Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 5 votes

Anime Recommendations

anime vampires

  • Please log in to reply
7352 replies to this topic

#7246 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 04 January 2018 - 18:51

Στο 12 Kingdoms η πρωταγωνίστρια στα πρώτα επεισόδια δεν αντέχεται αλλά μέχρι το τέλος κάνει πολύ καλό character development, όπως και άλλοι χαρακτήρες στη σειρά. Είναι πολύ καλή σειρά και αξίζει να της δώσει κανείς μια ευκαιρία αλλά δυστυχώς η ιστορία δεν ολοκληρώνεται ποτέ στο anime.

 

Το πρόβλημά μου είναι πως... Αυτό είναι κάτι όμορφο στο μάτι. Κι αυτό είναι κάτι όμορφο στο μάτι. Αυτό πάλι... δεν με τραβάει να το δω. Η παλέτα είναι χάλι μαύρο. Η σειρά πιθανότατα είναι πολύ καλή, σας εμπιστεύομαι, αλλά μετά αρχίζουν τα "αλλά..." Έχω να δω πολύ πράμα μπροστά μου μέχρι να ψηθώ να δω κι αυτή τη σειρά



#7247 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 04 January 2018 - 20:13

Χμμ το βλεπεις λιιγο επιφανειακα το θεμα .. Εχω δει  παρα πολλες σειρες επειδη το σχεδιο ηταν ομορφο αλλα η πλοκη ηταν μαπα και αντιστροφα εχω δει φοβερες σειρες με κακο σχεδιο...

 

Με προλαβε ο Hazuki πιο πριν αλλα θα στο πω και γω  ΠΡΕΠΕΙ  να δεις Azumanga Daioh και Yamato Nadeshiko (the wallflower)..

Ειναι τρανο παραδειγμα του να μην κρινεις μια σειρα απο το σχεδιο και απο τα χρωματα.. Ειναι απο τα Top comedy anime που θα δεις ποτε .. Εχω κλαψει απ τα γελια με τις εκφρασεις τους , με τα puns , με τις γκαφες και με το χιουμορ τους!!

Ειδικα αφου ειπες οτι ειδες Ouran High , αν σου αρεσε , το Yamato nadeshiko ειναι τοσο καλο οσο αυτο και μοιαζουν και σε αρκετα σημεια..

 

Αν τελικα οντως δεις το Azumanga τοτε πρεπει να δεις και το Lucky star αν δεν το εχεις δει (personal favorite of all timezzz) το οποιο ειναι παρωδια και εχει references απο παααρα πολλα anime 

 

FullMetallPanic και FMP Fumoffu επισης πολυ πολυ καλα anime action/mecha/comedy αν και μπορει να σε εκνευρισει η chidori , δωσε της λιγο χρονο , ηρεμει αργοτερα :P

 

Θα συμφωνησω οπωσδηποτε και με τoν Petran για τα Ginban Kaleidoscope και  Kaleido Star  το οποιο το υπερλατρευω (το χω δει 3 φορες :P δες και την υπογραφη μου αν δε με πιστευεις :P) . Το Ginban μπορει και να το βαρεθεις λιγουλακι αλλα το Kaleido ειναι απο τα καλυτερα sports anime που εχω δει 

 

Τελος θα σου βαλω και μερικα απο τα αγαπημενα μου που αν ποτε εχεις χρονο ριξε τους μια ματια και δεν θα χασεις (ειμαι σιγουρη!!)

 

1) xxxHoliC.. Ειναι Clamp δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο 

2) Kyou kara Maou .. Λατρεμενο μου αλλα εχει 3 σεζον και ειναι πολλα επεισοδια , αστο για αργοτερα

3) D.Grayman.. Που πας αν δεν το εχεις δει ?? Πουθενα!! 

4) Nodame Cantabile.. ΜΙα νοτα ζεστασιας και γλυκητητας με πολυ πολυ χιουμορ και μουσικη .

5) School Rumble .. Φοβερη κωμωδια , σε καποια επεισοδια εκλαιγα απο τα γελια! 3σεζον κ αυτο βαλτο στην ακρη για μετα 

6) GetBackers.. Super Power/Supernatural/Shounen απο τα πολυ καλα της χρονιας εκεινης (και των επομενων :P)

 

Εξαρταται βεβαια και το genre που προτιμας. Αν δεν σου αρεσουν τα comedy ή τα reverse harem ή ακομα και τα slice of life , οσο και αν μου αρεσε εμενα  δεν μπορω να σε πεισω να τα δεις.. Μπορω να προσπαθησω ομως !!


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#7248 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 05 January 2018 - 01:13

3) D.Grayman.. Που πας αν δεν το εχεις δει ?? Πουθενα!! 

 

 

35de270611ed8293602838732ed4b064.gif

 

Πάει και παραπάει κι ο κόσμος που δεν έχει δει το D Grayman... Οκ μπορεί απλά να 'ψαχνα αφορμή για το gifάκι

 

Τέλος πάντων, είναι 100 επεισόδια shonen από το jump... και την άνοιξη αρχίζει η τρίτη σεζόν Heroaca... ναι, δεν χρειάζεται. Έχω κάτι που θα καλύψει την ίδια ανάγκη :P

 

Ουσιαστικά ψάχνω τι καλό μπορεί να υπάρχει σ αυτή την περίοδο και δεν μπορώ να το βρω εύκολα μόνος μου. Μετά από ένα σημείο οι σειρές παλιώνουν λίγο, οι πιο νέες έχουν πιο φρέσκιες εντυπώσεις για να βρει κανείς ψάχνοντας, πιο υψηλά κι αντιπροσωπευτικά ratings, είναι πιο φρέσκιες στην συλλογική μνήμη. Αυτό που μ' έκανε να ρωτήσω είναι επειδή ενώ στην εποχή των μονών σεζόν είναι πιο εύκολο να δεις 3 επεισόδια και να ξέρεις πως δοκιμάζεις το 1/4ο της σειράς, πολύ πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα δηλαδή, κι ακόμη κι αν είναι μέτριο επενδύεις το μισό χρόνο. Μια μετριότητα στα 13 καταπίνεται πολύ πιο εύκολα από μία στα 22. Και οι σειρές σήμερα είναι αρκετά περισσότερες, καθώς όλες είναι μονές σεζόν και πολύ σπάνια διπλές. Τότε οι σειρές με 40+ επεισόδια ήταν σχεδόν τόσο συχνές ή σπάνιες όσο οι διπλές σήμερα. Οπότε με λιγότερους τίτλους τότε, οι πολύ καλές σειρές φαίνονται σαφώς λιγότερες, ειδικά πριν το 2007 που έγινε ένα σχετικό μπαμ εκείνη τη χρονιά.

 

Οπότε ψάχνω τι είναι καλό και δεν μπορώ να βρω από τότε, κι αν μου κεντρίσει το ενδιαφέρον έχει καλώς, κάποια στιγμή κάποτε με το καλό. Δεν υπάρχει τίποτα που πρέπει να δω ντε και καλά. Οπότε αν υπάρχει κάτι το οποίο είναι τόσο αγρίως "can't miss" δέχομαι ευχαρίστως κάθε λόγο να με πείσετε/hypeάρετε :P

 

Αλλά ναι. Μερικές σειρές είναι όμορφες και μερικές σαφώς λιγότερο. Δεν είναι το παν, αλλά όσο πιο άσχημη είναι... τόσο καλύτερη να είναι αν θέλει να κάνει κάτι. Τα αριστουργήματα όμως είναι αριστουργήματα κι επειδή ξέρουν τι κάνουν με την εικόνα τους. Εδώ είδα πχ χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα το Noir, της θρυλικής Bee Train, 2001, και είχε κομμάτια της αισθητικής του που μου άρεσαν πάρα πολύ. Ειδικά το Παρίσι. Κατά τ' άλλα σειρές από τα 90ς απλά κατούραγαν πάνω του. Δεν σημαίνει πως επειδή μεγάλα κομμάτια του ήταν κακής ποιότητας ήταν όλο κακό. Αλλά όταν παραβιάζονται πολύ βασικά πράγματα στο σχέδιο, το χρώμα, τη φωτογραφία... εεε, παραπάει, ειδικά όταν ξέρω πως υπάρχουν κι άλλες καλές σειρές στο είδος του που δεν έχω δει ή ποτέ δεν τελείωσα (σόρρυ Balsa μωρό μου αλλά το μόνο που θυμάμαι είναι κάτι επεισόδια που απλά περπατούσες στα βουνά, θα σε ξαναπιάσω κάποτε, δεν φταις εσύ, εγώ έχω commitment issues και κάτι στραβό έπαιζε και με τους υποτίτλους σου)

 

Επίσης μπορώ να εμφανίσω commitment issues όσο καλή και να 'ναι η σειρά :P



#7249 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 January 2018 - 02:57

Υπάρχει σειρά με τίτλο Piano,10 επεισόδια, άσχετη με Piano no Mori
Την Princess Yushie την προτείνω μόνο και μόνο γιατί εμπλέκονται οι συντελεστές του Trigger και των τελευταίων καλών σειρών της Gainax

#7250 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 05 January 2018 - 09:04

Μπορείς να τσεκαρε και τα Hataraki Man, Glass no Kamen, School Rumble, σημειώνω και το Planetes αν και είναι πιο γνωστό,Ghost Hunt, Red Garden, Jyu Oh Sei, Yomigaeru Sora, Le Chevalier D'Eon, Bartender, Nasu Andalusia no Natsu

ySss0UF.jpg


#7251 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 05 January 2018 - 12:46

Επειδή δεν το είδα να αναφέρεται, να προτείνω και το Concrete Revolutio, υπερηρωική ρετροφουτουριστική σειρά που πλακώθηκε από τα μπετά των γκρεμισμένων κτηρίων που άφησε πίσω της η φαλακρή σαΐτα.



#7252 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 January 2018 - 15:19

Λέει μεταξύ 2000-2006

#7253 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 20 January 2018 - 20:48

Δεν ξέρω αν σας έλειψα, αλλά εδώ και κάποιες μέρες απλά αποφάσισα να ροκανίσω όλη την κλασσική/καλή φιλμογραφία των τελευταίων ετών και θα ήθελα κάτι πιο γρήγορο για τις πιο βιαστικές μέρες. Οπότε πείτε μου τι παίζει σε πολύ καλές ταινίες που να παίζουν σε διάρκεια στα 45 λεπτά με μία ώρα πέρα από τις 2 του Shinkai, το Interstella, τα (περισσότερα) Kara no Kyoukai, το Hotarubi no mori ie κτλ. Δεν φαντάζομαι να είναι πολλές αλλά δεν πειράζει, κάθε καλή και μικρή χωράει. Δεκτά και OVA αντίστοιχης διάρκειας, αρκεί να είναι κινηματογραφικού επιπέδου

 

Πέρα απ' αυτή με τον ισπανό ποδηλάτη που αρνούμαι να τη δω χωρίς ισπανικό dub


Edited by OdyMonaxos, 20 January 2018 - 20:50.


#7254 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 January 2018 - 10:40

Ο καθένας που φεύγει αφήνει κενο αναντικατάστατο.

Στο μυαλό μου έρχονται φευγαλέα το OVA Puppet Princess, από το δημιουργό του Ushio and Tora και το Riding Bean, ουσιαστικά prequel των Gunsmith Cats. Αρκετά καλά εγγυημενα

#7255 Super Sayan Girl

Super Sayan Girl

    Sesshomaru~sama

  • Members
  • 108 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 30 January 2018 - 19:59

Ψάχνω για ένα anime(ή και manga) που να υπάρχει στην πλοκή, όχι απαραίτητα να είναι το κεντρικό θέμα, μια σχέση παρόμοια σαν του Naraku και της Kikyo από το Inuyasha, δηλ. ο πρώτος να είναι εμμονικός με την άλλη, να της έχει καταστρέψει την ζωή και όλα αυτά τα ευχάριστα...  :emptyonexg1:Επίσης θα ήθελα ο γυναικείος χαρακτήρας να μην είναι θύμα, δηλαδή να μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό της. 

 

Δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάτι τέτοιο  αλλά αν έχετε να μου προτείνετε κάτι, μην διστάσετε.  


TMWsBT7.png        


#7256 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 30 January 2018 - 21:30

Χωρίς απόλυτη σιγουριά γιατί δεν το έχω δει, κάτι τέτοιο μου είχαν περιγράψει για το Hana Yori Dango σαν σχέση.

ySss0UF.jpg


#7257 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 30 January 2018 - 23:34

Οπως πολυ σωστα ειπε η Kai το Hana yori Dango  νομιζω οτι ειναι αυτο που ψαχνεις ακριβως ..

Αν και δεν εχω δει το Inuyasha οποτε δεν ξερω αν ο παραλληλισμος ειναι σωστος ..

 

Yamato Nadeshiko Shichi henge αν δεν το εχεις δει πρεπει να το δεις για πολλους λογους και ενας απο αυτους ειναι οτι οι πρωταγωνιστες ειναι αυτο ακριβως που περιεγραψες στο ποστ σου...(Απλα η Sunako δεν ειναι καιη πιο δυναμικη πρωταγωνιστρια που θα δεις ποτε :P)

 

Επισης πολυ καλη σειρα που ειδα προσφατα ειναι το Glass no Kamen οπου οι πρωταγωνιστες εχουν περιπου τη σχεση που θελεις αλλα το ρομαντζο ειναι τριτευον κομματι της πλοκης...Non the less εξαιρετικη σειρα με μπολικα επεισοδια για να κραταει η απολαυση και λιγο παραπανω ..

 

Θα μου ερθουν κ αλλα οσο περναει η ωρα αλλα δες αυτα και βλεπουμε :P


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#7258 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 31 January 2018 - 00:15

Συμφωνώ ότι το Glass no Kamen είναι πολύ καλό και αξίζει να το δει αλλά για πολύ διαφορετικούς λόγους, κυρίως για τις δύο κοπέλες και τα βήματα που έκαναν. Η σχέση της Maya με τον Hayami είχε πολλές αντιπαραθέσεις και υπήρχε μια εμμονή από τη μεριά του αλλά δε λες ότι της κατέστρεφε και τη ζωή, μάλλον το αντίθετο σε αρκετές περιπτώσεις οπότε δε νομίζω ότι είναι κοντά σε αυτό που ψάχνει.

ySss0UF.jpg


#7259 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 31 January 2018 - 00:24

Δεν θελω να κανω σποιλ αλλα θα ηθελα να σου θυμισω το για ποιον λογο ηθελε η Maya καποια στιγμη να σκοτωσει τον Hayami... To λες και savage :P 

Γενικα προσπαθυσε να τη βοηθησει βαζοντας της εμποδια τα οποια εκεινη ξεπερνουσε και την εκαναν πιο  δυνατη ..Οπως ειπα και πιο πανω το ροματζο σε αυτη τη σειρα ειναι τριτευον σημειο στην πλοκη..


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#7260 Super Sayan Girl

Super Sayan Girl

    Sesshomaru~sama

  • Members
  • 108 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 31 January 2018 - 01:17

Το Inuyasha είναι ένα καλό shonen με μπόλικο romance, είναι ωραίο για να περάσει η ώρα σου. Οπότε, όταν βρείτε διάθεση να δείτε κάποιο anime με 150+ επεισόδια σας το προτείνω.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Αν δεν σας ενοχλούν τα spoiler στο προφίλ μου έχω κάτι gif που δείχνουν περίπου πως είναι η σχέση που ζητάω, αν θέλετε κοιτάξτε μήπως σας έρθει και κάποια άλλη ιδέα. 


TMWsBT7.png        




Also tagged with one or more of these keywords: anime, vampires