Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Mecha anime (γενική συζήτηση)


  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#151 GodsGarden

GodsGarden

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 29 June 2012 - 15:14

To πρωτο των πρωτων ξεχασες, το Bubblegum Crisis.


Ε καλα δε μπορω να τα γραψω και ολα και αυτο μεν απο τα αγαπημενα μου αλλα ειπα μερικα ετσι.


Τωρα περι Evangelion που λετε οκ mecha κλπ αλλα υπαρχουνε πολλα στοιχεια μεσα. Βασικα ειναι δυσκολο για να πω την αποψη μου
μιας και ειναι απο τα αγαπημενα μου και εμενα αλλα στη σειρα δεν ειναι ολη η βαση τα mecha στη συγκεκριμενη σειρα παρα ποιο πολυ
το ολο θεμα με τα Angels κλπ.

Τωρα ξερω θα με αρχησετε και τι ειναι αυτα που λες και και και αλλα οκ.
Παρολαυτα αν δεν ειναι Gundam δεν ειναι Mecha muahahahahaha =]
Skynet becomes self-aware : 001100010010111100110000

#152 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 03 July 2012 - 15:21

lol προφανώς και δεν μιλάω για μένα, μου αρέσουν όλα τα style mecha, real/super/biomech/powersuits alike (αυτό έλειπε)

δεύτερων το evangelion έχει animation και desgins αρκετά μπροστά από την εποχή του (ιδιαίτερα για σειρά) οπότε ξεφεύγει ακόμα παραπέρα :P Και κατά τη γνώμη μου, 26 επεισόδια είναι μακράν το καλύτερο format για anime σειρά, ούτε πολύ λίγα, αλλά ούτε και υπερβολικά πολλά επεισόδια

btw, godsgarden, avatar sauce? XP

#153 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 July 2012 - 22:54

δεύτερων το evangelion έχει animation και desgins αρκετά μπροστά από την εποχή του (ιδιαίτερα για σειρά) οπότε ξεφεύγει ακόμα παραπέρα :P Και κατά τη γνώμη μου, 26 επεισόδια είναι μακράν το καλύτερο format για anime σειρά, ούτε πολύ λίγα, αλλά ούτε και υπερβολικά πολλά επεισόδια

ν

και αλλες σειρες εχουν αλλα οποιος τολμα να θιξει το Evangelion εξωστρακιζεται.

#154 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 03 July 2012 - 22:55

Η κοινότητα είναι γεμάτη μισαλλόδοξους ευαγγελικούς.

#155 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 03 July 2012 - 23:26

Εντάξει Petran διαφωνώ κάθετα με αυτό που λες. Δεν ξέρω αν το λες για πλάκα αλλά θα απαντήσω σοβαρά. Τουλάχιστον σε αυτό το forum οι evangelion fans είναι περισσότερο ανεκτικοί και δκτικοί στην άλλη άποψη από πολλούς fans άλλων franchise ή σειρών. Σίγουρα διαφωνίες υπάρχουν για αυτό έχουμε και τα threads συζητήσεων αλλά τουλάχιστον η προσωπική μου παρατήρηση αυτό δείχνει. Από 5-6 άτομα εδώ μέσα που ξέρω που τους αρέσει πολύ το nge δεν έχουν εξοστρακίσει κανέναν επειδή δεν του άρεσε το evangelion.

xbJ3b2w.jpeg


#156 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 July 2012 - 11:25

απλα εστιαζομαι στο γεγονος πως σωνει και καλα μονο το Evangelion ειναι μακρια για την εποχη του και το old school σχεδιο του δεν ξενιζει, ενω το Patlabor με πιο λεπτομερη mecha και χαρακτηρες δειχνει old school και δεν συνισταται. αλλωστε μονο 5 χρονια τα χωριζουν. ενταξει η σειρα δειχνει τα χρονακια της, αλλα τα OVA τουλαχιστον και οι ταινιες μια χαρα βλεπονται. Ιδιως η δευτερη ταινια ειναι στο σεναριο στα επιπεδα του Jin Roh και Ghost in the Shell και εχει και animation τετοιου επιπεδου.

τελος παντων, κουραστηκα με αυτη τη διαμαχη, ας δει ο καθενας οτι θελει

fatsel παιδι μου, μας διαβαζεις ακομα; αν ναι συγγνωμη που σε μπερδεψαμε. δες Evangelion να στανιαρεις και εσυ και εμεις.

#157 GodsGarden

GodsGarden

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 14 July 2012 - 11:38

Από που και ως που έχει το Patlabor ποιο λεπτομερει Mecha >.< θα τρελαθούμε τελιως....
Skynet becomes self-aware : 001100010010111100110000

#158 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 July 2012 - 19:16

Από που και ως που έχει το Patlabor ποιο λεπτομερει Mecha >.< θα τρελαθούμε τελιως....


εχει εχει. παρε ενα μεγεθυντικο φακο και εξετασε προσεκτικα. ασε που προλαβαν και να το τελειωσουν στην ωρα του.
α, δες και το Patlabor 2 the Movie για επιβεβαιωση αν βρισκεις τη σειρα και τα OVA ντεμοντε.

#159 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 14 July 2012 - 23:41

Από 5-6 άτομα εδώ μέσα που ξέρω που τους αρέσει πολύ το nge δεν έχουν εξοστρακίσει κανέναν επειδή δεν του άρεσε το evangelion.


εξοστρακισμός = ημίμετρα ΧDDDDD

εχει εχει. παρε ενα μεγεθυντικο φακο και εξετασε προσεκτικα. ασε που προλαβαν και να το τελειωσουν στην ωρα του.
α, δες και το Patlabor 2 the Movie για επιβεβαιωση αν βρισκεις τη σειρα και τα OVA ντεμοντε.

να συγκρίνουμε σειρές με σειρές και ταινίες με ταινίες παρακαλώ ^^
το Mecha design του Patlabor είναι καλό αλλά "συμβατικό" το σύνηθες των 80-90 , όπως εξάλλου και το Story του, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, εμένα προσωπικά μου αρέσουν κάτι τέτοια "παλιομοδίτικα"
αλλά το concept του design των Mecha του nge ήταν “η εικόνα ενός δαίμονα, ενός γίγαντα μόλις και με τα βίας υπό τον έλεγχο της ανθρωπότητας ” , ένα concept που αποδόθηκε αρκετά καλά πιστεύω στο τελικό σχήμα των EVA και τα έκανε να ξεχωρίσουν, ενώ παράλληλα μεγιστοποιήστε - υποβοήθησε το impact που είχε το story.
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#160 GodsGarden

GodsGarden

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 15 July 2012 - 12:05

εξοστρακισμός = ημίμετρα ΧDDDDD


να συγκρίνουμε σειρές με σειρές και ταινίες με ταινίες παρακαλώ ^^
το Mecha design του Patlabor είναι καλό αλλά "συμβατικό" το σύνηθες των 80-90 , όπως εξάλλου και το Story του, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, εμένα προσωπικά μου αρέσουν κάτι τέτοια "παλιομοδίτικα"
αλλά το concept του design των Mecha του nge ήταν “η εικόνα ενός δαίμονα, ενός γίγαντα μόλις και με τα βίας υπό τον έλεγχο της ανθρωπότητας ” , ένα concept που αποδόθηκε αρκετά καλά πιστεύω στο τελικό σχήμα των EVA και τα έκανε να ξεχωρίσουν, ενώ παράλληλα μεγιστοποιήστε - υποβοήθησε το impact που είχε το story.



+100000000000000000

Άμα μιλάμε για Mecha Design Petran δες κανα Gundam εκεί να νιώσεις =P
Skynet becomes self-aware : 001100010010111100110000

#161 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 July 2012 - 18:38

πιο Gundam απο ολα; 30 χρονια και συνεχιζουνε. να μου λειπει. χωρια οι χαρακτηρες.....

βρειτε μου καλυτερη mecha εισαγωγη και με καλυτερο σχεδιο απο αυτο, το 1988. τεμπελια και οικονομια μηδεν.

Youtube Video



εξοστρακισμός = ημίμετρα ΧDDDDD


να συγκρίνουμε σειρές με σειρές και ταινίες με ταινίες παρακαλώ ^^
το Mecha design του Patlabor είναι καλό αλλά "συμβατικό" το σύνηθες των 80-90 , όπως εξάλλου και το Story του, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, εμένα προσωπικά μου αρέσουν κάτι τέτοια "παλιομοδίτικα"
αλλά το concept του design των Mecha του nge ήταν “η εικόνα ενός δαίμονα, ενός γίγαντα μόλις και με τα βίας υπό τον έλεγχο της ανθρωπότητας ” , ένα concept που αποδόθηκε αρκετά καλά πιστεύω στο τελικό σχήμα των EVA και τα έκανε να ξεχωρίσουν, ενώ παράλληλα μεγιστοποιήστε - υποβοήθησε το impact που είχε το story.


μα και το Evangelion εβγαλε ταινια κακην κακως μετα το τελος της σειρας. δεν διευκρινιζετε και εσεις......

οπως ειπαμε και πριν, αλλο mecha το ενα, αλλο το αλλο. λογικο ειναι ενα Mecha σαν του Patlabor να εχει περισσοτερες λεπτομερειες στο σχεδιο με τοσα μηχανικα μερη, σε αντιθεση με το οργανικο mecha του Evangelion. Τωρα στο animation το Evangelion εχει ενα προβαδισμα, μονο και μονο επειδη ως οργανικο mecha εχει περισσοτερη ελευθερια.

μην αναδεικνυετε θεματα που εχουν ξεκαθαρισει και με παιδευετε.

#162 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 15 July 2012 - 21:11

πιο Gundam απο ολα; 30 χρονια και συνεχιζουνε. να μου λειπει. χωρια οι χαρακτηρες.....

βρειτε μου καλυτερη mecha εισαγωγη και με καλυτερο σχεδιο απο αυτο, το 1988. τεμπελια και οικονομια μηδεν.


Θα αφήσω τα υπόλοιπα εντελώς ασχολίαστα γιατί έχω βαρεθεί, και γιατί τo design των Evas άλλαξε όλοκληρη την mecha anime βιομηχανία (εκτός από τα homage anime, gaogaigar, gurren lagann ect)

Αλλά εφόσον θέλεις opening της ίδιας περιόδου με καλύτερο σχέδιο (και animation και ότι άλλο θες) θα το έχεις :P

Dangaioh (1989)

http://www.dailymotion.com/video/x1mh81_hajataisen-dangaioh-opening_music

Best opening EVER

And while we're at it, τσέκαρε και το design του title mecha για να δεις τι πάει να πει "είμαι έτη φωτός μπροστά από την εποχή μου γιατί έτσι γουστάρω"

Πάω να αρχίσω Brain Powerd

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Wp9TUMJugnw[/youtube]

(άλλο best opening απο δω xP)

Edited by Six Winged Angel, 15 July 2012 - 21:13.


#163 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 16 July 2012 - 14:24

ειχα πει στον εαυτο μου οτι θα απεχω απο την συζητηση...
αλλα ρε παλιοπαιδα με κανετε να αθετω τον λογο μου........
καθεστε και προσπαθειτε να βγαλετε ο ενας λαθος τον αλλον,να βρειτε ποιος εχει το καλλυτερο opening-ending,ποιο εχει καλυτερο ανιμεισον και μπλα μπλα μπλα...
μονο να της βγαλετε εξω να της μετρησετε δεν εχετε κανει ακομα.....

χαλαρωστε και απολαυστε τα αγαπημενα σας ανιμε..(που στον καθεναν ειναι διαφορετικα....)

τι παει να πει ποιο καλο οπενινγκ..?εμενα αν με ρωτησετε θα πω οτι το ποιο καλο ειναι του grendizer...μονο και μονο απο συναισθηματικης αποψης καθοτι με αυτο μεγαλωσα .....
περι απο τα genre τον anime υπαρχουν και τα genre (ατυπα μεν) των viewers) ο αλλος εινα ολντσκουλας αλλος ειναι newage ...και παει λεγοντας.....

προσωπικα εχω ξαναπει..μου αρεσει το mecha να ειναι mecha ..σιδερα καλωδια και λαδι αντι για αιμα....και ενας πιλοτος μεσα.....
το nge (παροτι εχω δηλωσει πολλακις οτι ειμαι φαν)δεν μπορω να το καταταξω στο 100% mecha μιας και η ιστορια εδειξε...
Spoiler:

και παλι τονιζω οτι δεν το υποβαθμιζω....ειναι ενα εξαιρετικο ανιμε απο ολες της αποψεις.......

χαλαρωστε λοιπον καντε της προτασεις σας στους νεους και αφηστε αυτους να διαλεξουν...αλλωστε αν δεν τους αρεσει κατι μπορουν να το κανουν drop και να το δουν αλλη φορα...δεν τους αλυσοδενει κανενας να το δουν με το ζορι...αμα ηταν καθε φορα που ετρωγα σφολι απο ενα ανιμε η ενα συγκεκριμενο ειδος ανιμε θα ειχα σταματησει απο καιρο να βλεπω το οτιδηποτε....

και για την ιστορια.......ασχολουμε ενεργα σαν ανιμε φαν 6-7 χρονια(ποιο πριν θυμαμε απο παιδακι οτι εβγαζε η tv και τα video club της εποχης_) ειμαι 30 το nge το απεκτησα απο εδω μεσα μεσω του adn των πρωτο χρονο που γραφτηκα στο φορουμ...το εβαλα να τω δω...στο 4 επεισοδιο το σταματησα γιατι μου επεσε βαρυ....το ξαναειδα πριν 2 μηνες και το τελειωσα...εχωντας ευχαριστηθει καθε λεπτο .......

                                                                       


#164 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 16 July 2012 - 14:40

σωστός ο βέκτραπερλ
ας απαγορευτούν οι συζητήσεις επιτέλους. ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΘΕΙ ΤΟ ΝΗΜΑ ΠΑΡΑΥΤΑ

#165 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 16 July 2012 - 14:47

Εχμ, χουμ, εχμ...

Το aNiMe//GR από πάντα και για πάντα και εις τον αιώνα των αιώνων ~αμήν~ στήριζε και θα στηρίζει τα μέλη του να συζητούν και μέσα σε πολιτισμένα πλαίσια να διαφωνούν. Οι διαφωνίες είναι δημιουργικές και οι συζητήσεις είναι δείγμα μιας ζωντανής κοινότητας. Δεδομένου ότι τα παληκάρια μια χαρά μέσα σε πολιτισμένα πλαίσια διεξήγαγαν τη συζήτηση τους, οι παραινέσεις να σταματήσουν είναι λίγο άτοπες.

Υπάρχουν αυτοί που πιστεύουν ότι όλα είναι θέμα γούστου και σταματάνε εκεί και υπάρχουν και κάποιοι που γουστάρουν αναλύσεις επί αναλύσεων και επιχειρήματα επί επιχειρημάτων. Στηρίζουμε και τα δύο ~με μία ελαφρά προτίμηση στο δεύτερο μιας και είμαστε forum συζητήσεων~ και αν χρειαστεί κάποια παρέμβαση γιατί άναψαν τα αίματα η aNiMe//GR Team είναι πάντα εκεί για να ρίξει ένα μαστίγωμα βρε αδερφέ :P

Συνεχίστε ελέυθερα τη συζήτηση αν θέλετε, όσοι θέλετε ^_^

xbJ3b2w.jpeg