Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Anime και ο περίγυρός σας


  • Please log in to reply
947 replies to this topic

#16 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 14 July 2006 - 16:29

εγώ με τους γονείς μου δεν έχω πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα (που το είχα και πριν ερχίσω να βλέπω anime) είναι το πρίξιμο που τρώω όταν κάθομαι πολλές ώρες (δηλαδή γύρω στις 8 ώρες) μπροστά από την οθόνη του pc. Τώρα οι φίλοι άλλοι το αγνοούν, άλλοι κοροϊδεύουν και άλλοι πορώθηκαν.

#17 Authman

Authman

    Anime Freak

  • Members
  • 345 posts

Posted 15 July 2006 - 18:08

Παιδιά είναι αλήθεια ότι υπάρχει αρκετή άγνοια έξω... Και στο κάτω κάτω τα anime δεν προορίζονται για άτομα μόνο κάτω των 18... Έδωσα τα Elfen Lied (με υπότιτλους από AnimeClipse) σε έναν τεχνικό από το μαγαζί που πάω τον υπολογιστή μου για service και λοιπά, και το άτομο έπαθε φοβερή πλάκα...
Οπότε μην κακολογείτε το περιβάλλον δίπλα σας. Απλά... δεν ξέρουν!!!
Και φυσικά είναι αλήθεια ότι προτιμώ να βλέπω anime αντί να παρακολουθώ τις ηλιθιότητες που δείχνει η ελληνική τηλεόραση... (ούτε τα μεταγλωτισμένα anime της αξίζουν).
ANIME RULEZ!!! 8) :kakashithumbup: 8)
Ύστερα από αρκετά ώριμη σκέψη (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος κυρίως), αποφάσισα να ξεκόψω τα anime που ομολογώ πως ήταν μια ευχάριστη ενασχόληση για 3 χρόνια. Παρακαλούνται όσοι προγραμματίζουν να μου στείλουν αλυσίδες να μην το κάνουν. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι θα εκπληρώσω πλήρως τις υποχρεώσεις μου ως μέλος που συμμετείχε στις αλυσίδες του ADN, στέλνοντας κανονικά τα DVDs που έχω αυτή την στιγμή στους επόμενους...

#18 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 posts

Posted 16 July 2006 - 02:44

Akouste i mallon diabaste kai to noima yours!

Goggeta SSJ6: Ante oraia petixa tapaidika

meta apo 2ores poroseis

My mother:Koita koita ti8as ekano ego esena den 3ero bre mantraxale akoma pedika blepeis den ntrepese ligo tsipa den exeis auta ta blepei o mikros sou o 3aderfos ntropi bgazeis ta matia sou tosi ora
Goggeta SSJ6: Mana kopse kai stri den se enoxlo paratame exo kapia apo8imena ti 8eleis tora eimai mpempeis auto 8eleis na sou po ok eimai ase me tora otan esei ka8ese kai blepeis me tis ores oti m@l@k1@ iparxi den leo tipota ante fuge tora mou tin xalas
My mother: Bre siko bre den bare8ikes bre 17xronon eisai 8a blepei i fili sou i sophia apo apenanti ti 8a leei
Goggeta SSJ6:Den 8a leei kai den me endia8eri kai na pi kano auto pou mou aresi opos kai ta perisotera ta paidia stin ilikia mou opoia sikonontai sxetika noris kai telos panton PARATAMEEEE!!!!
My mother: kala kala sinexise etsi esu! A otan arxisoun ta stroumfakia pes mou!

ta simperasmata dika sas!!!!!!!!!!!
Posted Image
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#19 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 July 2006 - 09:11

Vasika sto likeio den evlepa opote paei auti i periodos, sto tei pou arhisa na vlepo arketa, epeidei oli oi filoi mou itan kammenoi :P den tous peiraze, merikous tous evala sto kolpo [enas mono mou leei ti mlks vlepeis alla pou kai pou vlepei kai kana hentai pou mou zitaei opote den poli metraei :P ]
rsrGbGx.gif

#20 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 16 July 2006 - 11:31

Eγω αν και ειχα καποιες καταστασεις παρομοιες καταφερα να τις ελεγξω... π.χ. οταν η μανα μου και αλλοι συγγενεις μου ελεγαν οτι "δεν ειναι οπραγματα αυτα να ξοδευεις το μχρονο σου" τους εβαλα να δουν το spirited away και απο τοτε μοκο...Επισης ορταν ο 12χρονος ξαδερφος μου με εχει κανει ρεζηλη των σκυλιων στον ολο περιγυρω του οτι βλεπω "παιδικα" τον εβαλα να δει το Akira με κλειστα τα φωτα μονο του :twisted: :twisted: :twisted: απο τοτε δν υσχηριζεται οτι τα manga ειναι παιδικα...
不 林 カ 山
Posted Image

#21 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 posts

Posted 17 July 2006 - 23:57

Eγω αν και ειχα καποιες καταστασεις παρομοιες καταφερα να τις ελεγξω... π.χ. οταν η μανα μου και αλλοι συγγενεις μου ελεγαν οτι "δεν ειναι οπραγματα αυτα να ξοδευεις το μχρονο σου" τους εβαλα να δουν το spirited away και απο τοτε μοκο...Επισης ορταν ο 12χρονος ξαδερφος μου με εχει κανει ρεζηλη των σκυλιων στον ολο περιγυρω του οτι βλεπω "παιδικα" τον εβαλα να δει το Akira με κλειστα τα φωτα μονο του :twisted: :twisted: :twisted: απο τοτε δν υσχηριζεται οτι τα manga ειναι παιδικα...

poli kala mou arese ean kanei kaneis dikos tipota tetio ektos tou oti 8a antimetopisei xa xa ton Goggeta SSJ6 :head: :dwarf: leo na antimetopisei kai to Akira!!! :twisted: :twisted: :twisted:
Posted Image
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#22 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 18 July 2006 - 19:58

Συγνώμη, αλλά πραγματικά, τι περιμένετε; Να θεωρούν τα anime οι γονείς και οι φίλοι σας "τέχνη υψηλού επιπέδου"; Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές.

Εδώ τα anime θεωρούνται στην Ιαπωνία υπο-κουλτούρα, και όσοι είναι πάνω από 18 "κρύβουν" την ασχολία τους παραέξω. Τα μόνα anime που είναι "κοινώς αποδεκτά" σε όλους τους Ιάπωνες είναι το Sazae-san και το Doraemon.

Οι otakus θεωρούνται παιδεραστές και ανώμαλοι στην χώρα αυτή. Αυτό έχει αρχίσει από ένα συμβάν, το λεγόμενο "Miyazaki Case" (καμία σχέση με τον γνωστό Miyazaki) οπου ο Miyazaki αυτός απήγαγε παιδιά, τα βίαζε και μετά τα σκότωνε. Στο τέλος τον συνέλλαβαν και στο σπίτι του βρήκαν εκατοντάδες anime και hentai. Από τότε έχει δημιουργηθεί αυτή η προκατάλληψη. Όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό, είναι η αλήθεια.

Τέσπα, ξέφυγα :P

#23 Kuso Kenshi

Kuso Kenshi

    Anime Fan

  • Members
  • 218 posts

Posted 18 July 2006 - 21:08

" Πάλι αυτά τα παιδικά/μίκυ μάους βλέπεις βρε; Ωρίμασε επιτέλους! "
Τυπική αντίδραση των γονιών μου... <_<
"Mind like water is a visual metaphor for a state of
being. Choice is a function of awareness, awareness comes
as a function of meditation. Observe things from a place
of non-reaction, which does not mean detachment, but means
not attached to an outcome. Knowing others is intelligent.
Knowing yourself is enlightened. Conquering others takes force.
Conquering yourself is true strength. Knowing what is enough is
wealth. Forging ahead shows inner resolve."
Posted Image

#24 Dae-su

Dae-su

    Anime Newbie

  • Members
  • 34 posts

Posted 19 July 2006 - 01:47

Paidia gia periergous logous den antimetopisa pote tetoias problimata

arxika anime blepo apo ta 14 stin mana mou eixa pei tote pou (eblepa 15ora :P) ti peripou blepo kai den asxoleithike ksana (basika prin treis mines me rotise an ta blepo akoma i oxi.....

oso gia filous to kseroun mono oi koliti kai den exoun anaferthei pote se auto to thema basika den tous prizo me hobby mou den me prizoun kai ekeinei....

genika einai oloi adiafori se oti afora tin poli prosopiki mou zoi (pc.nose.upnos...) kai den asxolountaiu pote...
Posted Image

#25 eros-senin

eros-senin

    Starting...

  • Members
  • 22 posts

Posted 19 July 2006 - 08:16

To kalo einai oti oi dikoi mou den asxolountai kai oi filoi mou einai e3isou kollimenoi me ta anime opwte provlimata den exw...teleutaio xastouki omws pou efaga oson afora tin agapi mou gia ta anime to efaga otan eipa stin palia mou sxesi oti mou aresoun ta anime kai mou apantise "vlepeis tetoia pragmata???" :scared: :scared:
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.

#26 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 19 July 2006 - 17:42

Συγνώμη, αλλά πραγματικά, τι περιμένετε; Να θεωρούν τα anime οι γονείς και οι φίλοι σας "τέχνη υψηλού επιπέδου"; Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές.

Εδώ τα anime θεωρούνται στην Ιαπωνία υπο-κουλτούρα, και όσοι είναι πάνω από 18 "κρύβουν" την ασχολία τους παραέξω. Τα μόνα anime που είναι "κοινώς αποδεκτά" σε όλους τους Ιάπωνες είναι το Sazae-san και το Doraemon.

Οι otakus θεωρούνται παιδεραστές και ανώμαλοι στην χώρα αυτή. Αυτό έχει αρχίσει από ένα συμβάν, το λεγόμενο "Miyazaki Case" (καμία σχέση με τον γνωστό Miyazaki) οπου ο Miyazaki αυτός απήγαγε παιδιά, τα βίαζε και μετά τα σκότωνε. Στο τέλος τον συνέλλαβαν και στο σπίτι του βρήκαν εκατοντάδες anime και hentai. Από τότε έχει δημιουργηθεί αυτή η προκατάλληψη. Όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό, είναι η αλήθεια.

Τέσπα, ξέφυγα :P

Congrats, μολις μου χαλασες τη διαθεση....
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#27 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 19 July 2006 - 19:17

Nαι αλλά αυτό που γράφει ο σύντροφος Quajafrie ειναι true to the bone...απο εκεί και πέρα, παίδες δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο να αποδείξετε πως τα άνιμε δεν είναι μόνο "μικυ μάους" (με την έννοια που τους αποδίδει ο νεοέλληνας γιατί θα μας τρέχει και ο phantom-duck)... :bleh:

Χρειάζεστε απλά 2 καναπέδες, 3-4 υποψήφια θύματα, 1 λίτρο παγωτό, 1 σετ TV-DVD και την ταινία Mind Game....και....αφήστε τους μετά να ψάχνουν τα εγκεφαλικά τους κύτταρα... ;)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#28 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 20 July 2006 - 00:50

δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο να αποδείξετε πως τα άνιμε δεν είναι μόνο "μικυ μάους" (με την έννοια που τους αποδίδει ο νεοέλληνας γιατί θα μας τρέχει και ο phantom-duck)... :bleh:


Ανοίγεις μεγάλο θέμα τώρα Dante 8)



Αλλά αυτό που είπε ο Quajafrie δεν το κατάλαβα. Είχα την εντύπωση πως στην ιαπωνία anime βλέπει όλος ο κόσμος. τώρα θεωρείται και υποκουλτούρα ? :?

E5VV38U.jpg


#29 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 20 July 2006 - 00:57

Δε με νοιαζει τι εκανε ενας σχιζοφρενεις μλκς η τι πιστευει ο κοσμος για τα manga.Mε νοιαζει τι πιστευω εγω κι εσεις και αυτο που εχω μαθει αυτα τα 5 χρονια που παρακολουθω anime ειναι οτι ANIME ROCK!!!!!!!!!!!!!!!!!
不 林 カ 山
Posted Image

#30 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 20 July 2006 - 04:16

εγώ σε κάποια φάση αντιμετώπισα πρόβλημα με τις κολλητές μου
εντάξει ξέρανε από τα 17 μου ότι έβλεπα anime αλλα ποτέ δεν είχαν κάνει κανά σχόλιο
k μετά έγινε ότι έγινε με το free k άρχισαν τα υποτιμητικά σχόλια :cry:
καταραμένο free :x: :mad2:

-διάλογος....
κολλητή μου: καλά κάθεσαι k βλέπεις αυτές τις **λαλακιες** που βάζει το free??
εγώ: μπα! k εσύ όταν μικρή έβλεπες μανιωδώς τον Jumaru,τον Kabamaru,την Candy Candy k τους Astromaxites
έβλεπες τις **λαλακιες* που βάζει το free??
απάντηση: γιατί τι σχέση έχει ο θεός ο Jumaru με αυτά που βάζει το free??
(ένα θα σας πω η κολλητή μου είναι τρελα πωρωμένη με τον Jumaru από πριν καν μάθει ότι είναι anime)
εγώ: μα! ρε κτήνος ο Jumaru είναι k αυτός anime!!
--> ε! k μετά άρχισε η επεξήγηση τι ακριβώς είναι τα anime,ποσα ήδη υπάρχουνε,για ποίες ηλικίες υπάρχουνε κτλ
k μετά από αυτό αρχίσανε οι τρελοί μαραθώνιοι,φάση να μαζευόμαστε στο σπίτι μου k να κάνουμε κυριολεκτικά ολονυχτία
βλέποντας απο Jumaru,μέχρι NGE,Gankutsuu,Honey & Clover,Gundam κ.α.πολλά
k ο πατέρας μου να λέει ότι θα κάνει εξορκισμό (μέχρι που είδε το Elfen Lied κ μετά το μόγκοσε :bleh:
αν k κάπου κάπου ακόμα πετάει καμιά ατάκα του τύπου: πως πάει με τα ιαπωνέζικα παιδικά? :@ )
τέσπα από ότι καταλαβαίνετε τις πώρωσα k τις κολλητές μου :hehe: :D :D



τώρα για την μητέρα μου δεν πολυασχολείται με το όλο θέμα
λέει μόνο: ότι κάνεις-βλέπεις κτλ είναι επιλογή σου,ώριμη είσαι (λέμε τώρα :P ) οπότε η ευθύνη του τι κάνεις είναι όλη δική σου

rrmr.png