Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Mecha anime (γενική συζήτηση)


  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#181 freak27

freak27

    Sparking

  • Members
  • 622 posts

Posted 29 January 2015 - 16:53

Καλησπερα

Μου αρεσουν τα Mecha που ειναι της προκοπης σχεδιαστικα και απο πλευρας animation. Εχω δει σχεδον τα παντα, Gundam, Laggan, Majestic Prince, Captain Earth, Rahxephon, Evangelion, Code Geass, Eureka, Yamato, Broken Blade, Macross κλπ κλπ.

Το Gundam G απο την αλλη το θεωρω εμετο. Τα ρομποτ δεν εχουν καν ολοκληρωμενο σχεδιο, δεν υπαρχουν γωνιες και γυαλαδες στα μοντελα, αντιθετα στρογγυλεμενα μοντελα απο την δεκαετια του 80 και animation φυσικα ανυπαρκτο. 

Εχει βγει κατι της προκοπης που δεν εχω παρει χαμπαρι? Sidonia/Aldnoah δε μαρεσαν και το Gargantia δεν ειχε Mecha ουσιαστικα. Αγαπημενες σειρες Gundam 00, Laggan, Evangelion, Code Geass(και για τις μαχες μονο το Prince)

 

Ευχαριστω


Edited by freak27, 29 January 2015 - 17:14.

Posted Image

#182 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 30 January 2015 - 03:43

Το "σχεδόν τα πάντα" είναι μεγάλα λόγια όταν έχουμε να κάνουμε με mecha :P

Απ' ότι κατάλαβα αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως είναι το animation/σχέδια, οι μάχες και να έχει και τουλάχιστον μια δόση mainstreamήλας.

Από το σχόλιο για την δεκαετία του 80 καταλαβαίνω ότι δεν σου αρέσει το old school και προτιμάς πιο slick μετά-evangelion designs.

οπότε για την ώρα έχουμε και λέμε:

Δοκίμασε Star Driver, αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Δες τα OVA του Dangaioh, είναι παλιό αλλά αρκετά μπροστά από την εποχή του. Καλό ξυλίκι, αλλά μην περιμένεις πολλά από σενάριο. Δοκίμασε Mazinkaiser/SKL/Shin Mazinger και σε περίπτωση που σου αρέσει κάποιο θα σου ανοίξει ορίζοντες και έλα πίσω για ανάπροσανατολισμό. Δες τις ταινίες του Macross Frontier, πάλι αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Δες Tekkaman Blade (henshin/powersuits αλλά τη δουλειά του την κάνει). Αν θες να δεις τον εξίσου καλό αλλά διαφορετικό πρόγονο του gurren lagann (πέρα από το getter) δες gaogaigar και τα final ova. Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα σου αρέσει αλλά αν ναι, θα σου αρέσει πολύ. Τσέκαρε το Fafner και άμα δεν έχεις τίποτα άλλο, δες Super Robot Wars OG: The Inspector (είναι sequel από κακό anime, το OG: divine wars, που βασίζεται σε φοβερά video games. Δεν θα καταλάβεις πολλά από πλοκή αλλά από mecha και μάχες ότι καλύτερο)



#183 freak27

freak27

    Sparking

  • Members
  • 622 posts

Posted 03 February 2015 - 22:30

Σ ευχαριστω για τις προτασεις! Τα παλια πολυ δεν τα βλεπω(πισω απο HD), τα υπολοιπα τα εχω δει περα απο το Super Robot. Θα το τσεκαρω!


Posted Image

#184 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 09 February 2015 - 11:31

Dude you just have to see Tekkaman Blade.

 

Μιλάμε για το έπος, εξωγήινες κατσαρίδες vs mecha.

Επίσης πέρα από mecha πρέπει να πας και σε μερικές super robot σειρές. Προτείνω Big O ή αλλιώς Batman με robot, που έχει και υπόθεση!!!

Επίσης Shin Getter Robo για cult καταστάσεις.

Τέλος το mecha που θέλω να δω αλλά όλο το ξεχνάω, Xam'd.


rsrGbGx.gif

#185 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 09 February 2015 - 12:58

εγω θα προτεινα και το gunXsword που για καποιο λογο μου αρεσε πολυ.την εχω δει παρα πολυ καιρο πριν και μου ειχε μεινει..και εχω δει mecha και mecha..
ειναι 26αρα σειρα του 2005...


                                                                       


#186 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 09 February 2015 - 13:20

Νο τζαστ νο! Ntax πλάκα είχε αλλά βαρέθηκα αρκετά. Βέβαια είναι αρκετά καινούργια για να την δει ο φίλος.


rsrGbGx.gif

#187 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 04 April 2015 - 01:51

OH! MY! GOD! Bλέπω το πρώτο μου post στο thread που άνοιξα το 2007 και βλέπω το Candidate for Goddes στην τότε λίστα μου με τα αγαπημένα μου mecha anime. Τι απαίσια γούστα που είχα... :golgo:

 

εγω θα προτεινα και το gunXsword που για καποιο λογο μου αρεσε πολυ.την εχω δει παρα πολυ καιρο πριν και μου ειχε μεινει..και εχω δει mecha και mecha..
ειναι 26αρα σειρα του 2005...

 

Είχα δει μονάχα τα πρώτα επεισόδια καθώς το βρήκα απίστευτα βαρετό. Απαίσιο τελείως δεν το λες αλλά υπάρχουν και καλύτερα.

 

 



#188 Titan64

Titan64

    Anime Newbie

  • Members
  • 37 posts
  • LocationKamome Gakuen

Posted 26 January 2020 - 14:05

Ξεκίνησα το Kidou Senshi Gundam του 1979 για να δώ παλιές mecha σειρές και θα συνεχίσω χρονολογικά τη σειρά.

 

Θέλω επίσης να δω το Mazinger Z αλλά έχασα τη μπάλα γιατι υπάρχουν διάφοροι τίτλοι όπως UFO Robo Grendizer, Getter Robo και άλλες σειρές που λογικά είναι από το ίδιο universe.

Ξέρει κάποιος να μου πει ποιές είναι οι σειρές και οι ταινίες;

Επίσης με ποια σειρά να τις παρακολουθήσω εαν όχι με τη χρονολογική.



#189 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 January 2020 - 15:33

Προσωπικά πάντα κρατάω την χρονολογική σειρά που βγήκαν οι σειρές. Επίσης το anidb έχεις το feature των relations που κάνει αρκετή καλή δουλειά στην "χαρτογράφηση" των σειρών.

 

Εδώ για το mazinger και τις συναφείς σειρές, θα πρέπει να είσαι register user για να το δεις.

 

https://anidb.net/anime/956/relation/graph

 

Από το παραπάνω αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το Grendizer απλά είναι μία sequel σειρά του Mazinger, οπότε βλέπεις ότι είναι μέχρι το Grendizer, ενώ για το Getter, απλά υπάρχει ένα crossover οπότε στην ουσία είναι ανεξάρτητη σειρά και την βλέπεις όταν τελειώσεις τα mazinger.


rsrGbGx.gif

#190 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 28 January 2020 - 13:49

 

 

Από το παραπάνω αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το Grendizer απλά είναι μία sequel σειρά του Mazinger, οπότε βλέπεις ότι είναι μέχρι το Grendizer, ενώ για το Getter, απλά υπάρχει ένα crossover οπότε στην ουσία είναι ανεξάρτητη σειρά και την βλέπεις όταν τελειώσεις τα mazinger.

To Grendizer ειναι θρησκεια ασεβη θνητε.

μερικα tip για τον φιλο!
ο koji kabuto που πιλοταρει το TFO και βοηθαει τον daisuke/duke fleed που πιλοταρει το grendizer ειναι πρωην πιλοτος του mazinger./mazinger z οποτε καταλαβαινεις οτι συνδεονται αμεσα.

χωρις να θελω να σε γεμισω με προκαταληψη αλλα για μενα το grendizer και τα getter robo και getter robo G (ειναι το σικουελ)εχουν ποιο ωραια ιστορια απο του mazingrer!

Το great mazinger ειναι σικουελ τον mazinger/mazinger z με αλλο πιλοτο τον tetsugia και το mazinkaiser ειναι ενα reboot του 1ου mazinger για να μπορει να μπει στο super robot wars(rpg game) και να μπορει να συναγωνιστει τα αλλα mecha

οποτε αν θες να δεις δες mazinger/mazinger z μετα ufo robo grendizer,και παραληλα πανε τα getter robot/getter robo G και great mazinger(αυτα τα βλεπεις οποτε και οπωε θεσ μιας και δεν πετιουνται τα robot να κανουν cameo το ενα στην σειρα του αλλου) και τελος δες το battle!giant sea monster που ειναι το OVA που ειναι και οι 3 μαζι


ΥΓ.αν στο ψαξιμο πεσεις πανω σε μια σειρα getter robo go ειναι μια σειρα που αμερικανοποιηθηκε για την αγορα της αμερικης και πηγε απατη.και δεν ειναι και canon στο σuμπαν των ρομποτ του GO NAGAI!
Τωρα οτι αλλο βρεις απο getter robo που ειναι ποιο προσφατα οπως sin getter robo -segai saigo no hi getter-neo getter robo ειναι διαφορα ova που να σου πω την αληθεια αν και φανατικος του GO NAGAI δεν εψαξα να δω τι ακριβως ειναι. γιατι ειναι μαλλον διαφορα alternative πραγματα.εκτος απο ενα που δεν θυμαμαι ποιο που μου κανει για φυσικη συνεχεια μετα το G!

Γενικα εχει λιγο μπερδεμα αλλα την βγαζεις την ακρη!
 


Edited by vectrapearl, 28 January 2020 - 13:52.

                                                                       


#191 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 28 January 2020 - 15:31

Βρει αν δεις το relations που έχω ποσταρει δείχνει ότι είναι sequel, όχι ότι είναι υποδεέστερη. Βασικά δεν τα έχω δει εκτός από τo getter robo go που αν και όπως λες not canon ήταν διασκεδαστικό.


rsrGbGx.gif

#192 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 28 January 2020 - 18:02

Βρει αν δεις το relations που έχω ποσταρει δείχνει ότι είναι sequel, όχι ότι είναι υποδεέστερη. Βασικά δεν τα έχω δει εκτός από τo getter robo go που αν και όπως λες not canon ήταν διασκεδαστικό.

που βρηκες να δεις το GO???? γιατι πριν λιγα χρονια που ειχα ψαξει δεν ειχα βρει ουτε επεισοδιο!!! 

to getter robo GO και το  arrow emblem:hawk of the grand prix ειναι απο τα ανιμε που με εχουν ζορισει πολυ  να βρω επεισοδια

 


Edited by vectrapearl, 28 January 2020 - 18:04.

                                                                       


#193 Titan64

Titan64

    Anime Newbie

  • Members
  • 37 posts
  • LocationKamome Gakuen

Posted 28 January 2020 - 18:36

 Ναι το link που πόσταρε ο Hazuki ήταν ότι καλύτερο. 

 

 

χωρις να θελω να σε γεμισω με προκαταληψη αλλα για μενα το grendizer και τα getter robo και getter robo G (ειναι το σικουελ)εχουν ποιο ωραια ιστορια απο του mazingrer!

 

Το Mazinger Z υποτιμάει το IQ μου, αλλά τι να περιμένεις από πλοκή και χαρακτήρες από τη πρώτη mecha σειρά στο 1972...

Σκέφτομαι να κάνω drop το  Mazinger Ζ, γιατί 20 επεισόδια μέχρι τώρα είναι το ίδιο πράγμα(η σειρά έχει 92 επεισόδια).

Θα πάω στην επόμενη αφού δω την Ταινία Mazinger Z vs Devilman,

O Devilman είναι ο ίδιος από την ομώνυμη σειρά στο Netflix;



#194 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 28 January 2020 - 18:41

 Ναι το link που πόσταρε ο Hazuki ήταν ότι καλύτερο. 

 

 

O Devilman είναι ο ίδιος από την ομώνυμη σειρά στο Netflix;

ναι..


                                                                       


#195 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 28 January 2020 - 23:17

LoL sorry, μπερδεύτηκα, shin getter εννοούσα. Το go ούτε καν ήξερα ότι υπήρχε, είχα μείνει ότι το getter robo g είναι το τελευταίο getter πριν το shin.


rsrGbGx.gif