Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Yuri (manga)


  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#121 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 February 2012 - 00:19

Βλέπω έγινε διάσημο το Prism ανάμεσα στους yuri lovers του .aNiMe//GR... leave it to an H-mangaka to do things right. :orly:

Από πρόσφατα yuri με μπόλικο "θέαμα" υπάρχει και το Yuricam του αγαπημένου μου Takahiro Seguchi (My Balls, Shi ni Itaru Yamai). Καμία σχέση με το Prism βέβαια, το συγκεκριμένο είναι καθαρά borderline-h yuri κωμωδία.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#122 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 21 February 2012 - 00:41

we don't want a borderline h....
ξέρεις πολύ καλά τι θέλουμε αλλά δεν μας το δίνεις...
έχω κουραστεί με τα ψυχολογικά που κουβαλάνε οι Yuri
είστε lesbatrons Ξεπεράστε το.. και άστε τα ψυχολογικά για άλλα Manga...sigh

#123 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 21 February 2012 - 21:15

did you just combine Megatron with Lesbians?

Τς, τς, τόση προπαγάνδα του κάναμε του Prism, λες να μην αυξάναμε το αναγνωστικό κοινό;;!
Το Yuricam ήταν καλό όσο ήταν Oneshot. Τα κεφάλαια που βγήκαν ως serialisation δε μου έκαναν καλή εντύπωση.

#124 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 February 2012 - 22:35

Επίσης τους τελευταίους μήνες μεταφράζεται (αργάάά-αργάάά) και το Otome no Teikoku του Torajirou Kishi (δημιουργός των Maka Maka και Mars No Kiss, με άλλα λόγια must read). Περίμενα να είχε ήδη αναφερθεί εδώ μέσα από μία από τις δύο συνήθεις υπόπτους (:P), αλλά μ' ένα πρόχειρο search δεν βρήκα κάτι, οπότε το αναφέρω εγώ.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#125 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 22 February 2012 - 08:58

pyramid, συμφωνω μαζι σου αν και με το επιπεδο του ρομαντζου ειμαι καλυμενη. Λιγο slice of life οπως λες κι εσυ δε θα με χαλαγε. Και το "ecchi " του το βρισκω σε καλη αναλογια στην ιστορια και χωρις να γινεται χυδαιο και να αποσκοπει στην τερψη και μονο σ'αυτη.


Μα ναι, δεν έχω κανένα παράπονο από το πως πάει το πράγμα ως τώρα. Απλά επειδή μόλις είχαμε το πρώτο... εχμ, γκούτσου γκούτσου :lovulovu: φοβάμαι μην πάρει την κατρακύλα. Θα ήθελα πολύ να δω μια σειρά που εμβαθύνει στη προσωπικότητα των χαρακτήρων -δεν εννοώ μονάχα το βασικό ζευγάρι-, κάτι που πέρα του Aoi Hana δεν έχω δει να συμβαίνει συχνά. Και ειδικά το συγκεκριμένο το νιώθω σαν "πουλέν" μου, μια σειρά που μπορεί σε μερικά χρόνια να θεωρείται εξαιρετική.

Edited by red pyramid, 22 February 2012 - 12:50.
tag fix

Posted Image

#126 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 22 February 2012 - 19:15

Επίσης τους τελευταίους μήνες μεταφράζεται (αργάάά-αργάάά) και το Otome no Teikoku του Torajirou Kishi (δημιουργός των Maka Maka και Mars No Kiss, με άλλα λόγια must read). Περίμενα να είχε ήδη αναφερθεί εδώ μέσα από μία από τις δύο συνήθεις υπόπτους (:P), αλλά μ' ένα πρόχειρο search δεν βρήκα κάτι, οπότε το αναφέρω εγώ.

απαπα παράληψη!!! Καλά που το ανέφερες Kenny. Να του κάνουμε και μια μικρή παρουσίαση ε; Λοιπόν:
Otome No Teikoku (Virgnis' Empire): από τον KISHI Torajirou. (και πάλι, σύντομη περιγραφή χωρίς σπόιλερ) Σε ένα λύκειο, οι μαθήτριες εμπλέκονται σε διάφορες καταστάσεις "περιέργειας" προς άλλα σώματα (του ιδίου φύλου εννοείται). Μας παρουσιάζει διάφορα ζεύγη κοριτσιών τα οποία τα βλέπουμε από απλές shoujo-ai μέχρι tease, και πιο yuri περιπτώσεις. Μην περιμένετε τρομερή λογοτεχνική ανάπτυξη χαρακτήρων αλλά ένα απολαυστικό ανάγνωσμα.

#127 mjj

mjj

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 22 February 2012 - 19:35

le ασχετος~εχετε να προτεινετε κανα καλο yuri manga?
Posted Image

#128 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 22 February 2012 - 19:57

@mjj

υγ: είναι πολλές οι αγαπημένες σειρές, θα σας δώσω 4-5 τίτλους να ξεκινήσετε: Αοι Hana (Sweet Blue Flowers), Sasameki Koto, First Love Sisters, GirlFriends, Clover, Gokujou Drops, Hanjuku Joshi κ θα μπορούσα να συνεχίσω ......


αυτά τα ολίγα για αρχή! :kakaka:
σοβαρά τώρα, θα πρότεινα για αρχή να αποφύγεις τις δύο πρώτες σειρές. Δεν έχουν ολοκληρωθεί, οπότε καλύτερα διάβασε κάποια από τις άλλες που είναι και λίγα volumes.

#129 mjj

mjj

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 22 February 2012 - 21:01

@mjj

αυτά τα ολίγα για αρχή! :kakaka:
σοβαρά τώρα, θα πρότεινα για αρχή να αποφύγεις τις δύο πρώτες σειρές. Δεν έχουν ολοκληρωθεί, οπότε καλύτερα διάβασε κάποια από τις άλλες που είναι και λίγα volumes.



ευχαριστω >w< παω να τις τσεκαρω και να διαλεξω με τι να ξεκινισω :x3:
Posted Image

#130 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 29 February 2012 - 00:26

Εραστές κι ερωμένες της Σαπφούς, καλησπέρα σας. Είναι το μεταμεσονύκτιο, ενημερωτικό δελτίο της ΕλΓουορντ-ικής κοινότητας του... εχμμμ... ναι. Απλά προτείνω κι εγώ με τη σειρά το παλιό, καλό ''Claudine...!'' της Σιδηράς Κυρίας, της αγαπημένης Ikeda Riyoko(Rose of Versailes, Onii-sama E, etc.). Και GirlFriends γιατί... έτσι. Άντε! :P

Καληνύχτα σας κι όνειρα υγρά... απ' το εκνευριστικό χιονόνερο.
Posted Image

#131 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 21 March 2012 - 21:08

Καλέ, μα δε διάβασε κανείς τα κεφ.3+4 του Green;;;; ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!! απαπα...φώσκολος γίναμε!

#132 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 21 March 2012 - 21:12

Διάβασα το Kimi koi limit που μου φάνηκε χαζούλι μεν αλλά γλυκούλι. :)

#133 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 21 March 2012 - 21:16

ιρι, με εντυπωσιάζεις! επεκτείνεσαι και στα yuri?! Διάβασε GirlFriends ^^^ καλύτερα.

#134 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 29 April 2012 - 03:38

Μπαίνουμε για τα καλά, πλέον, στην άνοιξη!!! Μετά από αυτήν το καλοκαίρι!!! :congrats:
Ας πάμε έναν χρόνο πίσω...

Θα ήθελα να μου προτείνετε να διαβάσω κάτι που να τοποθετείται εκτός σχολείου και να αφορά μεγαλύτερες κοπέλες(20+). Να αναλύει όσο γίνεται τα συναισθήματα τους και να περιλαμβάνει κάτι που δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα στο είδος: αντιδράσεις τρίτων στη σχέση-ταμπού.

http://www.mangaupdates.com/series.html?id=23661

Το βρήκα πριν κάτι μέρες στην τύχη και το ολοκλήρωσα τώρα. Θα γίνω μάλλον υπερβολικός και θα ευχαριστήσω την όποια εμπειρία μου στα anime/manga επειδή κατάφερα έτσι να βυθιστώ(μπλουμ!) στο Octave. Τόσο μ' άρεσε.

Είναι απλή η ιστορία... ένα κορίτσι 18 ετών, η Yukino, είχε πάντα το όνειρο να γίνει είδωλο σαν αυτά που έτσι κι αλλιώς θαύμαζε στην τηλεόραση. Στην πορεία της και την όποια προσπάθεια της στη ζωή μπαίνει η 22χρονη μουσικοσυνθέτης Setsuko. Και αρχίζει η σχέση τους με ό,τι προβλήματα μπορεί να φέρει στις ίδιες, σε άλλους, και φυσικά σε αυτήν καθεαυτήν την σχέση.

Το να ερμηνεύσω το yuri element, το οποίο υπάρχει έντονα έτσι κι αλλιώς, είναι κάτι που μάλλον μπορώ να κάνω, αλλά θα κρατήσω ωστόσο μια ηθελημένη απόσταση λόγω... άρρενος. Yeah, it's me. :P
Η πορεία της κεντρικής ηρωίδας-πρωτίστως(σε αυτήν πέφτει το βάρος), η αλληλεπίδραση της με νέα δεδομένα και απροσδόκητες σταθερές στη ζωή της, η σχέση που αναπτύσσει με ανθρώπους(εδώ το βάρος πέφτει στην Setsuko) και καταστάσεις είναι που με μαγνήτισαν όσο τίποτε άλλο στον χώρο των πλασματικών έργων. Μπορεί να έχει ένα κάποιο ειδικό βάρος το ''τίποτε άλλο'', αλλά τείνω να το δεχθώ. Αποδείχθηκε πολύ βαθιά αγαπημένο.

Πέραν όμως από συγκρίσεις(δεν μου πολυαρέσουν) με άλλα stories που έχω διαβάσει και τον προσωπικό χαρακτηρισμό ''αγαπημένο'', το συγκεκριμένο manga ως αυτόνομη δημιουργία και ικανή(όσο μπορεί να είναι) να κριθεί πιο αντικειμενικά από εμένα θεωρείται εξαιρετικό. Το κυριότερο ψεγάδι που το βρίσκω είναι το σχέδιο αλλά δεν περνά στην αντίπερα όχθη του απάλευτου. Απλά έχει τις αδυναμίες του.
Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι -ας πούμε- η εσωτερικότητα του. Ψυχογραφεί και αναπτύσσει τον χαρακτήρα με τέτοιον τρόπο(ουσιαστικά ακολούθησα το κουβάρι από σκέψεις της Yukino /κατά κύριο λόγο/ το οποίο ξετυλίγεται όσο κυλά η ιστορία, δεν μένει βέβαια μόνο εκεί) ώστε να δύναται να ενεργοποιήσει τις δίκες μου σκέψεις. Παρακολούθησα, λοιπόν, τον δρόμο που πήρε ο κεντρικός χαρακτήρας, τον παρακολούθησα αρκούντως βαθιά και έντονα, και είδα -είναι η αλήθεια- δικά μου σημεία στον χαρακτήρας της. Μπορεί κάλλιστα κάποιος να μην εισπράξει αυτήν την προσωπική δωρεά οπότε να μην ταυτιστεί, αλλά πάλι μπορεί κάπως να κερδίσει. Αόριστα..; Εχχμμ... βασικά ο καθείς παίρνει κάτι διαφορετικό από μια ιστορία οπότε η αόριστη προσφορά ~σε άλλον πλην εμού~ του συγκεκριμένου έργου ίσως παίρνει μια σαφήνεια.

Ναι, το αντιμετώπισα πιο προσωπικά αλλά λέω να το προτείνω και σε άλλους/ες. Πότε γλυκό, πότε στενάχωρο, ενίοτε εκνευριστικό(στην αλήθεια του... έτσι λέω), και πάντοτε ρευστό όπως ρευστές είναι κατ' εμέ οι σχέσεις και τα πράγματα των ανθρώπων.

Έξι volumes, συνολικά 36 chapters με μέσο όρο σελίδων τις 36. Αποστασιοποιούμαι από το μου άρεσε, και το προτείνω με την προσδοκία να αναγνωσθεί θετικά και από άλλους. Και είναι από τις λίγες φορές που τέτοια προσδοκία δεν περιμένει επιβεβαίωση... βρήκα μάλλον το δικό μου διαμάντι στον χώρο(ίσως αυτόν των manga/anime γενικότερα, αλλά θα σταθώ και θα κοιτάξω να επεκταθώ περισσότερο στον ειδικό χώρο των yuri). Post με εκτιμήσεις αρκετά προσωπικές, υποκειμενικές, ωστόσο ενδέχεται να δώσουν ώθηση σε ενδιαφέρον σε μέλη τουλάχιστον του παρόντος thread. .

Εν κατακλείδι διαβάστε το και ποτέ δεν ξέρετε... αμφιταλαντευόμενος πάντως ανάμεσα στην καληνύχτα και την καλημέρα θα πω γεια. xD

Πέρασε η ώρα...
:gn2:

Edited by Pirate Luffy, 29 April 2012 - 03:44.

Posted Image

#135 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 07 June 2012 - 20:44

http://sophisticatedlesbian.tumblr.com/post/24332300768/the-website-for-houbunshas-tsubomi-manga-magazine

Τα χειρότερα νέα σχετικά με manga εδώ και αρκετό καιρό... :( Θέλω περισσότερο Prism που να πάρει.
Posted Image