Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 5 Ψήφοι

Tokyo Ghoul

Ghoul Horror Psychological Seinen Supernatural 2014

  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#46 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Ιούλιος 2014 - 19:11

Δεν με απασχολεί το σενσοριγκ που κάνουνε στις και καλά σειρές τρόμου. Μετράει περισσότερο η πλοκή, οι χαρακτήρες, τα συναισθήματά τους και οι αλληλεπιδράσεις τους και ο ψυχισμός τους.

Με ενοχλεί όσο δεν πάει όταν μπαίνει σε σειρές δράσης όπου οι μάχες είναι το κύριο σημείο ενδιαφέροντος. Εκεί στην πράξη κόβουν σημεία της σειράς.

 

Το Τοκιο νομίζω ανήκει στη πρώτη περίπτωση και άρα δεν με πειράζει να μην δείχνουν το χέρι που σπάει για παράδειγμα. Υπονοείται ότι αυτό έγινε από την υπόλοιπη σκηνή και δεν χάνεται τίποτα πέρα από μια δυσάρεστη εικόνα.



#47 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Ιούλιος 2014 - 02:38

Κακή σειρά



#48 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Ιούλιος 2014 - 21:02

^^Πλουσια επιχειρηματα. :P


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Itachi Akatsuki: 13 Ιούλιος 2014 - 21:03

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#49 Diablakos

Diablakos

    Shineee!!

  • Members
  • 117 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Ιούλιος 2014 - 08:56

Κακή σειρά

μ αρεσουν τα επιχειρηματα σου, αλλα μην γραφεις κ τοσα πολλα 


tumblr_mna02dnhn_T1sqlqe5o2_250.gif
I am the bone of my sword.

Steel is my body, and fire is my blood.
I have created over a thousand blades.
Unknown to death.
Nor known to life.
Have withstood pain to create many weapons.
Yet, those hands will never hold anything.
So as I pray, 'Unlimited Blade Works'


#50 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιούλιος 2014 - 22:16

Spoiler: 3



#51 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Αύγουστος 2014 - 00:42

5ο επεισόδιο και το animation έχει πάρει την κάτω βόλτα. Τελειώσανε τα φράγκα κιόλας?

Spoiler: 5

 

Dropped.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Erebos: 02 Αύγουστος 2014 - 00:45

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#52 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Αύγουστος 2014 - 00:47

Δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο στα περισσότερα αλλά εξακολουθεί να με διασκεδάζει. Ντάρκνες έτζινες και όλα αυτά. Περιμένω να δω τι θα γίνει με τα περιστερόπουλα.



#53 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Αύγουστος 2014 - 02:20

μ αρεσουν τα επιχειρηματα σου, αλλα μην γραφεις κ τοσα πολλα 

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται επιχειρήματα αν το βλέπεις καταλαβαίνεις αν το θεωρείς καλό απόδειξε μου ότι κάνω λάθος



#54 reignYOMA

reignYOMA

    Yoma INSIDE

  • Members
  • 168 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Αύγουστος 2014 - 03:18

καλη σειρα.

 

there you go.



#55 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Αύγουστος 2014 - 09:53

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται επιχειρήματα αν το βλέπεις καταλαβαίνεις αν το θεωρείς καλό απόδειξε μου ότι κάνω λάθος

Οχι.Επιχειρηματα χρειαζονται.Δεν ειναι κανα αριστουργημα, αλλα καλουτσικο ειναι.Εμενα καθε Πεμπτη, εξακολουθει να με διασκεδαζει.Δεν λεω οτι μετα απο 2 χρονια θα λεω "Ααα, ωραια ηταν τοτε που εβλεπα Tokyo Ghoul", ομως για μια φορα την βδομαδα καλο ειναι.Με την ιδια λογικη btw:
Γαμαει και δερνει.
Ωππππ!Πλουσια κουβεντα καναμε παλι!Χωρις επιχειρηματα δεν πας πουθενα, οπως εσυ λες ειναι κακη σειρα, εγω λεω ειναι καλη σειρα.
EDIT: Τωρα το ειδα, αυτο που ειπε ο ReignYoma δηλαδη.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Itachi Akatsuki: 05 Αύγουστος 2014 - 09:57

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#56 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Αύγουστος 2014 - 11:32

Είδες πόσο απλά είπε ο καθένας την άποψη του για την σειρά;



#57 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 05 Αύγουστος 2014 - 12:07

#nice conv, sodeep.
Ωραιος τροπος για να μην υπαρχουν διαφωνιες, λετε ολοι αδιες λεξεις και κανεις δεν χρειαζεται να απαντα τιποτα γιατι δεν υπαρχει καν point.
Honestly, πες τιποτα για την σειρα η μην ποσταρεις καν, δεν νομιζω οτι σχολια τυπου καλο κακο εχουν κανα νοημα η οφελος, ουτε ενδιαφερουν κανεναν.


Περι της σειρας, γενικα ειναι το κλασικο πλεον overhyped χαβαλε της season. Απαιτει παρεα, ποπκορν και κραξιμο. Το βαζω χαλαρα στη φαση του sao η του black bullet, mirrai nikki κιολα τα συναφη. To development και γενικως η τραγικοτητα στο πως εξελισεται η σειρα και τα υπερβολικα πολλα κλισε που ξεκιναν απτην ιδια την δομη των χαρακτηρων μεχρι και την πλοκη φτανουν σε απλα γελοια επιπεδα και χειροτερευει οσο προχωραμε. Κλασικα οπως και στο Black bullet συνεχιζω να το βλεπω καθαρα απο θεμα περιεργιας για το που θα φτασουν κιαν θα καταφερει να πιασει τον πατο η οχι. Παρολα αυτα fun to watch θα το πεις, παραμενει αρκετα διασκεδαστικο κιας μην ειναι καν αυτος ο στοχος του.

#deepshounen #muchgore #verystylishvillain #soswag

Ελπιζω να καταλαβουν μια μερα οτι αυτο το στερεοτυπο, αχρηστος πρωταγωνιστης στα παντα with some garl για να τον περνει στο δουλεμα causewearetryingtobefunny vs demons,mecha,angels,zombies,superhumans,beasts,addrandom spec here δεν λειτουργει ειδιετερα εκτος κιαν μιλαμε για κανα NGE που ειχε αρκετα διαφορετικη προσεγκιση και να αρχισουν να ξαναβαζουν τιποτα πιο σοβαρο και ελκυστικο. Αυτα τα "im trying to be serious but im so pahetic And randomly cause of my luck i'll end up saving the world"εχουν αρχισει να με εκνευριζουν. Για να μην πιασω τους ψυχοπαθεις wannabe κακους διχως κανενα σοβαρο background.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από GhostPrince: 05 Αύγουστος 2014 - 12:21

フカフカ

#58 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 05 Αύγουστος 2014 - 12:30

Τέο, το καταλαβαίνω το να μη θες να πεις λεπτομέριες, το καταλαβαίνω το να μην θες να αναπτύξεις μια άποψη σου, αλλά μην ξεχνάς πως όσο πιο σκόρπια την πετάς, τόσο λιγότερο relevant φαίνεται και στους άλλους. Δεν θα σου πω να μην λες τα one liners ή το να αποκτήσεις ξαφνικά όρεξη για σεντόνια, αλλά σε παρακαλώ, κατάλαβε πως επειδή εσένα δεν σου αρέσει δεν σημαίνει πως είναι κακή σειρά (γενικά μιλώντας, όχι για την συγκεκριμένη. Η συγκεκριμένη ούτε εμένα μου αρέσει), ούτε πως έχεις την πλήρη αντικειμενική άποψη στα πάντα. 

 

Εγώ λίγο πολύ τα λίγα που είχα να πω τα είπα στo thread της σαιζόν, μιας και όσο απαίσιοι και αν μου φαίνονται οι χαρακτήρες και οι διάλογοι έχω γελάσει πάρα πολύ με στιγμές. Π.χ. 

Spoiler:



#59 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Αύγουστος 2014 - 12:33

Είδες πόσο απλά είπε ο καθένας την άποψη του για την σειρά;

Αν εσενα σαρεσε αυτο...Πασο, δεν διαφωνω καθολου τοτε.Ειχα την εντυπωση  ομως (την ελαφρα ενυπωση) οτι σε ενα forum μπαινεις για να ανταλλαξεις αποψεις με ατομα πο εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα με εσενα.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Itachi Akatsuki: 05 Αύγουστος 2014 - 12:35

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#60 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Αύγουστος 2014 - 12:56

Στο σημείο αυτό να πληροφορήσω όσους δεν το ξέρουν ότι τα one liners μπορεί άνετα σε κάποιες περιπτώσεις να θεωρηθούν spam. Δεν χρειάζεται να κάνετε έκθεση ιδεών από την στιγμή που δεν θέλετε, μπορείτε να είστε και πιο λακωνικοί αρκεί πώς να το πω... να μην κάνετε σχόλια τα οποία θα μπορούσαν αυτούσια να μεταφερθούν για οποιαδήποτε σειρά. 

Having said that, εγώ στο επεισόδιο δύο γέλασα επειδή ήταν τόσο frustrating η σκηνή με το φάε που και εγώ το ίδιο θα έκανα.

Γενικά σε αντίθεση με Black Bullet Mirai Nikki και Sao δεν έχω δει κάτι το τόοοσο offensive ώστε να κάνω ragedrop ή να rantarw. Οκ δεν είναι κάτι το καλό αλλά για να πιείς το καφεδάκι σου/χυμούλι σου με την τσίμπλα στο μάτι ενώ δεν έχεις καλά καλά ξυπνήσει είναι οκ. Τη μία μέρα αυτό, την άλλη το Akame ga Kill κάπως πρέπει να ξυπνάει ο άνθρωπος. Δεν θα αρχίσω τη μέρα μου με Lain και Texhnolyze να κόψω φλέβες.

Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν βλέπω να έχει ιδιαίτερα δημιουργικό fandom που να το κάνει τόσο γούτσου στα μάτια μου όσο το guilty pleasure Shingeki no Kyojin.





Also tagged with one or more of these keywords: Ghoul, Horror, Psychological, Seinen, Supernatural, 2014