Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 5 votes

Anime Recommendations

anime vampires

  • Please log in to reply
7352 replies to this topic

#7291 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 May 2018 - 19:04

. Από την άλλη είδα το Macross Plus που είναι Kawamori, Watanabe και Kanno, και είναι πολύ πιο μπροστά απ τα OVA του Gunbuster και του Patlabor. 
 

 

αν εννοείς το animation, πιο μπροστά από όλα είναι το Yukikaze



#7292 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 05 May 2018 - 19:05

Το escaflowne επειδή το είδα σχετικά πρόσφατα να σου πω ότι μου άρεσε αρκετά, έχει χτυπητές αδυναμίες όπως το story και κυρίως το τέλος αλλά πιστεύω ότι αξίζει να το δεις γτ συνδυάζει πράγματα που δεν πρέπει να λειτουργούν μαζί αλλά κάπως τα καταφέρνει και δημιουργεί κάτι ενδιαφέρον, γενικά έχει μια ωραία ατμόσφαιρα και charm που δεν σε αφήνει να επικεντρωθείς στα λάθη του αλλά στα καλά του τουλάχιστον εγώ που πήγα blind χωρίς expectation πέρασα ευχάριστα.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#7293 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 05 May 2018 - 19:32

Το escaflowne επειδή το είδα σχετικά πρόσφατα να σου πω ότι μου άρεσε αρκετά, έχει χτυπητές αδυναμίες όπως το story και κυρίως το τέλος αλλά πιστεύω ότι αξίζει να το δεις γτ συνδυάζει πράγματα που δεν πρέπει να λειτουργούν μαζί αλλά κάπως τα καταφέρνει και δημιουργεί κάτι ενδιαφέρον, γενικά έχει μια ωραία ατμόσφαιρα και charm που δεν σε αφήνει να επικεντρωθείς στα λάθη του αλλά στα καλά του τουλάχιστον εγώ που πήγα blind χωρίς expectation πέρασα ευχάριστα.

 

Οκ, κομπλέ, μάλλον για εκεί με βλέπω. Ήταν να βγει σειρά 39 επεισοδίων και μετά της έκοψαν το budget και προσπάθησαν να σουλουπώσουν το ίδιο περιεχόμενο στα 2/3α της διάρκειας, λογικό ήταν να βγει η ιστορία ζουληγμένη

 

 

αν εννοείς το animation, πιο μπροστά από όλα είναι το Yukikaze

 

Καλά, αυτό ήταν 3D και 10-15 χρόνια μετά τ' άλλα. Αλλά πολύ αμφιβάλλω πως χτυπάει το Gunbuster στις δυνατές στιγμές του, το Patlabor στις ιδέες του για το μέλλον και το μείγμα υλικών που το απαρτίζουν ή το Plus στην αισθητική του, τόσο σε εικόνα όσο και σε μουσική



#7294 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 05 May 2018 - 19:42

Also το ost είναι τρομερό.

 

Youtube Video


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#7295 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 15 May 2018 - 11:40

Πήρα την Κυριακή ενέσιμη ηρωίνη σε μορφή άνιμε, είδα το ova του Yokohama shopping trip... και θέλω την επόμενη δόση μου, αν υπάρχει τίποτα παρόμοιο

 

Τα στοιχεία που θα ήθελα να ξαναδώ είναι η αίσθηση της αχρονικότητας που έχει, η χρήση της σιωπής και του "nothing happens", το post-apocalyptic φόντο και η οπτική αισθητική του

 

Υπάρχει τίποτα;



#7296 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 May 2018 - 12:06

NieA under 7 για το κομμάτι μέχρι nothing happens.

Key the Metal Idol για τα υπόλοιπα.


rsrGbGx.gif

#7297 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 15 May 2018 - 14:57

Οκ ρε Hazuki θα δω το Niea under seven, τόση δουλειά έχεις κάνει να μου το προωθήσεις, μ' έπεισες μόνο και μόνο με το πάθος σου ρε μπαγάσα



#7298 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 May 2018 - 15:39

Ότι μπορούμε κάνουμε, δεν θα σου αρέσει αλλά τουλάχιστον θα το χει δει άλλος ένας! ~logic!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#7299 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 15 May 2018 - 16:21

Ότι μπορούμε κάνουμε, δεν θα σου αρέσει αλλά τουλάχιστον θα το χει δει άλλος ένας! ~logic!  :dazed:

 

Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί κάλλιστα να βρω κάτι. Μια φορά όμως, αν είναι ηρωίνη σαν το YKK, θα το εκτιμήσω σαν ηρωίνη



#7300 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 May 2018 - 18:04

Δες και την Aria, έστω μια σαιζόν.



#7301 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 May 2018 - 08:21

Χαμπάρι δεν είχα πάρει τη διασκευή του Μόμπυ Ντικ από Dezaki/Sugino με φάλαινες στο διάστημα! Τρέχω να τη δω. Πολύ θάψιμο της ρίξαν για αυτό πήγε στα αζήτητα φαίνεται



#7302 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 01 August 2018 - 21:25

Προς απάντηση του http://www.anime.gr/forum/topic/830-currently-watching-anime/?p=691720

Αξιόλογες σειρές από το 2015 και μετά

Death Parade Ένας διαιτητής και δυο διαγωνιζόμενοι σε παιχνίδια που αλλάζουν με κάθε ιστορία και ανταμοιβή που παραμένει ίδια

Punch Line Υπερδυνάμεις και χρονικά παράδοξα και ανέμπνευστα λογοπαίγνια

Rokka no Yuusha Ομάδα ηρώων που καλούνται να σώσουν τον κόσμο αλλά με ανατροπή

Spoiler:

Concrete Revolutio Πολύχρωμο, πολυπρόσωπο και ρετρό. Κι εδώ υπερδυνάμεις, μάχη καλών με κακούς και με ακόμα χειρότερους.

Kagewani Λιτός τρόμος, απέριττος και δροσερός.

Mayoiga Σα να τρως χωριάτικη με μπόλικη μαγιονέζα και ξυπνάς στη μέση της νύχτας γεμάτος τρόμο.

ACCA 13 Παραμύθι σε σύγχρονο setting, αργοί ρυθμοί που όμως ανταμείβουν με μια μεστή ιστορία.



#7303 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 16 August 2018 - 20:43

Τώρα πολύ γενικό αυτό που θα γράψω, καμία πρόταση για σειρά το πολύ 13 επεισοδίων; Θα προτιμούσα να έχει κάποια πλοκή αλλά αν είναι και καμία με αυτοτελή ή sol που να βλέπεται εύκολα δε με χαλάει. Δεν θα ήθελα ρομάντζο με τρίγωνα, τετράγωνα και κύκλους.

ySss0UF.jpg


#7304 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 16 August 2018 - 20:50

Κάι, έχεις δει τα πάντα. Δώσε καμιά λίστα αν έχεις μπας και βρούμε τίποτα και δεν σου δώσουμε 15 τίτλους που 'χεις δει

 

Αν ξέρεις κανέναν καλό οφθαλμίατρο, πες μου

 

Επεισοδικό SoL πάντως, δες το Windy tales, αν σου αρέσει και το σχέδιό του. Αν θες κάτι που κάνει κάποια πράγματα πολύ καλά και κάποια αρκετά μεχ, το Sora no woto έχει έναν ενδιαφέροντα κόσμο και προσέγγυση αλλά χωλαίνει τόσο στο cute girls κομμάτι όσο και στο φινάλε που δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό. Blind recommendations, the woman called Fujiko Mine, Kaiba και Flip Flappers, θέλω να δω και τα τρία αλλά δεν έχω φτάσει εκεί ακόμη


Edited by OdyMonaxos, 16 August 2018 - 21:04.


#7305 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 16 August 2018 - 21:14

Αν πατήσεις το anime στην υπογραφή βγάζει στη λίστα. Αυτά που σημείωσες δεν τα έχω δει αν και νομίζω Flip Flappers και Kaiba τα έχω κατεβασμένα. Δε με χαλάει το σχέδιο του Windy Tales αλλά το έχω κατεβάσει και το έχω σβήσει 4-5 φορές γιατί δεν παίρνω απόφαση να το δω. Το Fujiko δε θέλω να το δω χωρίς να έχω δει Lupin :/

ySss0UF.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: anime, vampires