::head:με λίγα λόγια δεν μιλάμε για Metallica και λοιπά mainstream group,αλλά για οτιδήποτε μπορεί να θεωριθεί πιο χύμα και έντονο στο είδος από Slayer και πάνω΄.Με λίγα λόγια,βάλτε μέσα ότι έχετε να προτείνετε από thrash,death,black,goth,hardcore,doom,industrial,ktl.

Για να κάνω μια αρχή θα προτείνω 3 συγκροτήματα σχετικά άγνωστα και από πολύ αξιόλογα μέχρι θεικά.

Sworn Enemy.Είναι από το Κουίνς της Νέας Υόρκης και παίζουν πολύ σκληρό hardcore,με πολλά στοιχεία από metal αλλά και πιο σύγχρονα συγκροτήματα όπως οι Chimera,στο πιο extreme όμως.Είναι πολύ αμερικανιές τα τραγούδια τους,αυτό όμως είναι και το θεικό τους στοιχείο.Ακούστε τα παλιότερα πρώτα καλήτερα,τα τελευταία είναι πιο μέτρια γιατί χάθηκε το core στοιχείο πολύ.

Sun of Nothing:Είναι έλληνες και κανονικά θα πρότεινα τους Straighthate αντί για αυτούς,αλλά έπρεπε να υπάρχει μια κάποια ποικιλία,και αυτό προστάζει και 1 τουλάχιστον black group.Είναι πολύ σκοτεινοί,όποιος έχει ακούσει μπάντες όπως Funeral Mist θα γουστάρει σίγουρα.΄

Big Business.Μάλλον η πιο rock 'n' roll μπάντα από τις 3.Δεν έχουν σχεδόν καθόλου κιθάρες,μόνο μπάσο-ντράμς-φωνή.Το ντεμπούτο τους Head for the shallow είναι ότι πρέπει για όσους γουστάρουν Motorhead,Melvins(έχουν ενωθεί με αυτούς τώρα),Turbonegro,Orange Goblin,etc.Απίστευτοι.


Αυτά...περιμένω προτάσεις από όσους έχουν παρόμοια ακούσματα,ειδικά από τον Pastor of muppets που φενετε ψαγμένος στο είδος:wooi2:.
Posted Image

#2 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 07 July 2007 - 22:18

sworn enemy θεοι.Σημερα ακουγα ολη τη μερα.An sου αρεσουν τσεκαρε οπωσδηποτε cataract ,stampin ground ,Hatebreed kai born from pain
Παντος Τhread θπαρχει για το metal ekana και για το thrash kai gia to folk
τωρα κανεις και gia extreme music.
συγκροτηματα υπαρχουν απειρα οτι θες apo thrash death kai λιγοτερο απο black και heavy μπορω να σου προτεινω.
παντος το gothic mono extreme den einai εγω απορω γιατι το εντασουν στο μεταλ το hardcore poυ θεωρειται ξεχωριστο πιο πολυ μεταλ ειναι

#3 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 08 July 2007 - 09:34

γιατί ποιος κατέταξε το gothic στο μεταλ; Είναι άλλο είδος το 1 και άλλο το άλλο. Άσχετο που έχουν βγει συγκροτήματα, που προσπαθούν να τα ενώσουν, άλλες φορές πετυχημένα και άλλες όχι!
Και είναι και extreme. Εκτός και αν θες για να χαραχτηρίσεις 1 μουσική extreme, παραμορφωμένα φωνητικά, οπότε οκ πάω πάσο!

Τώρα θα συμφωνήσω υπάρχουν τόσα συγκροτήματα που δεν ξέρω ποια να πρωτοπώ.... από funeral mist σε dulce liquido και από Bauhaus σε xotox, οπότε ο μπαξές έχει για κάθε γούστο

#4 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 09 July 2007 - 18:56

χεχε
γελαω με αυτο:

ειδικά από τον Pastor of muppets που φενετε ψαγμένος στο είδος

βασικα ναι .γενικα ακουω οσο περισσοτερη μουσικη μπορω.
Ακουω οτι ειδος μπορεις να φανταστεις.
για παραδειγμα ενα βραδυ ηταν αν θυμαμαι καλα ειχα ποσταρει σε ενα group που ανηκω στο Animepaper μερικα ειδη που "ακουω" σαν "ταμπελες" που κατα καιρους εχουν χρησιμοποιηθει για μπαντες που υποστηριζω,ακουω και πολλες απο αυτες λατρευω.
Spoiler:

φυσικα ειναι πολυ πολυ "χονδρικα" και φυσικα υπαρχουν παμπολες μπαντες που επιχειρουν και συνδιαζουν με επιτυχια διαφορα ειδη!

Για το gothic δεν μπορω να πω οτι εχω ακουσει μια πραγμταικα extreme gothic rock/metal μπαντα.αν πεις οτι χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οι Lacrimosa στο χωρο του gothic τοτε ναι δεν ειναι extreme.
Extreme μουσικη θα προτιμουσα να ηταν ο τιτλος καθοτι το grindcore|grind|noise δεν υποκυπτουν στην κατηγορια "metal"!

Για οσους πραγματικα θελουν να κανουν -για αρχη- κακο στα αυτια τους θα προτεινα τις εξης δυο μπαντες.

Revenge:Οι Αμερικανοι μισουν για καποιο λογο τον Καναδα.Εγω τον υπεραγαπω γιατι εχει βγαλει απειρες θεικες μπαντες.Απο τους Rush στους Tea Party και απο τους Alexisonfire στους Revenge.Aπο τα πλεον ουσιωδη (brutal) blackmetal σχηματα ( Anaal Nathrakh και πανω).
www.myspace.com/revengedhr
Circle Of Dead Children:απιστευτα τεχνικη μπαντα.κορυφαιες συνθεσεις για το ειδος.Ξεπερνουν τα στενα ορια της μουσικης και φλερταρουν τον θορυβο-ιδανικο soundtrack για τους γειτονες αν σας σπανε τα νευρα για τις ωρες κοινης ησυχιας.-Υπερλατρεια μπαντα για τους φαν του νευρικου Brutal Death/ Grindcore ιδιωματος
www.myspace.com/circleofdeadchildren

Posted Image


#5 gorillazz

gorillazz

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 09 July 2007 - 20:42

Χαχα Που πας και τα ξετρυπώνεις τέτοια συγκροτήματα ρε pastora?
Οι πρώτοι ομολογώ δεν μου άρεσαν..Οι δεύτεροι,αν και δεν είμαι και πολύ fan του είδους, ήταν καλύτεροι και όντως τεχνίτες..

Από την πλευρά μου για όποιον τον ενδιαφέρει το post-hardcore/experimental ας ρίξει μια ματια στους

A Skylit Drive
www.myspace.com/askylitdrive

και στους

Εmarosa
www.myspace.com/emarosaband

Επιπλέον καλή εντύπωση έχω και για τους
Exit Ten
www.myspace.com/exitten
Metalcore μπάντα,αρκετά ψαγμένοι..

Και πάντα σταθερή αξία...:
Parkway Drive
www.myspace.com/parkwaydrive

Αυτά για αρχή.. ^^

#6 xCorebassistx

xCorebassistx

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 11 July 2007 - 11:48

Ενα μπράβο στον Gorillazz! Emarosa! Αν και δεν είναι τόσο κάφροι, καθόλου θα έλεγα.

Τσεκάρετε οπωσδήποτε:

At The Throne Of Judgment

Beneath The Massacre

Job For A Cowboy

The Devil Wears Prada

Despised Icon

Ion Dissonance

The Faceless

Και άλλα πολλά, θα στείλω και στο μέλλον περισσότερα! :)



#7 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 11 July 2007 - 14:33

Οκ,με τη σειρά μου προτείνω 3 ακόμα σχήματα.

Dodheimsgard
Sigh
Boris

All 3 bands sound diffrent,play diffrent,but have an extreme way of doin things.
Posted Image

#8 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 11 July 2007 - 18:18

Ενα μπράβο στον Gorillazz! Emarosa! Αν και δεν είναι τόσο κάφροι, καθόλου θα έλεγα.

Τσεκάρετε οπωσδήποτε:

At The Throne Of Judgment

Beneath The Massacre

Job For A Cowboy

The Devil Wears Prada

Despised Icon

Ion Dissonance

The Faceless

Και άλλα πολλά, θα στείλω και στο μέλλον περισσότερα! :)


πολυ deathcore-ιλα ρε παιδι μ.
Αν εξαιρεσεις τους Devil Wears Prada που ειναι υπερβολικα μετριοι τα αλλα ειναι πολυ καλα και αξιολογα σχηματα.


Εγω προτινω για τους υπερ-καφρους του thread:
The Berzerker(industrial grindcore)
Devourment (ισως τα πιο γουρουνισια φωνητικα ever.|)
Necrophagist -no comments needed.-
Vulnus(πατριοτακια.O drummer σπερνει blasts και θεριζει moshpits.)
Origin κατα το ημισυ ,δημιουργοι του gravity blast.drummer απο αλλο πλανητη.
Regurgitate : συνεχεια τον θεων του σουηδικου Grindcore , Nasum.-
Cephalotripsy : δεν ειμαι μεγαλος φαν,αλλα φιλοι μου τρελενονται για παρτη τους.

Posted Image


#9 xCorebassistx

xCorebassistx

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 11 July 2007 - 20:32

πολυ deathcore-ιλα ρε παιδι μ.
Αν εξαιρεσεις τους Devil Wears Prada που ειναι υπερβολικα μετριοι τα αλλα ειναι πολυ καλα και αξιολογα σχηματα.


Εγω προτινω για τους υπερ-καφρους του thread:
The Berzerker(industrial grindcore)
Devourment (ισως τα πιο γουρουνισια φωνητικα ever.|)
Necrophagist -no comments needed.-
Vulnus(πατριοτακια.O drummer σπερνει blasts και θεριζει moshpits.)
Origin κατα το ημισυ ,δημιουργοι του gravity blast.drummer απο αλλο πλανητη.
Regurgitate : συνεχεια τον θεων του σουηδικου Grindcore , Nasum.-
Cephalotripsy : δεν ειμαι μεγαλος φαν,αλλα φιλοι μου τρελενονται για παρτη τους.


Τώρα μιλάς σωστά! Αρκεί που ανέφερες Nasum! :) (RIP Miezsko)
Καλά, Origin είναι θεοί και Vulnus είναι απο τα πιο ελπιδοφόρα ελληνικά σχήματα μαζί με Inveracity και Homo Iratus! Έπαιξαν σε γαμώ τα φεστιβάλ με Brutal Truth (respect) και πληθώρα συγκροτημάτων όπως Necrophagist, κ.α. Πολύ καλά bands πάντως όλα όσα ανέφερες! :thumbup:
Τους πρώτους και τους τελευταίους δεν τους ξέρω, θα τσεκάρω!

Να προτείνω άλλο ένα για σήμερα: Guttural Secrete
Αν και goregrind, είναι πολύ καλοί!



#10 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 11 July 2007 - 21:22

DOPE!! +++ DOPE +++
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#11 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 12 July 2007 - 00:52

DOPE!! +++ DOPE +++

σε ποια απο τις δυο λεξεις σε κανει να νομιζεις οτι ανηκει σε αυτο το θεμα αυτη η μπαντα?
στο Extreme η στο Metal?
δεν ειναι τιποτα απο τα δυο.
Μονο αλλη μια μπαντα που εκανε τον κυκλο της/καριερα την "χρυση" εποχη του απροσδιοριστου Nu metal.
Ασε που δεν επρεπε να λεγονται Dope αλλα MariKoRn Manson.

Posted Image


#12 xCorebassistx

xCorebassistx

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 12 July 2007 - 11:29

Πωωω, Πάστορ, οι Cephalotripsy και οι Devourment σπέρνουν, ειδικά οι 2οι! Όμως είναι στην ίδια κατηγορία για μένα με τους Guttural Secrete: (έχουν και σχέση τα 2 bands Devourment και Guttural Secrete απο ότι είδα στο MySpace) η μουσική απλά γαμάει και τα φωνητικά, αλλά όλο αυτό το splatter και η gore-ιλα που έχουν με αηδιάζει. :sick: Καταντά αισχρό πλέον για την ανθρώπινη ηθική.



#13 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 14 July 2007 - 21:32

www.myspace.com/morsprincipiumestmyspace

Mors Principium Est,πορωμενη μελωδικη death απο τρελοφιλανδους,οι οποιοι δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστοι ακομα.Απλα ακουστε το The Unborn του 2005.Το καινουργιο δυστυχως δεν το τσεκαρα ακομα.Προτεινω τα κομματια Life In Black,Pure,Altered State Of Consciousness,The Unborn,Two Steps Away για να παρετε μια γευση.

:)

#14 gorillazz

gorillazz

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 16 July 2007 - 13:36

Mors Principium Est,πορωμενη μελωδικη death απο τρελοφιλανδους,οι οποιοι δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστοι ακομα.Απλα ακουστε το The Unborn του 2005.Το καινουργιο δυστυχως δεν το τσεκαρα ακομα.Προτεινω τα κομματια Life In Black,Pure,Altered State Of Consciousness,The Unborn,Two Steps Away για να παρετε μια γευση.


Ναι όντως αρκετά καλή μπάντα..Την βρήκα τυχαία καθώς έψαχνα για κάτι cd και αφού δεν την ήξερα μου κίνησε την περιέργια και μπήκα στο myspace της.Παρόλο που δεν ακούω τρέλα το συγκεκριμένο είδος διαβεβαιώνω ότι αξίζει ένα άκουσμα..Η δισκογραφία τους υπάρχει στο demonoid για όποιον ενδιαφέρεται..

Για σήμερα προτείνω τα παρακάτω:

Arcitects (Metal / Hardcore / Progressive)
www.myspace.com/architectsuk

Becoming the Archetype (Metal / Progressive / Death Metal)
www.myspace.com/becomingthearchetype

#15 xCorebassistx

xCorebassistx

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 16 July 2007 - 17:17

Arcitects (Metal / Hardcore / Progressive)
www.myspace.com/architectsuk

Becoming the Archetype (Metal / Progressive / Death Metal)
www.myspace.com/becomingthearchetype


Πραγματικά, αφού είπες και BTA...RESPECT! :respect:

Να πω κι εγώ ένα για σήμερα:
The Partisan Turbine

Θα τσεκάρω μιας και αναφέρατε και Mors. :D