Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η κατάντια της σύγχρονης μουσικής και/ή κοινωνίας


  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#46 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 24 October 2011 - 21:33

το θεμα ειναι ο καθε τυπας/τυπισσα να ακουει τη μουσικη του και να μην κραζει τα γουστα του αλλουνου και επειδη αυτο δυσκολο να μην γινει μιας και ολοι το παιζουν εξυπνοι ακους εσυ την μουσικη σου και δεν σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι ειτε ειναι beiber,gaga,red hot chili peppers or whatever

το να γινεσαι πιστο αντιγραφο των τραγουδιστων που ακους και τους ειδους που αντιπροσωπευουν με χαλαει εμενα προσωπικα δηλαδη αμα ρε παιδι μου παω εγω χωρις μαλλουρα,τατοο,δερματινα κτλπ σε μια μεταλ συναυλια πρεπει να με κραξουν? επειδη αυτο θα γινει 99% !!! το ιδιο ισχυει και για emo,rock κτλπ

ας ειμαστε αυθεντικοι με ολη την σημασια της λεξης :)

say NO to copycats :)

δεν είπα εγώ ποτέ να γίνει κανείς αντίγραφο αυτού που ακούει,αλλά είτε το θέλει είτε όχι όταν κάποιος είναι πορωμένος με κάποιο συγκρότημα/καλλιτέχνη επηρεάζεται ως έναν βαθμό απο αυτόν

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#47 M@R!()-

M@R!()-

    Νιάου.

  • Members
  • 624 posts

Posted 24 October 2011 - 21:49

Εγω πιστευω οτι εκτος απο αυτους που απλα ακουνε μουσικη,οπως ειπα προηγουμενως,μονο οταν πανε στα κλαμπακια,η σημερινη κατασταση οφειλεται και στο ακριβως αντιθετο ακρο,δηλαδη αυτους που ειναι καμενοι με ενα συγκεκριμενο ειδος μουσικης και αρνουνται εστω να σεβαστουν οτιδηποτε αλλο.

#48 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 24 October 2011 - 22:08

Εγω πιστευω οτι εκτος απο αυτους που απλα ακουνε μουσικη,οπως ειπα προηγουμενως,μονο οταν πανε στα κλαμπακια,η σημερινη κατασταση οφειλεται και στο ακριβως αντιθετο ακρο,δηλαδη αυτους που ειναι καμενοι με ενα συγκεκριμενο ειδος μουσικης και αρνουνται εστω να σεβαστουν οτιδηποτε αλλο.


αλλά δεν σημαίνει αναγκαστικά πως αν κάποιος είναι καμμένος με ένα είδος δεν σέβεται τα άλλα

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#49 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 25 October 2011 - 02:10

To πανηγύρι των κλισέ είναι αυτό το Θρέντ. Κι ακόμα δεν μάθαμε ποιά είναι η κατάντια της σύγχρονης μουσικής.

stasou%2520mygdala.jpg


#50 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 October 2011 - 07:20

Αλλά τώρα κάτι "μοντέρνες" τέχνες που πάει ο κάθε κοκάκιας ζωγραφίσει μια ευθεία γραμμή και επειδή ο μπαμπάς έχει λεφτά τον βάζει σε μια γκαλερί και μαζεύει και 1000 άτομα και τον χειροκροτάνε δεν το θεωρώ τέχνη. Πες με κυνικό, χαζό,ανώριμο,παιδάκι,μαθητούδι,οτιδήποτε, αλλά δεν θεωρώ κάτι που είναι τόσο απλό και μπορεί να το κάνει ο ΚΑΘΕΝΑΣ μας τέχνη.

Τέχνη θεωρούσαν τα έργα του Μοτσαρντ,του Πικάσο,του Νταβίντσι κλπ γτ είχαν κάτι που ο μέσος άνθρωπος δεν είχε: ταλέντο.

Τώρα, εγώ προσωπικά,δεν θεωρώ το να ζωγραφίζεις μια ευθεία γραμμή ταλέντο. Γνώμη μου.

1ον Η μοντέρνα τέχνη ουσιαστικά αναπτύχθηκε από το '60, δεν είναι κάτι καινούργιο, παρά την ονομασία της, και σίγουρα δεν είναι κάτι γελοίο. Ο τρόπος με τον οποίο λες "μοντέρνες τέχνες" μαζί με τον ορισμό (; ) που τους δίνεις, είναι οριακά αστείος.
2ον Ταλέντο έμφυτο δεν υπάρχει, μόνο σκληρή δουλειά και ίσως προδιάθεση, η οποία ποτέ δεν αναπτύσσεται χωρίς την εξάσκηση.
3ον Η τέχνη δεν αφορά στο έμφυτο-θείο ταλέντο και κυρίως η μοντέρνα τέχνη.
4ον Μια γραμμή μπορεί να είναι τέχνη, ανάλογα τη γραμμή.
5oν Δεν είσαι τίποτα κακό, πέραν από μη-μορφωμένος στον τομέα της εικαστικής τέχνης, όπως είναι και οι περισσότεροι Έλληνες. (ακούγεται άσχημο, αλλά δεν το λέω για επίθεση, το λέω γιατί πολύ απλά ισχύει, και μέχρι πριν 3 χρόνια κ εγώ ημιμαθής ήμουν σε αυτόν τον τομέα)
6ον Αυτοί που ανέφερες είχαν κάτι που δεν είχε ο μέσος άνθρωπος της εποχής τους. Οικονομική άνεση να μορφωθούν στον τομέα τους, και ατελείωτες ώρες εξάσκησης. Το ότι πχ ο Νταβίντσι είχε υψηλό δείκτη ευφυίας είναι άλλο θέμα. Εκτός αν ονομάσουμε και την εξυπνάδα ταλέντο.
7ον Ο γραφικός τρόπος με τον οποίο περιγράφεις την τέχνη (και μάλιστα τη μοντέρνα -δική σου επιλογή μιας κ εγώ αναφέρθηκα στην τέχνη γενικότερα), δεν έχει κάποια σχέση με αυτό που αρχικά ανέφερα. Είπα, συγκεκριμένα, ότι με την ευρεία έννοια της τέχνης, αν την ξεχειλώσουμε για να το πω πιο κατανοητά, τα πάντα μπορούν να είναι τέχνη. Αλλά με έναν πιο συγκεκριμένο ορισμό το παραπάνω δεν ισχύει. Ο τρόπος που απαντάς είναι σα να είπα ότι τα πάντα είναι υψηλή τέχνη. Που δεν ισχύει.
8ον Ο καθένας μπορεί να σχηματίσει γνώμες για τα πάντα. Αυτό δε σημαίνει ούτε ότι είναι αυτομάτως σωστές, πόσο μάλλον σε ένα θέμα στο οποίο ξέρει πολύ λίγα, ούτε ότι είναι υπεράνω κριτικής. Κ εγώ μπορώ να μιλάω δογματικά για πχ το bmx που δεν ξέρω γρι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι bmxάδες θα με πάρουν στα σοβαρά αν φαίνεται ότι δεν έχω ιδέα για τι μιλάω.
9ον Πιθανότατα για να μιλάς έτσι θα έχεις κάποια άσχημη εμπειρία, αλλά πρέπει να θυμάσαι ότι ο κόσμος δεν ορίζεται από τα ελάχιστα που συμβαίνουν γύρω μας. Αν εσύ είδες ένα κοκάκι με τα λεφτά του μπαμπά να κάνει τέχνη, άντε 2 κοκάκια δε χαλάω χατίρια, αυτό δε σημαίνει ότι εκπροσωπεύουν την τέχνη γενικά. Άσε που υπάρχει και το ενδεχόμενο απλά να μην κατάλαβες τι ήθελαν να πουν, όπως συμβαίνει συχνά στους αμύητους στον τομέα αυτό (been there too.)
10ον offtopic για την τιμή της τέχνης ρε γ@μώτοοο! Ναι, με έχει καταστρέψει η σχολή μου, το ξέρω.

Edited by Anelis, 25 October 2011 - 09:32.

Posted Image


#51 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 25 October 2011 - 08:49

Τελικά το θέμα ποιο είναι; Ποιοτική μουσική vs εμπορική μουσική ή μουσική του σήμερα vs μουσική πριν 50 χρόνια πχ;

Αν είναι το δεύτερο (με βάση τον τίτλο του thread αυτό θα έπρεπε να είναι), εγώ θα πω ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε και το εξής. Ότι πάντα υπήρχαν εμπορικά τραγούδια δεν είναι κάτι που έγινε σήμερα αυτό. Επίσης, το ότι θυμόμαστε τόσα καλά τραγούδια από το παρελθόν αλλά όχι από τώρα είναι γιατί θυμόμαστε στην ουσία τις μεγάλες επιτυχίες που βγήκαν σε ένα χρονικό διάστημα πολύ μεγάλο. Στην ουσία αυτά που ακούμε σήμερα από πιο "παλιά" μουσική είναι όλες τις μεγάλες επιτυχίες του τότε, οπότε μας δίνεται η εντύπωση ότι τότε ήταν πολύ καλύτερα από τώρα.

Παρόλα αυτά δεν λέω πως η ποιότητα δεν έχει πέσει. Ίσως να έχει πέσει λόγο του ότι σήμερα είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει κάποιος τραγουδιστής αν έχει σωστό promotion πχ και λόγο τεχνολογίας το ταλέντο δεν παίζει τόσο ρόλο. Επίσης, λόγο του ότι έχει μελετηθεί και περισσότερο η μουσική, υπάρχουν πλέον πιο standard πρότυπα τα οποία μπορούν να ακολουθηθούν για να γίνει ένα εμπορικό κομμάτι επιτυχημένο.

Όσο για το σχήμα λόγου ακούω τα πάντα, ε δεν γίνεται κάποιος να ακούει τα πάντα, όταν λέει τα πάντα προφανώς εννοεί μια μεγάλη ποικιλία.

Εγώ προσωπικά ακούω από ένα μεγάλο εύρος μουσικής μεν, αλλά είμαι αρκετά επιλεκτικός δε. Δηλαδή συνήθως μου αρέσουν συγκεκριμένα πράγματα από το κάθε είδος μουσικής. Αν όμως υπάρχει ένα "είδος" που ακούω πολύ είναι OSTs. Και γράφω το είδος σε εισαγωγικά γιατί στην ουσία δεν είναι ακριβός, είδος, είναι περισσότερο ιδιότητα.
phmava.php

#52 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 25 October 2011 - 12:41

παντως προσωπικα το απο ολα το εννοω ...οτι ακουγεται καλο το ακουω (με εξαιρεσεις παντα) ...και επειδη ειπωθηκε σε μια μερα μπορει να ακουσω και 5 ειδη μουσικης ... αυτο δεν ειναι τιποτα


Spoiler:

Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#53 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 25 October 2011 - 13:10

2ον Ταλέντο έμφυτο δεν υπάρχει, μόνο σκληρή δουλειά και ίσως προδιάθεση, η οποία ποτέ δεν αναπτύσσεται χωρίς την εξάσκηση.


εδώ θα ήθελα να πω πως σίγουρα έχεις δει ανθρώπους στο σχολείο που ενώ εσύ παλεύεις καιρό να κάνεις κάτι,ενώ αυτοί απο την 2η-3η προσπάθεια το καταφέρνουν μια χαρα. Σε ποιο απλά θέματα αναφέρομαι πάντα,απλά θέλω να πω πως πιστεύω πως κάποιοι έχουν γεννηθεί με κάτι παραπάνω απο τους άλλους. Αλλά χωρίς σκληρή δουλειά πάει χαμένο


3ον Η τέχνη δεν αφορά στο έμφυτο-θείο ταλέντο και κυρίως η μοντέρνα τέχνη.
4ον Μια γραμμή μπορεί να είναι τέχνη, ανάλογα τη γραμμή.

Δηλαδή συγκρίνεις τη γραμμή με
Spoiler:

αυτό πχ?
Και τα 2 μοντέρνα τέχνη είναι

5oν Δεν είσαι τίποτα κακό, πέραν από μη-μορφωμένος στον τομέα της εικαστικής τέχνης, όπως είναι και οι περισσότεροι Έλληνες. (ακούγεται άσχημο, αλλά δεν το λέω για επίθεση, το λέω γιατί πολύ απλά ισχύει, και μέχρι πριν 3 χρόνια κ εγώ ημιμαθής ήμουν σε αυτόν τον τομέα)

θα συμφωνήσω πως γνωρίζω ελάχιστα στον τομέα των εικαστικών. Εγώ έφτιαξα το θέμα σχετικά για την μουσική. Δεν έχω ιδέα πως αρχίσαμε να μιλάμε για τέτοια.

Σου είπα την γνώμη μου πάντως. Αλλά να σου πω ένα ακόμα παράδειγμα. Εγώ σπουδάζω πληροφορική. Μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα που να εμφανίζει "Γεια" ή να κάνει πρόσθεση. Παρόλο που ΕΙΝΑΙ ένα πρόγραμμα σωστο,αποδεκτό, άμα πάω σε έναν προγραμματιστή και του πω πως έφτιαξα ένα πρόγραμμα που εμφανίζει "Γεια" ή θα με περάσει για τελείως αρχάριο ή για ηλίθιο. Φαίνεται παιδικό πρόγραμμα και πολλοί μας το λένε σαν παράδειγμα.ούτε καν πρόγραμμα.

Σου το λέω πάντως, γιατί όπως είπα δεν έχω ιδέα πάνω στα εικαστικά,απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω την άποψή μου με πράγματα που τα ξέρω.


7ον Ο γραφικός τρόπος με τον οποίο περιγράφεις την τέχνη (και μάλιστα τη μοντέρνα -δική σου επιλογή μιας κ εγώ αναφέρθηκα στην τέχνη γενικότερα), δεν έχει κάποια σχέση με αυτό που αρχικά ανέφερα. Είπα, συγκεκριμένα, ότι με την ευρεία έννοια της τέχνης, αν την ξεχειλώσουμε για να το πω πιο κατανοητά, τα πάντα μπορούν να είναι τέχνη. Αλλά με έναν πιο συγκεκριμένο ορισμό το παραπάνω δεν ισχύει. Ο τρόπος που απαντάς είναι σα να είπα ότι τα πάντα είναι υψηλή τέχνη. Που δεν ισχύει.



Οκ,λάθος μου. Τα πάντα δεν είναι υψηλή τέχνή. Αλλά δεν πρέπει να υπάρχει και ένα όριο για το πόσο χαμηλή είναι?

Θα ήθελα να σε ρωτήσω. Όλοι έχουμε δει το επεισόδιο του Kωνσταντίνου και Ελένης που τους πάει κάτι "πίνακες" που ουσιαστικά ήταν καμβάδες βαμμένοι σε ένα χρώμα (κοκκινα-μαύρο-χρυσό-γαλάζιο). Αυτό το θεωρείς τέχνη?

Επίσης τον Justin Bieber και την Rebecca Black?



8ον Ο καθένας μπορεί να σχηματίσει γνώμες για τα πάντα. Αυτό δε σημαίνει ούτε ότι είναι αυτομάτως σωστές, πόσο μάλλον σε ένα θέμα στο οποίο ξέρει πολύ λίγα, ούτε ότι είναι υπεράνω κριτικής. Κ εγώ μπορώ να μιλάω δογματικά για πχ το bmx που δεν ξέρω γρι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι bmxάδες θα με πάρουν στα σοβαρά αν φαίνεται ότι δεν έχω ιδέα για τι μιλάω.


Ωπα,εγώ δεν είπα ποτέ μου πως είναι η σωστή γνώμη. Εγώ είπα πως είναι απλά η γνώμη μου. Δες το ποστ που έκανες quote. Είπα απλά τι ΔΕΝ θεωρώ τέχνη. Όχι τι δεν ορίζεται σαν τέχνη,όχι δεν πρέπει όλοι να ορίζουμε σαν τέχνη. Απλά τι πιστεύω.


9ον Πιθανότατα για να μιλάς έτσι θα έχεις κάποια άσχημη εμπειρία, αλλά πρέπει να θυμάσαι ότι ο κόσμος δεν ορίζεται από τα ελάχιστα που συμβαίνουν γύρω μας. Αν εσύ είδες ένα κοκάκι με τα λεφτά του μπαμπά να κάνει τέχνη, άντε 2 κοκάκια δε χαλάω χατίρια, αυτό δε σημαίνει ότι εκπροσωπεύουν την τέχνη γενικά. Άσε που υπάρχει και το ενδεχόμενο απλά να μην κατάλαβες τι ήθελαν να πουν, όπως συμβαίνει συχνά στους αμύητους στον τομέα αυτό


Έχεις δίκιο,δεν σημαίνει πως όλοι οι καλλιτέχνες είναι πλούσιοι κοκκάκιες,απλά λέω για ένα παράδειγμα που έχω ζήσει. και σίγουρα δεν εκπροσωπούν την τέχνη.
Τώρα μπορεί κάποιος πράγματι με μια γραμμή να θέλει να περάσει ένα μήνυμα. Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Δεν είπα ποτέ να σταματήσουν αυτά.



Τελικά το θέμα ποιο είναι; Ποιοτική μουσική vs εμπορική μουσική ή μουσική του σήμερα vs μουσική πριν 50 χρόνια πχ;

το 1ο είχα στο μυαλό μου όταν το ξεκίνησα το θρεντ

Αν είναι το δεύτερο (με βάση τον τίτλο του thread αυτό θα έπρεπε να είναι), εγώ θα πω ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε και το εξής. Ότι πάντα υπήρχαν εμπορικά τραγούδια δεν είναι κάτι που έγινε σήμερα αυτό. Επίσης, το ότι θυμόμαστε τόσα καλά τραγούδια από το παρελθόν αλλά όχι από τώρα είναι γιατί θυμόμαστε στην ουσία τις μεγάλες επιτυχίες που βγήκαν σε ένα χρονικό διάστημα πολύ μεγάλο. Στην ουσία αυτά που ακούμε σήμερα από πιο "παλιά" μουσική είναι όλες τις μεγάλες επιτυχίες του τότε, οπότε μας δίνεται η εντύπωση ότι τότε ήταν πολύ καλύτερα από τώρα.


σίγουρα πολλοί ακούνε μόνο τις επιτυχίες,αλλά εγώ όπως ανέφερα και παραπάνω, την ψάχνω την μουσική μου (χωρίς να θέλω να ακουστώ ο γαμάτος-ψαγμένος μουσικός).
οπότε έχω ακούσει και εμπορικά και διάφορες μπουρδες της δεκαετίες του 70-80. Αλλά ισχύει το ότι όταν λέμε "παλιά" όλοι σκέφτονται τις επιτυχίες

Παρόλα αυτά δεν λέω πως η ποιότητα δεν έχει πέσει. Ίσως να έχει πέσει λόγο του ότι σήμερα είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει κάποιος τραγουδιστής αν έχει σωστό promotion πχ και λόγο τεχνολογίας το ταλέντο δεν παίζει τόσο ρόλο. Επίσης, λόγο του ότι έχει μελετηθεί και περισσότερο η μουσική, υπάρχουν πλέον πιο standard πρότυπα τα οποία μπορούν να ακολουθηθούν για να γίνει ένα εμπορικό κομμάτι επιτυχημένο.


εδώ θα ήθελα να διαφωνήσω. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως τα αντίστοιχα-ας το πούμε- κομμάτια των σύγχρωνων mainstream R'n'b, pop κλπ την δεκαετία 60-70 ήταν τα Disco. Aλλά τουλάχιστον εγώ θα ευχαριστηθώ να δω ένα βίντεο Disco γιατί έχει ωραίο χορό. Τα σημερινά βίντεο,απλά βάζουν 1-2 ημίγυμνες κοπέλες και είναι κομπλέ. Θα θεωρήσω πως εχει πέσει η ποιότητα ως έναν βαθμό


Spoiler:



θα συμφωνήσω μαζί σου. πάνω κάτω αυτό σκεφτόμουν,αλλά και όταν δεν σου λέει ξεκαθαρα "τι θέλει να πει ο ποιητής" έχει ένα ενδιαφέρον,αλλά μερικές φορές το παρακάνουν.

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#54 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 October 2011 - 13:58

Δηλαδή συγκρίνεις τη γραμμή με

Spoiler:

αυτό πχ?
Και τα 2 μοντέρνα τέχνη είναι


θα συμφωνήσω πως γνωρίζω ελάχιστα στον τομέα των εικαστικών. Εγώ έφτιαξα το θέμα σχετικά για την μουσική. Δεν έχω ιδέα πως αρχίσαμε να μιλάμε για τέτοια.

Σου είπα την γνώμη μου πάντως. Αλλά να σου πω ένα ακόμα παράδειγμα. Εγώ σπουδάζω πληροφορική. Μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα που να εμφανίζει "Γεια" ή να κάνει πρόσθεση. Παρόλο που ΕΙΝΑΙ ένα πρόγραμμα σωστο,αποδεκτό, άμα πάω σε έναν προγραμματιστή και του πω πως έφτιαξα ένα πρόγραμμα που εμφανίζει "Γεια" ή θα με περάσει για τελείως αρχάριο ή για ηλίθιο. Φαίνεται παιδικό πρόγραμμα και πολλοί μας το λένε σαν παράδειγμα.ούτε καν πρόγραμμα.

Σου το λέω πάντως, γιατί όπως είπα δεν έχω ιδέα πάνω στα εικαστικά,απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω την άποψή μου με πράγματα που τα ξέρω.

Οκ,λάθος μου. Τα πάντα δεν είναι υψηλή τέχνή. Αλλά δεν πρέπει να υπάρχει και ένα όριο για το πόσο χαμηλή είναι?

Θα ήθελα να σε ρωτήσω. Όλοι έχουμε δει το επεισόδιο του Kωνσταντίνου και Ελένης που τους πάει κάτι "πίνακες" που ουσιαστικά ήταν καμβάδες βαμμένοι σε ένα χρώμα (κοκκινα-μαύρο-χρυσό-γαλάζιο). Αυτό το θεωρείς τέχνη?

Επίσης τον Justin Bieber και την Rebecca Black?

Ωπα,εγώ δεν είπα ποτέ μου πως είναι η σωστή γνώμη. Εγώ είπα πως είναι απλά η γνώμη μου. Δες το ποστ που έκανες quote. Είπα απλά τι ΔΕΝ θεωρώ τέχνη. Όχι τι δεν ορίζεται σαν τέχνη,όχι δεν πρέπει όλοι να ορίζουμε σαν τέχνη. Απλά τι πιστεύω.

Έχεις δίκιο,δεν σημαίνει πως όλοι οι καλλιτέχνες είναι πλούσιοι κοκκάκιες,απλά λέω για ένα παράδειγμα που έχω ζήσει. και σίγουρα δεν εκπροσωπούν την τέχνη.
Τώρα μπορεί κάποιος πράγματι με μια γραμμή να θέλει να περάσει ένα μήνυμα. Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Δεν είπα ποτέ να σταματήσουν αυτά.

Ναι οι γραμμές του Rothko είναι ισάξιας σημασίας με πίνακες του Munch.
Αρχίσαμε να μιλάμε για τέτοια γιατί αναφέρθηκες στη μοντέρνα τέχνη.
Στα είπα και στο 1ο ποστ, αλλά δεν το πρόσεξες αρκετά ίσως. Ο ορισμός της τέχνης δεν είναι κάτι σταθερό, οπότε η στενότερη έννοιά της είναι αντικείμενο συζητήσεων που διαρκούν δεκαετίες, καθότι είναι δύσκολο να οριοθετηθεί τι είναι, και τι δεν είναι, υψηλή τέχνη. Προσωπικά βάζω όρια, αλλά αντικειμενικά υπάρχουν πολλές επικρατούσες απόψεις, μια εκ των οποίων είναι ότι τα πάντα είναι τέχνη.
Το επεισόδιο που λες δεν το έχω δει αλλά τέλοσπάντων. Δεν έχεις καταλάβει αυτό που εξήγησα πιο πάνω. Τώρα που στο εξήγησα ευελπιστώ ότι δε θα χρειαστεί να γράψω κ άλλο ένα κατεβατό για να εξηγήσω το συγκεκριμένο σου παράδειγμα.
Μη με ρωτάς για Μπίμπερ κτλ. Διάβασε το 1ο μου ποστ. Τα λέω εκεί, και φαίνεται ότι δεν τους έχω σε εκτίμηση, δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι.

Το ξέρω ότι είναι γνώμη σου, το έγραψα όχι για να σου πω να μην είσαι δογματικός, αλλά για να σου πω έμμεσα ότι επειδή δεν έχεις ασχοληθεί με το θέμα δεν μπορώ να την πάρω 100% στα σοβαρά.

Υπάρχουν πολύ δυνατά έργα με μια μόνο γραμμή, ψάχνω να στα δείξω αλλά δε θυμάμαι όνομα και δεν το βρίσκω. (Σε αυτό που ψάχνω ήταν ένας καλλιτέχνης που είχε πάρει ένα κουβά πράσινης μπογιάς, του είχε κάνει μια τρύπα, και είχε διασχίσει τα σύνορα Ισραήλ-Παλαιστίνης με τη μπογιά να στάζει. Έτσι με μια γραμμή χρώματος ένωσε αυτά τα δύο αντιμαχόμενα κράτη.)

Posted Image


#55 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 25 October 2011 - 14:13

Επειδή η συζήτηση ξεστρατίζει επικίνδυνα σε μονοπάτια "Τί είναι τέχνη;" (oh ze memories), θα ήθελα να σας παρακαλέσω να επικεντρωθείτε όσο το δυνατόν περισσότερο στο θέμα της μουσικής, και όχι στις τέχνες γενικότερα.

Αυτά ως moderator. Ως Kenny ίσως προσθέσω τη γνώμη μου αργότερα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#56 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 25 October 2011 - 14:15

Ναι οι γραμμές του Rothko είναι ισάξιας σημασίας με πίνακες του Munch.
Αρχίσαμε να μιλάμε για τέτοια γιατί αναφέρθηκες στη μοντέρνα τέχνη.
Στα είπα και στο 1ο ποστ, αλλά δεν το πρόσεξες αρκετά ίσως. Ο ορισμός της τέχνης δεν είναι κάτι σταθερό, οπότε η στενότερη έννοιά της είναι αντικείμενο συζητήσεων που διαρκούν δεκαετίες, καθότι είναι δύσκολο να οριοθετηθεί τι είναι, και τι δεν είναι, υψηλή τέχνη. Προσωπικά βάζω όρια, αλλά αντικειμενικά υπάρχουν πολλές επικρατούσες απόψεις, μια εκ των οποίων είναι ότι τα πάντα είναι τέχνη.
Το επεισόδιο που λες δεν το έχω δει αλλά τέλοσπάντων. Δεν έχεις καταλάβει αυτό που εξήγησα πιο πάνω. Τώρα που στο εξήγησα ευελπιστώ ότι δε θα χρειαστεί να γράψω κ άλλο ένα κατεβατό για να εξηγήσω το συγκεκριμένο σου παράδειγμα.
Μη με ρωτάς για Μπίμπερ κτλ. Διάβασε το 1ο μου ποστ. Τα λέω εκεί, και φαίνεται ότι δεν τους έχω σε εκτίμηση, δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι.

Το ξέρω ότι είναι γνώμη σου, το έγραψα όχι για να σου πω να μην είσαι δογματικός, αλλά για να σου πω έμμεσα ότι επειδή δεν έχεις ασχοληθεί με το θέμα δεν μπορώ να την πάρω 100% στα σοβαρά.

Υπάρχουν πολύ δυνατά έργα με μια μόνο γραμμή, ψάχνω να στα δείξω αλλά δε θυμάμαι όνομα και δεν το βρίσκω. (Σε αυτό που ψάχνω ήταν ένας καλλιτέχνης που είχε πάρει ένα κουβά πράσινης μπογιάς, του είχε κάνει μια τρύπα, και είχε διασχίσει τα σύνορα Ισραήλ-Παλαιστίνης με τη μπογιά να στάζει. Έτσι με μια γραμμή χρώματος ένωσε αυτά τα δύο αντιμαχόμενα κράτη.)


αφού θεωρείς ισάξιους τους 2 αυτούς πίνακες,για εμένα που δεν γνωρίζω απο τέτοια,αλλά γνωρίζω απο μουσική μου φαίνεται σαν να θεωρείς ισάξιο τον Bieber με τους Led Zeppelin

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#57 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 25 October 2011 - 14:28

Είναι απλό, παλιά η εμπορική μουσική και οι μουσικοί απευθύνονταν σε μικρότερο κοινό κι είχαν ας πούμε κάποια ποιοτικά κριτήρια. Τώρα που το κοινό στο οποίο θέλουν να απευθυνθούν οι εταιρείες μεγάλωσε και έγινε μαζική η μουσική, έπεσε ας πούμε το επίπεδο για να μπορεί να απευθυνθεί στον ελάχιστο κοινό παρονομαστή.

Τα ίδια, κατά τη γνώμη μου, έγιναν και στο χώρο των παιχνιδιών, των ταινιών και των βιβλίων. Πάντως παρακμή της μουσικής για 'μένα δεν υπάρχει. Αξιόλογοι καλλιτέχνες συνεχίζουν να υπάρχουν που απλά δεν προβάλλονται ή δεν μας είναι εύκολο να τους ανακαλύψουμε για τον λόγο που έγραψα.

Βέβαια ο χαρακτηρισμός ενός καλλιτέχνη ως αξιόλογου είναι άκρως υποκειμενικός. Εγώ για παράδειγμα δεν θεωρώ τους Zeppelin, τους Sabbath και τους Beattles αξιόλογα συγκροτήματα. Τα τραγούδια καί των τριών που μου άρεσαν μετρώνται στα δάχτυλα των χεριών μου.

Ως εκ τούτου θεωρώ πως δεν υφίσταται καμία κατάντια της σημερινής μουσικής. Η πτώση της ποιότητας είναι αναπόφευκτη όταν απευθύνεσαι σε τεράστιο κοινό.

Edited by Nikos1451, 25 October 2011 - 19:33.


#58 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 25 October 2011 - 14:37

αφού θεωρείς ισάξιους τους 2 αυτούς πίνακες,για εμένα που δεν γνωρίζω απο τέτοια,αλλά γνωρίζω απο μουσική μου φαίνεται σαν να θεωρείς ισάξιο τον Bieber με τους Led Zeppelin


Όλα αυτά που γράφεις σ'αυτό το thread περί Rothko δεν ισχύουν, γι'αυτό νομίζω πως η επιμονή σου στα περί Rothko έχουν κάνει την συζήτηση να ξεφύγει αρκετά απ'τα μονοπάτια που έχω την εντύπωση πως θα ήθελες να την πας.
No offence αλλά μπορεί να είσαι πολύ μικρός για να σου αρέσει ο Rothko, και εγώ όσο μεγάλωνα τόσο περισσότερο τον εκτιμούσα, είμαι 31 τώρα. Επειδή είναι πιο εύκολο ένας άνθρωπος να εκμαιεύσει κάποιο συναίσθημα βλέποντας την Κραυγή αυτό δεν σημαίνει πως τα έργα του Rothko δεν έχουν κάτι να δώσουν ή πως είναι κατώτερα.

Μάλλον σωστότερη αντιστοιχία του Rothko με μουσική θα ήταν κάποια minimal μουσική π.χ. το άλμπουμ "music for airports" του Brian Eno. Οπότε: Brian Eno ή Led Zeppelin;; Απάντηση: Δεν ξέρω.


(και για να φύγουμε απ'την τέχνη γενικότερα) Για'μενα ο στόχος συνήθως είναι που κάνει την διαφορά. Όταν ο Στόχος των τραγουδιών του Bieber είναι η επιτυχία και το χρήμα πως μπορούν αυτά να συγκριθούν με τα τραγούδια κάποιου που ο στόχος του είναι απλά η μεταφορά συναισθημάτων μέσα από ένα μουσικό όργανο στον ακροατή;; Εκτός αυτού, στα 60-50-40-30's κλπ δεν είχε μετατραπεί τόσο σε επιστήμη η προώθηση και ο τρόπος που διαλέγουν οι εταιρίες τους διάφορους καλλιτέχνες, κάπως έτσι το τυχαίο και το διαφορετικό είχαν την ευκαιρία να βρουν σιγά-σιγά τον δρόμο τους σε κάποιο κοινό.

#59 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 25 October 2011 - 14:42

Είναι απλό, παλιά η μουσική και οι μουσικοί απευθύνονταν σε μικρότερο κοινό κι είχαν ας πούμε κάποια ποιοτικά κριτήρια. Τώρα που το κοινό στο οποίο θέλουν να απευθυνθούν οι εταιρείες μεγάλωσε και έγινε μαζική η μουσική, έπεσε ας πούμε το επίπεδο για να μπορεί να απευθυνθεί στον ελάχιστο κοινό παρονομαστή.

Τα ίδια, κατά τη γνώμη μου, έγιναν και στο χώρο των παιχνιδιών, των ταινιών και των βιβλίων. Πάντως παρακμή της μουσικής για 'μένα δεν υπάρχει. Αξιόλογοι καλλιτέχνες συνεχίζουν να υπάρχουν που απλά δεν προβάλλονται για τον λόγο που έγραψα.

Βέβαια ο χαρακτηρισμός ενός καλλιτέχνη ως αξιόλογου είναι άκρως υποκειμενικός. Εγώ για παράδειγμα δεν θεωρώ τους Zeppelin, τους Sabbath και τους Beattles αξιόλογα συγκροτήματα. Τα τραγούδια καί των τριών που μου άρεσαν μετρώνται στα δάχτυλα των χεριών μου.

Ως εκ τούτου θεωρώ πως δεν υφίσταται καμία κατάντια της σημερινής μουσικής. Η πτώση της ποιότητας είναι αναπόφευκτη όταν απευθύνεσαι σε τεράστιο κοινό.


Θα συμφωνήσω πως όταν ένα συγκρότημα υπογραφει με μια δισκογραφική αναγκάζονται να κάνουν τραγούδια πιο πιασάρικα γιατί η δισκογραφική θέλει να πουλήσει.

Οι Dream Theater,για όσους δεν τους ξέρουν, είναι ένα progressive metal συγκρότημα που δεν έχει και πολύ προσιτή μουσική για το ευρύ κοινό και σε κάποια φάση της καριέρας τους,τους έπεισε ο μάνατζερ να παίζουν πιο προσιτή μουσική.
Έβγαλαν 1-2 σιντί και μετά του λένε " Δε γ@μιε$σ@ι,θα παίζουμε ο,τι θέλουμε". Και συνέχισαν να κάνουν αυτό που θέλουν και θεωρούνται τώρα αρκετά γνωστό συγκρότημα στον χώρο του Metal.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως μπορεί κάποιος να κάνει αυτό που θέλει και ας μην είναι και τόσο πιασάρικο και με υπομονή και επιμονή μπορεί να καταφέρει κάτι.

Όλα αυτά που γράφεις σ'αυτό το thread περί Rothko δεν ισχύουν, γι'αυτό νομίζω πως η επιμονή σου στα περί Rothko έχουν κάνει την συζήτηση να ξεφύγει αρκετά απ'τα μονοπάτια που έχω την εντύπωση πως θα ήθελες να την πας.
No offence αλλά μπορεί να είσαι πολύ μικρός για να σου αρέσει ο Rothko, και εγώ όσο μεγάλωνα τόσο περισσότερο τον εκτιμούσα, είμαι 31 τώρα. Επειδή είναι πιο εύκολο ένας άνθρωπος να εκμαιεύσει κάποιο συναίσθημα βλέποντας την Κραυγή αυτό δεν σημαίνει πως τα έργα του Rothko δεν έχουν κάτι να δώσουν ή πως είναι κατώτερα.

Μάλλον σωστότερη αντιστοιχία του Rothko με μουσική θα ήταν κάποια minimal μουσική π.χ. το άλμπουμ "music for airports" του Brian Eno. Οπότε: Brian Eno ή Led Zeppelin;; Απάντηση: Δεν ξέρω.


(και για να φύγουμε απ'την τέχνη γενικότερα) Για'μενα ο στόχος συνήθως είναι που κάνει την διαφορά. Όταν ο Στόχος των τραγουδιών του Bieber είναι η επιτυχία και το χρήμα πως μπορούν αυτά να συγκριθούν με τα τραγούδια κάποιου που ο στόχος του είναι απλά η μεταφορά συναισθημάτων μέσα από ένα μουσικό όργανο στον ακροατή;; Εκτός αυτού, στα 60-50-40-30's κλπ δεν είχε μετατραπεί τόσο σε επιστήμη η προώθηση και ο τρόπος που διαλέγουν οι εταιρίες τους διάφορους καλλιτέχνες, κάπως έτσι το τυχαίο και το διαφορετικό είχαν την ευκαιρία να βρουν σιγά-σιγά τον δρόμο τους σε κάποιο κοινό.



βασικά όπως ανέφερα και 4-5 ποστς πιο πάνω,δεν έχω ασχοληθεί εις βάθος με εικαστικά,πόσο μάλλον με Rothko.

Τώρα για την σύγκριση που κάνεις,δεν μπορώ να εχω άποψη,αφού δεν ξέρω τον Brian Eno.

Ο συσχετισμός που έκανα με τον Bieber και τους Ζeppelin είναι όπως εγώ που δεν έχω ιδέα απο εικαστικά δεν μου αρέσει μια ευθεία γραμμή,έτσι και πολλοί,βασικά πάνω απο τους μισούς που κράζουν τον bieber δεν έχουν ιδέα απο μουσική.

Edited by Kenny, 25 October 2011 - 14:58.
merged

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#60 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 25 October 2011 - 15:01

Εγώ έχω γελάσει πολύ με τις αντιδράσεις αρκετών απο αυτούς που έχουν δει αυτά τα vids .

[off ]
Επίσης με κάλυψαν οι απαντήσεις της Anelis στα περί τέχνης. +1
Ναι, μια "γραμμή" ή μια χειρονομία μπογιατίσματος, ανάλογα με το πως έχει γίνει και τι φιλοσοφία κρύβει από πίσω της, είναι τέχνη.
Απλά ψάξτε το και μπλεχτείτε λίγο με το θέμα.
Πραγματικά, είναι θλιβερό να ακούω τέτοιες απόψεις.(ειδικά όταν τα ακούω απο άτομα που είναι και φοιτητές σε σχολές καλών τεχνών)

Edited by Sora of the wind, 25 October 2011 - 15:07.