Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Yuri (manga)


  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#16 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 20 March 2011 - 03:56

έχει πολλά oneshots (και σειρές, το kotohana τις βρίσκει συνήθως) που δεν έχει έχει κ πολύ "χαρά". αλλά οι περισσότερες είναι :awww: awwwwwwwwww (ευτυχώς!)

το blue friend είναι όλο πίκρα κλπ αλλά τελειώνει awww. (δεν έχει τελειώσει ακόμη κ γιαυτό δεν το πρότεινα, μια μανια που έχω με τα raws)

όσο για το MnT προς το παρον τπτ κ μάλλον όχι. βασικά κάτι έχει αλλά μοιάζει ο mangaka να φοβάται να κάνει κάτι περισσότερο? δεν ξέρω αλήθεια πως να σχολιάσω τη σειρά. είναι ένα ζευγάρι που δεν είναι ζευγάρι κάπως.

απλά βγήκε το τελευταίο κεφ κ ήθελα να βρίσω!!!! κ αν είχα παρέα ...
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#17 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 22 March 2011 - 07:24

Βρίσε ελεύθερα!!
Μιας και το ανέφερες κάθισα και διάβασα το Manga no Tsukurikata μέχρι το κεφάλαιο 34 και tbh με εκνεύρισε αρκετά.
Spoiler:

Posted Image


#18 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 22 March 2011 - 17:18

Βρίσε ελεύθερα!!
Μιας και το ανέφερες κάθισα και διάβασα το Manga no Tsukurikata μέχρι το κεφάλαιο 34 και tbh με εκνεύρισε αρκετά.

Spoiler:


πώς με καταλαβαίνεις!

Spoiler:


ουφ! τα είπα.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#19 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 22 March 2011 - 17:31

πώς με καταλαβαίνεις!

Spoiler:


ουφ! τα είπα.

Χαχαχαχα
Spoiler:

Posted Image


#20 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 22 March 2011 - 17:54

Χαχαχαχα

Spoiler:


Spoiler:

Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#21 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 23 March 2011 - 20:26

σε συνέχεια των άνωθι spoiler: (up to ch34)
Spoiler:


#22 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 23 March 2011 - 21:00

σε συνέχεια των άνωθι spoiler: (up to ch34)

Spoiler:


χαχα, οι tsun tsun κ αργότερα dere dere χαρακτήρες είναι οι αγαπημένοι μου!

όποτε πετυχαίνω τέτοιο σε manga χτυπάω παλαμάκια όπως το χαζοχαρούμενο παιδάκι κ είμαι σε μια μόνιμη :awww: έτσι φάση. ελπίζω να μην εξαφανίσει την "μουρλή editor" ο χαζός κύριος mangaka.

για τα γουνο-μποτάκια no comment. είναι αληθινά το μόνο manga που είδα τέτοιο fashion, που για να φανταστείς δεν πίστευα ότι ζουν στην ιαπωνία. τι ευχάριστο πάντως που δεν είχε σχολικές στολές κ το manga ολόκληρο δεν έχει να κάνει με σχολειο. almost real life κ αυτό είναι απο τα θετικά του.

υγ: blue friend ch6 στο yurikai.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#23 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 24 March 2011 - 00:43

Θεέ μου ΝΑΙ! Αυτή την γουνομπότα κάθε φορά που την έβλεπα ένιωθα σώψυχα τις περήφανες κατσίκες στις βουνοκορφές να κλαίνε.
Αίσχος!

Αν και στο girl friends είχε πολύ όμορφα ρούχα! *παίζει να είχα πετύχει κ αυτό το γουνινο-πραμα και εκεί τώρα που το σκεύτομαι*

Posted Image


#24 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 24 March 2011 - 10:43

Αν και στο girl friends είxε πολύ όμορφα ρούχα! *παίζει να είχα πετύχει κ αυτό το γουνινο-πραμα και εκεί τώρα που το σκεύτομαι*


girlfriends δεν πιστευω η morinaga-sensei να είχε τέτοια γούστα σε shoes ή boots ή οτι άλλο. δλδ απο τις 3-4 φορές που το διαβασα, οχι δεν πρόσεξα κάτι. με τα φορεματάκια κ την παρέλαση των cute girls είχε ένα θέμα.

η morinaga-sensei έχει ένα απο τα καλύτερα art που κυκλοφορούν γενικά σε manga. σχεδον το ένιωθα. (ναι ναι ναι, ξεκινήστε να κοροιδευετε!)
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#25 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 24 March 2011 - 10:52

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το σχέδιο (μόνο). Γενικά δεν θα μπορούσα επουδενί να πω ότι έχει από τα καλύτερα σχέδια, no way.
Ειδικά όταν το άρχισα μου φάνηκε βαρετό και συνηθισμένο.

Αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει όμως, είναι το ότι κάνει πολύ σωστό storytelling, και σε βάζει μέσα στην ιστορία και νοιάζεσαι για τους χαρακτήρες.
I mean, I felt for those girls! >.<

Posted Image


#26 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 24 March 2011 - 11:01

η εξέλιξη της ιστορίας στο girl friends ήταν όντως πολύ καλή, πολύ αληθοφανής (?) και για να κάνω κι ένα quote:

I mean, I felt for those girls! >.<

honestly! ειδικά η Akko είχε όλα τα παρελκόμενα της ερωτευμένης.

Blue friend ch06: that was a whole lot of εξελίξεις σε ένα κεφάλαιο. τι πανικός έγινε;!

#27 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 24 March 2011 - 11:48

Νομίζω στο επόμενο chapter τελειώνει, ίσως γι αυτό..;
Πάντως εμένα δε μου φάνηκε να το τρέχει περισσότερο απ΄ότι συνήθως. Από το πρώτο κεφάλαιο κιόλας ήτανε speedαρισμένο.

Αυτό το μάνγκα έχει πανέμορφο σχέδιο, αλλά δυστυχώς είναι πολύ κακογραμμένο...ακόμα και η μετάφραση σε κάποιες φάσεις δεν βγάζει νόημα. Θα ήθελα να είχε 3-4 volumes, νομίζω θα αναπτυσσόταν πολύ καλύτερα η ιστορία έτσι.

Posted Image


#28 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 24 March 2011 - 15:58

Νομίζω στο επόμενο chapter τελειώνει, ίσως γι αυτό..;
Πάντως εμένα δε μου φάνηκε να το τρέχει περισσότερο απ΄ότι συνήθως. Από το πρώτο κεφάλαιο κιόλας ήτανε speedαρισμένο.


κ εμενα οκ μου φάνηκε η ταχυτητά του. μάλλον θα έχω συνηθίσει. δεν τελειώνει ακριβώς, είναι 7 κεφ + ενα after story των 100 σελίδων!!!

κ τί κακια βλαμμένη η γιατρός. θα έβαζα το χέρι μου στη φωτια ότι ήταν η satsuki για να την βοηθήσει.

Αυτό το μάνγκα έχει πανέμορφο σχέδιο, αλλά δυστυχώς είναι πολύ κακογραμμένο...ακόμα και η μετάφραση σε κάποιες φάσεις δεν βγάζει νόημα. Θα ήθελα να είχε 3-4 volumes, νομίζω θα αναπτυσσόταν πολύ καλύτερα η ιστορία έτσι.


στα πρώτα κεφ η μετάφραση ναι σε μπερδευει αρκετά. 3-4 volumes θα γινόταν κ αυτό angst friend. όχι ok, μάλλον θα το δούλευε διαφορετικά κ θα ήθελα να δώ κ γω περισσότερα volumes.

το girlfriends είχε στο σωστό αριθμό volumes.

δεν είναι πολλά τα volumes γενικά σε yuri stories, μιας κ φαντάζομαι είναι το genre τέτοιο που δεν επιτρέπει long time serialization. θα ήθελα να αλλάξουν τα πράματα. έλεος, το aoi hana βγάζει 6 κεφ τον χρόνο!!!!!
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#29 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 25 March 2011 - 00:06

My guilty pleasure. Τους έχω μια αδυναμία είναι η αλήθεια. Δεν έχω βέβαια ξεκάθαρη εικόνα των αιτιών αυτής της αρέσκειας.

Ουσιαστικά έχω διαβάσει το υπέροχο Girl Friends και το κλασσικό Shiroi Heya no Futari. Ξεκίνησα με το Kuchibiru Tameiki Sakurairo της MORINAGA. Πρόκειται για ένα γλυκύτατο one-shot. Όπως one-shot αποτελούν κάποια πιο σκληροπυρηνικά yuri που έχω διαβάσει όπως το Girls Only.

Θα ήθελα να μου προτείνετε να διαβάσω κάτι που να τοποθετείται εκτός σχολείου και να αφορά μεγαλύτερες κοπέλες(20+). Να αναλύει όσο γίνεται τα συναισθήματα τους και να περιλαμβάνει κάτι που δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα στο είδος: αντιδράσεις τρίτων στη σχέση-ταμπού.

Θα ήθελα επίσης να μάθω την άποψη των female fans για την αποτύπωση του χαρακτήρα των ηρωίδων ενός yuri. Πόσο επαφή έχουν αυτές οι συμπεριφορές με την πραγματικότητα;

Ευχαριστώ άπαντες.

#30 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 March 2011 - 00:20

Θα ήθελα επίσης να μάθω την άποψη των female fans για την αποτύπωση του χαρακτήρα των ηρωίδων ενός yuri. Πόσο επαφή έχουν αυτές οι συμπεριφορές με την πραγματικότητα;

Ε τώρα είναι περίεργο αυτό που ρωτάς. Φαντάσου πχ στα yaoi την ίδια ερώτηση; Υπάρχουν φορές που φαίνονται πιο ρεαλιστικές και υπάρχουν και φορές που είναι εντελώς ό,τι-να-'ναι. Αλλά δε νομίζω ότι μπορείς να γενικεύσεις όταν αφορά ένα είδος που έχει τόσα παραδείγματα.

Τώρα για σύγκριση με real life δεν μπορώ να ξέρω, οι μόνοι άνθρωποι που μπορούν να κάνουν αυτή τη σύγκριση είναι οι ομοφυλόφιλες κοπέλες, και προσωπικά δεν θα τους ζήταγα να μου το αναλύσουν δημόσια (τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ). :P

Το Shiroi Heya no Futari εμένα δε μου άρεσε. Γενικά τα yuri εκείνης της εποχής πολύ κατάθλιψη βρε παιδί μου, δεν τα μπορώ. >_<
Για recommendations δες το πρώτο ποστ της Eyl στο θρεντ αυτό, εγώ τα έχω πάρει σβάρνα και τα διαβάζω όλα και τα περισσότερα είναι αρκετά καλά.

Posted Image