Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Extreme metal


  • Please log in to reply
358 replies to this topic

#16 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 16 July 2007 - 22:26

Ωραίο Thread Red Pyramid, πολλά από τα συγκροτήματα που έχουν αναφερθεί δεν τα ήξερα, και αρκετά από αυτά είναι πολύ αξιόλογα απ' ότι φαίνεται !

www.myspace.com/morsprincipiumestmyspace

Mors Principium Est,πορωμενη μελωδικη death απο τρελοφιλανδους


Ωραίοι οι Mors Principium Est. Αν σου αρέσουν τσέκαρε και τους Searing Meadow www.myspace.com/searingmeadow . Δεν θα τους χαρακτήριζα τόσο Extreme, αλλά είναι στο ίδιο στυλ (μελωδικό Death από Φινλανδούς).
Επίσης ακούστε και το wasted heroes από τους ίδιους :nod:

EDIT
2 Demo τραγούδια (~1Mb) από το site τους
Wasted Heroes
Three names for denial

E5VV38U.jpg


#17 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 17 July 2007 - 00:19

καλα μπραβο pastora να νιωθεις περιφανος ρε! εισαι πολυ ανθρωπος μου την ειπες δεν ξερω που να κρυφτο!

δεν ηξερα οτι πρεπει να εχω και πτυχιο μουσικολογιας για να γραψω την αποψη μου! για εμενα extreme ειναι κατι το δυνατο (και μην στηλεις παλι κανα λινκ) και αυτοι ειναι και ενα ειδος metal!

τωρα αν θες να επιδιχτεις σε μενα τουλαχιστον κανεις το αντιθετο.....
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#18 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 17 July 2007 - 10:51

λύστε τις διαφόρες σας με ΠΜ

δεν ενδιαφέρουν όλους τους υπόλοιπους... επίσης ο ΡοΜ έκανε μια παρατήρηση για το συγκρότημα και εσύ κάνεις προσωπική επίθεση... για μαζέψου και κάνε edit το ποστ για να μην έχουμε χειρότερα...

#19 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 17 July 2007 - 17:50

Ωραίο Thread Red Pyramid, πολλά από τα συγκροτήματα που έχουν αναφερθεί δεν τα ήξερα, και αρκετά από αυτά είναι πολύ αξιόλογα απ' ότι φαίνεται !



Ωραίοι οι Mors Principium Est. Αν σου αρέσουν τσέκαρε και τους Searing Meadow www.myspace.com/searingmeadow . Δεν θα τους χαρακτήριζα τόσο Extreme, αλλά είναι στο ίδιο στυλ (μελωδικό Death από Φινλανδούς).
Επίσης ακούστε και το wasted heroes από τους ίδιους :nod:

EDIT
2 Demo τραγούδια (~1Mb) από το site τους
Wasted Heroes
Three names for denial


thanx man 8α τσεκαρω γιατι το The Unborn απο Μors με βρικε στην καταλληλη φαση και ειναι απο τα αγαπημενα μου αλμπουμς πλεον.Γουσταρω πολυ την μουσικη τους.Και γενικα οτι φιλανδους βρισκω τους ξεκοκκαλιζω χ0α0χ0αχ0α0χ0α

χμμ τι αλλο...

Darkest Hour

www.myspace.com/darkesthour

ειχα ακουσει τυχαια το κομματι With A Thousand Words To Say But One και ειπα WTF?!To Undoing Ruin ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ,κομματαρες οπως αυτο που ενεφερα νωριτερα,Low,These Fevered Times,Convalescense...να 1 λινκ με το βιντεο του Convalescense

YouTube - Darkest Hour - Convalescence

σημειωση:ειναι το μονο κομματι του αλμπουμ με κα8αρα φωνητικαXD

#20 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 18 July 2007 - 00:17

www.myspace.com/viothrash
www.myspace.com/slaverthrash
www.myspace.com/gatesofishtar1
Ekeina τα gore grind που βαλατε ηταν αθλια κοντεψα να ξερασω παιδες με τα εξωφιλα κτλ.
και bazo και εγω ενα απο τα αγαπημενα μου death metal sygkrothmata www.myspace.com/boltthrower

υ.γ.thrash rules:hahaha::wis:

#21 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 18 July 2007 - 14:58

παρολο που δεν ειμαι μεγαλος φαν του εξτριμ οι μπαντες που προτεινε ο παστορας και οι Nasum, Dillinger Escape Plan και Doomriders ειναι οραια πραματα :D

#22 AkiraSato

AkiraSato

    Anime Amateur

  • Members
  • 67 posts

Posted 19 July 2007 - 12:50

Death ειναι η απολυτη death μπαντα.RIP Chuck!!
Crystal Mountain-Video Tribute to Chuck Schuldiner:
YouTube - Chuck Schuldiner Tribute
The Philosopher Viedeoclip:
YouTube - Death - The Philosopher

Να μην ξεχασω την ελληνικη μπαντα Septic Flesh
Death Note AMV με μουσικη τους:
YouTube - death note's most interesting death moments + septic flesh


Επισης προτεινω να ακουσεται Nevermore
Final Product Videoclip:
YouTube - NEVERMORE - Final Product
Gyarikku Hou

#23 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 July 2007 - 15:20

Death ειναι η απολυτη death μπαντα.RIP Chuck!!
Crystal Mountain-Video Tribute to Chuck Schuldiner:
YouTube - Chuck Schuldiner Tribute
The Philosopher Viedeoclip:
YouTube - Death - The Philosopher

Να μην ξεχασω την ελληνικη μπαντα Septic Flesh
Death Note AMV με μουσικη τους:
YouTube - death note's most interesting death moments + septic flesh


Επισης προτεινω να ακουσεται Nevermore
Final Product Videoclip:
YouTube - NEVERMORE - Final Product


Όλα τα γκρούπ που ανέφερες είναι πολύ αξιόλογα,όμως ανήκουν στο κάπως πιο mainstream κομμάτι του metal,εκτός ίσως από τους Septic Flesh.Καλές επιλογές,αν θές όμως ανέφερε και κάτι από underground.

Εγώ θα αναφέρω τους World's End Girlfriend από την Ιαπωνία,που παίζουν κάτι ανάμεσα σε Isis και Red Sparows,αλλά είναι κατά πολύ ανώτεροι και τον 2.Όποιος τσεκάρει τέτοια ας ακούσει και Akira Yamaoka(Θεόςςςς)

http://www.youtube.com/watch?v=xxjKSaoz380
http://www.youtube.com/watch?v=3H5ERTHCJRI

Αξέχαστοι και οι πιο ΚΑΜΜΕΝΗ μπάντα του κόσμου,οι Oxbow,που πρόσφατα περάσαν για live από 'δω,και 'γώ κλασσικά τους έχασα.:nosey::bahhh:Απλά απαραίτητοι

http://www.youtube.com/watch?v=7XD2T1lKXhM
http://www.youtube.com/watch?v=t15yoGi9A2g
Posted Image

#24 gorillazz

gorillazz

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 19 July 2007 - 16:49

Μιάς και εδώ έχει πέσει πολύ γλυκήτητα:wis: στα μουσικά γούστα,είπα να βάλω 1 thread για όσους γουστάρουμε και καφρίλες.Προσοχή:Όταν λέμε καφρίλα,ενωούμε ΚΑΦΡΙΛΑ,:head::head::head:με λίγα λόγια δεν μιλάμε για Metallica και λοιπά mainstream group,αλλά για οτιδήποτε μπορεί να θεωριθεί πιο χύμα και έντονο στο είδος από Slayer και πάνω΄.Με λίγα λόγια,βάλτε μέσα ότι έχετε να προτείνετε από thrash,death,black,goth,hardcore,doom,industrial,ktl.


Ο ίδιος αναφέρεις τα παραπάνω στο πρώτο post και κάθεσαι και γράφεις για τους όντως καμένους Oxbow και μια electronica/experimental μπαντα που δεν έχει καμία σχέση με τους Isis..Και λες ότι είναι και κλάσεις καλύτεροι...:redcard2:

#25 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 July 2007 - 16:58

Ο ίδιος αναφέρεις τα παραπάνω στο πρώτο post και κάθεσαι και γράφεις για τους όντως καμένους Oxbow και μια electronica/experimental μπαντα που δεν έχει καμία σχέση με τους Isis..Και λες ότι είναι και κλάσεις καλύτεροι...:redcard2:


Λοιπόν,οι Oxbow έχουν κομμάτια τα οποία φτάνουν σε αρκετά noise σημεία,και το είδος θεωρείτε ακραίο.Παίζουν πολύ σκληρά,είναι κάφροι,και ακραίοι σε ότι και αν κάνουν,μουσικό ή μη.

Όσο για τους World's End Girlfriend,που το άκουσες το electorina/expirimental?Η μουσική τους είναι κοντά σε ψυχεδελικές μπάντες,και μάλλον πρέπει να ακούσεις κάποια κομμάτια τους που είναι τρομερά heavy.Άλλωστε,τα περρισσότερα άτομα που τους ακούνε είναι μέσα στο black και το ακραίο metal γενικά.Όσο για το αν φτάνουν τους Isis ή όχι,προσωπικό γούστο του καθενός,τη γνώμη μου είπα.;)

Αν δεν σου κάνουν οι από πάνω,άκου αυτούς:riiight:

http://www.youtube.com/watch?v=WuNc8tipF7U
Posted Image

#26 gorillazz

gorillazz

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 19 July 2007 - 17:15

Όσο για τους World's End Girlfriend,που το άκουσες το electorina/expirimental?


Οι ίδιοι αυτόαποκαλούνται έτσι..
www.myspace.com/worldsendgirlfriend

Όσο για τους Konkave, τα παλικάρια το παλέυουν..Τραγουδιστή όμως νομίζω πρέπει να αλλάξουν :hihi2:

Αφού έβαλες Έλληνες ας βάλω και εγώ κάτι φιλαράκια..
www.myspace.com/ciudadmuerta

Η λαλακία είναι ότι δυστυχώς τους έφυγε ο τραγουδιστής και ψάχνωνται αυτό τον καιρό..

#27 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 July 2007 - 17:24

Οι ίδιοι αυτόαποκαλούνται έτσι..
www.myspace.com/worldsendgirlfriend

Όσο για τους Konkave, τα παλικάρια το παλέυουν..Τραγουδιστή όμως νομίζω πρέπει να αλλάξουν :hihi2:

Αφού έβαλες Έλληνες ας βάλω και εγώ κάτι φιλαράκια..
www.myspace.com/ciudadmuerta

Η λαλακία είναι ότι δυστυχώς τους έφυγε ο τραγουδιστής και ψάχνωνται αυτό τον καιρό..



Γιατί το λές αυτό,εμένα μια χαρά μου ακούγεται το παλικάρι:wooi2:

Καλοί ακούγονται οι φίλοι σου,εγώ στη θέση τους θα έμενα χωρίς τραγουδιστή,ακούγονται πολύ ωραία instrumental.

Μιας και αρχίσαμε με ελληνικά γκρούπ...

http://www.youtube.com/watch?v=MPoSwCiJ5d0

http://www.youtube.com/watch?v=5q_ZM9RASoE

Βασικά δεν θυμάμαι αν τους ανέφερε κανείς άλλος ή εγώ ο ίδιος αλλά θα ήθελα να αναφέρω και κάποια άλλα γκρούπ.

Today is the day.

Μάλλον η πιο επιδραστικοί μπάντα στο όλο στύλ,και από τις πιο έντονες στο όλο attitube.

YouTube - Today Is The Day - The Descent
YouTube - Today Is The Day - This Machine Kills Facists

Borknagar

Εδικά όταν είχαν τον Garm

YouTube - Borknagar - Colossus
YouTube - Borknagar - Future reminiscense

Entmbed

Χωρίς λόγια

YouTube - Entombed - Left Hand Path

Και βέβαια τους Knut,από την Ελβετία,μια χώρα που έχει δώσει 2 από τα μεγαλύτερα γκρούπ του χώρου(Celtic Frost,Coroner)

YouTube - Knut: Harmless (Broadrick Remix)
Posted Image

#28 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 19 July 2007 - 23:36

Αμα θελετε Japan extreme metal εγω προτεινω τους sabbathttp://www.myspace.com/sabbat666

#29 xCorebassistx

xCorebassistx

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 20 July 2007 - 15:06

Πολύ καλοί οι Mors Principium Est, αν και έχουν εμφανείς επιρροές απο In Flames (και ποιος δεν έχει πλέον;;;;;;;;)

Οι Ciudad Muerta καλοί, θυμίζουν ROT και άρα αρκετά Tool. Αλλά και λίγο Deftones κι απο οτι βλέπω τους έχουν και επιρροή.

Καλά, Straighthate είναι respect! Πολύ καλό και το album που έβγαλαν πρόσφατα! :)
Το εν λόγω βίντεο φέρνει προς Homo Iratus-Tomahawk Cruise Messiah ή ιδέα μου είναι; Τεσπά, δεν είναι εκεί το θέμα.

Μιας και ανέφερε πιο πάνω ο 6Greed9 για Darkest Hour, θα έλεγα πως το νέο album είναι πολύ μέτριο. Τα ίδια και τα ίδια πια, μόνο ένα-δυο σόλο που κάνουν είναι "πρωτότυπα" ας πούμε.

Βασικά, όσον αφορά Isis, Oxbow, κλπ, πιστεύω ότι πού ανώτεροι απο αυτούς, (και πιο ακραίοι) είναι οι The Ocean. Απλά ακούστε το "Aeolian" και πιστέψτε με, θα αλλάξετε γνώμη. Ίσως...;)

Τέλος, δεν έχουμε αναφέρει ακόμα Nile. Δεν νομίζω να χρειάζονται πολλές εξηγήσεις ε; Death metal κορυφαίο, και με τον Κόλλια στα τύμπανα αλλά και με υπερκάφρικες κιθάρες και φωνή. Και την ανάλογη πώρωση με Αρχαία Αίγυπτο πάντα! Βγαίνει κι ο νέος δίσκος σήμερα! :w00t:


Παρεπιπτόντως, άκουσε κανείς το νέο κομμάτι As I Lay Dying; Σας φάνηκε κι εσάς ολίγον μούφα; :unsure:



#30 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 July 2007 - 15:13

Πολύ καλοί οι Mors Principium Est, αν και έχουν εμφανείς επιρροές απο In Flames (και ποιος δεν έχει πλέον;;;;;;;;)

Οι Ciudad Muerta καλοί, θυμίζουν ROT και άρα αρκετά Tool. Αλλά και λίγο Deftones κι απο οτι βλέπω τους έχουν και επιρροή.

Καλά, Straighthate είναι respect! Πολύ καλό και το album που έβγαλαν πρόσφατα! :)
Το εν λόγω βίντεο φέρνει προς Homo Iratus-Tomahawk Cruise Messiah ή ιδέα μου είναι; Τεσπά, δεν είναι εκεί το θέμα.

Μιας και ανέφερε πιο πάνω ο 6Greed9 για Darkest Hour, θα έλεγα πως το νέο album είναι πολύ μέτριο. Τα ίδια και τα ίδια πια, μόνο ένα-δυο σόλο που κάνουν είναι "πρωτότυπα" ας πούμε.

Βασικά, όσον αφορά Isis, Oxbow, κλπ, πιστεύω ότι πού ανώτεροι απο αυτούς, (και πιο ακραίοι) είναι οι The Ocean. Απλά ακούστε το "Aeolian" και πιστέψτε με, θα αλλάξετε γνώμη. Ίσως...;)

Τέλος, δεν έχουμε αναφέρει ακόμα Nile. Δεν νομίζω να χρειάζονται πολλές εξηγήσεις ε; Death metal κορυφαίο, και με τον Κόλλια στα τύμπανα αλλά και με υπερκάφρικες κιθάρες και φωνή. Και την ανάλογη πώρωση με Αρχαία Αίγυπτο πάντα! Βγαίνει κι ο νέος δίσκος σήμερα! :w00t:


Παρεπιπτόντως, άκουσε κανείς το νέο κομμάτι As I Lay Dying; Σας φάνηκε κι εσάς ολίγον μούφα; :unsure:


Πρωσοπκός τους Nile δεν τους ανέφερα επιδή τους ψιλοαριέμε.Και τους As I lay dying πάντοτε τους θεωρούσα μούφα.Για μένα το metalcore(hm......) έπρεπε να 'χει μείνει στην αμερικανίλα πυ 'χαν μπάντες όπως οι Burn the priest(τους ξέρετε όλοι,τώρα λέγονται Lamb of god και 'χουν -σχετικά-μουφλεξει).

Έχει ακούσει κανείς Cult of luna?
Posted Image