Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Anime και ο περίγυρός σας


  • Please log in to reply
947 replies to this topic

#31 eros-senin

eros-senin

    Starting...

  • Members
  • 22 posts

Posted 20 July 2006 - 08:02

To anekdoto oti epvlepe polla anime(hentai) kai arxize na viazei kosmo h evlepe polles polemikes tainies kai arxise na purovolei tous summa8ites tou kala krata akoma...An kapoios epireazete toso polu apo auta pou vlepei exei sovaro provlima...kapote 8umamai eixa arxeisei kai legane, an 8umaste sto sxolio stin ameriki otan merikoi ma8ites skotwsan tous summa8ites tous, oti gia ola auta eu8inotan apokleistika to oti epaizan polles wres to PC tous DOOM3...Twra ti na pw????To na katigoreis mia tainia (anime,comix) oti ftaiei epeidi kapoios kamenos arxise na skotwnei,viazei h den 3erw kai gw ti, deixnei oti apla protimas tin eukoli lusi kai den psaxneis tin ousia tou provlimatos :dwarf:
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.

#32 NoRdoXXX

NoRdoXXX

    Anime Freak

  • Members
  • 453 posts

Posted 20 July 2006 - 10:15

To anekdoto oti epvlepe polla anime(hentai) kai arxize na viazei kosmo h evlepe polles polemikes tainies kai arxise na purovolei tous summa8ites tou kala krata akoma...An kapoios epireazete toso polu apo auta pou vlepei exei sovaro provlima...kapote 8umamai eixa arxeisei kai legane, an 8umaste sto sxolio stin ameriki otan merikoi ma8ites skotwsan tous summa8ites tous, oti gia ola auta eu8inotan apokleistika to oti epaizan polles wres to PC tous DOOM3...Twra ti na pw????To na katigoreis mia tainia (anime,comix) oti ftaiei epeidi kapoios kamenos arxise na skotwnei,viazei h den 3erw kai gw ti, deixnei oti apla protimas tin eukoli lusi kai den psaxneis tin ousia tou provlimatos :dwarf:

PRepei na omologiso oti auto pou molis tora eipes einai polu sosto kai polu shmantiko eksisou. . . O dante px an itan etsi i alloi sthn idia ilikia me auton i megaluteroi pou exoun dei tou fousti ta anime kai hentai(mias kai kapou akousa oti o dante etoimazei hentai pack :pinch: )tha eprepe na itan tora serial killers kai na eixe bouiksei to panellinio.....
Posted Image
"If knowledge is the original sin, then why, in a world of every increasing
knowledge, has God not smitten us."-- A Thesis on Atheisism. . .

#33 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 20 July 2006 - 12:38

Congrats, μολις μου χαλασες τη διαθεση....


Συγνώμη, απλά ήθελα να τα γράψω γιατί έβλεπα πως οι περισσότεροι είχαν υπερβολικά πολλές "απαιτήσεις" από τους γονείς/φίλους τους, και απλά ήθελα να πω τι συμβαίνει στην Ιαπωνία, οπου δημιουργούνται τα anime.

Αλλά αυτό που είπε ο Quajafrie δεν το κατάλαβα. Είχα την εντύπωση πως στην ιαπωνία anime βλέπει όλος ο κόσμος. τώρα θεωρείται και υποκουλτούρα ?


That's right. Εκτός από μερικές εξαιρέσεις, όλος ο κόσμος δε βλέπει anime, και ναι, θεωρείται υποκουλτούρα.

Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για το τι θεωρούνται τα anime στην Ιαπωνία, διαβάστε την απάντηση του kj1980 σ'αυτό το topic.

#34 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 20 July 2006 - 13:33

Λυπάμαι αλλα πίστευω οτι αυτο δεν ειναι γενικό και δεν μπορει να βασιστει σε ενα ποστ απο κάποιον user που εγινε σε κάποιο φορουμ.

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#35 eros-senin

eros-senin

    Starting...

  • Members
  • 22 posts

Posted 20 July 2006 - 13:44

Ta anime den 3erw an 8ewrountai upokoultoura stin Iapwnia alla diavazontas ena oikonomiko periodiko (den 8umamai onoma) anefere oti o tziros tis anime,manga viomixanias stin Iapwnia einai o megaluteros pou upir3e pote idios meta to anoigma stin dusi...episis anefere oti h texni twn anime vriskete se akmi (ikastika kai oikonika...)Twra ti mporei na pisteuei o mesos Iaponas den to gnwrizw...Mia fili pantws apo Iaponia mou eixe pei oti o kosmos parakolou8ei anime kai h idia (30 etwn) parakolou8ouse akoma, an kai logo eleipous xronou diavaze mono manga(sto treno ka8odon gia ti douleia :kakashithumbup: ) Proswpika den me afora an prokeite gia upokoultoura...mou aresei na ta parakoulou8w kai auto mou arkei kai pisteuw to idio isxuei gia olous mas edw(h toulaxiston tous perissoterous...)
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.

#36 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 20 July 2006 - 13:48

Κι όμως, είναι. Δεν το ξέρω μόνο από τον συγκεκριμένο user απλά ο συγκεκριμένος κάνει ένα πολύ ωραίο μάζεμα πληροφοριών.

Μπορείς να το δεις και στο Genshiken. Η πρωταγωνίστρια (δε θυμάμαι όνομα αυτή τη στιγμή) είναι μια τυπικιά φοιτήτρια και ανακαλύπτει ότι αυτός που της αρέσει είναι otaku. Μέσα από αυτό το anime φαίνονται πολλές προκαταλλήψεις που ισχύουν στην κοινωνία της Ιαπωνίας.

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πια αυτο το θέμα, από τη στιγμή που μ'αρέσουν εμένα τα anime δε θα αποθαρυνθώ από το ότι ακόμα και στην Ιαπωνία θεωρούνται υποκουλτούρα τα anime.

#37 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 20 July 2006 - 16:44

Quajafrie δεν ηθελα να πω οτι δεν συμφωνω. Απλα οταν ακουω τη λεξη βιασμος(ποσο μαλλον αυτο που προανεφερες) μου ερχεται μια σχιζοφρενια να το πω?? κ θελω να τους σκοτωσω ολους τους ^%%^** :x: :x: :x: τωρα που το σκεφτομαι γιαυτο το NTHT μου φανηκε αρκετα extreme στο 5ο κ το 6ο ep....
Oσο για την υποκουλτουρα το ειχα ακουσει κ μου ειχε κανει εντυπωση αλλα μετα σκεφτηκα αφου στα anime ''κριτικαρονται'' τοσα jap taboos που λογικο ειναι η ανιδεοι κ οι στενομυαλοι να τα απεχθανονται....
Βτw, ενας κολλητος μου ηρθε κ εμεινε για 5 μερες στο χωριο μου. Δυστυχως δεν ειχα pc κ του εδειξα την anime ''συλλογη'' μου. Μου ''χλευασε'' οπως παλαιοτερα (οχι τπτ σημαντικο τα γνωστα, μονο που στο παρελθον ειχα δει μονο 1 σειρα) αλλα πεισμωσα πολυ αγρια κ ειπα να του δωδω να καταλαβει μερικα πραγματα. Μαντεψτε τι ειπε οταν εφυγε... Τον ρωτησα πιστευεις ακομα οτι τα anime ειναι παιδικα? Κ λεει οχι σε καμια περιπτωση δεν θα ξαναβιαστω να κρινω(στοχος επιτευχθει :clap: ). Καταφερα να τον πεισω αφου του διηγηθηκα λιγο NGE(μαζι με τις φιλοσοφιες, π.χ. το διλημα του σκαντζοχοιρου) κ ΝΤΗΤ (το πως σχολιαζει τον πολεμο κ ποσο ισχυρη κριτικη μπορει να ασκησει ενα anime)...
Περιμενω παρομοια περιστατικα ;)
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#38 Vegeto

Vegeto

    Anime Amateur

  • Members
  • 79 posts

Posted 20 July 2006 - 23:28

eutixws apo tin parea mou iparxoun merikoi pou asxolounte kai etsi den eimai monos.... oi ipolipoi vevea mas koroideuoun legontas oti giname oloklira gaidourgia me 3 kila @@ kai vlepoume paidika :laughing:
alla pou na kseroun autoi .... :kakashithumbup:

#39 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 23 July 2006 - 02:13

eros-senin:

kapote 8umamai eixa arxeisei kai legane, an 8umaste sto sxolio stin ameriki otan merikoi ma8ites skotwsan tous summa8ites tous, oti gia ola auta eu8inotan apokleistika to oti epaizan polles wres to PC tous DOOM3


φανταστητε να εβλεπαν και rurouni kenshin θα εβγαιναν εξω και θα σκοτοναν
κοσμο με το Hiten misturugi style :despair:

παντος ρε παιδια σεβομαι την αποψη τον αλλον για τα anime ητε ειναι καλη ητε ειναι κακη αλλα με σταντηζι οταν μηλουν κατα τον anime χωρις να εχουν δει ουτε ενα δηλαδει αφου δεν εχουν δει κανενα πως μπωρουν να σχηματισουν αποψη γιαυτο αν καπιοι δεν θελουν να καστουν να δουν καπιο anime και μετα να τα κρινουν καλο θα ειναι να μην μηλουν για κατι που δεν ξερουν.

#40 ssj4_goku

ssj4_goku

    Anime Freak

  • Members
  • 352 posts

Posted 26 July 2006 - 22:51

To anekdoto oti epvlepe polla anime(hentai) kai arxize na viazei kosmo h evlepe polles polemikes tainies kai arxise na purovolei tous summa8ites tou kala krata akoma...An kapoios epireazete toso polu apo auta pou vlepei exei sovaro provlima...kapote 8umamai eixa arxeisei kai legane, an 8umaste sto sxolio stin ameriki otan merikoi ma8ites skotwsan tous summa8ites tous, oti gia ola auta eu8inotan apokleistika to oti epaizan polles wres to PC tous DOOM3...Twra ti na pw????To na katigoreis mia tainia (anime,comix) oti ftaiei epeidi kapoios kamenos arxise na skotwnei,viazei h den 3erw kai gw ti, deixnei oti apla protimas tin eukoli lusi kai den psaxneis tin ousia tou provlimatos :dwarf:


to na katigoreis mia tainia h mia seira anime einai ilithio.otan o allos exei san tropo zois(epi kathimerinh vasi) na vlepei tainies me dolofonies aimata viasmus klp tote yposinidita tu pernaei kai meta theorei to na skotosei kapoion h na viasei kapoion h otidhpote kati to aplo kai to kathimerino. den anaferomai oute sthn amerikh ti egine oute ston trelo sthn iaponia giati den ksero tis 2 aytes katastaseis.
Posted Image

#41 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 11 August 2006 - 13:41

Αυτό το καλοκαίρι πόρωσα 2 φίλους μου! Του μάζεψα ένα βράδυ κ είδαμε το Elfen Lied (Lucy :love: ). Την επόμενη μέρα έβαλα Voices Of A Distant Star... Μετά απο αυτό το 20λεπτο έβαλα Hotaru no Haka αλλά δεν το άντεξαν ως το τέλος εκτός από έναν που μάλλον αν το συνεχίσω έτσι θα γίνει drama fan... Ηταν κ ο Hatsugaya που με τα μεγάλα χασμουριτά του μας χάλασε το κλίμα (gomen Hatsu αλλά έστι είναι :) ). Μετά έβαλα κ ένα School Rumble να χαλαρώσει το κλίμα. Έτσι μέσα σε 2 νύχτες 2 επικείμενοι otakus ξεπρόβαλαν ! Είναι μάστιγα κόψτε τους τα κεφάλια (ειρωνεία...)
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#42 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 12 August 2006 - 10:16

Wow διάβασα αυτό το topic που πρότεινε ο quajafrie και έχω μείνει αναυδη!!!!Ποτέ δεν περίμενα να είναι έτσι η κατάσταση στην Ιαπωνία.Και που έλεγα ότι θα είχα την ηρεμία μου με τα anime εκεί και ότι τουλάχιστον θα με καταλάβαιναν...

Τελικα συμπεραίνω ότι η Ιαπωνία είναι μια κλειστή χώρα από όλες τις απόψεις και ότι το μυαλό των περισσοτερων ανθρώπων της είναι ακόμη βυθισμένο στον παλιό σκοταδισμό...Ενώ οι δημιουργοι των anime και manga έχουν να προσφέρουν μεγάλα αριστουργήματα στους Ιάπωνες είναι αναγκασμένοι να αντιμετωπίζουν κάθε φορά αυτή τη δυσβάσταχτα υποκριτικη κοινωνία...

Πραγματικά θα πρέπει να είναι ένα μαρτύριο να ζεις εκεί και έξω να υποκρίνεσαι σε πολλα ζητήματα,όχι μόνο για τα anime και να είσαι αναγκασμένος να τα κρατάς όλα κρυμμένα.Δεν μπορείς ούτε καν να έχεις πραγματική επικοινωνία με τους γύρω σου γιατί όλοι τελικά κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους. :mad2: :mad2: :dwarf:

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως αυτοί οι ανθρωποι δέχονται την καταπίεση σε όλους αυτούς τους τομείς. :huh: :@ Εννοώ πότε θα κάνουν επιτέλους την δική τους πνευματική επανάσταση.Εγώ προσωπικά ποτέ δεν θα δεχόμουν να περιορίσω εγώ η ίδια τον εαυτό μου και να ζω πίσω απο μίζερα προσχήματα!!!!!! :despair: :x: :x: :x:
Τελικα φαίνεται ότι αυτοί οι ανθρωποι για να προχωρίσουν πρέπει πρώτα να αντιμετωπίσουν τους ίδιους τους τους εαυτούς!

Πάντως τώρα πιστεύω ότι η κατάσταση είναι καλύτερη στην Ελλάδα από την Ιαπωνία.Γιατι τουλάχιστον εδω οι ανθρωποι δεν ξερουν...

Μακαριοι οι πτωχοι τω πνεύματι.

Και έχουν τελικά το θάρρος να αναγνωρίσουν το λάθος τους στο τέλος. :greece: :greece: :greece:

Ενώ στην Ιαπωνία ένώ ξέρουν τι έχουν μπροστά τους ακομη το κατακρίνουν.

#43 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 12 August 2006 - 12:09

Ρε συ ομως quajafire τα anime μετα τα τεχνολογικα προιοντα ειναι η πιο σημαντικη βιομηχανια της Ιαπωνιας πως ειναι δυνατον να θεωρουν κατι τετοιο υποκουλτουρα.Και εκτος απο αυτο εγω μεχρι σημερα εβλεπα σε ντοκυμαντερ και ταινιες για την Ιαπωνια οτι οπου και να πας θα δεις εναν τυπο που διαβαζει manga.Περα απο τα λογικα ορια("διαβαζεις manga?Χα Χα μεγαλωσε πια!")ομως δεν νομιζω πως υσχιει κατι αλλο.
不 林 カ 山
Posted Image

#44 NoRdoXXX

NoRdoXXX

    Anime Freak

  • Members
  • 453 posts

Posted 12 August 2006 - 12:14

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως αυτοί οι ανθρωποι δέχονται την καταπίεση σε όλους αυτούς τους τομείς. :huh: :@ Εννοώ πότε θα κάνουν επιτέλους την δική τους πνευματική επανάσταση.Εγώ προσωπικά ποτέ δεν θα δεχόμουν να περιορίσω εγώ η ίδια τον εαυτό μου και να ζω πίσω απο μίζερα προσχήματα!!!!!! :despair: :x: :x: :x:
Τελικα φαίνεται ότι αυτοί οι ανθρωποι για να προχωρίσουν πρέπει πρώτα να αντιμετωπίσουν τους ίδιους τους τους εαυτούς!

Πρόκειται για έναν πολύ ταπεινό και πολύ υπάκουο και ήρεμο λαό.Μην κοιτας τους επαναστάτες Έλληνες και τις επαναστάτριες Ελληνίδες.Αν και από άρθρα που έχω διαβάσει οι νέοι ιάπωνες άρχισαν να ξεθαρεύουν τελευταία και να αντιτίθενται σε διάφορους κανόνες κτλπ.

Ρε συ ομως quajafire τα anime μετα τα τεχνολογικα προιοντα ειναι η πιο σημαντικη βιομηχανια της Ιαπωνιας πως ειναι δυνατον να θεωρουν κατι τετοιο υποκουλτουρα.

Και εγώ ήθελα να το επισημάνω αυτο και από οτι ξέρω είναι και υπερήφανοι οι ιάπωνες για την απήχηση που έχουν τα anime στον δυτικό κόσμο.Περιττό να πούμε ότι εχουν αποφέρει πολλά κέρδη στην οικονομία της χώρας τους. . . . . .
Posted Image
"If knowledge is the original sin, then why, in a world of every increasing
knowledge, has God not smitten us."-- A Thesis on Atheisism. . .

#45 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 12 August 2006 - 14:45

shinobi-13 και nordox εχω ακουση ακριβος το ιδιο πραγμα ακομα και στη δουλια κουβαλανε manga.