Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 4 votes

Currently watching anime - Εντυπώσεις !!!


  • Please log in to reply
6130 replies to this topic

#5686 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 08 November 2017 - 00:52

Καλως σας βρηκα !!

Χμμ μαλλον καπου μπερδευτηκα εγω  :hmmm: .. Καπου διαβασα οτι αναμενεται καινουρια ταινα (ή σειρα δν θυμαμαι καλα) αλλα μαλλον εκανα  λαθος... παντως βλεπω πως το manga συνεχιζεται οποτε ελπιζω οτι θα συνεχιστει και το anime !!


Edited by aeron, 08 November 2017 - 00:52.

tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#5687 Emiya

Emiya

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 09 November 2017 - 19:37

Ξεκίνησα το Ballroom. To σίγουρο είναι πως δεν είναι κακό. Κάποιος που έχει δει πολλά sports anime θα το βρισκε συνηθισμένο. Ακολουθεί τη συντάγη των mainstream anime. Το συγκεκριμένο σπορ μου θυμίζει τα σόου που προβάλλονταν στη τηλεόραση παλιότερα γι αυτό μου είναι κάπως cringe αλλά όλα συνηθίζονται. :canthelp:



#5688 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 November 2017 - 01:25

Σκέτη κατάθλιψη η Genocidal Organ,

Spoiler:
όπως και η ταινία  Harmony που είναι η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος



#5689 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 17 November 2017 - 12:35

Λοιπον , τελειωσα το Kino no tabi 1η σεζον , και ο τι εχει βγει απο τη 2η. Βλεπει κανεις τη δευτερη σεζον που ειναι ongoing να μου λυσει την απορια γιατι λενε οτι ειναι remake ?

Τα 2 πρωτα επεισοδια μονο ηταν ας πουμε recap της πρωτης σεζον αλλα απο κει και περα οι ιστοριες ειναι καινουριες.. Επισης να πω οτι προτιμω χιλιες φορες το παλιο σχεδιο και τους παλιους seiyuu!

 

Γενικα μου αρεσε παρα πολυ.

Περναει πολλα μηνυματα και ειδικα για την εποχη που βγηκε ηταν πολυ μπροστα στις ιδεες και στο πως παρουσιαζει το μελλον.

Το poker face της Kino και η απαθεια του Hermes (λογικο , μηχανη ειναι) το κανουν ακομα καλυτερο. Δεν ειχε drama , δεν ειχε κλαψα (αλλοι πρωταγωνιστες θα ουρλιαζαν και θα εκλαιγαν σε καθε σκηνη) και οι ιστοριες πολυ ομορφες και με βαθυτερο νοημα.. 9/10 


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#5690 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 November 2017 - 23:58

Ενας λόγος που αρνούμαι να δω τη δεύτερη σαιζον, πέρα από την πτώση στην ποιότητα, είναι πως ο συγγραφέας έγινε πλέον αρκετά ακραίος και εθνικιστής στα μεταγενέστερα έργα με την Κίνο.



#5691 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 20 November 2017 - 03:41

για καποιο λογο απο τυχαια αναπαραγωγη βλεπω Shikabane hime. 

 

μου φαινεται ωραιο anime χωρις καμια ιδιαιτερη δομη στην πλοκη του μεχρι στιγμης, η συμπρωταγωνιστρια φερει ενα UZI ενω εχει την γνωστη πια σχολικη στολη- μινι φουστα και σε ολο το επεισοδειο εχει αερα ισα ισα για να σηκωνει λιγο την φουστα, στις σκηνες δρασεις επισης εχει πλανα απο περιεργες οπτικες γωνιες ετσι ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι θα δουμε μπουτια η κ@λομερια, μεχρι και στο opening οταν κανει zoom στον χαρακτηρα την δειχνει απο μια κατω γωνια και φαινονται καθαρα τα κ@λομερια της. Η συμπρωταγωνιστρια επισης δηλωνει ζωντανη νεκρη οποτε μετα καταλαβαινεις οτι μαλλον εισαι νεκροφυλος και παραδιδεις το σωμα σου στις αρχες.



#5692 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 23 November 2017 - 11:45

Τελειώνω το Made in Abyss, δεν είναι άσχημο αλλά δεν έχω μείνει κιόλας. Περίμενα κάτι σε ICO από ατμόσφαιρα αλλά δυστυχώς απογοητεύτηκα!  :wet2:


rsrGbGx.gif

#5693 Emiya

Emiya

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 23 November 2017 - 18:02

Δε μου άρεσε το σημείο που το σταμάτησαν. Τα κυριότερα έμειναν αναπάντητα.



#5694 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 23 November 2017 - 19:39

Τελειώνω το Made in Abyss, δεν είναι άσχημο αλλά δεν έχω μείνει κιόλας. Περίμενα κάτι σε ICO από ατμόσφαιρα αλλά δυστυχώς απογοητεύτηκα!  :wet2:

 

Η ερωτηση της ημερας, τι ειναι το ICO?  

Το ειχα γραψει και πιο πριν , αυτο που βλεπετε ειναι η αρχη της ιστοριας. Εχει ακομα πολυυυ ψωμι . Παρολαυτα εμενα μου αρεσε παρα πολυ ειδικα σαν story.

 

 

 

Μολις τελειωσα το Fullmetall Alchemist : Brotherhood.. Ειχα δει πριν απο πολλα χρονια το πρωτο Fma ε και τωρα που ψιλοξεμεινα ειπα να δω κ αυτο .

 

Νο1 δεν ειναι. Για μενα προσωπικα το D.grayman ειναι καλυτερο απλα χανει στο οτι δεν εχει τελος.Και τα δυο βεβαια εχουν παααρα πολλα κοινα..

 

Το FMAB μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα (του βαλα και 9 οριστε :P) αλλα ειχε πολλα στερεοτυπα ιδιαιτερα κουραστικα (ποσες φορες θα μας πεις οτι προσπαθησες να ανστησεις τη μανα σου ???)

Πολλοι χαρακτηρες ηταν undeveloped και βασικα χρησιμοποιηθηκαν σαν σκαλοπατια για να καταφερουν να κερδισουν οι πρωταγωνιστες,

Σπανιο για μενα επισης το οτι δεν καταφερε να με συγκινησει πουθενα.. Ιιιισως λιγακι η οικογενειακη φωτογραφια στο τελος αλλα και παλι..

Γενικα ειμαι πολυ φαν των shounen και αντικειμενικα μου φανηκε πως ηταν ενα απο τα πολυ καλα του ειδους. Απλα ειχα μερικα παραπονακια :P

 

Αντε να δω τι θα ξεκινησω τωρα...


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#5695 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 23 November 2017 - 23:50

Eιδα τον Ασπροδόντη, τηλεταινια του 1982.

Μπλέκονται μέσα συντελεστές των Gundam, Votoms & Vifam αλλά για διασκευή ενός κλασσικού βιβλίου με φόντο τους λύκους και την άγρια φύση τα πήγαν αρκετά καλά, παρά κάποιες μικροαλλαγές στην πλοκή.

Έχει όλα τα στοιχεία των παιδικών 80ς όπου μεγάλωσαν γενιές και γενιές με βία, αίμα, ξύλο, σκληρότητα και θανάτους σε παιδικές ταινίες. Με το αποστεωμένο παιδικό πρόγραμμα στην ελληνική τηλεόραση, είχα ξεχάσει αυτό το αίσθημα. Αν δείχναν κάτι τέτοιο το πρωί θα τους έκλεινε το ΕΣΡ και οι φιλοζωικές. Κυνομαχίες μόνο στα δελτία των 8 πλέον και αν....



#5696 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 02 December 2017 - 16:43

Άντε άλλα πέντε για το τέλος του Little Witch Academia. Καλή σειρούλα αλλά μάλλον πιο παιδική από ότι την περίμενα. Βεβαία διασκεδάζω απίστευτα με την Akko.

Τέλειο το 18, homage στο gurren!  :8):


rsrGbGx.gif

#5697 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 December 2017 - 01:40

Eπρεπε να είχα δει τη σειρά Gokudo τότε που είχα ολοκληρώσει τα 3 Slayers. Aλλά καλύτερα που δεν το είδα, μπορεί να το είχα βαρεθεί. Από το ίδιο στούντιο παραγωγής είναι πάντως και ότι πιο κοντινό υπάρχει στο κλίμα των Slayers.

Από τα πρώτα επεισόδια φαίνεται γαμάτο, μιας και ο πρωταγωνιστής εκτός του ότι είναι φιλοχρήματος, δειλός, λάγνος και καθίκι του κερατά, κάνει τη φωνή του αυτός που έκανε τον Xellos στους Slayers.

Ετσι και αλλιώς εκείνη τη σειρά την έβλεπα για τους χαρακτήρες και όχι τόσο για τη δράση και την περιπέτεια. Τρισχειρότερος από τη Λίνα Ινβερς, που τουλάχιστον είχε και μια σταγόνα ανθρωπιάς.

Αν και δεν φτάνει τις  Slayers του 90 σε ποιότητα, από τα Slayers Evolution-Revolution είναι καλύτερη. Ας πέσει ο ρυθμός μετά, δεν με νοιάζει. Aς μείνει αυτός και η τρελοπαρέα του έτσι.

 

Μετά από αυτό τα εγγυημένα σε ποιότητα αλλά υποτιμημένα Kiddy Grade & Edo Rocket, μέχρι να έρθει ο Γενάρης για να δω επιτέλους τη σειρά των Trigger& Khara. 



#5698 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 December 2017 - 14:54

Ξεκίνησα το Seven Deadly Sins, καλά δεν έχω δει τίποτα, ακόμα στο 2ο επεισόδιο είμαι αλλά ρε φίλε από το πρώτο δεκάλεπτο του 1ο επεισοδίου ξεκινάμε με boob grub ~_~;

Τέσπα το βλέπω γιατί είναι στο netflix και βαριέμαι να ψάχνω για τίποτα άλλο.  :nerd:


rsrGbGx.gif

#5699 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 05 December 2017 - 19:17

Προσπαθω να δω το Black Clover , βσκ ειναι ψηλοαθλιο ειναι λες και εχουν βαλει ολα τα κλασικα στερεοτυπα απο ολα τα shonen μαζι πιο πολυ απορω πως δεν το εχω κανει drop ακομη για καποιο λογω εξακολουθω να το βλεπω
Πραγματικα ομως παιζει να μην εχω δει χειροτερο pace σε anime ποτε μου πραγματικα χειροτερα και απο berserk και απο την δευτερη σεζον του attack on titan



#5700 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 05 December 2017 - 23:43

Προσπαθω να δω το Black Clover , βσκ ειναι ψηλοαθλιο ειναι λες και εχουν βαλει ολα τα κλασικα στερεοτυπα απο ολα τα shonen μαζι πιο πολυ απορω πως δεν το εχω κανει drop ακομη για καποιο λογω εξακολουθω να το βλεπω
Πραγματικα ομως παιζει να μην εχω δει χειροτερο pace σε anime ποτε μου πραγματικα χειροτερα και απο berserk και απο την δευτερη σεζον του attack on titan

 

Το ιδιο αναρωτιεμαι και γω .. Αν και ειχε καλο premise και οταν ειχα δει τα δυο OVA το περιμενα πως και πως, οσο παει και χαλαει.. Στο mal η βαθμολογια του πλεον ειναι 6.61 οποτε παιζει και να το βλεπουμε τσαμπα τοσο καιρο :P

Εχει πολλα κλισε οντως και πραγματικα η φωνη του Asta ειναι αστα να πανε..

ΑΛΛΑ εχει 51 επεισοδια οποτε ισως γι αυτο να το πηγαινουν σιγα σιγα ... Εγω θα δω λιγο ακομα .. Ενα επεισοδιακι τη βδομαδα δεν πειραξε ποτε κανεναν :P


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...