Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Mecha anime (γενική συζήτηση)


  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#136 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 26 June 2012 - 14:19

Το θέμα είναι ότι το Evangelion δε λειτουργεί μόνο αναποδογυριστικά. Χρειάζεται να έχεις δει 0 σειρές με mecha για να το εκτιμήσεις όπως πρέπει.

Συμφωνώ στο ότι χρειάζεται να έχεις δει διάφορες για να αντιληφθείς τις διαφορές ή να το βάλεις στο σωστό πλαίσιο, αλλά μόνο αυτό. Δεν προκύπτει ζήτημα κατανόησης ή κάτι τέτοιο.

Τώρα, άμα αργότερα δεν μπορείς να εκτιμήσεις άλλες σειρές με ιπτάμενα ρομπότ, μάλλον ευθύνονται αυτές που δεν είναι αρκετά καλές και όχι το Evangelion που είναι καλό.

#137 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 26 June 2012 - 14:24

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να προτείνεις το NGE ως mecha γενικότερα. Δεν στηρίζεται στο mecha στοιχείο και τα EVAS είναι περισσότερο οχήματα για τις αλληγορίες και τον συλλογισμό του ANo παρά αυτοσκοπός. Ακόμη και η ίδια η προσέγγιση ως προς τα EVAS διαφέρει από την προσέγγιση που παρατηρείται στο μέσο mecha anime. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να έχει "ψηθεί" σε άλλα mechas πριν το δει. Γιατί θα έχει μπει στο πνεύμα των κλισέ που μαστίζουν το είδος, θα έχει κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό του, και με το που θα του το προτείνετε ως mecha θα δει κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που περίμενε με τεράστια πιθανότητα να ξενερώσει γιατί "δεν είχε πάρα πολλές μάχες". Tα; έχουμε διαβάσει πολλές φορές στο NGE thread δεν χρειάζεται να τα επαναλάβω.

#138 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 26 June 2012 - 14:39

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να προτείνεις το NGE ως mecha γενικότερα. Δεν στηρίζεται στο mecha στοιχείο και τα EVAS είναι περισσότερο οχήματα για τις αλληγορίες και τον συλλογισμό του ANo παρά αυτοσκοπός.


Αυτό συμβαίνει με όλλες τις καλλές mecha σειρές, όχι μόνο το Eva.

qzMHWHd.png


#139 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 26 June 2012 - 14:41

Συμφωνώ στο ότι χρειάζεται να έχεις δει διάφορες για να αντιληφθείς τις διαφορές ή να το βάλεις στο σωστό πλαίσιο, αλλά μόνο αυτό. Δεν προκύπτει ζήτημα κατανόησης ή κάτι τέτοιο.

Τώρα, άμα αργότερα δεν μπορείς να εκτιμήσεις άλλες σειρές με ιπτάμενα ρομπότ, μάλλον ευθύνονται αυτές που δεν είναι αρκετά καλές και όχι το Evangelion που είναι καλό.


Άρα η διαφωνία μας έγκειται στο πόσο crucial είναι (ή δεν είναι) το να βάλεις αυτά που είδες στο σωστό πλαίσιο. Κατ' εμέ είναι σημαντικό διότι το Evangelion, όντας ένα πολύ διαφορετικό mecha από τα συνηθισμένα, θα δημιουργήσει στον υποθετικό πρωτάρη τη λάθος εντύπωση για το τι να περιμένει πάνω-κάτω από τα υπόλοιπα mecha. Συνεπώς, μπορεί μετά να πάει να δει ένα κατά γενική ομολογία καλό Gundam (πχ το 08th MS Team), και να του φανεί βλακεία, όχι επειδή είναι κακό or anything (που δεν είναι), αλλά επειδή δεν έχει σχεδόν κανένα από τα στοιχεία που λάτρεψε στο Evangelion.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#140 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 26 June 2012 - 14:42

kenny και petran και iristella με καλυψαν πληρως

Απόψεις σαν τις παραπάνω που εκφέρεις Vectrapearl έχουν καταδικάσει το mecha genre ως άμυαλο πιου-πιου σε κάθε "σοβαρό" (και καλά τώρα) anime fan.


μαλλον δεν καταλαβες την αποψη μου....
δεν χαρακτηρησα τα mecha πιου-πιου και αμυαλο......
ειμαι αρκετα χρονια στον χωρο αυτο και ξερω το καθε genre τι ειναι....ειδικα το συγκεκριμενο...
απλα ο ορος mecha βγαινει απο το mechanical και αυτο προσπαθησα να εξηγησω...
για τα υπολοιπα οπως ειπα ο κεννυ και πετραν, iristella με καλυψαν πληρως......

Edited by vectrapearl, 26 June 2012 - 14:44.

                                                                       


#141 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 26 June 2012 - 14:52

Μα το είπες ξεκάθαρα

τα mecha τα βλεπεις γιατι γουσταρεις τα ρομποτ και της μαχες με αυτα αυτο


Ανέφερες ότι κάνει μια καλή σειρά καλή σα δευτερεύον στοιχειο. Είναι σα να μου λες βλέπω τα romance για σμουτς-σμουτς φιλάκια και χαδάκια και όλλα τα άλλα είναι extra.

Τώρα τι εννοείς με το

ειμαι αρκετα χρονια στον χωρο αυτο και ξερω το καθε genre τι ειναι....ειδικα το συγκεκριμενο...

?
Γιατί εγώ που είμαι επίσης πολλά χρόνια (4 or so, όχι ότι έχει σημασία) δε ξέρω.
Η μάλλον έχω καταλάβει ότι κανένα genre δεν είναι τίποτα συγκεκριμένο. Ότι βλέπεις σε ένα romance schoolife μπορείς να το βρεις και σε ένα mecha. Romance, character development, drama, whatever. Απλά στο ένα θα συναντηθούν σε ένα σχολείο, στο άλλο σε μια βάση. Στο ένα θα πεθάνεις από καρκίνο, στο άλλο από ακτίνα Laser. Zero difference.

qzMHWHd.png


#142 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 26 June 2012 - 15:06

ο καθενας εχει την γνωμη του...
εγω προσωπικα βλεπω τα mecha πρωτα για την φαση με τα ρομποτ και της μαχες...σε συνδιασμο με ενα καλο σεναριο με απογειωνει σαν φαν...
εχει τυχει να κανω drop ενα mecha anime γιατι δεν μου αρεσε το σεναριο...η ενα αλλο γιατι δεν μου αρεσαν η μαχες..η τα ρομποτ......
γουστα ειναι αυτα...
και δεν νομιζω οτι η γνωμη η δικια μου συμβαλει στην καταστροφη του genre mecha......
οσο για τα χρονια δεν θα μπω σε διαμαχη του στυλ ''οχι εγω εχω περισοοτερα οχι εγω........''εχεις την εμπειρια σου και εγω την δικια μου.....
σιγουρα με τα χρονια πολλα ειδη ανιμε εχουν μπασταρδεψει....αυτο δεν σημαινει οτι βλεπεις τα παντα.....κανεις επιλογες.......
εγω παλι θα γουσταρα περισσοτερο τον ερωτα μεσα σε ενα πεδιο μαχης παρα σε ενα λιβαδι με λουλουδακια......
θα γουσταρα περισσοτερο τον θανατο σε ενα ξαφνικο hit παρα αργα και βασανηστικα στο κρεβατι ενος νοσοκομειου....
ο καθενας κανει τις επιλογες του χωρισ αυτο να σημαινει οτι μειονω κανεναν για της επιλογες του και τα πιστευω του που μπορει να ειναι αντιθετα με τα δικα μου.....

                                                                       


#143 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 26 June 2012 - 15:06

Aκουστε μια αποψη.
Πειτε οτι ολα αυτα δεν εχουν καμια σημασια. Sci-fi,mecha,medieval,fantasy,dystopia ξερω και εγω τι. Διαφορετικα "ειδη" και καλα
Πειτε οτι ειναι ανουσια περιτυλλιγματα που δεν σημαινουν τιποτα. Οκ οι χαρακτηρες θα ντυνονται διαφορετικα και θα εχουν διαφορετικα...οχηματα και οπλα.Θα χρησιμοποιουν και λεξιλογιο και ορολογιες εποχων που δεν θα ζησουμε ποτε επισης .
Πειτε οτι το μονο που θα επρεπε να μας ενδιαφερει ειναι να ειναι καλες οι σειρες ασχετα με το ειδος τους. Να κοιταμε πραγματα που στεκουν ως κριτηρια παντου. Γραψιμο,χαρακτηρες,σκηνοθεσια πχ. Να μην "δικαιλογουμε" σειρες για τραγικα λαθη επειδη "ε νταξ *βαλε ενα ειδος εδω* ειναι τι περιμενες".

Αντι να αποτρεπουμε κοσμο να δει αυτες τις καλες σειρες επειδη "εχουν χαρακτηρες ρε παιδια θα μπερδευτει!,ειναι πολυπλοκες θελουν σκεψη!" μηπως πρεπει να τους ενθαρρυνουμε? Και καλα τι μετα θα ανεβουν τοσο τα κριτηρια τους που δεν θα βλεπουν αλλες σειρες ε. Γιατι ως γνωστων οκ δεν βγαινουν πια καλες σειρες στις μερες μας και ειδικα αν εχεις δει τα κλασσικα δεν σου λεει κατι τιποτα πια :/

Edited by Hanzo, 26 June 2012 - 16:00.

Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#144 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 26 June 2012 - 18:19

Aκουστε μια αποψη.
Πειτε οτι ολα αυτα δεν εχουν καμια σημασια. Sci-fi,mecha,medieval,fantasy,dystopia ξερω και εγω τι. Διαφορετικα "ειδη" και καλα
Πειτε οτι ειναι ανουσια περιτυλλιγματα που δεν σημαινουν τιποτα. Οκ οι χαρακτηρες θα ντυνονται διαφορετικα και θα εχουν διαφορετικα...οχηματα και οπλα.Θα χρησιμοποιουν και λεξιλογιο και ορολογιες εποχων που δεν θα ζησουμε ποτε επισης .
Πειτε οτι το μονο που θα επρεπε να μας ενδιαφερει ειναι να ειναι καλες οι σειρες ασχετα με το ειδος τους. Να κοιταμε πραγματα που στεκουν ως κριτηρια παντου. Γραψιμο,χαρακτηρες,σκηνοθεσια πχ. Να μην "δικαιλογουμε" σειρες για τραγικα λαθη επειδη "ε νταξ *βαλε ενα ειδος εδω* ειναι τι περιμενες".

Αντι να αποτρεπουμε κοσμο να δει αυτες τις καλες σειρες επειδη "εχουν χαρακτηρες ρε παιδια θα μπερδευτει!,ειναι πολυπλοκες θελουν σκεψη!" μηπως πρεπει να τους ενθαρρυνουμε? Και καλα τι μετα θα ανεβουν τοσο τα κριτηρια τους που δεν θα βλεπουν αλλες σειρες ε. Γιατι ως γνωστων οκ δεν βγαινουν πια καλες σειρες στις μερες μας και ειδικα αν εχεις δει τα κλασσικα δεν σου λεει κατι τιποτα πια :/



κοιτα υπαρχουν σειρες και σειρες. αν δει τη Nadesico πχ χωρις να εχει δει συγκεκριμενες σειρες mecha (απο τα 70ς μεχρι Patlabor και Gunbuster), δεν θα καταλαβει Χριστο. η σειρα εγινε ετσι για καποιο λογο και συγκεκριμενα για το οτι παρωδει επιτυχημενα τις παραπανω σειρες, οπως και το οτι ηταν τοτε το αντιπαλο δεος του Evangelion ως προς εναν συγκεκριμενο χαρακτηρα.

ακομα και το Evangelion πριν το δει κανεις θα ηταν προτιμοτερο να δει τα προηγουμενα εργα της Gainax ή οπως ειπα να διαβασει το manga.

δεν ειμαστε εμεις που καναμε γνωστες τις σειρες, παρα το κοινο των 90ς που ειχε μεγαλωσει με συγκεκριμενα anime και ειδε πως το Evangelion ειχε κατι το διαφορετικο. Αν και ενα χρονο πριν κατι παρομοιο ειχε γινει με τη σειρα Key the Metal Idol (η Μισατο ειναι φτυστη η φιλη της Κey).

αν αγνοησεις ολο αυτο και δεις ετσι σκετα τη σειρα, θα σου αρεσει μεν αλλα δεν θα μπορεις να την εκτιμησεις οσο πρεπει. και ομολογω πως μου αρεσε περισσοτερο η Nadia και το Gunbuster παρα το Evangelion σε οτι αφορα τους χαρακτηρες αλλα και τις μαχες. πριν τα δω ομως θεωρουσα το Evangelion το αποκορυφωμα των καταθλιπτικων και ιδιαιτερων anime.

πλεον ειμαστε σε μια φαση που και ευκολοτερα βρισκεις σειρες παλιες και πιο ευρεως ειναι διαθεσιμες.
Δεν χρειαζεται να επιμενουμε λες και δεν υπαρχει τιποτα αλλο ή λες και ειναι κατι απομονομενο

#145 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 27 June 2012 - 21:51

Evangelion = το δεύτερο anime που είδα ποτέ (μετά το hellsing) και το πρώτο mecha anime (το οποίο μάλιστα με έκαψε με το είδος)

all your arguements are invalid :P

και btw φανταστικές μάχες έχει και σε ποσότητα (σχεδόν κάθε επεισόδιο) και σε ποιότητα

Είναι ένα anime που ισσοπεδόνει την προκατάληψη που μπορεί να έχει ο κάθε θεατής πως τα mecha είναι μόνο "πίου πίου ρομποτάκια" και γιαυτό ακριβώς είναι
καλό για πρώτη επαφή (σε συνδιασμό με το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να το εκτιμήσει χωρίς να ξέρει τίποτα για τα mecha ή κάν να ενδιαφέρεται, δηλαδή ότι πρέπει για πρώτη επαφή)

/2cents

Edited by Six Winged Angel, 27 June 2012 - 21:55.


#146 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 June 2012 - 14:00

εδω ομως κανεις λαθος. αν ειναι καποιος προκατειλημμενος με τα mecha (ρομποτακια, πιου γκουχ γκουχ Gurren Laggan), δεν προκειται να αλλαξει γνωμη. γιατι σημαινει πως εχει δει καποια και δεν του αρεσαν. σεβαστο.

αν ομως καποιος δεν εχει δει, πως ειναι δυνατον να ειναι προκατειλημμενος;

εγω απορω απο τη στιγμη που υπαρχει η σειρα Patlabor, τι σας επιασε και προτεινετε Evangelion. για τους απειρους ειναι οτι πρεπει. και αν σας αρεσει και το slice of life, εχει και απο εκει μπολικο:

Oι χαρακτηρες εκει ειναι οσο πιο προσγειωμενοι και ανθρωπινοι γινεται, εστω και αν εχουν τις ιδιοτροπιες και τρελες τους. θα ελεγα πως αυτο ειναι ισως η καλυτερη σειρα για την εισαγωγη στο ειδος. και καλους χαρακτηρες και σεναριο εχει και ωραιο animation και mecha design (ιδιως τα OVA) και λιγοτερο ακαταλαβιστικη ειναι. και δεν αναλωνεται σε μαχες, που και αυτες , αν και λιγες, ειναι πολυ καλα σκηνοθετημενες. το μονο βαρυ ειναι η δευτερη ταινια, αλλα η σειρα και τα OVA βλεπονται ευχαριστα. και το δευτερο OVA εχει ισως την καλυτερη σκηνοθεσια απο ολα βαζοντας και αβαντ γκαρντ.


απο την αλλη αν καποιος δεν ενδιαφερεται για mecha αλλα θελει να δει 2-3 σειρες να λεει πως ειδε κατι, το Evangelion θα ηταν η καλυτερη επιλογη, μαζι με τη Laggan.

γιαιτ αν βαλεις καποιον να δει Evangelion αλλα μετα του πεις : δες και το Ideon, o Anno επηρρεαστηκε απο αυτο το παλιο mecha, τοτε αφου δει λιγο, θα σε παρει με τις πετρες. θα λεει:
που ειναι οι κλαψιαρηδες χαρακτηρες, που ειναι η 70ς Rei και Asuka, που ειναι οι Αγγελοι; τι ειναι αυτοι οι μαλ...ες οι Βααφ; δεν θελω να ξαναδω mecha.

#147 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 28 June 2012 - 15:38

θες να πεις πως το Gurren Lagann είναι το ίδιο mecha anime style με το Evangelion ή το Macross?

Δηλαδή απορρίπτεις το γεγονός ότι σε κάποιον μπορεί να αρέσουν τα real robot mecha όπως το Gundam/5 Star Stories ή biomech όπως το Eva και να σιχαίνεται τα super robots όπως το Getter/Mazinger/Gravion? Άμα κάποιος έχει δει μόνο τα μεν (π.χ. είχε δει μόνο Voltron ή Power Rangers στην ελληνική τηλεόραση) ασφαλώς και θα είναι προκατειλημμένος απέναντι στα δε!

btw, άμα πεις γενικά σε κάποιον "δες και το Ideon" θα αυτοκτονήσει λογικά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :P

Το platlabor δυστυχώς πέφτει κομματάκι old school για κάποιον καινούργιο στο χώρο, θα το έβαζα στα πιο hardcore για αργότερα.

#148 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 28 June 2012 - 16:19

Το Patlabor ειναι η καλυτερη σειρα που υπαρχει αλλα θα το υποτιμουσα πολυ αν το προτεινα σε καποιον για να δει ρομποτ. Εχει τελειους χαρακτηρες και ειναι συμπαθεστατο.
Το επεισοδιο που ψαχνανε delivery για να φανε οι μηχανικοι το καλυτερο
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#149 GodsGarden

GodsGarden

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 29 June 2012 - 10:46

Καλό είναι το Patlabor αλλά όχι και η καλύτερη σειρά γενικά αυτό είναι τελείως υποκειμενικό. Προσωπικά μαρεσουνε ποιο πολύ τα Gundam
αλλά και ποιο παλιά όπως Gunbaster, Detonator Orgun, από καινούργια δεν έχω δει να βγαίνει τίποτα έτσι καλό εκτός από το Basquash και το StarDriver που είχε το γέλιο του παρόλαυτα είμαι ποιο πολύ Fan σε σειρές με στοιχεία Mecha - Cyberpunk αν και δε ξέρω αν μπρούμε να τις βάλουμε εδώ πέρα
πχ : Armitage, Cyber city oedo 808 , Dominion tank police.
Skynet becomes self-aware : 001100010010111100110000

#150 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 June 2012 - 14:56

To πρωτο των πρωτων ξεχασες, το Bubblegum Crisis.



θες να πεις πως το Gurren Lagann είναι το ίδιο mecha anime style με το Evangelion ή το Macross?

Δηλαδή απορρίπτεις το γεγονός ότι σε κάποιον μπορεί να αρέσουν τα real robot mecha όπως το Gundam/5 Star Stories ή biomech όπως το Eva και να σιχαίνεται τα super robots όπως το Getter/Mazinger/Gravion? Άμα κάποιος έχει δει μόνο τα μεν (π.χ. είχε δει μόνο Voltron ή Power Rangers στην ελληνική τηλεόραση) ασφαλώς και θα είναι προκατειλημμένος απέναντι στα δε!

btw, άμα πεις γενικά σε κάποιον "δες και το Ideon" θα αυτοκτονήσει λογικά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :P

Το platlabor δυστυχώς πέφτει κομματάκι old school για κάποιον καινούργιο στο χώρο, θα το έβαζα στα πιο hardcore για αργότερα.


αρα πες το ετσι oτι προτιμας το ενα ειδος απο το αλλο, μην λες ομως που σου αρεσε το Evangelion και σε εβαλε αυτο στα mecha.
και εκτος απο Voltron μπορει να εχει δει και αλλα mecha τυπου

πχ Lezarion (πολυ βιαιο και σκοτεινο mecha σε στυλ Τζουμαρου αλλα με μεγαλα mecha) η Aizenborg (πριν ερθουν οι Power Rangers). εκει oi πιλοτοι (αντρας και γυναικα), ενωνουν τα σωματα τους.

oποτε να κανουμε διαχωρισμο:

καλυτερη σειρα για εισαγωγη στα real robot mecha και αντιστοιχη για τα super robots.

μα και το Evangelion old school ειναι πλεον.

αμα συγκρινεις ομως Patlabor και Evangelion, αντικειμενικα καλυτερη ποιοτητα εχει το πρωτο. τα mecha του δεν συγκρινονται με αυτα του Evangelion.

απλα το Patlabor αλλα και το Evangelion εχουν σκηνοθεσια που ξεφευγει απο τα συνηθισμενα. το Evangelion oμως κρατα μονο 26 επεισοδια συν μια ταινια, το Patlabor πολυ παραπανω

oταν βγουν με το καλο ολες οι προσφατες και HD Evangelion ταινιες, τοτε θα αξιζει για εισαγωγη στο χωρο.