Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 5 votes

Anime Recommendations

anime vampires

  • Please log in to reply
7352 replies to this topic

#46 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 25 March 2007 - 21:46

To εχω δει...-_- :P

#47 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 25 March 2007 - 21:50

Yu Yu Hakusho έχεις δει;
Το βλέπω τώρα.
Dragonball στυλ, παιζόταν την ίδια περίοδο με το DBZ και το είχε περάσει και σε θεαματικότητα!
112 επεισόδια
Πληροφορίες http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=312
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#48 fotakou

fotakou

    Love Cook!

  • Members
  • 64 posts

Posted 25 March 2007 - 21:51

Γεια και χαρά σου δώρα!
Λοιπόν γιατί δεν προσπαθείς να δεις naruto shippuuden?Ο NAruto έχει βελτιωθεί πάρα πολύ από ότι στην πρώτη σειρά,σύμφωνα με το μανγκα τους ξεσκίζει όλους με το πέρασμα του καιρου κλπ κλπ.Το μόνο κακό είναι ότι το ξύλο αργεί λίγο(όπως και το one piece)αλλά το χαίρεσαι.Επίσης να αναφέρω και το Hajime no Ippo που αναφέρεται σε έναν νεαρό boxer ο οποίος πριν γίνει Boxer είναι του κλώτσου και του μπάτσου αλλά ως συνήθως γίνεται αρκετά καλός.Εχω διαβάσει το μανγκα και δεν εχω δει το ανιμέ αλλά έχω ακούσει ότι δεν έχουν καμμία τρελή διαφορά.Τώρα για καμμιά άλλη σειρά anime δεν γνωρίζω,καθώς τελευταία οι δουλειές είναι πιο προσεγμένες και δεν είναι τόσο κενές ώστε να γίνονται απλά αυτά που ζητάς εσύ αυτή την περίοδο.
..8)8)8)

#49 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 25 March 2007 - 21:53

Και το Yu yu hakusho το εχω δει :P
(καλα εχω πλακωσει ολα τα "καλα" τα anime τελευταια)
Αλλα με αυτο ο φορτωμα των πανελληνιων μονο αυτα αντεχει ο ανθρωπος...

EDIT:Oπως ανεφερα και πριν το εχω δει το Ηajime no Ippo ^^
Και όχι δεν βλεπω naruto,νιωθω ότι αυτοι οι ανθρωποι που το φτιαχνουν παιζουν με τα νευρα μας...Και δνε με καιει κιολλας γιατι εχω διαβασει το manga. ^^

EDIT 2:Σας εσπασα τα νευρα ε?

#50 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 25 March 2007 - 22:47

Και τα νεύρα μας έσπασες και μας κούρασες!:wallbash:
Λοιπόν δεν ξέρω ποιες σειρές έχεις δει αλλά φαίνετε ότι έχεις δει πολλές οπότε είναι λίγο δύσκολο να βρεις κάτι που δεν έχεις δει και να είναι και καλό στο στυλ που θες φαντάζομαι.
Berserk δοκίμασες;
Δοκίμασε με Berserk και θα δεις...:dwarf:

EDIT : Στις πανελλήνιες την μέρα πριν γράψεις έκθεση δες Serial Experiments Lain σερί όλα τα επεισόδια και αν δεν στείλεις τους βαθμολογητές σου στον ψυχίατρο:wacko: εμένα να μην με λένε Κώστα(έτσι κι αλλιώς δεν με λένε Κώστα :bleh:)
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#51 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 25 March 2007 - 22:59

Στις πανελλήνιες την μέρα πριν γράψεις έκθεση δες Serial Experiments Lain σερί όλα τα επεισόδια και αν δεν στείλεις τους βαθμολογητές σου στον ψυχίατρο:wacko: εμένα να μην με λένε Κώστα(έτσι κι αλλιώς δεν με λένε Κώστα :bleh:)


OFFTOPIC
Μια εβδομάδα πριν τις πανελλήνιες, είδα σχεδόν συνεχόμενο το Saikano :wallbash::shutup:



ONTOPIC

Tenjho Tenge δες. Όχι πως θα σου αρέσει, απλά είναι ακριβώς το στυλ που ζήτησες. Μόνο ξυλίκι χωρίς κανένα νόημα. Θα σου έλεγα να δεις και το Ikkitousen, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να αντέχει πολλά επεισόδεια από τέτοιες σειρές

E5VV38U.jpg


#52 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 26 March 2007 - 06:48

Ήθελα κι εγώ να προτείνω το Tenjho Tenge αλλά το σπάσιμο με αυτή την σειρά είναι ότι την έχουν αφίσει μισοτελειωμένη και είναι εκνευριστικό να δεις 26 επεισόδια χωρίς να τελειώνει η υπόθεση και μάλιστα να σε σταματάει πριν την μεγάλη μάχη που περιμένεις από τα πρώτα επεισόδια να δεις.:ill:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#53 LIB

LIB

    Blood Thirsty

  • Members
  • 105 posts

Posted 28 March 2007 - 11:38

δεν ξέρω t ακριβώς προτιμά ο καθένας αλλα το Elfen Lied είναι από τις καλύτερες σειρές που έχω δει
την προτείνω ανεπιφύλακτα


Posted Image

Spoiler: Elfen Lied!!!

Posted Image

#54 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 02 April 2007 - 22:04

Για ταινίες τρόμου συνιστώ Hellsing, Ghost Hunt, Elfed Lied + πάνω απόλα DEATH NOTE.
Για ρομαντικά συνιστώ Ah! My Goddess.
Για πολύ hot hentai + shounen συνιστώ Ikkitousen Dragon Destiny(bold-new), High School Girls.
Για κωμωδίες μέχρις τελικής πτώσης γέλιου σας συνίστω Hell Teacher Nube(bold-new),Great Teacher onizuka.
Για martial arts και fantasy και magic σας συνίστω Naruto Shippuuden, Shounen Onmyouji(bold-new), Ikkitousen Dragon Destiny.
Για mecha animes σας συνίστω το καινούργιο το Reideen.

Καλή διασκέδαση......... :D :D :D :D :P :P :P :P ;) ;) ;)
My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#55 panathinaikara

panathinaikara

    Anime Amateur

  • Members
  • 101 posts

Posted 03 April 2007 - 14:01

κάτι σε στυλ Berserk έχετε να προτείνετε; ο φίλτατος Phantom Duck πρότεινε το Bastard. Anything else?

#56 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 03 April 2007 - 14:52

το είδες και δε σου άρεσε; αν όχι , δώστου μια ευκαιρία, κάτι παραπάνω μπορεί να ξέρει ο πάπιας...

#57 panathinaikara

panathinaikara

    Anime Amateur

  • Members
  • 101 posts

Posted 03 April 2007 - 15:07

το είδες και δε σου άρεσε; αν όχι , δώστου μια ευκαιρία, κάτι παραπάνω μπορεί να ξέρει ο πάπιας...


εννοείτε ότι θα το τσεκάρω. Απλά μαζεύω λίστα με ενδιαφέροντα ανιμε και ξεκινάω κατέβασμα :w00t:

#58 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 April 2007 - 00:52

κάτι σε στυλ Berserk έχετε να προτείνετε; ο φίλτατος Phantom Duck πρότεινε το Bastard. Anything else?


http://www.anime-planet.com/anirec/entry.php?id=61

εχει και μερικά ψιλοάσχετα στη λίστα

για manga παρόμοιο με το Berserk δες το Blade of the Immortal και την προηγούμενη δουλειά του δημιουργού.

Για anime με παρόμοια σκοτεινή θεματολογία δες επίσης:

Violinist of Hameln, Legend of Arslan, King Lemnear, Gungrave, X TV, Now and then Here and There, Ninja Scroll.

#59 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 05 April 2007 - 02:32

Σειρά μου :

Ψάχνω ένα anime που να βασίζεται αποκλειστικά στη ψυχοσύνθεση των ηρώων όταν αυτοί βρίσκονται σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες επιβίωσης. Παράδειγμα το Infinite Ryvius (1) (2).
Μία ομάδα παιδιών ξεκίνησαν να πάνε εκδρομή στο διάστημα, αλλά απομονώθηκαν από τον έξω κόσμο. Μέσα σε μια μικρή κοινωνία αποκομμένοι από τον έξω κόσμο, αλλάζει σιγά σιγά η προσωπικότητα των χαρακτήρων όσο γνωρίζονται μεταξύ τους προκειμένου να επιβιώσουν. Άλλων προς το καλύτερο και άλλων προς το χειρότερο.

Ή ακόμα και στο στυλ του Gantz (1) (2) από την άποψη: πως μπορεί να αντιδράσει κάποιος όταν βρίσκεται σε ένα μέρος όπου ξαφνικά όσα θεωρούσε δεδομένα δεν ισχύουν πλέον. Και για να επιβιώσει πρέπει να προσαρμοστεί στις καινούργιες συνθήκες. Ένα κλειστό κοινωνικό περιβάλλον.

Έχω ήδη το Geneshaft στη λίστα αναμονής.

Αν έχετε στο νου σας κάτι στο παραπάνω στυλ, είναι καλοπροαίρετα
Spoiler:

E5VV38U.jpg


#60 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 April 2007 - 12:21

για το πρωτο δες Twin Spica, Stratos 4, Nadesico, Vandread, Planetes και Stellvia of the Universe

για το δευτερο διαβασε καλυτερα το Battle Royal (μανγκα και βιβλιο) , αν δεν εχεις δει το Elfen Lied.

και για τα δυο διαβασε και το Lord of the flys



Also tagged with one or more of these keywords: anime, vampires