Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Yuri (manga)


  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#1 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 13 March 2011 - 22:00

Καιρός είναι να εγκαινιάσουμε κ ένα topic για yuri manga. Δεν ξέρω πώς να παρουσιάσω το θέμα, τί ακριβώς πρέπει να γράφει το 1o post, αλλά θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες πληροφορίες για τα yuri manga χωρίς να ασκώ κριτική για κάποια σειρά.

Πρώτα να ξέρετε ότι υπάρχει μεγάλη ποικιλομορφία στη θεματολογία μέσα στο yuri genre. Αν κ δεν έχουμε πολλά anime με main theme yuri, υπάρχουν αρκετά manga, κυρίως ανθολογίες με oneshots αλλά κ σειρές που όμως δυστυχώς ή ευτυχώς με μικρό αριθμό volumes (συνήθως 1-3). Υπάρχουν τα γνωστά shoujo ai που κρατάνε χεράκια, υπάρχουν όμως κ yuri με πιο explicit content (non-hentai πάντα!!!). Κάποιες γίνονται για αντρικό κοινό, κάποιες όχι (εκτός κ αν πίανουν κ τα 2 άκρα ανωμαλίας οι ιάπωνες). Γράφω αυτή τη παράγραφο για να ξέρετε ότι μπορείτε να βρείτε κ ωραία manga κ wtf manga (για yuri πάντα μιλάω).

Δεύτερο απλά πληροφοριακά, κύριες πηγές yuri, είναι τα yuri περιοδικά: YuriHime (εως πριν 4 μήνες ήταν YuriHime κ YuriHime S που έβγαιναν κάθε 3 μήνες κ τώρα ενώθηκαν) που βγαίνει κάθε δίμηνο -είναι στο 3ο volume τωρα-, το Girls Love (1o volume φεβρουάριο, πριν ήταν YuriHime Wildrose) το οποίο έχει ecchi κ adult content, κ το Tsubomi. Μέσα μέσα βγαίνουν κ κάτι άλλα όπως το Eternal Sisters που είχε διάφορα απο διάφορους. Εκτός απο αυτά είναι τα διάφορα manga που βγάζει ο mangaka, κ κάποιες σειρές που τρέχουν σε άλλα περιοδικά. And last but not least, τα ατέλειωτα σε ποσότητα douijins με μεγαλύτερο hit να έχει το ζευγάρι Nanoha-Fate κ οι πρωταγωνίστριες απο Touhou.

Τέλος, που μπορείτε να βρείτε για να διαβάσετε κ να κατεβάσετε yuri manga?
Η μεγαλύτερη πηγή είναι ο reader του Dynasty Scans που "φιλοξενεί" κ releases απο άλλα mainly yuri scanlation groups όπως το Lililicious, Wings Of Yuri, Maki Maki, Kawaii scans, NanoFate κ.α.
Φυσικά κ δεν υπάρχουν όλα στον reader, άλλα groups είναι: Tranquil Spring, Yurikai, Horobi no Michi (πολλές μισές σειρές κ δυστυχώς χωρίς updates για το status στην realease page του. έχει μάλλον τις 3πλάσιες απο αυτές που έχει εκεί). Έ, κ μερικά πεταμένα αλλού.
Προσωπική αγαπημένη σελίδα είναι αυτή που η κοπέλλα αυτή κανει update κάθε yuri release κ μπορείς να κατεβάσεις κ lisenced σειρές (φτάνει να τις έχει). κ το yurikai κάνει update, αλλά με τον συνδιασμό κ των 2 μαζί με /u/, δεν θα χάσεις καμία σειρά.

Αυτά!!!

υγ: είναι πολλές οι αγαπημένες σειρές, θα σας δώσω 4-5 τίτλους να ξεκινήσετε: Αοι Hana (Sweet Blue Flowers), Sasameki Koto, First Love Sisters, GirlFriends, Clover, Gokujou Drops, Hanjuku Joshi κ θα μπορούσα να συνεχίσω ......

υγ2: αυτή γράφει πολλές μακακίες σε κριτικές, μην την ακούτε. κρίνετε μόνοι σας. --- δεν την μηδενίζω τελείως ε!

υγ3: να δώ ποιός θα τα διαβάσει όλα αυτά τώρα που έγραψα :frozen:

Edited by Nighteyes, 26 March 2011 - 18:21.
links removed

Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#2 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 13 March 2011 - 22:20

Έχω κάνει παράδοση κάθε καλοκαίρι να περνάω μερικές νύχτες κατεβάζοντας manga από το lililicious, με λίγο ψάξιμο βρίσκει κανείς διαμάντια. Από ονόματα δε συγκράτησα σχεδόν κανένα επειδή συνήθως οι ιστορίες που φιλοξενούν δεν ξεπερνάνε το ένα volume.

Ίσως το μοναδικό που εντυπώθηκε στη μνήμη μου είναι το Clover, για το οποίο είχα φτιάξει κι ένα απολύτως επιτυχημένο thread στο forum. Μου είχε αρέσει πολύ και με έκανε να ψάξω και άλλα έργα της δημιουργού που ήταν εξίσου καλά, όπως το Mizuiro Cinema που το προτείνω κιόλας.

Μπράβο για την αναλυτική παρουσίαση.

#3 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 13 March 2011 - 22:28

Επιτέλους άνοιξε και θρεντ για τα μάνγκα! Nice!

Διαβάζω ό,τι βγάζει το lililicious τα τελευταία 5 χρόνια. (Oh ze sock όταν ανακάλυψα το maka maka)
Πέρα από αυτό nothing much, εκτός από τις δουλειές της απίστευτης ΘΕΑΣ Marie Okazaki (που έχει κάνει 1-2 yuri μόνο, οι υπόλοιπες δουλειές της είναι shoujo & josei) και της Nangoku Banana (είχα λιώσει στο γέλιο με το Tokimeki Mononoke Jogakkou)

Posted Image


#4 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 13 March 2011 - 22:59

Haha! το mononoke δεν το ανέφερα καθόλου (οπως κ πολλά άλλα) για να μην με πάρετε με τις πέτρες!!!

nothing much απο lililiious??? το pieta το λατρεψα! το top top top top kisses sighs and cherry blossoms απο morinaga, το strawberry shake sweet απο την magkaka του hayate x blade!

πώς μπόρεσα να τα παραλείψω αυτά ... :redcard2:

έχει τόσα πολλά ... ααααααααααααααααααααααα!

(εμμμ ... το μακα μακα δεν άρεσε, sex παντού βασικά ήταν ...)

@ warchief σου έχω λίστα να κοιτάξεις :hiding_something:
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#5 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 13 March 2011 - 23:04

Καλέ είπα "Πέρα από αυτό nothing much" = διαβάζω μόνο από lililicious :P
Θα ασχολιόμουν με ένα group 5 χρόνια αν δεν ήταν τόσο καλό; XD

Το Pieta δεν με τρέλανε, αν και το strawberry shake ήταν absolute cuteness!!

PS. Θέλω και εγώ αυτή τη λίστα!!

Posted Image


#6 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 13 March 2011 - 23:16

το κακό του lililicious είναι ότι είναι τρομερά αργό. έχει κάτι τέλειες σειρές κ κάποιες φορές παρακαλάω να τις αναλάβουν άλλα group για να δώ επιτέλους το 2ο κεφ! ευτυχώς όμως με το aoi hana είναι οκ, μόλις βγεί το έχουν έτοιμο πριν βγεί το επόμενο (κάθε δύο μηνες έχουνε νέο ch, αλλά μέσα σε 20 μέρες το έχουν).

ps: για την λίστα μάλλον θα αργήσει λίγο μιας κ ο δικός μου υπολογιστής με τα manga μέσα είναι 600 χιλίομετρα μακριά μου :nanteee: (μιας κ έχω πολλά που έχω κυριολεκτικά ξεθάψει, παίζει να δίαβασα κάθε yuri manga που κυκλοφορεί εκεί έξω μεταφρασμένο φυσικά). έχω τώρα κάποια, αλλά δεν είναι ολοκληρωμένη.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#7 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 13 March 2011 - 23:23

Άσχετο αλλά θυμήθηκα το Blue. Το είχα διαβάσει πολύ παλιά στα Γαλλικά (ευτυχώς δεν είχε πολύ διάλογο) και με είχε ξετρελάνει. Βλέπω ότι το μετέφρασαν και στα Αγγλικά πρόσφατα.
Δεν έχει σωματική επαφή, είναι στα όρια shoujo ai, συνήθως χωρίς να λέει κάτι ευθέως, και είναι πάρα πολύ γλυκό και ρεαλιστικό.

Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα! Έχει και πανέμορφο μινιμαλιστικό σχέδιο που του ταιριάζει γάντι.

Posted Image


#8 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 13 March 2011 - 23:30

του blue έψαχνα την ταινία αλλά δεν μπόρεσα να την βρώ. βρίσκω στο lililicious τα manga αυτά με το παρόμοιο σχέδιο κ την πολύ ρεαλιστική πλοκή τους κ πάντα νομίζω είναι η ίδια mangaka ενώ ξέρω πως δεν είναι.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#9 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 13 March 2011 - 23:33

Πάντως το Water που έχει το lililicious δικό της είναι

Posted Image


#10 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 14 March 2011 - 13:50

η ταινία του Blue υπάρχει στο asiatorrents αλλά δεν έχει υπότιτλους και seeders! κουλό;

ζήτω! thread for yuri manga!!! thanks για το λινκ με το μπλογκ!
με τη σειρά μου, να προτείνω το Octave που μεταφράζουν οι Tranquil Spring, 6 τόμοι, κοντεύουν να το ολοκληρώσουν. Θα το χαρακτήριζα yuri (no hentai stuff) αλλά με ενήλικες καταστάσεις, ωραίο σχέδιο, αρκετά συμπαθητική ιστορία και εξέλιξη χαρακτήρων.

#11 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 14 March 2011 - 18:06

ολοκληρώθηκε :zetsubou:

όχι η μεταφρασμένη version του αλλα είδα τα raws (μ'αρέσει να spoil τον εαυτό μου).

yukino was making me maaaad! :mador2:
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#12 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 17 March 2011 - 17:24

δεν έχω διαβάσει πολλά αλλά όσα διάβασα...έχουν πολύ μοναξιά και στεναχώρια
σφίχτηκε η καρδιά μου

#13 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 17 March 2011 - 17:31

Συμφωνω με την Eri προς το παρον,αυτη την εντυπωση μου αφησαν και μενα.
Θα πιασω ομως παλι μερικα απο αυτα που προτεινεται για να μην τα αδικησω.

Cheers για το θρεντ eyl!!

Edited by Punisher_P.E.F., 17 March 2011 - 17:45.

" On life's vast ocean diversely we sail. Reasons the card, but passion the gale. ,,


Alexander Pope


#14 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 19 March 2011 - 21:47

δεν έχω διαβάσει πολλά αλλά όσα διάβασα...έχουν πολύ μοναξιά και στεναχώρια
σφίχτηκε η καρδιά μου


αμαν! σε τί έπεσες?

παρακαλουθεί κανείς το manga no tsukurikata?
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#15 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 19 March 2011 - 22:06

Καλά, δεν έχει κι άδικο η Erisadesu. Έχει κάτι (oneshots κυρίως)σκέτη πίκρα, σελίδα και σφηνάκι πρέπει να κατεβάζεις! Στον αντίποδα, το The Structural Formula of First Love τελειώνει και σου αφήνει μια όμορφη αίσθηση.

eyl, το μανγκα που λες, λέει τίποτα;