Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Inception by Cristopher Nolan


  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#61 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 02 September 2010 - 13:33

To expendables όντως είχε φοβερή σκηνοθεσία στις σκηνές μάχης. Παρότι η κάμερα κινείται γρήγορα, μπορείς εύκολα να παρακολουθήσεις τη δράση.

#62 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 02 September 2010 - 13:42

Χειρισμός της κάμερας σε σκηνές δράσης =/= σκηνοθεσία της ταινίας αλλά δεν είναι αυτό το θέμα ούτε του thread ούτε το νόημα του post μου :P

xbJ3b2w.jpeg


#63 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 02 September 2010 - 14:57

Ρε σεις νομίζω ότι ψάχνετε πολύ βαθιά μια ταινία που δεν έχει τόσο βάθος.Σοβαρά τώρα περιμένατε από έναν σκηνοθέτη του Hollywood να σας αναλύσει σε μια περιπέτεια/θρίλερ τι είναι πραγματικό και τι όχι;
Ο λόγος που η ταινία άρεσε στον πολύ κόσμο δεν πιστεύω πως είναι αυτός.Ούτε τόσο φιλοσοφημένη ,ούτε τόσο βαθυστόχαστη είναι.Απλώς κρατά το θεατή σε εγρήγορση.Εκεί που σε άλλες ταινίες βάζεις το μυαλό στο off και απολαμβάνεις ,αυτή εδώ σου ζητά να είσαι άγρυπνος και να παρατηρείς τις λεπτομέρειες για να προβλέψεις τι θα συμβεί παρακάτω.όλη η δύναμή της εκεί κρύβεται.Στο να σε έχει στην τσίτα.

Υ.Γ:Και το Εxpendables σε έχει στην τσίτα ,αλλά για άλλο λόγο.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#64 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 03 September 2010 - 23:33

Συμφωνώ. Έχουνε πορωθεί όλοι και βρίσκουν βάθος εκεί που δεν υπάρχει.

Κανένα πρόβλημα με το να σου αρέσει να σκέφτεσαι τις ταινίες, αλλά άλλο να εμβαθύνεις επειδή εσυ θες και μπορείς και άλλο να βρίσκεις στη ταινία πράγματα που δεν υπάρχουν.

Απλά, όπως λές zade, σε κρατάει στη τσίτα και είναι μια καλή ταινία δράσης. Το οτι είναι τόσο μαμάτη, είναι αποτέλεσμα του collective thinking. Λέει ένας οτι είναι αριστούργημα και το πλήθος ακολουθεί.

#65 sefiroth

sefiroth

    Anime Professional

  • Members
  • 537 posts

Posted 08 September 2010 - 01:19

Εξαιρετικη ταινια, μου εχουν πεσει τα μαλλια με το θαψιμο που εχετε ριξει ορισμενοι σε αυτο το φορουμ.Ειναι μια σκεπτομενη -με επιφανειακους συμβολισμους, οσκαρικο μονταζ, καλη μουσικη, εξαιρετικη σκηνοθεσια, εξαιρετικο concept προσαρμοσμενο στο συγχρονο κινηματογραφο- ταινια ΔΡΑΣΗΣ.Και για αυτο που ειναι παιρνει παραπανω απο αριστα.Ποτε ειδατε τετοια ταινια στον κινηματογραφο με τοσο καλο σεναριο επιστημονικης φαντασιας;;;;; Hmmm to 1999 με το πρωτο Ματριξ.Και Για αυτο κυριε Νολαν σε προσκυνω που μου ξυπνησες αναλογα συναισθηματα εν ετει 2010, που το διαοφρετικο στο Χολλυγουντ εχει παει στραφι εδω και καιρο (με ελαχιστες εξαιρεσεις).

4/5.
Posted Image

#66 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 11 September 2010 - 16:57

Δεν χρειάζεται τρελό βάθος μια καλή sci-fi περιπέτεια δράσης, κι ούτε θεωρώ πως το inception είχε το παρανοικό βάθος, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν ήταν "απολαυστικότατη" εμπειρία, που δεν μετανιώνω στιγμή που πήγα cinema να το δω με παρέα.

Άσχετα βάθους (πολύ κολλάτε στις λέξεις) θα επιμείνω πως η ταινία θέλει 2η προβολή καθαρά λόγω ότι χάνονται πράγματα-λεπτομέρειες του σεναρίου λόγω τρελής ταχύτητας. (ΝAI και ο Κεντέρης νά' σαι ΔΕΝ προλαβαίνεις τα πάντα, end of story)

Απ' τα λίγα σύγχρονα ταινιάκια sci-fi, που σε κρατάνε κολλημένο στην οθόνη από αρχή μέχρι τέλους καθαρά λόγω concept και σεναρίου και όχι για κάναν άλλον λόγο, όπως άλλες χαζομάρες.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχουν πάθει μερικοί και θάβουν ότι είναι αμερικάνικο πριν καλά καλά το δούνε ή το σκεφτούνε, ακόμα και γω ξέρω πως το Hollywood έχει χαλάσει πλήρως σε ποιότητα και σε γενικές γραμμές 99% το αποφεύγω πλην εξαιρέσεων, αλλά όντας προσπαθώντας να είμαι αντικειμενικός, χαίρομαι απ' την άλλην που υπάρχουν έστω και λίγοι ταλαντούχοι σκηνοθέτες όπως ο Nolan, και μας δίνουν μια στο τόσο, μια μοναδική κινηματογραφική εμπειρία με "weird" αλλά ποιοτικό sci-fi concept όπως το Inception, έστω κι αν αυτό είναι από Hollywood... (το Avatar για μενα ήταν πατάτα μπροστά του-μόνο η αρχή του άξιζε)

Όπως ήδη είπαν άλλοι, όλα τα έχουμε δει, δεν πρόκειται κανένας να εφεύρει τον τροχό κοινά στοιχεία μπορείς να βρεις σε άπειρες ταινίες, το θέμα είναι η χρήση των ιδεών κι η εκτέλεση που εδώ είναι σχεδόν αψεγάδιαστα. Όπως είπε κάποιος πιο πριν, αν δεν είχε γίνει τόση διαφήμιση και χαμός, μάλλον θα μιλούσαμε για ένα διαμαντάκι... (αντί να βρίζουμε και να κατακρίνουμε "επειδή" απλά αυτό ξέρουμε μερικοί να κάνουμε καλύτερα...)

Έλεγα να αναφέρω κάποια minor μειονεκτήματα της ταινίας, αλλά με το "undeserved" θάψιμο που είδα εδώ μέσα δεν μπαίνω καν στον κόπο.
Η συμβουλή μου προς τους haters, είναι: μάθετε να απολαμβάνετε αυτό που βλέπετε για αυτό που είναι, nothing more nothing less. Oh, and watch less anime.

Όσο αφορά τις άστοχες συγκρίσεις με Paprika το οποίο έχω δει 3 φορές, παίδες όσο και να το παιδεύετε πέρα απ΄το ότι έχουμε να κάνουμε με διεισδύσεις σε όνειρα, οι ομοιότητες κάπου εκεί τελειώνουν. Τον φάγατε τον άνθρωπο για το τίποτα, ακόμα κι αν κατάφερε από άπειρες επιρροές να φτιάξει κάτι original στην εκτέλεση. To μόνο που είχε πει είναι πως είχε επηρρεαστεί για τον χαρακτήρα της Αριάδνης. Αυτό σας μάρανε... In any case, και οι δυο ταινίες άξιζαν για εντελώς διαφορετικούς λόγους.

PS : For the record, δεν θεωρώ την ταινία αριστούργημα και ούτε της αξίζει το παρανοικό rating στο imdb (σίγουρα υπερτιμημένο, ενώ σαν ΟΥΣΙΑ και σύνολο, μάλλον προτιμώ τα Dark Knight, Memento και Prestige του Nolan), αλλά πως να το κάνουμε ήταν σκέτη απόλαυση για fans του sci-fi genre και δεν μπορώ να παραβλέψω τον τέλειο τεχνικό τομέα, την απουσία ιδιαίτερων τρυπών στο πολυπλοκότατο και μπερδεμένο σενάριο, το ανοιχτό τέλος που σε βάζει σε τρελές σκέψεις και συζητήσεις, αλλά και το feeling που σε τελική είχαμε να νιώσουμε σχεδόν από εποχή Matrix. Over and out.

Edited by Radagast, 20 September 2010 - 02:06.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#67 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 11 September 2010 - 19:41

Στων τυφλών τη χώρα, χαρά σε κείνον που έχει ένα μάτι. Αυτό πείτε, να τελειώνουμε.

Oh, and watch less anime.

LOL no.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#68 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 12 September 2010 - 13:46

Το είδα στο Chicago αρχές Αυγούστου σε 3D IMAX οθόνη (που να βρεις τέτοια εδώ). Μου πετάχτηκαν τα μάτια!
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#69 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 14 September 2010 - 19:52

Το είδα στο Chicago αρχές Αυγούστου σε 3D IMAX οθόνη (που να βρεις τέτοια εδώ). Μου πετάχτηκαν τα μάτια!



μην μας το παιζεις εξυπνος... και εγω εχω δει το Chicago ...αλλα δεν ειχε τετοιες οθονες
Spoiler:

Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#70 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 14 September 2010 - 20:32

Ανετα ταινια της δεκαετιας. ( διαψευστε με )

Φυσικα απο τον τρισμεγιστο Κριστοφερ Νολαν.
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#71 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 14 September 2010 - 20:37

Τι να πει και ο αδερφός μου που πήγε και το είδε 3 φορές. XD
Εγώ τη βρήκα υπέροχη ταινία, άλλα, όπως είπε και η Anelis, το τέλος της το βρήκα πολύ φτηνό.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#72 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 14 September 2010 - 21:01

Πολυ ωραία ταινία, με εξυπνο σενάριο. Μου θυμίσε κατι απο το The Cage και μερικές άλλες ταινίες, η και εγω δε ξερω τι...αλλα το απέδωσε πάρα πολύ ωραία.

Το τέλος ήταν,μμμμμμμμμμμμμ, so-so!
Παντως 10 δευτερα να εχανες απο την ταινια, ειχες χαθει στο απειρο, πραγματικα!

Δε θα την ξαναβλεπα στο καπακι ή έστω τοσο νωρις γιατι δε θα αντεχα τετοια ζαλαδα και σκεψη παλι. Το μυαλο τρεχει συνεχεια οσο τη βλεπεις και ειδικα αν την βλεπεις σε VMAX οθονη.

Θα τη ξαναδω για να καταλαβω και καποια πραγματα καλυτερα!

Tiger-stock-blog-header.jpg


#73 Piscatella

Piscatella

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 19 September 2010 - 03:13

Η ταινια ηταν μια ομορφοτατη πατατα, stunning visuals και απιστευτη σκηνοθεσια αλλα απο ουσια 0.
Περιμενα πολλα απο αυτη την ταινια και δεν μου εδωσε τιποτα, μηδεν! Μοναχα 2 ωρες εβλεπα ομορφες εικονες σε μια ταινια που ενω θα μπορουσε να πει τοσα πολλα δεν ειπε τιποτα.
Δεν ηρθα βεβαια σε ενα θρεντ 5 σελιδων να κανω μονο bashing αλλα ηρθα με μια αντιπροταση: Mr.Nobody.
Περσινη ταινια, αλλα εγω την ειδα αφου ειχα δει to Inception, οι δυο ταινιες σεναριακα δεν μπορεις να πεις οτι εχουν κατι κοινο αλλα εμενα προσωπικα μου γεμισε την θεση που ειχα κρατησει στην καρδια μου (pretentious much?) για το Inception, δειτε το, ακομη και αν δεν σας αρεσει πιο πολυ απο το Inception ή ουτε καν τοσο αξιζει σαν ταινια.

#74 Eleni~WaIKinG oN AiR~

Eleni~WaIKinG oN AiR~

    BtotheItotheG BANGGGGGGGG

  • Members
  • 206 posts

Posted 27 September 2010 - 14:35

Tην ειδα το σαββατο *δυστυχως πανε τα λεφτακια μου :sigh2:* αυτην την ταινια και εχω να πω οτι απογοητευτικα!!Ειχα ακουσει τοσα γιαυτην την ταινια και τελικα ηταν μια πατατα!!
Ο leonardo dicaprio μονο αξιζε απο τους ηθοποιους σαν ερμηνια οπως και αυτη που επεζε την γυναικα του οι υπολοιποι μου φανηκαν αδιαφοροι!!
και μια ερωτηση ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΣΤΟ ΥΑΟΙ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΕΜΠΕΝΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ???!!!
Εννοω ενταξει περνανε μια ουσια και μετα ονειρευοντουσαν αλλα ξερω γω τι τους εβαζε στο μυαλο του αλλου.Δηλαδη ελεος αυτο δεν ηταν επιστημονικη φαντασια αλλα μαγεια!!
Η ταινια ηταν οτι ναναι πραγματικα!!!
Posted Image

..SiGn My KpOp PeTiToN..ANd LeTs mEeT In gReEcE..

Posted Image
*~AnImE AnD MuSiC OtAkU~*
Takeru and Maya are my husbands...Miyavi and Ruki are my boyfriends...

#75 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 27 September 2010 - 15:34

Στις σεναριακές τρύπες, ο Nolan είναι μάστορας (βλ. Dark Knight).

pic related:
Posted Image
:hihi2:

και κάτι for the lulz:
Spoiler: explicit language

Posted Image
Posted Image