Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Mecha anime (γενική συζήτηση)


  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#166 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 16 July 2012 - 15:05

εμενα μαμα δεν μου αρεσει το μαστιγωμα................τσουουουουζειειειειειει....!!!!!!!!! :nanteee: :bleh:
προσωπικα κατεθεσα την δικη μου αποψη....και ο καθενας πρεπει να εχει μια..........και φυσικα περιμενω και τον αντιλογο...........................i love you all..................!!!!

                                                                       


#167 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 July 2012 - 16:18

Θα αφήσω τα υπόλοιπα εντελώς ασχολίαστα γιατί έχω βαρεθεί, και γιατί τo design των Evas άλλαξε όλοκληρη την mecha anime βιομηχανία (εκτός από τα homage anime, gaogaigar, gurren lagann ect)

Αλλά εφόσον θέλεις opening της ίδιας περιόδου με καλύτερο σχέδιο (και animation και ότι άλλο θες) θα το έχεις :P

Dangaioh (1989)

http://www.dailymotion.com/video/x1mh81_hajataisen-dangaioh-opening_music

Best opening EVER


των οργανικων mecha, επαναλαμβανω ή σειρες τυπου Rahxephon.
ωραιο, αλλα μια ερωτηση. τα mecha που ειναι; και δεν εννοω εκεινα τα κανθαρομορφα αλλα των πρωταγωνιστων. πιο πολυ εστιαζονται στα μέρια των πρωταγωνιστριων, παρα στα mecha. ασε το fanservice. αυτο ειναι που λεμε εισαγωγη του....κωλου.

οταν λεω καλο Opening δεν εννοω επειδη μου αρεσει, αλλα μιλαω αντικειμενικα. καταλαβετε το επιτελους!
και βλεπεις κατι χωρις να εχεις στο νου σου το Evangelion. Το κανατε Βιβλο πια.

#168 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 16 July 2012 - 21:33

οταν λεω καλο Opening δεν εννοω επειδη μου αρεσει, αλλα μιλαω αντικειμενικα. καταλαβετε το επιτελους!
βλεπεις κατι χωρις να εχεις στο νου σου το Evangelion. Το κανατε Βιβλο πια.

Σε πληροφορώ λοιπόν αγαπητέ πως θα υπερασπιζόμουν οποιαδήποτε σειρά μου αρέσει από το Legend of the Galagtic Heroes ως το Excel Saga με επιχειρήματα, με την ίδια ακριβώς θέρμη που το κάνω στο nge.... αλλά από όλες τις σειρές που έχω στο “10” το nge είναι η μόνη που βρίσκετε συνεχώς στην μπούκα …πραγματικά δεν καταλαβαίνω ώρες ώρες το λόγο …

όπως επίσης δεν καταλαβαίνω πώς το “κάτι είναι αντικειμενικά καλύτερο” είναι αποσυνδεδεμένο από το υποκειμενικό “μου άρεσε” ή γιατί αυτό θα έπρεπε να συμβαίνει ….

ή το γιατί θα πρέπει να συγκρίνουμε το κάθε mecha με το nge … γιατί προς τα εκεί πάει το θέμα και κουράζει …

και αν θες να μιλήσουμε για το Patlabor ώς mecha , πραγματικά (έχω άποψη από τις ταινίες ) δεν νομίζω πώς τα mecha στο Patlabor έχουν τόσο μεγάλη σημασία, περισσότερη έμφαση δίνετε σε μυστήριο - dedective καταστάσεις και χαρακτήρες παρά στα mecha. Πραγματικά δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που θέλει να δει μια σειρά με mecha (πόσο μάλον ως πρώτη του mecha σειρά ) άλλα σειρές του τύπου Ghost in the Shell, Appleseed,Armitage κτλ ως έναν πάρα πολύ καλό τίτλο.
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#169 GodsGarden

GodsGarden

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 16 July 2012 - 23:21

Ρε Noname τα είπες τέλεια και στο τέλος πρότεινες όλες τις Cyberpunk σειρές χαχαχααχαχαχαχα θεοσσσς xD
Skynet becomes self-aware : 001100010010111100110000

#170 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 July 2012 - 09:31

Σε πληροφορώ λοιπόν αγαπητέ πως θα υπερασπιζόμουν οποιαδήποτε σειρά μου αρέσει από το Legend of the Galagtic Heroes ως το Excel Saga με επιχειρήματα, με την ίδια ακριβώς θέρμη που το κάνω στο nge.... αλλά από όλες τις σειρές που έχω στο “10” το nge είναι η μόνη που βρίσκετε συνεχώς στην μπούκα …πραγματικά δεν καταλαβαίνω ώρες ώρες το λόγο …

όπως επίσης δεν καταλαβαίνω πώς το “κάτι είναι αντικειμενικά καλύτερο” είναι αποσυνδεδεμένο από το υποκειμενικό “μου άρεσε” ή γιατί αυτό θα έπρεπε να συμβαίνει ….

ή το γιατί θα πρέπει να συγκρίνουμε το κάθε mecha με το nge … γιατί προς τα εκεί πάει το θέμα και κουράζει …

και αν θες να μιλήσουμε για το Patlabor ώς mecha , πραγματικά (έχω άποψη από τις ταινίες ) δεν νομίζω πώς τα mecha στο Patlabor έχουν τόσο μεγάλη σημασία, περισσότερη έμφαση δίνετε σε μυστήριο - dedective καταστάσεις και χαρακτήρες παρά στα mecha. Πραγματικά δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που θέλει να δει μια σειρά με mecha (πόσο μάλον ως πρώτη του mecha σειρά ) άλλα σειρές του τύπου Ghost in the Shell, Appleseed,Armitage κτλ ως έναν πάρα πολύ καλό τίτλο.



εγω σου λεω για το animation του mecha στην εισαγωγη απλα. ναι, συγκρινε τη αυτη με την εισαγωγη στο LOGH που ραβει η αδερφη του Αυτοκρατορα.

υποκειμενικα μπορει να σου αρεσει, αλλα αντικειμενικα εχει η πρωτη καλυτερο animation. εχουμε μπει τοσο πολυ σε ενα ειδους αυτιστικο αυνανισμο, που ολα νομιζουμε πως περιφερονται γυρω απο τα γουστα μας. καλο οταν φαντασιωνομαστε, κακο οταν συζηταμε. πρεπει να γινει ενας συμβιβασμος, προς ζημια των γουστων μας δυστηχως.

καιρος λοιπον να αλλαξει αυτο, ιδιως τωρα με το Portal που θα ερχονται anime fans απο ολα τα μηκη και τα πλατη της γης για να εμπνεονται απο τη μιξη αρχαιοελληνικης σκεψης και ιαπωνικης κουλτουρας που ειναι προδηλη στο anime.gr

θα γινει ξανα τοπος εμπνευσης για καθε πικραμενη ψυχη που διψα για anime γνωση και οχι για εντυπωσιασμο.

εχω απαυδησει πλεον. δεν μπορω να ανταπεξελθω. αντιο και καλες διακοπες.

#171 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 17 July 2012 - 14:56

εχω απαυδησει πλεον. δεν μπορω να ανταπεξελθω. αντιο και καλες διακοπες.

Που πας;! Έλα πίσω! :P

των οργανικων mecha, επαναλαμβανω ή σειρες τυπου Rahxephon.
ωραιο, αλλα μια ερωτηση. τα mecha που ειναι; και δεν εννοω εκεινα τα κανθαρομορφα αλλα των πρωταγωνιστων. πιο πολυ εστιαζονται στα μέρια των πρωταγωνιστριων, παρα στα mecha. ασε το fanservice. αυτο ειναι που λεμε εισαγωγη του....κωλου.


Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω πως είδες μόνο το opening του Brain Powerd το οποίο έβαλα for the lulz

Τo opening που ήθελα να δεις είναι του Dangaioh (το οποίο παραδόξως έκανες και quote)

CLICK > http://www.dailymotion.com/video/x1mh81_hajataisen-dangaioh-opening_music < CLICK

το οποίο ούτε οργανικό είναι ούτε ιπτάμενες εχεμ.. προκλητικές κορασίδες/fanservice έχει :P (αν και τα mecha είναι ένα είδος fanservice από μόνα τους) Just pure mecha awesomeness. Και μη μου πεις ότι είναι super robot και δεν πιάνει, γιατί αυτός είναι άλλος ένας λόγος, καθώς έχει περισσότερη λεπτομέρια πάνω του από τα περισσότερα reals.

Το κανατε Βιβλο πια.


For yet another time:

Spoiler:


Τώρα, επειδή έχω ακούσει αρκετές φορές ανθρώπους να λένε πως το Evangelion δεν είναι mecha ή το mecha δεν είναι από τα κύρια στοιχεία του:
Να αναφέρω ότι το Evangelion είναι από τα λίγα mecha anime στα οποία τα mech ως mech δεν παίζουν διακοσμιτικό ή κομπάρσικο αλλά καθοριστικό ρόλο για τη σειρά.
Τι εννοώ: Στις περισσότερες mecha σειρές (όπως για παράδειγμα στο Gundam, και μιλάμε για Gundam, μία από τις staple σειρές του είδους) τα mech έχουν απλά το ρόλο
ενός πολύ δυνατού όπλου κατασκευασμένου από ανθρώπους (και μη). Θα μπορούσε κανείς να αλλάξει αυτά τα mech με αεροπλάνα/tanks/ιπτάμενους δίσκους/κλπ χωρίς να αλλάξει
καθόλου το νοήμα/σενάριο/οτιδήποτε άλλο μέσα στη σειρά ! Έτσι το mecha στοιχείο παίζει καθαρά ρόλο fanservice/υπόκατηγορίας.
Παρόλα αυτά στο Evangelion τα πάντα περιστρέφονται γύρω από τα mechs και αν τα αφαιρούσαμε από το σύνολο, ή τα αλλάζαμε με κάτι άλλο non-mecha-like θα διαφοροποιόταν
ολόκληρο το σενάριο και δεν θα είχε καμία σχέση με το evangelion που ξέρουμε και μισούμε. (θα μπορούσε βέβαια κάποιος να πει πως το Eva είναι μόνο εκεί για να εξυπηρετήσει απλά το development του Shinji, δίνοντας του την ταυτότητα του πιλότου, προσδίδοντας έτσι ένα διαφορετικό νόημα στην καθαυτόν ανούσια υπαρξη του. Αυτό όμως έχει να κάνει περισσότερο με το ειδικό παρά με το γενικό μέρος του σεναρίου (όχι πως δεν είναι και τα δύο εξίσου συμαντικά αλλά αυτά είναι αλλουνού παπά evangelion :P)
Δίνεται έμφαση, λογική και σημασία στη μορφή του τεράστιου ανθρωπόμορφου ελεγχόμενου "ρομπότ" (να επισημάνω πως και ένας ελέφαντας με ένα μηχανικό σύστημα ελέγχου πάνω στο κεφάλι του του θεωρήται mecha.)
και σαν επακόλουθο, το Evangelion πέρνει έναν χαρακτήρα "true" mecha anime. (άλλα παρόμοια παραδείγματα είναι το gurren lagann και -σε μικρότερο βαθμό- το πρώτο macross)


Άσχετο αλλά το Brain Powerd που πόσταρα προηγουμένως ουδεμία σχέση έχει με το opening του καθώς και μηδενικό fanservice έχει, και άντρα πρωταγωνιστή, και τίγκα στο mech είναι xP
Δυστυχώς όμως έχει ψιλοσάπια σκηνοθεσία, που το καταντάει κάπως άνοστο σαν anime.. το έχει δει κανείς όλο?
Ψάχνοντας γενικά τα περί του anime (δημιουργία του Υοshiyuki Tomino, δημιουργού του Gundam, ανακάλυψα και το εξείς ενδιαφέρον:

Tomino: For instance, Brain Powered came out after Evangelion did, so I am often asked questions similar to yours about the connection between them, but in reality the plans for Brain Powered and the overall story had all been completed before Evangelion came out. I never meant Brain Powered to be an antithesis to Evangelion. I knew when I saw Evangelion that Brain Powered would be called an antithesis to it, but I didn't want to change my plans any, so I just resigned myself to that.
This is connected with my wish for more animators to see themselves as entertainers. I don't think I succeeded with Brain Powered, and I don't think it was very good with entertainment--but there was one thing I did try to do with it. If 100 people come to see an anime with giant robots, then chances are are that not every one of those 100 people will be a huge fan of robot anime. What I wanted to do was to make an anime that had a truly interesting story that wouldn't cause the people who watched it to have a nervous breakdown. I also tried to make a story that would tell anime fans that there were often other things out there better than anime. That's the goal I challenged myself to do. I don't think the series itself was a success, though, I have to admit that.
So I was very upset when I saw Evangelion, because it was apparent to me that the people who made it weren't thinking at all about making fun for or gaining the sympathy of the audience. Instead they tried to convince the audience to admit that everybody is sick, practically in the middle of a nervous breakdown, all the time. I don't think you should show things like that to everybody. It's not entertainment for the masses--it's much more interested in admitting that we're all depressed nervous wrecks, I thought. It was a work that told people it was okay to be depressed, and it accepted the psychological state that said if you don't like the way the world works, then it's okay to just pick up a gun and attack someone. I don't think that's a real work of art. When people see that, they begin to realize they are the same way. I think that we should try to show people how to live healthier, fuller lives, to foster their identity as a part of their community, and to encourage them to work happily until they die. I can't accept any work that doesn't say that.
Animerica: Is that different from your downbeat endings?
Tomino: I make sure my audience knows it's fiction and that what happens to my characters doesn't necessarily say anything about their own lives.


...O Τοmino δεν κατάλαβε χριστό? :nosey:

Edited by Six Winged Angel, 17 July 2012 - 14:59.


#172 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 21 February 2013 - 21:29

Λοιπον δεν εχω ξαναδει καποιο Mecha, (εκτως απο το Code Geass που ειναι μισο Mecha) και θα ηθελα να δω ενα (ειχα πει να αρχισω και παλιοτερα, αλλα δεν αρχισα).
Για αυτο, γραφω εδω που καποιος θα βρεθει να μου πει, ενα καλο Mecha (please να μην ειναι παλιο, να μπω στο κλιμα πρωτα με κατι πιο καινουργιο)
Εκτως απο TTGL τι να δω?

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#173 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 21 February 2013 - 21:54

Λοιπον δεν εχω ξαναδει καποιο Mecha, (εκτως απο το Code Geass που ειναι μισο Mecha) και θα ηθελα να δω ενα (ειχα πει να αρχισω και παλιοτερα, αλλα δεν αρχισα).
Για αυτο, γραφω εδω που καποιος θα βρεθει να μου πει, ενα καλο Mecha (please να μην ειναι παλιο, να μπω στο κλιμα πρωτα με κατι πιο καινουργιο)
Εκτως απο TTGL τι να δω?



Ρίξε μάτια στα gundam (προτείνωνται τα unicorn, seed, wing και 00)
Επίσης θα πρότεινα το evagelion (αν έχεις όρεξη για Mindfuck βέβαια και αν δεν το έχεις δει)
Heroic Age επίσης είναι αρκετά καλο:)
フカフカ

#174 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 22 February 2013 - 12:27

Ρίξε μάτια στα gundam (προτείνωνται τα unicorn, seed, wing και 00)
Επίσης θα πρότεινα το evagelion (αν έχεις όρεξη για Mindfuck βέβαια και αν δεν το έχεις δει)
Heroic Age επίσης είναι αρκετά καλο :)

Mε ποια σειρα να τα δω?Η να τα δω οπως νανε :P
Επισεις το Eureka 7 καλο ειναι?
Υ.Γ.Βασικα πιο Gundam εχει την καλυτερη πλοκη και δραση?Ειδα κατι βιντεακια και ψηθηκα να το αρχισω :)

Edited by Itachi Akatsuki, 22 February 2013 - 15:50.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#175 hgatakoskylos

hgatakoskylos

    Anime Fan

  • Members
  • 139 posts

Posted 13 March 2014 - 22:40

Δε μου λέτε, μια ταίνία που προβλήθηκε παλιά στην τηλεόραση, το "ιστορίες από την Ανδρομέδα" ή αλλιώς "Andromeda Stories" ή Andromeda Sutorizu(ιαπωνικός τίτλος) θεωρείται κι αυτή mecha; Απορώ, πως μια τόσο συγκλονιστική και με τόσο πολύπλοκο και σοβαρό θέμα ταινία προβαλλόταν ως παιδική!;

Άκυρο, παιδιά, σορρύ για την άάσχετη απορία, αλλά τώρα κατάλαβα ότι mecha περιλαμβάνει γιγάντια ρομπότ καθοδηγούμενα από ανθρώπους. Μπερδεύω πάντα αυτήν την κατηγορία με το απλό sci-fi και με το cyberpunk


Edited by hgatakoskylos, 27 July 2014 - 10:03.


#176 Akira 1988

Akira 1988

    Tetsuo Shima

  • Members
  • 14 posts
  • LocationΠειραιάς

Posted 01 December 2014 - 01:43

Aναφερω καποια απο τα αγαπημενα μου:

 

- ''Detonator Orgun'' (OVA 1991) του Masami Obari

 

- ''Hades Project Zeorymer'' (OVA 1988-90) του Τοshihiro Hirano

 

- ''Dangaioh - Hyper Combat Unit'' (OVA 1987-88) του Τοshihiro Hirano

 

- ''Aura Battler Dunbine'' (Series 1983-84) του Yoshiyuki Tomino

 

- ''Metal Armor Dragonar'' (Series 1987-88) του Takeyuki Kanda

 

- ''Gunbuster'' (OVA 1988) του Hideaki Anno

 

Eπισης αν καποιοι θελουν να βρουν περισσοτερο υλικο υπαρχουν οι κατωθι συλλογες οpening διασημων mecha:

 

60s και 70s:

 

http://www.youtube.com/watch?v=9hXur9sAu8g

 

80s:

 

http://www.youtube.com/watch?v=a26JG33Lx-w

 

90s:

 

http://www.youtube.com/watch?v=BLVh8Cstkd0

 

Kudos στον uploader :riiight: :riiight: :riiight:


The future is not a straight line. It is filled with many crossroads.

 

There must be a future that we can choose for ourselves.


#177 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 01 December 2014 - 15:21

Δε μου λέτε, μια ταίνία που προβλήθηκε παλιά στην τηλεόραση, το "ιστορίες από την Ανδρομέδα" ή αλλιώς "Andromeda Stories" ή Andromeda Sutorizu(ιαπωνικός τίτλος) θεωρείται κι αυτή mecha; Απορώ, πως μια τόσο συγκλονιστική και με τόσο πολύπλοκο και σοβαρό θέμα ταινία προβαλλόταν ως παιδική!;

Άκυρο, παιδιά, σορρύ για την άάσχετη απορία, αλλά τώρα κατάλαβα ότι mecha περιλαμβάνει γιγάντια ρομπότ καθοδηγούμενα από ανθρώπους. Μπερδεύω πάντα αυτήν την κατηγορία με το απλό sci-fi και με το cyberpunk

 

στα Public ειχα πετυχει και το μανγκα



#178 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 01 December 2014 - 21:15

Aναφερω καποια απο τα αγαπημενα μου

Salutations brah! Solid list, δεν είναι και ιδιαίτερα συχνό να πετύχει κανείς mecha fans σαν και του λόγου σου :congrats:


Edited by Six Winged Angel, 01 December 2014 - 21:16.


#179 Akira 1988

Akira 1988

    Tetsuo Shima

  • Members
  • 14 posts
  • LocationΠειραιάς

Posted 02 December 2014 - 19:53

Salutations brah! Solid list, δεν είναι και ιδιαίτερα συχνό να πετύχει κανείς mecha fans σαν και του λόγου σου :congrats:

 

Wow! Thanks! H αληθεια ειναι οτι εχουμε στην Ελλαδα σημαντικα κενα οσον αφορα mecha σειρες. Εστω και καθυστερημενα βλεπαμε ηδη παλιες στα vhs (Voltron, Getta Robo, Grendizer) και αυτες φυσικα κουτσουρεμενες... Το επομενο κυμα με αξιολογες σειρες και ova δεν ηρθε ποτε εδω. Μια ζωη με τα ιδια την βγαζαμε... Αντε με κανενα Robotech στα δορυφορικα και μετα απο το Μega. Τωρα θυμηθηκα οτι εβλεπα το ''Tekkaman Blade'' στο Star Channel στην αμερικανικη version (Teknoman).

 

Aλλα δυο που μου αρεσουν πολυ:

 

- ''Cybernetics Guardian'' (OVA 1989) του Κοichi Ohata

 

https://www.youtube.com/watch?v=OHcrrX0dYLo

 

- ''Demon of Steel'' (OVA 1987) του Τοshihiro Hirano

 

https://www.youtube.com/watch?v=8KEr3IB9QDU

 

Δυο πολυ καλα dark/horror/biomech ova. Αρκετα παλια εχουν ομως πολυ καλο σχεδιασμο, σκοτεινη ατμοσφαιρα και αρκετα καλο animation. Aν σκεφτει κανεις τον τροπο οπου εφτιαχναν τοτε τα anime. Επισης και στα δυο το character development ειναι πολυ καλο σε δυο στρωτες ιστοριες οι οποιες διαρκουν κατι λιγοτερο απο μια ωρα.

 

Αν δω ενδιαφερον και απο αλλους συμφορουμιτες θα κανω και αλλες προτασεις. Θα προσπαθησω να κραταω το νημα ''ζεστο''.


The future is not a straight line. It is filled with many crossroads.

 

There must be a future that we can choose for ourselves.


#180 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 02 December 2014 - 20:15

και Samurai Pizza Cats! Σε παρακαλω! Ειχε και αυτο mecha στα μεταγενεστερα επεισοδια και προβληθηκε κομπλε.