Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Anime και ο περίγυρός σας


  • Please log in to reply
947 replies to this topic

#61 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 01 November 2006 - 21:34

Πάλι καλά βρε παιδί μου... :happy2:

Εμένα δεν συγκινήθικαν να μάθουν και Αγγλικά οι αγράματοι.... μετά λένε εμάς...

(Ελα δες αν μπορείς να καταλάβεις να σε δω τι μάγκας είσαι...! Χου!! :pinch: )

=================================================

Btw ούτε ταινίες κάθονται να δούνε... ανούσιοι, κλασικοί, βαρεμένοι, λεφτομανείς, κινούμενοι πάντα επι εμπειρικής βάσεως.. ημημαθείς όμως, φαν των ταμπού και των προκαταλήψεων, παροπήδες για ψείρες και ομιλιες του παπανδρέου "λεμε τωρα" στην διαπασών ...και τελεταίο και καλύτερο ανενημέρωτοι...αν θεωρείτε οτι οι ειδήσεις είναι ενημέρωση...___

"με λιγα λογια....ΓΟΝΕΙΣ"

[spoiler:9fb0bc88ea]Εύχομαι να μην γίνω έτσι.. :cry: [/spoiler:9fb0bc88ea]
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#62 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 08 November 2006 - 13:57

Εμένα η μάνα μου ξερει τον ντρεικ και ο πατερας μου κάθε φορά που βλέπω yu gi oh o πατέρας μου λέει "τι βλακειες βλεπεις" και οταν κάθομαι μου λένε "παλι αυτα τα κινεζικα βλέπεις εισαι 17 χρονων".

#63 LeeoN

LeeoN

    Anime Newbie

  • Members
  • 56 posts

Posted 09 November 2006 - 20:15

Εγώ αναρρωτιέμαι με ποιά κριτήρια κρίνουν εμάς...
Κάθονται και βλέπουν ένα σωρό βλακείες και σκουπίδια στην tv. Ο πατέρας μου είναι τελείως παθητηκός στην οικόνα και η μητέρα μου την tv την έχει για νανούρισμα! Οτι λένε οι ειδήσεις είναι νόμος απαράβατος (με το λύκειο πού έγινε ο βιασμός, εγώ έκλεινα την τηλεόραση. Οταν με ρώταγαν γιατί, τους έλεγα "Γιατι αυτοί στα κανάλια πάνε να βγάλουν κέρδος σπυλώνοντας τις προσοπικότητες ανήλικων παιδιων" και με κοιτούσαν σαν ET go home. Μόνο η μητέρα μου σαν ποιό μορφωμένη καταλαβε και πάλι της πήρε αρκετη ωρα και αφου της ειπα οτι είναι το ίδιο αποτροπιαστικό με το να βλέπει παιδικό πορνό)
Μέ έπιασε μία φορά ο πατέρας μου να βλέπω το spirited away. και μου είπε οτι έβλεπα παιδικά και σπατάλαγα τον χρόνο μου. προσπάθησα να του εξηγήσω τα περι μυνημάτων και τεχνοτροπιών αλλα έλαβα την κοφτή απάντηση "ρε άντε κοιμήσου"
Γι αυτό κατεβαίνω αραιά και που απο την μυτιλήνη και όταν κατεβαινω εξαφανίζομαι απο το σπιτι....................................

Neji_Igore

[spoiler:dc8c681e75] δέν θα γίνουμε έτσι dude γιατί είμαστε η επόμενη γενιά και μόνο τα παιδιά μας θα μας κατακρίνουν γι αυτό που είμαστε, γιατι αυτά θα είναι κατι ποιο νέο απο μας. Νομος των γενεων.[/spoiler:dc8c681e75]
Oh Sh*T.... i mean... mama mia.......
Posted Image
The revolution is near....

#64 StoKoS

StoKoS

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 03 December 2006 - 15:49

Otan hmoun mikros h goneis mou de legane tpt giati htan "paidika". Megalwsa me DB, pokemon, digimon kai "ntrehk" (meta ema8a oti legete one piece :P)

Meta otan arxisa na megalwnw, kai na syllegw / pwrwnw anime pali den elegan tpt. Malista 8ymamai ena kalokairi eixa parei mazi mou to laptop kai mia valitsa anime. Evlepa anime 18 wres th mera xalara xalara... eixa dei olo to Naruto pou eixe vgei ws tote (150 eps) olo to one piece ws tote (200 eps) olo to bleach ws tote (50 eps) eixa ksanadei to evangelion, lain, crno crusade, kai fysika to all time classic azumanga daioh :D Apo thn allh meria, oi goneis mou sta @@ tous ti ekana, kai o aderfos mou, an kai mikroteros to mono pou ekane einai na paizei 18wres th mera gamecube XD...

Merikes fores vevaia h mana mou eide kapoies faseis kai eipe "ti agria pramata einai auta? pws ta vlepeis" alla de sxoliase tpt periterw. Malista epeidh douleuei se paidiko sta8mo mou zhthse merikes fores na ths dwsw kanena "paidiko" na deiksei sta paidia (rofl) telika ths ekshghsa pws to dvd tous de paizei .avi :P

oson anafora tous filous mou, oi perissoteroi ta aggaliasan an kai merikoi elegan "otan emeis 8a mamame gkomenes, esy 8a malakizese me paidika", tous egrafa, wspou mia mera, de 8ymamai pws, vre8hkan sta xeria tous ena dvd me rurouni kenshin OVA kai auto htan, pwrw8hkan. lol ...

Gia ta koritsia de mporw na pw kai polla, oses fores katafera na tous ekshghsw h apanthsh einai mia "ta paidika einai gia mikra paidia, esy auta pou vlepeis einai kakoftiagmena paidika"

e tis egrapsa kai autes, kai synexisa thn poreia mou

shmera foithths den prospa8w na ekshghsw stous filous mou tpt, giati kserw panw katw tis antidraseis, kai varieme na ka8omai na tous apodeiksw kati gia to opoio einai prokathleimenoi, eksalou, autoi xanoun :P

opote exw xrono, ka8omai spiti kai paizw vlepw anime / plhn 5 wrwn pou afierwnw sto wow anagkarika (raid)

#65 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 December 2006 - 19:20

εμένα γενικά μου άρεσε το κινούμενο σχέδιο και τα κόμικς από παλιά οπότε ξέρουν οι δικοί μου τι τύπος είμαι.Με τα δυτικά στούντιο κινουμενου σχεδίου δεν έχω πρόβλημα, παρά μόνο με την τωρινή Ντίσνευ για το Lion King όπου φανερά είχε κλέψει σκηνές από την θρυλική σειρα του Τεζούκα, Κίμπα το ασπρο λιοντάρι και ακόμα δεν το παραδέχεται. Αν το ξερα από πριν ούτε θα έβλεπα την ταινία. Ειλικρινά τους σιχάθηκα. Για αυτό και τις τωρινες τρισδιάστατες βλακείες της δεν τις μπορώ.

Οι δικοί μου (ναι ακόμα με τους γονείς μου ζω σαν κλασσικός Ελλην) το βλέπουν σαν κάτι παροδικό, όμως αυτό θα κρατήσει γιατί παλιά απλά δεν είχα τη δυνατοτητα να βλεπω ανιμε και μανγκα, και ούτε ήξερα για αυτά. Απλά αντί να παίζω βιντεοπαιχνίδια και να ξοδεύω χρόνο στο δίκτυο, βλέπω κινούμενα σχέδια στα οποία προστέθηκαν και τα ανιμε. και μερικά είναι δυσκολότερα και από τις πιο σουρρεαλιστικές ταινίες.

Ειναι απλά πως χρησιμοποιείς το χρόνο σου. Οπως και εγώ δε μπορώ να μπω στο δωματιο του αδερφού μου ή της αδερφης μου και να τους πω τί μαλακίες τραγούδια ακούς, ή να πω στους γονείς μου τί μαλακίες βλέπετε, ή να κατηγορήσω κάποιον που είναι αστοιχείωτος και δεν έχει ούτε ένα βιβλίο σπίτι του, έτσι και αυτοί δε μπορούν να με κατηγορήσουν πως βλέπω κινούμενα σχέδια, ίσως ο πιο παρεξηγημένος όρος.

#66 Turgon

Turgon

    Anime Amateur

  • Members
  • 107 posts

Posted 05 December 2006 - 11:14

O πατέρας μου μια φορά μόνο πέταξε την κλασική φράση "καλά ρε, ολόκληρος μαντράχαλος και βλέπεις ακόμα παιδικά;". Του πέταξα όμως τη μόνη απάντηση που δεν περίμενε ["ναι"] και σταμάτησε να ασχολείται πια XP

H μάνα μου είναι κομματάκι σινεφίλ. Μπορεί να μην ξέρει τι είναι τα anime αλλά δεν την ενοχλεί :)
Posted Image

#67 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 05 December 2006 - 14:53

Το Σάββατο έγινε κάτι πολύ παράξενο:

Είπα στην μητέρα μου ότι θα βάλω να δω ταινία και είπε ότι κάτσει να δει και αυτή. Έβαλα το Cowboy Bebop. Στην αρχή αντέδρασε με τον κλασικό τρόπο: "Παραμυθάκια θα βλέπουμε?". Μόλις το είπε αυτό εγώ τα πήρα και της φώναξα και αυτή είπε πως θα κάτσει να το δει. Και στο τέλος άκουσα το παράδοξο: Είπε πως της άρεσε:?

#68 Kenshiro

Kenshiro

    Anime Newbie

  • Members
  • 43 posts

Posted 11 December 2006 - 15:17

Ένας φίλος μου είπε πως είδε το πρώτο επισόδιο του Naruto και δεν του άρεσε...

#69 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 11 December 2006 - 16:30

Ούτε εμένα μου άρεσε το 1ο επεισόδειο, παρ' όλο που η υπόλοιπη σειρά με είχε καθηλώσει. Που είναι το περίεργο ?
(Υπάρχουν και άτομα που δεν τους αρέσει ολόκληρη η σειρά Naruto :P)

E5VV38U.jpg


#70 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 11 December 2006 - 19:22

Ένας φίλος μου είπε πως είδε το πρώτο επισόδιο του Naruto και δεν του άρεσε...

Δώστου 20 episodes. Μετά αν είναι περίπου ηλικίας 13/14/15/16 χρονών (ή και παραπάνω) θα σου ζητάει 100% κιάλλα, είναι πολύ καλή σειρά για να αρχίσει να βλέπει anime αν είναι γύρω σε αυτή την ηλικία, αν όχι δώστου κάτι ποιό σοβαρό, εκτός κ αν τελικά του αρέσει το Naruto (που το βλέπω πολύ πιθανό)

#71 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 12 December 2006 - 10:54

Quote:
Originally Posted by Kenshiro Posted Image
Ένας φίλος μου είπε πως είδε το πρώτο επισόδιο του Naruto και δεν του άρεσε...

Δώστου 20 episodes. Μετά αν είναι περίπου ηλικίας 13/14/15/16 χρονών (ή και παραπάνω) θα σου ζητάει 100% κιάλλα, είναι πολύ καλή σειρά για να αρχίσει να βλέπει anime αν είναι γύρω σε αυτή την ηλικία, αν όχι δώστου κάτι ποιό σοβαρό, εκτός κ αν τελικά του αρέσει το Naruto (που το βλέπω πολύ πιθανό)

δωστου πρεζα. οτι ηλικιας και αν ειναι θα εθιστει και θα σου ζηταει 1000% και αλλη.ειναι το καλυτερο,πιο εθιστικο και ζημειογωνο ναρκωτικο,αν οχι δωστου κατι πιο σοβαρο και αβλαβες -κοκαινη,speed ,m-rooms,εκτος και αν τελικα κολλησει με την πρεζα (που βλεπω πολυ πιθανο.)
φυσικα και αστειευομαι.

και ναι οι γονεις μου δεν το εχουν χωνεψει που βλεπω ακομα ΜΙΚΥΜΑΟΥΣ.αλλα zmpoutzam.

Posted Image


#72 пустая комната

пустая комната

    DELETED

  • Members
  • 225 posts

Posted 14 February 2007 - 16:01

Φαίνεται οι δικοί μου γονείς και φίλοι δεν έχουν το παρα μικρό πρόβλημα...Δεν υπήρξε ποτέ κανένα σχετικό παράπονο ή κάποια απαγόρευση - ειρωνία είτε όταν ήμουν πιο μικρή είτε τώρα (που μεγάλωσα :bleh:) κ.λπ. Έτσι κι αλλιώς δεν παρακουλουθώ anime σε βαθμό που να παύω να ασχολούμαι με οτιδήποτε άλλο, οπότε δε νομίζω να δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημα ούτε με τον ίδιο μου τον εαυτό (δλδ να καώ λαϊκιστή) άλλα ούτε με τις σχέσεις, τους φίλους ή την οικογένειά μου.
Τώρα για τους υπόλοιπους που τους έπιασαν red handed που λένε....ε, καλά βρε και' σεις όλο το βράδυ anime βλέπετε...δεν κοιμόσαστε καθόλου μικροί βρυκόλακες; (εκτός κι αν πάσχετε απο αυπνίες ή είστε ερωτευμένοι.....εκεί πάω πάσο :bleh:).

Spoiler:


#73 b4h4mu7

b4h4mu7

    m_m

  • Members
  • 113 posts

Posted 14 February 2007 - 17:04

εμενα στην αρχη υπηρχαν κατι ψιλοπροβληματακια αλλα αφου ειδαν οτι δεν τους ακουγα σταματησανε να ασχολουνται με το τι ειναι anime και το αν ειναι ιαπωνεζικο...γενικως τωρα πια η μανα μου δεν μου φωναζει γιατι βλεπω "παιδικα" αλλα γιατι ειναι το μονο που κανω και λεει χαλαω τη ζωη μου...δεν εχει αδικο...οπως ειπαν και πριν...μετρον αριστον...αρα πρεπει και εγω να κοψω λιγο το anime απο 10 ωρες σε 4 ωρες τη μερα και ν βγω και λιγο και να κανω και κανα μαθημα:P

απο φιλους τωρα δεν εχω προβλημα...οι πολυ κολλιτοι μου βλεπουν κι αυτοι...οι πιο μακρινοι καποιους τους κολλισα και καποιοι τα αγνοουν...κανενα προβλημα..εφοσον οταν μιλαω με τους φιλους μου κια μιλαμε για anime να μην μας κοιτανε περιεργα και να ξυνιζουν τη μουρη τους...αυτα..:D
το μονο που εχω να πω ειναι οτι η μανα μου εχει δικιο..και αυτο πρεπει να το σκεφτειτε κι εσεις..ακομα και αν δεν σας το ειπε η δικια σας μανα..
Posted Image
I must be God.Because every time I pray to him I am talking to myself.

#74 NineTailsNaruto

NineTailsNaruto

    Anime Fan

  • Members
  • 204 posts

Posted 14 February 2007 - 17:37

-----------------------------------------------------------------------------------------
Παρακάτω θα σας διηγηθώ μια πρόσφατη ιστορία....

Βλέποντας μια μέρα AIR και έτοιμος να βάλω τα κλάματα σκάει μούρη ο παΤΕΡΑΣ μου στο δωμάτιο κ εκεί μες την αγωνία μου πετάει το εξής: (διάλογος)

-Πάλι βλέπεις μικυ μάους?
-Δεν είναι μίκυ μάους ( :x: :x: :x: )
-Ε, τι είναι τότε..... κ εγώ έβλεπα μικρός οταν ήμουνα αλλα είσαι 18 χρονών γάιδαρος... (τι θα έλεγε mr. Dante ή φίλτατε Musashi αν ήμουν στην θέση σας?)........ 8)
-Αυτό που βλέπω λέγεται άνιμε και είναι δραματική σειρά.... (ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ Γ... :x: :x: :x: )
-Ε εντάξει ρε παιδί μου και η μικρή λουλου ήταν κοινωνικό αν το πας έτσι...
(ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΤΥΠΟΣ???)
------------------------------------------------------------------------------------
[/quote]


Κάτι παρόμοιο και να φανταστείτε είμαι 14 χρονών(σχεδόν 15)

#75 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 14 February 2007 - 18:33

δωστου πρεζα. οτι ηλικιας και αν ειναι θα εθιστει και θα σου ζηταει 1000% και αλλη.ειναι το καλυτερο,πιο εθιστικο και ζημειογωνο ναρκωτικο,αν οχι δωστου κατι πιο σοβαρο και αβλαβες -κοκαινη,speed ,m-rooms,εκτος και αν τελικα κολλησει με την πρεζα (που βλεπω πολυ πιθανο.)
φυσικα και αστειευομαι.

και ναι οι γονεις μου δεν το εχουν χωνεψει που βλεπω ακομα ΜΙΚΥΜΑΟΥΣ.αλλα zmpoutzam.


POST OF THE YEAR ΛΕΜΕ



Πάντως γενικά στην ελλάδα έτσι είναι η νοοτροπία, αν και πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις ;)
1