Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η κατάντια της σύγχρονης μουσικής και/ή κοινωνίας


  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#61 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 25 October 2011 - 15:17

Posted Image

Spoiler:

" On life's vast ocean diversely we sail. Reasons the card, but passion the gale. ,,


Alexander Pope


#62 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 October 2011 - 15:20

Ο συσχετισμός που έκανα με τον Bieber και τους Ζeppelin είναι όπως εγώ που δεν έχω ιδέα απο εικαστικά δεν μου αρέσει μια ευθεία γραμμή,έτσι και πολλοί,βασικά πάνω απο τους μισούς που κράζουν τον bieber δεν έχουν ιδέα απο μουσική.


Οι άλλοι μισοί που ξέρουν από μουσική και εξακολουθούν να τον κράζουν δεν μετράνε σε τίποτα?:hihi2:

#63 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 25 October 2011 - 15:26

Οι άλλοι μισοί που ξέρουν από μουσική και εξακολουθούν να τον κράζουν δεν μετράνε σε τίποτα?:hihi2:

δεν είπα πως δεν μετράνε.
Απλά όπως εγώ που δεν έχω ιδέα απο εικαστικά και θεωρώ πως μια γραμμή δεν είναι τέχνη,και η άποψη μου δεν μπορεί να λειφθεί σοβαρά στα υπόψην,έτσι και η άποψη του κάθε τυπα που λέει "Τι Μ@λ@κίε$ είναι αυτές? Δεν είναι μουσική αυτή!" δεν μπορεί να παρθεί στα σοβαρά.
Ουσιαστικά,όπως εγώ "κράζω" χωρίς να ξέρω,έτσι και κάνει και αυτός.

Βασικά οι απόψεις των μουσικών πιστεύω συμπεριλαμβάνονται σε αυτά που λέει ο μπετόβεν εδώ

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=UcTLJ692F70[/YOUTUBE]

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#64 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 25 October 2011 - 15:40

Οι άλλοι μισοί που ξέρουν από μουσική και εξακολουθούν να τον κράζουν δεν μετράνε σε τίποτα?:hihi2:


Μετράνε και παραμετράνε! Συγκεκριμένα όταν κράζεις αυτόν τον άνθρωπο ακόμα και η γνώμη της γριάς από την Πίνδο μετράει! :P
Posted Image

#65 ryu

ryu

    ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

  • Members
  • 22 posts

Posted 25 October 2011 - 15:45

Η κατάντια της σύγχρονης μουσικής και/ή κοινωνίας;
More like official justin bieber hate thread.

#66 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 October 2011 - 15:47

Shevliaskovic δεν θα μπορούσε να σταθεί σοβαρά απέναντι σε έναν άνθρωπο που ξέρει από μουσική και υποστηρίζει το αντίθετο. Το θέμα είναι όμως υπάρχει αυτός ο άνθρωπος για τον Justin Bieber (που να μην έχει άμεσο κέρδος από το promotion του that is)? Γιατί πέρα από το hate έχει επίσης σημασία και ποιοί είναι οι υποστηρικτές του καθενός. Να συμφωνήσουν όλοι οι άνθρωποι στον πλανήτη ότι κάτι είναι καλό είναι φύσει αδύνατο. Αλλά όταν το κοινό του ενός αποτελείται ως επί το πλείστον από 13χρονα αλαφιασμένα κοριτσάκια και του άλλου από ανθρώπους που έχουν εμπειρία και γνώσεις πάνω σε έναν χώρο νομίζω λέει πολλά. ;)

Βασικά δεν καταλαβαίνω . Θες να μου πεις δηλαδή ότι ο Bieber έχει φωνή,στίχους, καλλιτεχνική πρωτοτυπία στα τραγούδια του και απλά είναι παρεξηγημένος?

#67 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 25 October 2011 - 16:04

Shevliaskovic δεν θα μπορούσε να σταθεί σοβαρά απέναντι σε έναν άνθρωπο που ξέρει από μουσική και υποστηρίζει το αντίθετο. Το θέμα είναι όμως υπάρχει αυτός ο άνθρωπος για τον Justin Bieber (που να μην έχει άμεσο κέρδος από το promotion του that is)? Γιατί πέρα από το hate έχει επίσης σημασία και ποιοί είναι οι υποστηρικτές του καθενός. Να συμφωνήσουν όλοι οι άνθρωποι στον πλανήτη ότι κάτι είναι καλό είναι φύσει αδύνατο. Αλλά όταν το κοινό του ενός αποτελείται ως επί το πλείστον από 13χρονα αλαφιασμένα κοριτσάκια και του άλλου από ανθρώπους που έχουν εμπειρία και γνώσεις πάνω σε έναν χώρο νομίζω λέει πολλά. ;)

Βασικά δεν καταλαβαίνω . Θες να μου πεις δηλαδή ότι ο Bieber έχει φωνή,στίχους, καλλιτεχνική πρωτοτυπία στα τραγούδια του και απλά είναι παρεξηγημένος?


οχι,δεν θέλω να πω πως ο Bieber έχει ούτε φωνή ούτε στίχους ούτε τίποτα. Ένας χλεχλές είναι για μένα. Απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως απλά έχει γίνει μια συνήθεια(meme) το να κράζεις τον Bieber. Το οποίο ουσιαστικά είναι ανούσιο.
Εγώ προσωπικά πριν κράξω κάτι θα το ψάξω.
Πχ πριν κάτι μήνες έτυχε να ακούσω το εξής κομμάτι
Spoiler:


για όσους δεν γνωρίζουν, ο John Fusciante ήταν ο κιθαρίστας των Red Hot Chilli Peppers σε μια απο τις πιο επιτυχημένς περιόδους τους. Έχει γράψει απίστευτα κομμάτια,έχει πολύ μελωδική φωνή και τον είχα σε πολύ μεγάλη εκτίμηση.
Αλλά μετά άκουσα αυτό το κομμάτι,που κακά τα ψέματα μου φάνηκε στην αρχή σαν μια γάτα να παίζει βιολί την ώρα που την πατάει αμάξι.
Αλλά κάθησα και σκέφτηκα:"Κάτσε ρε φίλε. Αυτός ο άνθρωπος μπορεί να γράψει αριστουργήματα,γιατί να κάνει κάτι τέτοιο?"

Και διάβασα βιογραφίες του,ρώτησα απο δω και απο κει και έμαθα πως εκείνη την περίοδο ήταν γ@μη$ε τα στα ναρκωτικά και τίγκα καταθληπτικός. Και απο αυτό το κομμάτι καταλαβαίνεις πως πονούσε αυτήν την περίοδο. Οπότε άρχισα να εκτιμάω αυτό το κομμάτι.
Και άν ψάξετε λίγο στα κόμμεντ θα βρείτε πολλά κόμμεντ που τον κράζουν για τον λόγο ότι έφυγε απο τους πέπερς για να κάνεις τέτοιες μπούρδες κλπ. Αλλά πόσοι απο αυτούς ξέρουν τι πραγματικά ήθελε να εκφράσει ο John μέσω αυτού του κομματιού?

Αυτό το παράδειγμα μου είναι πιο οικείο,γιατί το είχα ψάξει αρκετά.
Τώρα μπορεί ο Bieber για τον οποίο ανάφερα να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα,αλλά παρόλαυτα,πολλοί τον κράζουν για να ανοίκουν στο κοινωνικό σύνολο.

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#68 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 25 October 2011 - 16:18

Πχ πριν κάτι μήνες έτυχε να ακούσω το εξής κομμάτι

Spoiler:


για όσους δεν γνωρίζουν, ο John Fusciante ήταν ο κιθαρίστας των Red Hot Chilli Peppers σε μια απο τις πιο επιτυχημένς περιόδους τους. Έχει γράψει απίστευτα κομμάτια,έχει πολύ μελωδική φωνή και τον είχα σε πολύ μεγάλη εκτίμηση.
Αλλά μετά άκουσα αυτό το κομμάτι,που κακά τα ψέματα μου φάνηκε στην αρχή σαν μια γάτα να παίζει βιολί την ώρα που την πατάει αμάξι.
Αλλά κάθησα και σκέφτηκα:"Κάτσε ρε φίλε. Αυτός ο άνθρωπος μπορεί να γράψει αριστουργήματα,γιατί να κάνει κάτι τέτοιο?"

Και διάβασα βιογραφίες του,ρώτησα απο δω και απο κει και έμαθα πως εκείνη την περίοδο ήταν γ@μη$ε τα στα ναρκωτικά και τίγκα καταθληπτικός. Και απο αυτό το κομμάτι καταλαβαίνεις πως πονούσε αυτήν την περίοδο. Οπότε άρχισα να εκτιμάω αυτό το κομμάτι.
Και άν ψάξετε λίγο στα κόμμεντ θα βρείτε πολλά κόμμεντ που τον κράζουν για τον λόγο ότι έφυγε απο τους πέπερς για να κάνεις τέτοιες μπούρδες κλπ. Αλλά πόσοι απο αυτούς ξέρουν τι πραγματικά ήθελε να εκφράσει ο John μέσω αυτού του κομματιού?


Mα τι σημασία έχει σε τι κατάσταση βρίσκεται κάποοιος αν το τραγούδι είναι χάλια?
Λογικό να δείξεις περισσότερη κατανόηση αφού το ψάξεις αλλά δε νομίζω το οτι υποφέρει και αυτό τον οδηγεί στο να γράφει παραφονίες κάνει τα τραγούδια του πιο ποιωτικά.
Θα μου πεις τώρα οτι δε το έχω ψάξει αρκετά αλλά νομίζω πως και αυτή η μόδα με τους καταπιεσμένους καλλιτέχνες που εκφράζουν τα συναισθήματά τους όντας μαστουρωμένοι, μεθυσμένοι or smth είναι λίγο υπερβολική.
Απο την άλλη καταλαβαίνω τη λογική σου επειδή το τραγούδι όντως δεν είναι τόσο απαίσιο όσο ακούγεται στην αρχή αλλά αυτό δεν το κάνει και ιδιαίτερα καλό.

Πχ εμένα κάποια απο τα αγαπημένα μου τραγούδια των judas priest είναι μπαλάντες που δείχνουν την καταπιεσμένη φύση του Halford, όπως αυτό και αυτό αλλά τα θεωρώ περισσότερο guilty pleasure, ή σκέτο pleasure αν θέλετε, παρά τίποτα φοβερά ψαγμένο που ανακάλυψα γνωρίζοντας στοιχεία της ζωής του τραγουδιστή.

O6rrvsU.jpg


#69 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 25 October 2011 - 16:24

Mα τι σημασία έχει σε τι κατάσταση βρίσκεται κάποοιος αν το τραγούδι είναι χάλια?
Λογικό να δείξεις περισσότερη κατανόηση αφού το ψάξεις αλλά δε νομίζω το οτι υποφέρει και αυτό τον οδηγεί στο να γράφει παραφονίες κάνει τα τραγούδια του πιο ποιωτικά.
Θα μου πεις τώρα οτι δε το έχω ψάξει αρκετά αλλά νομίζω πως και αυτή η μόδα με τους καταπιεσμένους καλλιτέχνες που εκφράζουν τα συναισθήματά τους όντας μαστουρωμένοι, μεθυσμένοι or smth είναι λίγο υπερβολική.
Απο την άλλη καταλαβαίνω τη λογική σου επειδή το τραγούδι όντως δεν είναι τόσο απαίσιο όσο ακούγεται στην αρχή αλλά αυτό δεν το κάνει και ιδιαίτερα καλό.

Πχ εμένα κάποια απο τα αγαπημένα μου τραγούδια των judas priest είναι μπαλάντες που δείχνουν την καταπιεσμένη φύση του Halford, όπως αυτό και αυτό αλλά τα θεωρώ περισσότερο guilty pleasure, ή σκέτο pleasure αν θέλετε, παρά τίποτα φοβερά ψαγμένο που ανακάλυψα γνωρίζοντας στοιχεία της ζωής του τραγουδιστή.


Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι υπέρ του να προσπαθεί κάποιος να εκφράσει τα συναισθήματά του όντας μαστουρωμένος/μεθυσμένος,γιατί πολύ απλά δεν είναι αληθινά.

Τα τραγούδια που έστειλες μου αρέσουν και εμένα,αλλά δεν ε΄χω ασχοληθεί με Judas τόσο πολύ ώστε να ξέρω τι παίζει με τον Halford και να σου απαντήσω σωστά.

Πάντως είναι ένα παράδειγμα για όλα αυτά που λέγαμε και πριν με την γραμμή. (δεν ξέρω αν διάβασες τα προηγούμενα ποστ)


btw το angel τραγουδάρα ;)

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#70 Zane

Zane

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 25 October 2011 - 17:18

Η ''κατάντια της κοινωνίας'' που ακριβώς κολλάει με τις επιλογές της πληθυσμιακής πλειοψηφίας σε μουσικά θέματα?
Πως μπορεί να είναι δείγμα για διαπίστωση πιθανών κοινωνικών προβλήματων κάτι που είναι από την βάση του απροσδιόριστο και υποκειμενικό?Αυτά-τα κοιν. πρβλ.-φαίνονται από γεγονότα και από υλιστικά δεδομένα που είναι εφικτό να εξακριβωθούν και να μελετηθούν από αντικειμενική σκοπιά(ασχέτως των τελικών λύσεων που προτείνονται,που τότε μπαίνει στο παιχνίδι η προσωπική ερμηνευτική προσέγγιση και η κριτική σκέψη)και όχι από τα ακούσματα του καθένα ή από το τι θεωρεί κάποιος τέχνη.

Και όλα αυτά που λέτε παιδιά,περί θέλησης ένταξης στο κοινωνικό σύνολο μέσω μουσικών επιλογών,είναι άτοπα.Με την ίδια γενικεύμενη λογική μπορώ να πω και εγώ ότι επέλεξες να έχεις διαφορετικές μουσικές επιλογές από την πλειοψηφία μόνο και μόνο επειδή ήθελες να νιώσεις κατ' αυτόν τον τρόπο διαφορετικός.'Οπως και σε κάποιον άλλον που έχει ευρύ πεδίο ακουσμάτων,ότι θέλει να περάσει το ανοιχτόμυαλο λουκ ή να τα χει καλά με όλους.Εκτός αυτού,μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον προσάπτοντάς του ένα από τα παραπάνω σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ζήτημα.

Αυτό που για σένα είναι κατάντια της μουσικής,για κάποιον άλλον είναι συνηθισμένη κατάσταση,για κάποιον άλλο αποκορύφωμα κ.ο.κ,λόγω της αοριστίας του τι είναι τέχνη,υψηλή χαμηλή όμορφη ή άσχημη,καθώς για το πως θα πρέπει να εκφράζεται.Επομένως αν περιμένεις σε τέτοια ερωτήματα να βγει ένα ομόφωνο συμπέρασμα ή να έχει η άποψή σου ή ακόμα και η άποψη του καθένα ουσιαστική επιρροή(το λέω κρίνοντας απ τα γραφόμενά σου),χλωμό το κόβω φίλε...
Τι να κάνουμε,αυτά έχει η ζωή.

Ναι, μια "γραμμή" ή μια χειρονομία μπογιατίσματος, ανάλογα με το πως έχει γίνει και τι φιλοσοφία κρύβει από πίσω της, είναι τέχνη.

Αυτό φίλε είναι η δική σου θεώρηση περί τέχνης,όπως υπάρχουν και χιλιάδες άλλες.Για κάποιον άλλον π.χ για να χαρακτηριστεί κάτι τέχνη δεν είναι απαραίτητο να κρύβει κάποια ''φιλοσοφία'' από πίσω.Η τέχνη,και γενικά οτιδήποτε εμπεριέχει ιδεαλιστικά στοιχεία,δεν είχε ποτέ καθολικά αποδεκτό ορισμό,και ούτε πρόκειται να αποκτήσει
Γεια σου και σένα Γιώργη Γουλάρα...Posted Image

#71 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 25 October 2011 - 17:25

Και όλα αυτά που λέτε παιδιά,περί θέλησης ένταξης στο κοινωνικό σύνολο μέσω μουσικών επιλογών,είναι άτοπα.Με την ίδια γενικεύμενη λογική μπορώ να πω και εγώ ότι επέλεξες να έχεις διαφορετικές μουσικές επιλογές από την πλειοψηφία μόνο και μόνο επειδή ήθελες να νιώσεις κατ' αυτόν τον τρόπο διαφορετικός.'Οπως και σε κάποιον άλλον που έχει ευρύ πεδίο ακουσμάτων,ότι θέλει να περάσει το ανοιχτόμυαλο λουκ ή να τα χει καλά με όλους.Εκτός αυτού,μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον προσάπτοντάς του ένα από τα παραπάνω σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ζήτημα.


μην παίρνεις και όρκο πως δεν υπάρχουν άνθρωποι που ακούνε ένα είδος μουσικής για να ενταχθούν σε μια παρέα ξερω γω. Εϊναι το ίδιο όπως το κάπνισμα. Πολλοί δεν έχουμε φίλους μας να αρχίζουν το κάπνισμα μόνο και μόνο επειδή κάποιος στην παρέα το κάνει ή για να φαίνονται κουλ και σκληροί

Αυτό που για σένα είναι κατάντια της μουσικής,για κάποιον άλλον είναι συνηθισμένη κατάσταση,για κάποιον άλλο αποκορύφωμα κ.ο.κ,λόγω της αοριστίας του τι είναι τέχνη,υψηλή χαμηλή όμορφη ή άσχημη,καθώς για το πως θα πρέπει να εκφράζεται.Επομένως αν περιμένεις σε τέτοια ερωτήματα να βγει ένα ομόφωνο συμπέρασμα ή να έχει η άποψή σου ή ακόμα και η άποψη του καθένα ουσιαστική επιρροή(το λέω κρίνοντας απ τα γραφόμενά σου),χλωμό το κόβω φίλε...
Τι να κάνουμε,αυτά έχει η ζωή.


δεν έφτιαξα το θρεντ με σκοπό να βγάλουμε μια σαφή απάντηση,αλλά να συζητήσουμε.

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#72 Zane

Zane

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 25 October 2011 - 17:29

μην παίρνεις και όρκο πως δεν υπάρχουν άνθρωποι που ακούνε ένα είδος μουσικής για να ενταχθούν σε μια παρέα ξερω γω. Εϊναι το ίδιο όπως το κάπνισμα. Πολλοί δεν έχουμε φίλους μας να αρχίζουν το κάπνισμα μόνο και μόνο επειδή κάποιος στην παρέα το κάνει ή για να φαίνονται κουλ και σκληροί


Δεν πήρα κανέναν όρκο.Εγώ στην γενίκευση αναφέρθηκα,και στην αναγωγή της ως ένδειξη κοινωνικής κατάντιας.

δεν έφτιαξα το θρεντ με σκοπό να βγάλουμε μια σαφή απάντηση,αλλά να συζητήσουμε.

Οκ,αν και εγώ άλλο κατάλαβα απ τα ποστς σου(και όχι μόνο απ τα δικά σου)

Anyway,επειδή την βλέπω την δουλειά,εγώ αποσύρομαι απο τώραPosted Image
Γεια σου και σένα Γιώργη Γουλάρα...Posted Image

#73 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 25 October 2011 - 17:45

Οκ,αν και εγώ άλλο κατάλαβα απ τα ποστς σου(και όχι μόνο απ τα δικά σου)

Anyway,επειδή την βλέπω την δουλειά,εγώ αποσύρομαι απο τώραPosted Image


λάθος μου,ξέφυγα σε πολλά σημεία =\

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#74 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 25 October 2011 - 21:43

Αυτό φίλε είναι η δική σου θεώρηση περί τέχνης,όπως υπάρχουν και χιλιάδες άλλες.Για κάποιον άλλον π.χ για να χαρακτηριστεί κάτι τέχνη δεν είναι απαραίτητο να κρύβει κάποια ''φιλοσοφία'' από πίσω.Η τέχνη,και γενικά οτιδήποτε εμπεριέχει ιδεαλιστικά στοιχεία,δεν είχε ποτέ καθολικά αποδεκτό ορισμό,και ούτε πρόκειται να αποκτήσει


Ξέχασα να βάλω το -μπορεί- πριν από το είναι τέχνη then!

#75 ala1n

ala1n

    Anime Freak

  • Members
  • 330 posts

Posted 26 October 2011 - 02:04

Wow these were some really long posts! :o

Αρχικά , είδα κάποια στοχοποίηση του Hiphop (είτε καλή είτε κακή) και τολμώ να πω ότι ξαφνιάστηκα.....Καταρχάς , δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσοι hiphopάδες γύρω μας....συνήθως σε συζητήσεις με παρέες κτλ. , είμαι από τους λίγους - αν όχι ο μοναδικός - που ακούει τέτοια μουσική ( κι εννοώ σε σταθερή βάση , κι όχι κάποιο κομμάτι που τυχαίνει να παίζει αυτό τον καιρό στο ραδιόφωνο , την tv κτλ. ).
Όποιος ακούει hiphop θα πρέπει , τουλάχιστον , να γνωρίζει ότι είναι ένα είδος μουσικής (rap?) , το οποίο βασίζεται πάνω στους στίχους σε αντίθεση με άλλα είδη μουσικής που στηρίζονται στο beat , τα όργανα που παίζονται κτλ. , και μπορεί να συνδυαστεί αρμονικά με πολλά είδη μουσικής , δημιουργώντας "μοναδικά" κομμάτια.....Τώρα για αυτούς που ακούν hiphop και κράζουν τα άλλα είδη μουσικής ( -βλέπε metal κτλ.- ) , αυτό δεν οφείλεται στο ότι ακούν το συγκεκριμένο είδος μουσικής , αλλά στο γεγονός ότι δεν έχουν μουσική παιδεία και το ότι , μπορεί , να θέλουν να φανούν και να ταυτιστούν από τους άλλους με το συγκεκριμένο είδος.

Τώρα , όσον αφορά την αρχή του thread ,φίλε Shevliaskovic η κατάντια της μουσικής ξεκινά από την κατάντια της σημερινής κοινωνίας....αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα . H μουσική βιομηχανία βασίζεται στο να "πιάσει" τον παλμό της κοινωνίας και να βγάλει υλικό "ιδανικό" για το αγοραστικό κοινό.......Το κοινό αυτό , ως επί το πλείστον , είναι νέοι που "κ*λοχτυπιούνται" στα μπαρ κτλ. με κομμάτια ( aka σουξεδάκια ) τα οποία δεν προσφέρουν κάτι στη μουσική , παρά μόνο έχουν κάποιους στίχους που θα "πουλήσουν" για μερικούς μήνες και μετά σιγά σιγά απλά θα ξεχαστούν μιας και δεν είχαν το "κάτι παραπάνω".
Δυστυχώς , δεν βγαίνουν πλέον κομμάτια που θα ακούγονται και σε π.χ. 30 χρόνια από τώρα ( φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις ) , τα λεγόμενα διαχρονικά. Αυτό μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι τα κομμάτια πλέον βασίζονται στο να δημιουργηθεί ένα εφήμερο hype γύρω απ'τον εκάστοτε καλλιτέχνη έτσι ώστε να βγουν λεφτά και να υπάρξει προβολή στο γυαλί.
Παλιότερα τα κομμάτια είχαν μέσα την ψυχή του καλλιτέχνη , τώρα τα περισσότερα βασίζονται στο "Σ'αγαπώ - Δεν μ'αγαπάς - Γιατί δεν μου "κάθεσαι" " κτλ.
Τέλος , πάνω στο θέμα Bieber κτλ. , τον κράζουμε γιατί από μουσική = 0.Φυσικά και είναι και μόδα το hate για αυτόν ( μέσα στο internet etc. ) καθώς πολλούς που έπρεπε επίσης να κράζουμε , όχι μόνο δεν τους κράζουν , αλλά μερικοί τους "υμνούν".

PS:Δεν ήξερα ότι με το hiphop ρίχνεις γκόμενες.....το αντίθετο έχω δει και μου έχουν πει και φίλοι-γνωστοί κτλ. Ρίξτε το στα ελληνάδικα και τα γύφτικα για να γαμ*σετε , δεν θα 'στε οι μόνοι ! :riiight:
Posted Image