Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 5 votes

Anime Recommendations

anime vampires

  • Please log in to reply
7352 replies to this topic

#7276 Takasugi

Takasugi

    The Night Owl

  • Members
  • 40 posts

Posted 23 April 2018 - 01:00

NieA Under 7, Windy Tales και Tsukikage Ran.  

  • Niea Under 7, πρωτη φορα την ακουω, μαλλον προκειται για really well hidden gem :benkyou: 
  • Windys Tales Περιεργο μου φαινεται και ενδιαφερον :ureshii: 
  • Tsukikage ran ειναι old school, μπαινει και αυτο στη λιστα :kill4u:

Serial Experiments Lain

  • Αυτο μου διεφευγε, νομιζα πως ηταν μια αλλη ταινια τρομου. :terror2:  

Shin Sekai Yori!!!!!!!!
Katanagatari!!!!
Δυνατό το windy tales, εγκρίνω!

  • Shinsekai Yori  :kawaii: Πολυ καλο το εχω δει :P
  • Katanagatari, ειναι καιρο στη λιστα μου καιρονς να το Δω  :OMG3:
  • Windy Tales, αφου το αναφερατε 2 φορες αυτο δω πρωτο πρωτο. :bike:

 

:riiight: Θα τις Δω ολες, αφου ειναι λιγα επεισοδια. Πιστευω δεν θα με απογοητευσει καμια xD


Edited by Takasugi, 23 April 2018 - 01:03.


#7277 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 24 April 2018 - 14:46

Raccoon Rascal

Τώρα την ξαναβλέπω. Συμμετειχε και ο Miyazaki ως ανιματερ για 19 επεισόδια. Αλλα δεν υπαρχει στα Αγγλικα με υποτιτλους ακόμα ρε γαμωτο, παρά το ότι παίζεται στην Αμερική. Χαιντι, Μαρκο, Περινα, Αννα των Αγρών υπάρχουν. Και όμως τη θεωρω ως την καλύτερη.

#7278 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 30 April 2018 - 18:17

Οκ, θα ρωτήσω. Πόσο καλό είναι σαν ιστορία το Escaflowne; Μ' ενδιαφέρει να το δω αλλά με τρομάζουν λίγο όσα έχω ακούσει πως το ετοίμαζαν για 39 επεισόδια και το έβγαλαν τελικά σε 24, και πως γι' αυτό η ιστορία του υποφέρει. Πόσο καλό είναι τελικά; Αξίζει να το προτιμήσω σε σχέση με κάτι άλλο mecha της εποχής, πχ κανένα Rahxephon ή Nadesico; 



#7279 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 30 April 2018 - 21:33

Είναι μια βλακεία και μισή με εντελώς εκνευριστική και άχρηστη πρωταγωνίστρια και πετάει γαλλικά σύμβολα εδώ κι εκεί και το παίζει ιστορία ότι έχει βάθος. Το είδα με παρέα και όλοι θέλαμε να χτυπήσουμε το κεφάλι μας στον τοίχο. Μου έχουν πει ότι η ταινία είναι οκ though.

ySss0UF.jpg


#7280 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 April 2018 - 21:36

Οκ, θα ρωτήσω. Πόσο καλό είναι σαν ιστορία το Escaflowne; Μ' ενδιαφέρει να το δω αλλά με τρομάζουν λίγο όσα έχω ακούσει πως το ετοίμαζαν για 39 επεισόδια και το έβγαλαν τελικά σε 24, και πως γι' αυτό η ιστορία του υποφέρει. Πόσο καλό είναι τελικά; Αξίζει να το προτιμήσω σε σχέση με κάτι άλλο mecha της εποχής, πχ κανένα Rahxephon ή Nadesico; 

 

να σου πω και εγώ δεν είμαι σίγουρος γιατί το είχα δει πριν χρόνια, όταν τέτοιες σειρές ήταν ακόμα πρωτοποριακές. Τώρα  φαντάζει παρωχημένη, πέραν του animation και της μουσικής. Θα σου πρότεινα το Aura Battler Dunbine, που ήταν η πρώτη σειρά που συνδύασε mecha με medieval fantasy, αν και στο βιβλίο του Τομίνο mecha δεν υπήρχαν.

Δεν έχει καμία σχέση με Nadesico & Rahxephon. Το πρώτο είναι μια αρκετά καλή παρωδία mecha 70 & 80, το άλλο είναι μια από τις καλές σειρές επηρρεασμένες από το Evangelion. Αν και προτιμώ το Brain Powered



#7281 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 30 April 2018 - 21:47

Είναι μια βλακεία και μισή με εντελώς εκνευριστική και άχρηστη πρωταγωνίστρια και πετάει γαλλικά σύμβολα εδώ κι εκεί και το παίζει ιστορία ότι έχει βάθος. Το είδα με παρέα και όλοι θέλαμε να χτυπήσουμε το κεφάλι μας στον τοίχο. Μου έχουν πει ότι η ταινία είναι οκ though.

 

Έχω ακούσει πως η ταινία είναι χειρότερη από τη σειρά, χαχαχαχα

 

 

να σου πω και εγώ δεν είμαι σίγουρος γιατί το είχα δει πριν χρόνια, όταν τέτοιες σειρές ήταν ακόμα πρωτοποριακές. Τώρα  φαντάζει παρωχημένη, πέραν του animation και της μουσικής. Θα σου πρότεινα το Aura Battler Dunbine, που ήταν η πρώτη σειρά που συνδύασε mecha με medieval fantasy, αν και στο βιβλίο του Τομίνο mecha δεν υπήρχαν.

Δεν έχει καμία σχέση με Nadesico & Rahxephon. Το πρώτο είναι μια αρκετά καλή παρωδία mecha 70 & 80, το άλλο είναι μια από τις καλές σειρές επηρρεασμένες από το Evangelion. Αν και προτιμώ το Brain Powered

 

Ξέρω τι είναι περίπου η καθεμία, απλά δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση. Οι φήμες για το Escaflowne με τρομάζουν, τα ναρκωτικά που πήραν για να φτιάξουν τα τρία πρώτα επεισόδια του Rahx και το meta κομμάτι του Nadesico με κάνουν να κρατάω ίσες αποστάσεις. Από την άλλη είδα το Macross Plus που είναι Kawamori, Watanabe και Kanno, και είναι πολύ πιο μπροστά απ τα OVA του Gunbuster και του Patlabor. 

 

Μια 26άρα mecha σειρά θέλω που να μην είναι Gundam ή Tomino και είμαι ανάμεσα σ' αυτές τις τρεις



#7282 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 30 April 2018 - 22:48

Μην. Δεις. Raxhephon.

 

Έκανα το καθήκον μου προς την ανθρωπότητα και για αυτό το μήνα. Ευχαριστώ.


xbJ3b2w.jpeg


#7283 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 30 April 2018 - 22:55

Μην. Δεις. Raxhephon.

 

Έκανα το καθήκον μου προς την ανθρωπότητα και για αυτό το μήνα. Ευχαριστώ.

 

Κάνε κάτι για να με πείσεις, γιατί όταν έχω όρεξη για ναρκωτικά, λέω να το δω :P



#7284 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 April 2018 - 23:01

Εμένα μου άρεσε παντως και το escaflowne και το rahxephon. Το πρώτο μου άρεσε περισσότερο από την ταινία που την λες και μέτρια, το δεύτερο είναι αντιγραφή του evangelion αλλά μου άρεσε υπερβολικά το artwork. Δες big o, συνδυασμός super robot με batman ατμόσφαιρα.
rsrGbGx.gif

#7285 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 30 April 2018 - 23:05

Εμένα μου άρεσε παντως και το escaflowne και το rahxephon. Το πρώτο μου άρεσε περισσότερο από την ταινία που την λες και μέτρια, το δεύτερο είναι αντιγραφή του evangelion αλλά μου άρεσε υπερβολικά το artwork. Δες big o, συνδυασμός super robot με batman ατμόσφαιρα.

 

Έχω δει το πρώτο μισό, προσπάθησα ν' αρχίσω το δεύτερο αλλά... δεν μ' έπεισε να το συνεχίσω εκείνη τη στιγμή. Κάποια μέρα. 



#7286 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 01 May 2018 - 00:24

Κάνε κάτι για να με πείσεις, γιατί όταν έχω όρεξη για ναρκωτικά, λέω να το δω :P

 

Δεν είναι θέμα ναρκωτικών. Υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ σειρές που άνετα ανταγωνίζονται καλά και ακριβά ναρκωτικά. Για να το θέσω με αυτούς τους όρους λοιπόν, το raxhephon είναι το πιο φτηνιάρικο χόρτο που έχεις καπνίσει ποτέ. Απλά δεν αξίζει τον κόπο.


xbJ3b2w.jpeg


#7287 Takasugi

Takasugi

    The Night Owl

  • Members
  • 40 posts

Posted 01 May 2018 - 02:04

Οκ, θα ρωτήσω. Πόσο καλό είναι σαν ιστορία το Escaflowne; Μ' ενδιαφέρει να το δω αλλά με τρομάζουν λίγο όσα έχω ακούσει πως το ετοίμαζαν για 39 επεισόδια και το έβγαλαν τελικά σε 24, και πως γι' αυτό η ιστορία του υποφέρει. Πόσο καλό είναι τελικά; Αξίζει να το προτιμήσω σε σχέση με κάτι άλλο mecha της εποχής, πχ κανένα Rahxephon ή Nadesico; 

 

Το "The Vision of Escaflowne" δες τα πρώτα 2 επεισόδια και αποφάσισε ο ίδιος αν σου αρέσει.  :drink: 

Σαν σειρά έχει τη φήμη ενός "καλού" anime :kill4u: 

 Δική μου άποψη, το Escaflowne καλύτερο από τ'άλλα δύο.  :riiight: 

 

Μην. Δεις. Raxhephon.

Έκανα το καθήκον μου προς την ανθρωπότητα και για αυτό το μήνα. Ευχαριστώ.

 

:slash:

Πολύ μαστίγιο πέφτει:kakaka:



#7288 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 02 May 2018 - 09:08

Άσχετο αλλά Ody αν θες ποιοτικό~not mecha μπορείς να δεις το Sousei no Aquarion!  :hehehe:


rsrGbGx.gif

#7289 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 02 May 2018 - 12:24

Άσχετο αλλά Ody αν θες ποιοτικό~not mecha μπορείς να δεις το Sousei no Aquarion!  :hehehe:


Κακίες, κακίες... Ένα mecha θέλω που να μην είναι πάνω από 26 επεισόδια, να έχει όμορφο σχέδιο και να είναι μία οκ ιστορία. Και να μην είναι το Star Driver γιατί δεν νομίζω να 'χω πρόβλημα, αλλά θέλω κάτι πιο old-school style

#7290 giorgos1313

giorgos1313

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 04 May 2018 - 11:55

Τσέκαρε το aldnoah.zero

Edited by giorgos1313, 04 May 2018 - 11:59.




Also tagged with one or more of these keywords: anime, vampires