Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Yuri (manga)


  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#31 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 25 March 2011 - 13:50

Θα ήθελα να μου προτείνετε να διαβάσω κάτι που να τοποθετείται εκτός σχολείου και να αφορά μεγαλύτερες κοπέλες(20+). Να αναλύει όσο γίνεται τα συναισθήματα τους και να περιλαμβάνει κάτι που δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα στο είδος: αντιδράσεις τρίτων στη σχέση-ταμπού.

Όπως one-shot αποτελούν κάποια πιο σκληροπυρηνικά yuri που έχω διαβάσει όπως το Girls Only.


Pirate Luffy, αυτό που ζητάς εδώ είναι λίγο δύσκολο, όχι το εκτός σχολείου αλλά το 20+ που να έχουν έστω αληθοφανή στοιχεία. το μόνο που μου ήρθε στο νου σαν πρώτη σκέψη είναι το octave (θα το βρεις απο tranquil spring) σαν σειρά, κ τα περισσότερα "σοβαρά" του lililicious. που κ αυτά δεν έχουν τόσο αντίδραση τρίτων μέσα, έχουν να κάνουν περισσότερο με τις ίδιες σε μια σχέση μιας κ οι πρωταγωνίστριες είναι συνειδητοποιημένες gay. κ ειδικά τα oneshots, δεν αναλύουν σχεδον τπτ.

στα περισσότερα yuri manga κ ειδικά στα oneshots, υπάρχουν αντιδράσεις τρίτων, αλλά το ύφος τους είναι πιο ανάλαφρο κ το ρίχνουν στην πλάκα συνήθως ή δείχνουν η αγάπη νικάει τα πάντα κ το κλέινουν εκεί.

το πιο μάλλον "αληθινό" ανθολόγιο που δίαβασα είναι το Mermaid Line.

ένα απλά μικρό που κάπως παρουσιάζει τη ζωή των gay γυναικών στην ιαπωνία είναι το honey and honey κ το plica κάπως. το πιο "σκληρό" που διαβασα νομίζω είναι το Love Slave.


Θα ήθελα επίσης να μάθω την άποψη των female fans για την αποτύπωση του χαρακτήρα των ηρωίδων ενός yuri. Πόσο επαφή έχουν αυτές οι συμπεριφορές με την πραγματικότητα;


στο συγκεκριμένο θα συμφωνήσω με την Anelis, θα πρέπει τη σύγκριση να κάνουν ομοφυλόφιλες κοπέλες όσον αφορά το real life.

τώρα για άποψη female fan, μιας κ ανήκω σε αυτή την κατηγορία, είναι ότι είπες κ εσύ πριν, μια quilty plesure που δεν ξέρεις ακριβώς πως βρέθηκε εκει. εγω ξεκίνησα με manga τα οποία είχαν μια δυνατή φιλία μεταξύ των πρωταγωνιστριών κ σιγά-σιγά έγινα πιο ανοιχτή στο να διαβάσω manga με πιο intimate περιεχόμενο.

υγ: το Shiroi Heya no Futari είναι πολύ ωραίο ...

Edited by Nighteyes, 26 March 2011 - 18:15.
links removed

Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#32 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 26 March 2011 - 12:34

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια σας. Θα συνεχίσω την ανάγνωση των manga του είδους έπειτα από δικές σας προτάσεις και διαδικτυακό ψάξιμο(σε sites όπως το lilicious).

Ίσως ο ρομαντικός χαρακτήρας αυτών των manga δεν θέλει ιδιαίτερα μια ρεαλιστική απεικόνιση της LGBT κοινότητας με όλα τα προβλήματα που μπορεί να συναντήσει. Κι εγώ με τη σειρά μου αναζητώ κυρίως συναίσθημα στα yuri, όχι κοινωνιολογικές σπουδές:P

Το Shiroi Heya no Futari ήταν χαζούλικο αλλά μ' άρεσε τόσο το old-time σχέδιο όσο και η τραγικότητα(η οποία ξέρω ότι βρίσκεται στα περισσότερα shoujo των 70's).

Ενδεχομένως η συζήτηση επί ρεαλισμού στα yuri manga δεν είναι του παρόντος thread. Όπως και να 'χει ευχαριστώ οιονδήποτε για τη βοήθεια.

Edited by Pirate Luffy, 26 March 2011 - 12:36.
Τυπογραφικό λάθος...


#33 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 26 March 2011 - 18:34

Θα ήθελα να παρακαλέσω όμως να μην δίνετε direct links για κατεβασμα/οnline reading.:hot:
Το ξέρω ότι ανάμεσα τους μπορεί να έχει και ελαφρυά και τα παίρνει κι αυτά η μπάλα αλλά καλώς ή κακώς θεωρούνται 18+ αφού ανήκουν στο είδος. Το ίδιο εφαρμόζεται και στα thread για yaoi και hentai εξάλλου. Αρκούν τα link που δίνουν πληροφορίες για το κάθε manga όπως πχ το mangaupdates και το όνομα του group ή το site που μπορεί να το βρει κανείς.
Αν θέλει κανείς βρίσκει, με λίγο περαιτέρω ψάξιμο.

Posted Image

Posted Image


#34 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 03 April 2011 - 20:41

MnT ch35

Spoiler:


υγ: κ περιμένουμε μετάφραση του aoi hana............
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#35 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 03 April 2011 - 23:20

MnT 35: διακόπτης On/off, τριφασικές ασφάλειες και δε συμμαζεύεται!
Spoiler:


also, Octave 35: άντε να τελειώσει γιατί μας τα έχει κάνει να-μην-πω-πώς (τα νεύρα) η Yukino.

#36 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 03 April 2011 - 23:29

MnT 35 LOL
Spoiler:

Posted Image


#37 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 03 April 2011 - 23:31

MnT 35 LOL

Spoiler:

...like ummm.... never! έλεος δηλαδή. άτιμοι yuri mangakas! :Crying2:

#38 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 04 April 2011 - 01:32

:hahaha: με πεθάνατε με τα post σας!

στο τελευταίο κεφ του octave, αντιθέτως βρήκα την yukino πολύ πιο ώριμη απο όλα τα προηγούμενα που ήταν RAGEEEEEEEEE! έχει προβληματικές σκέψεις κ σκέφτηκε να τις συζητήσει παρά act on them.

υγ: άτιμοι yuri mangakas 2 :Crying2:
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#39 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 06 April 2011 - 19:01

so, sasameki koto angst c37... no comments. άτιμε yuri mangaka! μας έπρηξες! πόσα filler πια;;;:Crying2:
και Aoi hana c38, oh ze liquid courage! τούρτα και σαντιγί...
Spoiler:


Spoiler: useless rant


#40 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 06 April 2011 - 20:03

so, sasameki koto angst c37... no comments. άτιμε yuri mangaka! μας έπρηξες! πόσα filler πια;;;:Crying2:
και Aoi hana c38, oh ze liquid courage! τούρτα και σαντιγί...

Spoiler:


Spoiler: useless rant


κ μόλις ερχόμουν για aoi hana ch38!

Spoiler:


για το sasameki koto sυγγνώμη angst koto εννοούσα, βλέπω περιμένεις τα release του dynasty. υπάρχουν μεταφρασμένη μέχρι το 42 αν θες... κ υπάρχουν κ raws μέχρι το 45... κ σε ένα μοναχά συμπέρασμα καταλήγω: είσαι ΠΟΛΥ ατιμός κ. yuri mangaka!!!! :madtodeath:

Spoiler:


edit: το dynasty επιτέλους πρεπει να κάνει κανένα release, το Honey crush, το flower flower κ άλλα τόσα μας έμειναν στο περίμενε. κάθε φορά που έχει καινούριο ch διαβάζω όλα τα προηγούμενα να θυμηθώ τί έγινε.

Edited by eyl, 06 April 2011 - 20:08.

Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#41 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 06 April 2011 - 21:05

aoi hana c38:
Spoiler:
Ναι, περιμένω τους dynasty. Κι εγώ απορώ με τον εαυτό μου. Είχα δει στο αγαπημένο μπλογκ ότι έχει μέχρι το 40-κάτι αλλά είχα καταλάβει ότι ήταν raw. Μάλλον θα τα κατεβάσω γιατί δεν παίζονται οι τύποι στις καθυστερήσεις.
Spoiler: angst koto


#42 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 06 April 2011 - 21:35

Spoiler: angst koto


όχι κ τπτ, μην της βγει το frustration σε τπτ καρατοαγώνες κ αφήσει παράλυτους τους μισούς.

τώρα που είπα καράτε, τελικά μου αρέσει τρομερά αυτό το manga! θυμάσε στα κεφ που είχε το "flashback" κάπως που έδειχνε πως εγιναν φίλες? αυτό αν έχω χρόνο κ τπτ να διαβάσω το ξαναδιαβάζω κάθε φορά. τρομερά γλυκό!

ως manga αξίζει, αλλά ας δώσει κάτι ο ατιμος (πια όταν χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη θα ξέρετε σε τί αναφέρομαι) για την υπομονή μας κ μόνο!
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#43 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 06 April 2011 - 22:23

ο ατιμος (πια όταν χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη θα ξέρετε σε τί αναφέρομαι)

Posted Image
άτιμος αυτός, άτιμο και το resize!

edit: βρικολάκιασα και κατέβασα και τα μεταφρασμένα και τα raw μέχρι 47. όχι ότι κατάλαβα και πολλά από τα raw αλλά δεν άντεξα! σχεδιάζει πολύ ωραία καρέ ο Atimos!

Edited by ma_foteini, 07 April 2011 - 00:47.


#44 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 07 April 2011 - 12:56

edit: βρικολάκιασα και κατέβασα και τα μεταφρασμένα και τα raw μέχρι 47. όχι ότι κατάλαβα και πολλά από τα raw αλλά δεν άντεξα! σχεδιάζει πολύ ωραία καρέ ο Atimos!


εδώ μπαίνει ο ρόλος του /u/. βοηθούν να καταλάβεις τί γίνετε. το τελευταιο όμως κεφ (απο raws) με προβλημάτισε πολύ πολύ. αναμένουμε!


edit (27/5/2011): το dynasty δεν έχει καλά νέα, dropαρει κάποιες σειρές του, οι μισές yuri series, αλλά μιας κ δεν επηρεάζονται κάποιες μεγάλες (το sasameki), προσωπικά το μόνο που με χάλασε είναι που αφήνουν το Hakobune Hakusho (όχι yuri σειρά αλλά πολύ cute).
βασικά αυτό που με προβληματίζει είναι να μην πάρει γενικά τον κατήφορο κ στο τέλος τα αφήσουν όλα. ασ ελπίσουμε να μην γίνει αυτό!!!

Edited by eyl, 27 May 2011 - 22:42.

Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#45 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 29 May 2011 - 06:50

awww! δεν μπορούσαν να μην κάνω double post για αυτό: octave fin!
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!