Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ΚΟΜΙΞ


  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#31 The_Sandman

The_Sandman

    Rain Dog

  • Members
  • 100 posts

Posted 30 May 2008 - 00:05

Ρε παιδιά ξέρει κανείς πόσο πιάνουν τα παλιά τεύχη του κόμιξ; Όσες φορές, θυμάμαι, έστελναν μηνύματα αναγνώστες και ρωτούσαν για τιμές, από το περιοδικό απαντούσαν για συναισθηματική αξία και τέτοια... Και να σκεφτείς οτι το περιοδικό το ίδιο κοτσάρει την φράση "συλλεκτικό τεύχος" κάτω δεξιά στο εξώφυλλο!

Posted Image


#32 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 30 May 2008 - 00:32

Πονεμένη ιστορία οι τιμές. Δυστυχώς έχω δει πολλούς στο μοναστηράκι να πουλάνε 300€ το 1ο τεύχος. Αν είναι δυνατόν δηλαδή :deadga6: . Θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ αν ήταν να πληρώσω μέχρι και 100€, πόσο μάλλον 300€ . Γενικά ΜΗΝ αγοράζετε τεύχη χωρίς να έχετε κάνει μία μικρή έρευνα αγοράς πρώτα. Και στις online δημοπρασίες είναι ορισμένα άτομα που μόλις δουν ένα νούμερο να εξαντλείται από τον κατάλογο του νέου τεύχους, πάνε και αγοράζουν σαν τρελοί αυτά τα νούμερα και τα πουλάνε στην τριπλάσια τιμή του καταλόγου.


Τα τεύχη που είναι πραγματικά σπάνια (εκτός από τα πρώτα 15) είναι η δεκάδα 50-60. Δεν ξέρω τον λόγο, όμως πολύ δύσκολα βρίσκονται αυτά τα τεύχη, κυρίως το 55 (είναι το μόνο τεύχος που έχει εξαντληθεί από τον κατάλογο δύο φορές). Επίσης το τεύχος 37 είναι κατά περίεργο τρόπο το ίδιο σπάνιο με τα προαναφερθέντα.


Επίσης, προσοχή με το πρώτο τεύχος αν ποτέ το αγοράσετε. Το πρώτο τεύχος δεν είχε το ίδιο γυαλιστερό χαρτί με τα υπόλοιπα αλλά χρησιμοποιούσε ένα κατώτερης ποιότητας, πιο τραχύ. Για αυτόν τον λόγο, το πρώτο τεύχος κυκλοφορεί σε φωτοτυπία αλλά πωλείται σαν αυθεντικό από επιτήδειους. Ο μόνος τρόπος να το ξεχωρίσετε είναι από το εξώφυλλο το οποίο είναι της ίδιας ποιότητας όπως σε όλα τα υπόλοιπα άλλα τεύχη.

E5VV38U.jpg


#33 The_Sandman

The_Sandman

    Rain Dog

  • Members
  • 100 posts

Posted 30 May 2008 - 00:47

Άσε άσε! Είχα δει στο Μοναστηράκι την φωτοτυπία του πρώτου τεύχους 50!!! Για όνομα του Αλλάχ!!!
Ευτυχώς τα έχω όλα μέχρι το 180κατι! Σκεφτόμουν σε κάποια φάση να τα πουλήσω αλλά δε μου πήγε η καρδιά!

Posted Image


#34 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 30 May 2008 - 00:56

Σκεφτόμουν σε κάποια φάση να τα πουλήσω


shame on you!:o εδώ στις μέρες μας κάνουν αμάν να βρεθούν τα περισσότερα κι εσύ θα τα πουλούσες?:stubborn: (βεβαία ίσως να υπήρχε σοβαρός λόγος) αλλά και πάλι είναι σκληρό...:zetsubou: (πολύ μελό το έκανα:P)

#35 The_Sandman

The_Sandman

    Rain Dog

  • Members
  • 100 posts

Posted 30 May 2008 - 01:13

shame on you!:o εδώ στις μέρες μας κάνουν αμάν να βρεθούν τα περισσότερα κι εσύ θα τα πουλούσες?:stubborn: (βεβαία ίσως να υπήρχε σοβαρός λόγος) αλλά και πάλι είναι σκληρό...:zetsubou: (πολύ μελό το έκανα:P)


Υπήρχε σημαντικό πρόβλημα χώρου.. το έλυσα όμως κι έσωσα και τα κόμιξ μου χαχα
Μια από τις επόμενες μέρες λέω να post-άρω λίστα με comics (αμερικάνικα κυρίως) που δεν χωράν πια στα ντουλάπια μου. Θα δούμε...

Κάτι άλλο τώρα: έχει επιχειρήσει κανείς να "δέσει" τεύχη σε τόμους; Αν ναι ας μας δώσει πληροφορίες plz. Πριν κάνα δίμηνο τελείωσα με τις σπουδές μου από Αθήνα και στήνω σιγά-σιγά το σπίτι μου εδώ. Θέλω να κάνω επιτέλους μια βιβλιοθήκη όπως την φαντάζομαι και θα ήθελα τα κόμιξ να την κοσμούν, σε όμορφους τόμους με σκληρό εξώφυλλο και ράχη.
Μερακλίδικα πράματα χαχα!

Posted Image


#36 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 30 May 2008 - 02:17

Η άποψή μου είναι να ΜΗΝ καταστρέψεις τα τεύχη δένοντάς τα σε τόμους, άσε που θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι για ένα αξιοπρεπές δέσιμο σε τόσα τεύχη.

E5VV38U.jpg


#37 The_Sandman

The_Sandman

    Rain Dog

  • Members
  • 100 posts

Posted 30 May 2008 - 02:21

Καλά ΑΝ γίνει κάτι τέτοιο, θα γίνει πολύ αργότερα, οπότε έχω χρόνο να το σκεφτώ...

Posted Image


#38 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 30 September 2009 - 21:29

Γιατι ρε παιδια, τι εχει το σημερινο Κομιξ? Οπως ηταν ειναι. Τουλαχιστον απο οσο ξερω αφου αρχισα να ασχολουμαι μαζι του περι το 2004.


εγω παλι το σταματησα ακριβως τοτε. καμια σχεση πως ηταν και πως ειναι. περα απο τα αλματα της τιμης προς τα πανω.

και εμενα μου αρεσει πολυ ο Ροτα. Αντολν. Επος. :nod:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#39 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 30 September 2009 - 21:33

Γιατι ρε παιδια, τι εχει το σημερινο Κομιξ? Οπως ηταν ειναι. Τουλαχιστον απο οσο ξερω αφου αρχισα να ασχολουμαι μαζι του περι το 2004.


Ακριβώς από το 2004 περίπου άρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα

#40 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 30 September 2009 - 21:36

εγω παλι το σταματησα ακριβως τοτε. καμια σχεση πως ηταν και πως ειναι. περα απο τα αλματα της τιμης προς τα πανω.

και εμενα μου αρεσει πολυ ο Ροτα. Αντολν. Επος. :nod:


Η τιμη μια χαρα ειναι γι αυτα που προσφερει. Σταθερα 3 ευρω. Αλλαζει μονο σε επετειακα τευχη και μου φαινεται λογικο αφου τοτε εχει καμια δεκαρια ιστοριες.

Ο μονος λογος που δεν παιρνω σταθερα καθε μηνα το περιοδικο τον τελευταιο χρονο ειναι για οικονομικους λογους καθως και χωρου.

Μολις το βρηκα αυτο 0.0 http://www.komixmag.gr/news.php

#41 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 01 October 2009 - 19:14

Η τιμη μια χαρα ειναι γι αυτα που προσφερει. Σταθερα 3 ευρω. Αλλαζει μονο σε επετειακα τευχη και μου φαινεται λογικο αφου τοτε εχει καμια δεκαρια ιστοριες.



τα οποια σε μια περιοδο ηταν ΠΟΛΛΑ... σχεδον καθε τευχος ηταν επετειακο και βαραγε 3πλη τιμη. και ειχε αρχισει η κατηφορα μαζι.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#42 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 01 October 2009 - 21:58

Τι να πω..., δεν εχω εμπειρια απο τις αποκαλουμενες καλες εποχες του Κομιξ οποτε δεν γνωριζω. Για εμενα παντως ειναι μια χαρα το περιοδικο.

#43 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 01 October 2009 - 23:44

Η αλήθεια είναι ότι το ακούω και από άλλους, αυτό το τροπάριο. Το περιοδικό έχει πέσει , δεν είναι καλό κλπ κλπ. Εγώ έχω διαβάσει μπόλικες ιστορίες του Μπάρκς του Ρόσα του Βαν Χορν , του Ρότα και άλλων που δημοσιεύτηκαν στο ΚΟΜΙΞ και δεν μπορώ να πω ότι βλέπω κάτι τέτοιο... Γενικά ο Μπάρκς , δεν με τρελαίνει. Νομίζω ότι η φήμη που έχει αποκτήσει , δεν οφείλεται στο σύνολο του έργου του , αλλά σε καμιά 50αριά ιστορίες που έγραψε και όντως ήταν καλές. Αλλά από κει και πέρα , βασισμένοι στους χαρακτήρες του δημιουργοί έκαναν πολύ καλύτερες ιστορίες από αυτόν ! Είναι σαν να λες ότι ο Bob Kane , ας πούμε έγραψε τις καλύτερες ιστορίες Μπάτμαν.Δεν ισχύει με τίποτα αυτό.Σίγουρα δημιούργησε τον χαρακτήρα , το όλο setting , τους εχθρούς και γενικότερα το«σύμπαν» του Μπάτμαν , αλλά τις καλύτερες ιστορίες δεν τις έγραψε αυτός που να χτυπιούνται όλα τα fanboys.
Έτσι συμβαίνει και με το ΚΟΜΙΞ.Πέραν του ότι ο Μπάρκς δεν είναι ανεξάντλητος , το ΚΟΜΙΞ γενικά ήταν ένα περιοδικό που δημοσίευε ιστορίες αρκετά αντισυμβατικές ή πάρα πολύ καλές για να δημοσιευτούν σε οποιοδήποτε άλλο έντυπο παρόμοιας θεματολογίας. Ε ακριβώς αυτό συμβαίνει και τώρα. Με ιστορίες του Βαν Χορν , του Βίκαρ , του Ρότα και πολλών άλλων οι οποίοι δίνουν ρέστα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέτε ότι έχει πέσει...

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#44 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 02 October 2009 - 00:53

Η αλήθεια είναι ότι το ακούω και από άλλους, αυτό το τροπάριο. Το περιοδικό έχει πέσει , δεν είναι καλό κλπ κλπ. Εγώ έχω διαβάσει μπόλικες ιστορίες του Μπάρκς του Ρόσα του Βαν Χορν , του Ρότα και άλλων που δημοσιεύτηκαν στο ΚΟΜΙΞ και δεν μπορώ να πω ότι βλέπω κάτι τέτοιο... Γενικά ο Μπάρκς , δεν με τρελαίνει. Νομίζω ότι η φήμη που έχει αποκτήσει , δεν οφείλεται στο σύνολο του έργου του , αλλά σε καμιά 50αριά ιστορίες που έγραψε και όντως ήταν καλές. Αλλά από κει και πέρα , βασισμένοι στους χαρακτήρες του δημιουργοί έκαναν πολύ καλύτερες ιστορίες από αυτόν ! Είναι σαν να λες ότι ο Bob Kane , ας πούμε έγραψε τις καλύτερες ιστορίες Μπάτμαν.Δεν ισχύει με τίποτα αυτό.Σίγουρα δημιούργησε τον χαρακτήρα , το όλο setting , τους εχθρούς και γενικότερα το«σύμπαν» του Μπάτμαν , αλλά τις καλύτερες ιστορίες δεν τις έγραψε αυτός που να χτυπιούνται όλα τα fanboys.
Έτσι συμβαίνει και με το ΚΟΜΙΞ.Πέραν του ότι ο Μπάρκς δεν είναι ανεξάντλητος , το ΚΟΜΙΞ γενικά ήταν ένα περιοδικό που δημοσίευε ιστορίες αρκετά αντισυμβατικές ή πάρα πολύ καλές για να δημοσιευτούν σε οποιοδήποτε άλλο έντυπο παρόμοιας θεματολογίας. Ε ακριβώς αυτό συμβαίνει και τώρα. Με ιστορίες του Βαν Χορν , του Βίκαρ , του Ρότα και πολλών άλλων οι οποίοι δίνουν ρέστα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέτε ότι έχει πέσει...


Συμφωνώ , επιτέλους αρχίζουμε να διαβάζουμε και πιο συχνά ιστορίες από Βαν Χορν ! Το ότι μια περίοδο ήταν πιο σπάνιο να πετύχεις κανονικό τεύχος παρά επετειακό ισχύει , η τσέπη μου το ξέρει καλά αυτό ( δεν είμαι κορόιδο :mador2:) . Πράγματι υπάρχουν τεύχη που είναι κάπως μάπα αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει γενικότερα για το περιοδικό . Δεν είδα κάποια μεγάλη αλλαγή από το 2004 και μετά ,συνέχιζε να βάζει ιστορίες κυρίως από μεγάλους δημιουργούς . Όσο για την χρονολογία της ιστορίας , τι σημάνει αυτό ? Έχω διαβάσει αρκετές ιστορίες που είναι μετά το 2000 και είναι πολύ καλές , μόνο οι παλιές αξίζουν δηλαδή ?
Posted Image

#45 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 02 October 2009 - 01:10

Προσωπικά σιχαίνομαι τον Βαν Χόρν. Θεωρώ το σχέδιό του απαράδεκτό έτσι loose που είναι, και το σενάριο στις περισσότερες ιστορίες του εντελώς ηλίθιο

Και ναι στην πλειοψηφία παλιά ίσως και να έγραφαν καλύτερες ιστορίες

γενικά ήταν ένα περιοδικό

Ακριβώς. 'Hταν.

που δημοσίευε ιστορίες αρκετά αντισυμβατικές ή πάρα πολύ καλές για να δημοσιευτούν σε οποιοδήποτε άλλο έντυπο παρόμοιας θεματολογίας.

Οι μισές ιστορίες του Κόμιξ είχαν δημοσιευτεί χρόνια πριν τη δημιουργία του, σε μεγάλα μικυ κλπ απλώς το κόμιξ προσδιόρισε τον δημιουργό τους δίνοντας επιπλέον πληροφορίες και έχοντας την καρτέλα του συλλεκτικού

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέτε ότι έχει πέσει...

Γιατί έχει πέσει.

Edited by The Tragic Prince, 02 October 2009 - 01:22.