Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ΚΟΜΙΞ


  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#61 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 06 October 2009 - 11:49

παλια τευχη αξιζει να ψαχνεις σε περιπτερα. και συνηθως στην επαρχια σε μερη με τονους περιοδικων οπου σιγουρα θα βρεις ξεχασμενο πολυ πραμα.

ειχα παρει το τευχος 25 πριν 6 χρονια στην ιδια τιμη που ειχε το περιοδικο οταν κυκλοφορουσε τοτε και μαλιστα σε μια χαρα κατασταση, σε ενα μινιμαρκετ στη χαλκιδικη. σε ενα αλλο περιπτερο στον πειραια στο κατω μερος στης Σωτηρος ειχε θυσαυρο με τιμες ιδιες με αυτο που κυκλοφορουσε παλι. το ειχα ξετιναξει οταν πηγαινα γυμνασιο/λυκειο. τα πιο πολλα τευχη απο το 50 και πριν. σε αλλο περιπτερο στην αντιπαρο ειχα βρει μικυ μαους με διψηφιο αριθμο αλλα ποτε δεν μαρεσε ο μικης... και εκεινος ο περιπτερας την ειχε καταλαβει την δουλεια και τα ειχε τσιμπημενα...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#62 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 06 October 2009 - 12:26

Αμα λες για πριν 6 χρόνια χαίρω πολύ. Κι εγώ κόμιξ πριν από 6 χρόνια άρχισα να μαζεύω που τα έβρισκα σε τιμές μια χαρά. Τώρα όμως το μαθαν όλοι το κόλπο και τα τσιμπάν.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#63 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 06 October 2009 - 12:38

ηθελα να καταληξω - αλλα δεν το εγραψα τελικα - πως αν ψαξεις σε περιπτερα μπορει να βρεις πολυ ενδιαφερον υλικο. και τωρα που εχω παρατησει την συλλογη του Κομιξ και Ντισνευ γενικα αν εχω κεφια καθομαι και ψαχνω και εχω δει πολλα που θα αγοραζα. τα καλοκαιρια ειδικα εμφανιζονται σαν τα μανιταρια...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#64 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 06 October 2009 - 14:25

Η χαλκιδικη εχει οντως πολυ πραγμα.. Σε κατι χωρια μαλιστα μπορει να βρεις και τευχη που δεν στεκει λογικης να υπαρχουν ακομα στο περιπτερο.. (15ετιας και βαλε)

Αυτο για τα ελληνικα τευχη ομως.. αμα κινειστε σε πιο βαθια νερα (αμερικανικα οριτζιναλ τευχη) τοτε the internet is your friend και συγκεκριμενα το παρακατω site που ειναι το πιο δημοφιλες και αξιοπιστο παγκοσμιως..

http://www.ha.com/c/index.zx
Posted Image

#65 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 06 October 2009 - 22:47

Πόσο παλιά τεύχη εννοείς ; Γιατί από το 150 και ύστερα , τα βρίσκεις παρακάτω από 3 ευρώ στο χαλαρό. για πιο παλιά δεν ξέρω...


Νομιζω απο 160 και υστερα, δεν ειμαι σιγουρος.

παλια τευχη αξιζει να ψαχνεις σε περιπτερα. και συνηθως στην επαρχια σε μερη με τονους περιοδικων οπου σιγουρα θα βρεις ξεχασμενο πολυ πραμα.

ειχα παρει το τευχος 25 πριν 6 χρονια στην ιδια τιμη που ειχε το περιοδικο οταν κυκλοφορουσε τοτε και μαλιστα σε μια χαρα κατασταση, σε ενα μινιμαρκετ στη χαλκιδικη. σε ενα αλλο περιπτερο στον πειραια στο κατω μερος στης Σωτηρος ειχε θυσαυρο με τιμες ιδιες με αυτο που κυκλοφορουσε παλι. το ειχα ξετιναξει οταν πηγαινα γυμνασιο/λυκειο. τα πιο πολλα τευχη απο το 50 και πριν. σε αλλο περιπτερο στην αντιπαρο ειχα βρει μικυ μαους με διψηφιο αριθμο αλλα ποτε δεν μαρεσε ο μικης... και εκεινος ο περιπτερας την ειχε καταλαβει την δουλεια και τα ειχε τσιμπημενα...


ηθελα να καταληξω - αλλα δεν το εγραψα τελικα - πως αν ψαξεις σε περιπτερα μπορει να βρεις πολυ ενδιαφερον υλικο. και τωρα που εχω παρατησει την συλλογη του Κομιξ και Ντισνευ γενικα αν εχω κεφια καθομαι και ψαχνω και εχω δει πολλα που θα αγοραζα. τα καλοκαιρια ειδικα εμφανιζονται σαν τα μανιταρια...


Αυτο εννοω, αν ψαξεις σε κατι εντελως κουφα μερη (περιπτερα, μινι μαρκετ κτλπ.) οχι μονο βρισκεις παλια τευχη, αλλα φτηνα, σε καλη κατασταση και πολλες φορες μεσα σε ζελατινα.

Αμα λες για πριν 6 χρόνια χαίρω πολύ. Κι εγώ κόμιξ πριν από 6 χρόνια άρχισα να μαζεύω που τα έβρισκα σε τιμές μια χαρά. Τώρα όμως το μαθαν όλοι το κόλπο και τα τσιμπάν.


Αν ψαξεις βρισκεις. Ξερω κατι μερη στο Πειραια... αλλα που λεφτα XD

#66 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 20 October 2009 - 09:13

Ειναι μεγαλη η ικανοποιηση που νιωθει κανεις οταν επιτελους βρισκει μια ιστορια που την ψαχνει εδω και 27 χρονια... Ημουν πιτσιρικος οταν πρωτοκυκλοφορησε το σπεσιαλ τομακι με την ιστορια "Ιστορια και δοξα της δυναστειας των Ντακ". Ισως και να ηταν το πρωτο σπεσιαλ τομακι που ειχε κυκλοφορησει ποτε ο Τερζοπουλος. Δεν το αγορασα ποτε και το εψαχνα κατα την διαρκεια των μαθητικων μου χρονων.. Πηγα Αγγλια για σπουδες, ο Τερζο το επανεκδωσε το 2003, και δεν πηρα χαμπαρι... Τελικα χθες το εντοπισα τυχαια σε ενα παλαιοβιβλιοπωλειο στην Θεσσαλονικη. Επεστρεφα απο την ακολουθια του Αγιου Δημητριου, και καθως περπατουσα στο πεζοδρομιο το πηρε το ματι μου ενω το κρατουσε ψηλα ενας νεαρος μεσα στο εν λογω μαγαζι.. Μπηκα μεσα, και οντως ηταν αυτο. Για κακη μου τυχη, ο νεαρος ηταν ετοιμος να το αγορασει, αλλα ελα που η κοπελα του μαγαζιου δεν ειχε ρεστα απο το 20ευρω του νεαρου. Τελικα της λεει casually θα περασω αυριο-μεθαυριο να το παρω.. Μεγα λαθος... Πριν καλα καλα στριψει στην γωνια, εγω το ειχα ηδη αγορασει.. Αν ηταν σοβαρος συλλεκτης, θα μπορουσε να ειχε ζητησει να του το κρατησουν η να πεταχτει στο περιπτερο να χαλασει το 20ευρω.. Για λιγα δευτερολεπτα ενιωσα λιγες ενοχες που του το πηρα κατω απο την μυτη, αλλα τελικα ολα επιτρεπονται στον ερωτα, στον πολεμο, και το συλλεγειν..

:wooi2:
Posted Image

#67 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 20 October 2009 - 10:26

Σε 'βλόγησε ο ΘΕΟC γι αυτό το βρήκες.

Πάντως κι εγώ έχω βρει πολλά τέτοια έτσι περιέργα. Εκεί που δεν το περιμένεις , τσουπ , να ένα τεύχος που το ψάχνεις καιρό.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#68 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 10 November 2009 - 23:39

Ειναι μεγαλη η ικανοποιηση που νιωθει κανεις οταν επιτελους βρισκει μια ιστορια που την ψαχνει εδω και 27 χρονια... Ημουν πιτσιρικος οταν πρωτοκυκλοφορησε το σπεσιαλ τομακι με την ιστορια "Ιστορια και δοξα της δυναστειας των Ντακ". Ισως και να ηταν το πρωτο σπεσιαλ τομακι που ειχε κυκλοφορησει ποτε ο Τερζοπουλος. Δεν το αγορασα ποτε και το εψαχνα κατα την διαρκεια των μαθητικων μου χρονων.. Πηγα Αγγλια για σπουδες, ο Τερζο το επανεκδωσε το 2003, και δεν πηρα χαμπαρι... Τελικα χθες το εντοπισα τυχαια σε ενα παλαιοβιβλιοπωλειο στην Θεσσαλονικη. Επεστρεφα απο την ακολουθια του Αγιου Δημητριου, και καθως περπατουσα στο πεζοδρομιο το πηρε το ματι μου ενω το κρατουσε ψηλα ενας νεαρος μεσα στο εν λογω μαγαζι.. Μπηκα μεσα, και οντως ηταν αυτο. Για κακη μου τυχη, ο νεαρος ηταν ετοιμος να το αγορασει, αλλα ελα που η κοπελα του μαγαζιου δεν ειχε ρεστα απο το 20ευρω του νεαρου. Τελικα της λεει casually θα περασω αυριο-μεθαυριο να το παρω.. Μεγα λαθος... Πριν καλα καλα στριψει στην γωνια, εγω το ειχα ηδη αγορασει.. Αν ηταν σοβαρος συλλεκτης, θα μπορουσε να ειχε ζητησει να του το κρατησουν η να πεταχτει στο περιπτερο να χαλασει το 20ευρω.. Για λιγα δευτερολεπτα ενιωσα λιγες ενοχες που του το πηρα κατω απο την μυτη, αλλα τελικα ολα επιτρεπονται στον ερωτα, στον πολεμο, και το συλλεγειν..

:wooi2:


Αυτο σκεφτομουν πριν απο κατι μερες οταν βρηκα ενα (σχετικα) παλιο τευχος του Κομιξ και το αρπαξα αμεσως.

Τελος παντων, ειδε κανεις την καινουρια συλλογη? :deadga6: Η μηπως ηταν δυο.... Εχω χασει το μετρημα... :blurah5:

Α, μηπως ξερει κανεις πως μπορω να μαθω σχετικα με επομενα τευχη? Εψαξα και στο i.n.d.u.c.k.s αλλα δεν εχει δεδομενα για επικειιμενες κυκλοφοριες, καθυστερησεις κτλπ.

#69 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 10 November 2009 - 23:42

ειδα τους 2 πρωτους τομους της συλλογης μπαρκς... το καλυτερο που εχω να πω ειναι οτι ηταν απαραδεκτη... εκτος αν θυμαμαι λαθος και το μπερδευω με τη συλλογη κομιξ ή οπως την λενε...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#70 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 11 November 2009 - 00:05

Εννοείς τη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ, η οποία λόγω των προβλημάτων με τα δικαιώματα, δεν αναφέρει την παραμικρή πληροφορία για τον Rosa. Μέσα περιλαμβάνονται απλά και μόνο οι ιστορίες, τίποτα περισσότερο. Ούτε πληροφορίες, ούτε ποιος τις σχεδίασε, ούτε σε ποιο τεύχος πρωτοδημοσιεύτηκαν, ούτε τίποτα.

Η Βιβλιοθήκη του Barks από την άλλη είναι επακριβής ανατύπωση της Ιταλικής έκδοσης, με ό,τι συμπεριλαμβάνει αυτή (άρθρα, ελαιογραφίες, ιστορικό ιστοριών, πληροφορίες, κλπ). Αν εξαιρέσεις τους χρωματισμούς οι οποίοι είναι κατώτερου επιπέδου από του ΚΟΜΙΞ, η έκδοση είναι μια χαρά.

E5VV38U.jpg


#71 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 11 November 2009 - 00:21

Αν εξαιρέσεις τους χρωματισμούς οι οποίοι είναι κατώτερου επιπέδου από του ΚΟΜΙΞ


Απο την 1η στιγμή το έλεγα αυτο. Τουλάχιστον ανεπίτρεπτο

#72 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 11 November 2009 - 18:27

οποτε λαθος θυμομουν και ειχα δικιο οτι θυμομουν λαθος... XD

για την βιβλιοθηκη barks δεν ξερω. αλλα για να το λετε εσεις οκ.
η συλλογη κομιξ παντως οπως ειπα πριν ειναι απαραδεκτη. αρμεγμα για τους νεους αναγνωστες.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#73 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 12 November 2009 - 20:27

Γκρινιαζουμε αλλα τα περνουμε.. Αυτο τουλαχιστον εκανα εγω που τσιμπησα τα 2 νεα τομακια της Βιβλιοθηκης Ροζα.. Τα νεα τομακια του Μπαρκς, ξερουμε ποτε θα κυκλοφορησουν?
Posted Image

#74 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 12 November 2009 - 20:34

Γκρινιαζουμε αλλα τα περνουμε

Αυτό ξαναπές το. Η χαρά του Τερζόπουλου είμαστε μερικοί μερικοί :deadga6:

Ένας φίλος που έστειλε mail στον Τερζόπουλο για να ρωτήσει, του είπαν πως είχαν σκοπό να βγάζουν 6 τόμους κάθε χρόνο, όμως η υψηλή αποδοχή και οι πωλήσεις τους έχουν βάλει σε σκέψεις. Δεδομένου του γεγονότος ότι και η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ και η Βιβλιοθήκη Barks κυκλοφόρησαν νωρίτερα απ' ό,τι είχαν ανακοινωθεί και μάλιστα με δύο τόμους τη φορά, μπορούμε να υποθέσουμε πως είναι πιθανόν να εμφανιστούν τη Χριστουγεννιάτικη περίοδο.

E5VV38U.jpg


#75 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 12 November 2009 - 20:40

Αυτό ξαναπές το. Η χαρά του Τερζόπουλου είμαστε μερικοί μερικοί :deadga6:

Ένας φίλος που έστειλε mail στον Τερζόπουλο για να ρωτήσει, του είπαν πως είχαν σκοπό να βγάζουν 6 τόμους κάθε χρόνο, όμως η υψηλή αποδοχή και οι πωλήσεις τους έχουν βάλει σε σκέψεις. Δεδομένου του γεγονότος ότι και η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ και η Βιβλιοθήκη Barks κυκλοφόρησαν νωρίτερα απ' ό,τι είχαν ανακοινωθεί και μάλιστα με δύο τόμους τη φορά, μπορούμε να υποθέσουμε πως είναι πιθανόν να εμφανιστούν τη Χριστουγεννιάτικη περίοδο.


6 τομοι τον χρονο? Καλα θα ασπρισουν τα μαλλια μας μεχρι να τελειωσει..
Posted Image