Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Inception by Cristopher Nolan


  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#46 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 31 August 2010 - 18:57

Spoiler:


Spoiler:


btw θυμήθηκα μερικές ακόμα ταινίες που έχει "καρακλέψει":
- eXistenZ (1999) του τεράστιου David Cronenberg.
- 13th Floor (1999)
- Vanilla Sky (2001)

Μάλιστα κ. Nolan, 10 years sound about right... :orly:
Posted Image
Posted Image

#47 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 31 August 2010 - 18:59

Posted Image
~byyye~

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#48 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 31 August 2010 - 20:16

I'll just leave this here.
Posted Image

#49 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 01 September 2010 - 12:50

Το θέμα δεν ήταν το ότι είχε κατακλέψει άλλες ταινίες, το θέμα είναι ότι στην καλύτερη είναι μια μέτρια έως αδιάφορη ταινία που την πλασάρουν ως αριστούργημα....
και το τέλος, αχ αυτό το γαμωτέλος, λες και χεστήκαμε τι θα γίνει
Spoiler:


Το κερασάκι στην τούρτα είναι πως ο Νόλαν αφήνει χιντς ότι πρόκειται περί αλληγορίας για το φιλμ-μεικινγκ γενικότερα και το πόσο αληθινό γίνεται κάτι όταν γυρίζεται σε ταινία και άλλες τέτοιες όμορφες παπαφλάτζες.
Ας γυρίσει κανά μπάτμαν που το κάνει καλά και ας μην μας ξεσηκώνει τον ενθουσιασμό με ταινίες που μετά βίας αξίζουν την προσοχή μας.


edit LOL Lexus! "Ο Cillian Murphy για μια από τις λίγες φορές δεν έπαιξε απλά έναν μη-villain ρόλο, αλλά και το θύμα της ταινίας... και πολύ πιστευτά μπορώ να πω"
Breakfast on Pluto, Sunshine, 28 Days later, The wind that shakes the barley, ταινιάρες πασίγνωστες που σε καμία δεν έκανε τον κακό! Αχ σε χάλασε το πολύ χόλυγουντ!:kakaka:

Edited by Anelis, 01 September 2010 - 13:02.

Posted Image


#50 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 01 September 2010 - 13:19

Το θέμα δεν ήταν το ότι είχε κατακλέψει άλλες ταινίες, το θέμα είναι ότι στην καλύτερη είναι μια μέτρια έως αδιάφορη ταινία που την πλασάρουν ως αριστούργημα....
και το τέλος, αχ αυτό το γαμωτέλος, λες και χεστήκαμε τι θα γίνει

Spoiler:


+1

Όσο για το τέλος, πέφτει σε παράδοξο:
Spoiler:

Posted Image
Posted Image

#51 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 01 September 2010 - 14:09

edit LOL Lexus! "Ο Cillian Murphy για μια από τις λίγες φορές δεν έπαιξε απλά έναν μη-villain ρόλο, αλλά και το θύμα της ταινίας... και πολύ πιστευτά μπορώ να πω"
Breakfast on Pluto, Sunshine, 28 Days later, The wind that shakes the barley, ταινιάρες πασίγνωστες που σε καμία δεν έκανε τον κακό! Αχ σε χάλασε το πολύ χόλυγουντ!:kakaka:

Σωστό, έλα όμως που εγώ τον παρατήρησα πρώτα στα Red Eye, Batman και (λίγο) Cold Mountain και η φάτσα του μου κόλλησε πιο πολύ ως κακού από τότε. :P In any case, παραδέχομαι ότι δεν το εξέφρασα όπως ήθελα, αλλά εκεί που ήθελα να σταθώ πιο πολύ ήταν ότι έπαιξε το τέρμα θύμα στο Inception, ούτε καλό ούτε κακό, κάτι στην μέση.


Πάντως για την ταινία πιο πολύ από "κατακλέψει" εμπνεύστηκε μου φαίνεται ο πιο σωστός ορισμός. Πχ από τις ταινίες που ανέφερε πάνω ο Erebos να παραδεχτώ ότι ο κόσμος της ταινίας ίσως φέρνει αρκετά προς το ισπανικό Abre los Ojos (απ' το οποίο έγινε remake το Vanilla Sky, που φαντάζομαι θα είχε παρόμοια ιστορία), αλλά τα Existenz και 13th Floor τα έχω δει και τα 2 (το 13th Floor το βρήκα και αρκετά καλό για το είδος του) και πιο πολύ προς Matrix μου φέρνουν, με την έννοια ότι μιλάμε πιο πολύ για video game world, παρά για ονειρικό. Οπότε δεν βλέπω και τόσο πολλά στοιχεία που να υποστηρίζουν ότι ο Nolan κάθισε και είδε όλες αυτές τις ταινίες και "έκλεψε" κάτι από την καθεμιά. Σίγουρα βέβαια κάποια "έμπνευση" εδώ κι εκεί την πήρε (Paprika), και σε αυτό με υπερκαλύπτει το post-εικόνα του Warchief από πάνω.

Τώρα δεκτό να μην σου/σας φαίνεται η ταινία το απόλυτο αριστούργημα και κι εγώ συμφωνώ ότι είναι overrated atm (ειδικά στο imdb), ενώ ούτε την καλύτερη του Nolan την θεωρώ, αλλά κατά την γνώμη μου δεν την λες και μέτρια έως αδιάφορη.

Ακριβώς δεδομένου ότι πια κυκλοφορούν πολλές του είδους θεωρώ ότι ο Nolan κατάφερε και έφτιαξε κάτι συγγενικό μεν, αλλά διαφορετικό δε και το έκανε αρκετά καλά, με όλα τα στοιχεία που βάζουν τον κόσμο να συζητάει στις ταινίες του. Είχε και τα flaws του φυσικά (τα ανέφερα στο post μου), αλλά και πάλι θεωρώ ότι έκανε μια καλή δουλειά.

#52 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 01 September 2010 - 14:31

Τι θάψιμο ρίχνετε ρε; Καλά, ταινιάρα δεν είναι αλλά δε τη λες και αδιάφορη. Προσωπικά μέχρι να δείξει το τέλος, που ξενέρωσα γιατί περίμενα κάτι πολύ καλύτερο, η ταινία με κρατούσε σε απίστευτη αγωνία. Κακώς τη πλασάραν σαν αριστούργημα και πιστεύω για αυτό τρώει θάψιμο τώρα. Αν την ταινία δεν ήταν διαφημισμένη και τη βρίσκατε τυχαία τώρα θα μιλούσατε για ένα ακόμα διαμάντι.

Μπορεί να μην ήταν η καλύτερη του Nolan(ούτε για πλάκα όμως) αλλά για ακόμη μια φορά έκανε θαύματα στη σκηνοθεσία και εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο Nolan είναι ότι καλύτερο έχει το Hollywood αυτή τη στιγμή.

Επίσης στις ταινίες που έκλεψε βάλτε και το City of Lost children, Blade Runner The Manchurian Candidate, Jacob's Ladder, Total Recall και το Monsters Inc και γενικά όποια ταινία έχει να κάνει με όνειρα, πραγματικότητα - φαντασία, παράλληλους κόσμους κτλ. Ποσο εύκολο είναι να φτιάξεις ένα πρωτότυπο σενάριο απ το πουθενά; Ειδικά όσο προχωράν τα πράματα στο χώρο του σινεμά. Πάντα θα χεις κάποιες επιρροές. Βρείτε μου εσείς πόσες ταινίες ήταν πραγματικά πρωτότυπες τη τελευταία δεκαετία.

Στην τελική η ταινία για μένα ήταν πολύ κατώτερη του αναμανέμενου λόγω των προσδοκιών που είχα από την όλη διαφήμισης της ταινίας και λόγω το ότι μου αρέσει πολύ ο Nolan, αλλά ο λιθοβολισμός που γίνεται εδώ μέσα μου φαίνεται υπερβολικός
Posted Image

#53 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 01 September 2010 - 14:52

αλλά τα Existenz και 13th Floor τα έχω δει και τα 2 (το 13th Floor το βρήκα και αρκετά καλό για το είδος του) και πιο πολύ προς Matrix μου φέρνουν, με την έννοια ότι μιλάμε πιο πολύ για video game world, παρά για ονειρικό.


Μην κολλάς στα semantics. Τα ανέφερα λόγω του concept "dream within a dream", πράγμα που δεν το είχε το Matrix.

Επίσης, δείτε και το υποτιμημένο Scanner Darkly.
Posted Image
Posted Image

#54 Hyuuga_Nikorasu

Hyuuga_Nikorasu

    Cine Iubeste Si Lasa

  • Members
  • 374 posts
  • LocationΠάτρα

Posted 01 September 2010 - 15:55

Πολλή καλή ταινία, μου άρεσε πάρα πολύ, τέλεια εφέ, μουσική, ατμόσφαιρα και δράση, ελπίζω να σαρώσει στα όσκαρ. Μάλλον η καλύτερη ταινία για μένα. Και κυρίως στο θέμα της μουσικής, λόγω του πολύ καλού score που είχε.

Μπράβο στον Hans Zimmer απο ταινια σε ταινια γινεται ολο και καλύτερος, και ταυτοχρονα πιο απλος αλλα περισσότερο συναισθηματικός.

Το combo Nolan-Zimmer φαινεται οτι δουλευει πολυ καλα απο οτι εχουν κανει μεχρι στιγμης και επλιζω να το συνεχισουν.

Επισης να παραδεχτω για αλλη μια φορα εναν απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους και για μενα εναν απο τους καλυτερους συγχονους ηθοποιούς, Leonardo DiCaprio, φοβερη ερμηνεια για αλλη μια φορα.

Posted Image


#55 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 01 September 2010 - 16:08

Πραγματικα στον τομεα της μουσικης και εμενα με ξετρελανε...ο Hans Zimmer ειχε δηλωσει πως πλεον θελει να περνει 1-2 νοτες και να τις μετατρεπει σε αριστουργηματα... προς το παρον το καταφερνει τελεια...

Το αγαπημενο μου απ την ταινια...
[media]http://www.youtube.com/watch?v=-xeHiTmx5AU&feature=related[/media]

Επισης και εμενα μ'αρεσουν αυτοι οι νεοι ρολοι του DiCaprio και οχι αυτος του Τιτανικου :P


2bbd14fc.jpg


#56 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 01 September 2010 - 20:25

Έχω από καιρό αποκοπεί από το Hollywood και το έχω γυρίσει σε ποιο cult ταινίες, έτυχε όμως χωρίς να ξέρω το background και το marketing που είχε πέσει στην ταινία. Όχι μόνο δεν με ικανοποίησε, μου φάνηκε σαν block buster wannabe τι εννοώ,
Spoiler:

Edited by Gbak, 01 September 2010 - 20:31.


#57 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 02 September 2010 - 01:50

Όσο για το τέλος, πέφτει σε παράδοξο:

Spoiler:

Δεν είναι κενό, υπάρχει εξήγηση:

Spoiler: twist x twist
Συμφωνώ με τα σχόλια περί soundtrack btw, τα έσπασε ο Hans.

Edited by Zoro, 02 September 2010 - 02:13.


#58 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 02 September 2010 - 08:36

Spoiler: twist x twist


Αυτό εννοούσα και εγώ.
Spoiler:

Posted Image
Posted Image

#59 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 02 September 2010 - 10:25

Εγώ θα πω μόνο πως μου άρεσε αρκετά, μου θύμισε GITS στο dementia κομμάτι και η μουσική ήταν αν μη τι άλλο υποβλητική.
η ηθοποιία ήταν μέτρια, αλλα διεκπεραιωτική.
σίγουρα η ταινία δεν είναι αριστούργημα, αλλά για blockbuster σίγουρα είναι καλύτερη από τα Transformers και τα X-Men μαζί.

όσο για "δανεισμό" ή "έμπνευση", μάλλον κανείς σας δεν έχει διβάσει το Κάστρο του Μαργαριταριού ή πιο σωστά Fortress of the Pearl, που αν εξαιρέσει κανείς το Σπαθί, το setting και μια-δυο ακόμα ασήμαντες λεπτομέρειες, είναι η ίδια ιστορία.

αν περιμένετε πλέον να βρείτε παρθενογέννεση στις τέχνες θα απογοητευτείτε.

τεσπα, ο καθένας όπως γουστάρει, αλλά βλέπω οτι πολλοί το υπερασπίζεστε ή το απορρίπτετε πολύ πιο έντονα από όσο είναι λογικό. Δεν είναι πατέρας σας ο Nolan για να τον συμπαθείτε, ούτε σκότωσε τη μάνα σας για να τον μισείτε τόσο πολύ.

Edit: Ναι Ανελίς, όλοι μας το ξέραμε οτι το τέλος θα μείνει "ανοιχτό", αλλά προτού ακονίσεις τον μπαλτά για να σφάξεις τον σκηνοθέτη στο γόνατο, πάνε να σκηνοθετήσεις ταινία παραγωγής της Warner, ν σου πει το τσιράκι οτι "Καταλαβαίνετε κύριε Nolan οτι το τέλος πρέπει να μέινει ανοιχτό, ώστε να πουλήσουμε τα dvd με το director's cut, τα commentaries, κλπ, και ίσως να αφήσουμε ανοιχτό το κεφάλαιο για μια συνέχεια, αναλογα με τα κέρδη" και μετά αν τα καταφέρεις να μην ακολουθήσεις την γραμμή, κάνεις την δημόσια εκτέλση.

Edited by Melkor, 02 September 2010 - 10:44.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#60 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 02 September 2010 - 11:10

Νομίζω ότι το βασικό πρόβλημα με αυτού του είδους ταινίες και τη θέαση τους είναι ότι το κοινό τους αρνείται να απενοχοποιήσει το λεγόμενο "mindless fun" και ψάχνει συνεχώς να βρει κάτι βαθύ εκεί που δεν υπάρχει. Αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους και έχει συγκεκριμένα αποτελέσματα.

Όσον αφορά τους λόγους ο ένας είναι ο προφανής ότι απλά πολλοί δεν κατάλαβαν τι έγινε. Επομένως αν δεν καταλαβαίνω τι γίνεται σημαίνει ότι είναι βαθιά...Και για άλλη μια φορά θα δώσω το παράδειγμα του σιχαμένου για μένα rahxephon που ήταν ένα μάτσο αυναρτησίες με σκοπό να μας πείσει ότι ήταν βαθύ...Εν προκειμένω βέβαια το παράδειγμα δεν πολυταιριάζει γιατί το Inception ήταν σε γενικές γραμμές μια καλή ταινία, απίστευτα στρωτή και για κανένα λόγο δυσνόητη...Ίσως αν δεν υπήρχε η Αριάδνη (ουάου τη λένε Αριάδνη, όπως στο μύθο του Μινώταυρου που ξετύλιγε το μύτο για να βγει ο Θησέας από το λαβύρινθο, έτσι και εδώ ξετυλίγει το μύτο στο συναισθηματικό λαβύρινθο του Cobb! Ξανά ουάου, ακόμα και η ξαδέρφη μου που πάει δημοτικό θα έπιανε τη συσχέτιση), που ουσιαστικά ο ρόλος της υπήρχε για να μας πάρει από το χεράκι να μας εξηγήσει όλη την ταινία ίσως παραδεχόμουν ότι θα ήταν δυσνόητη αλλά τώρα με τίποτα...Για όνομα αν ήταν το inception ταινία που θέλει πολλαπλές θεάσεις τότε οι ταινίες του Lynch τί είναι? Για επίπεδο διδακτορικό στον κινηματογράφο και πάνω? :P Από την άλλη όπως προείπα για κάποιο ανεξήγητο σε μένα λόγο πολλοί θεατές έχουν ενοχοποιήσει το "mindless fun" και ψάχνουν συνεχώς να βρουν κάτι παραπάνω όταν δεν υπάρχει για να δικαιολογήσουν τί ακριβώς? Ότι πέρασαν καλά βλεποντας μια ταινία? Όπως όταν ακούω για φοβερή σκηνοθεσία στο expendables...Παραδεχτείτε απλά ότι γουστάρατε το άπειρο ξυλίκι και αφήστε τα σχόλια για τη σκηνοθεσία...Όπως και εγώ όταν βλέπω χαζορομαντικές δραμεντί ναι μεν μου αρέσουν αλλά δεν τις ανακυρήσσω σκηνοθετικά και σεναριακά επιτέυγματα επειδή πρέπει να δικαιολογήσω τον εαυτό μου που δεν είμαι μέσα στην κουλτούρα και τη βαθιά εσωτερική ενδοσκόπηση όλη την ώρα...

Τώρα ως αποτέλεσμα όλη αυτή η προσπάθεια μερικών fanboys να μας πείσουν για το βάθος έχει ως αποτέλεσμα αυτοί που ναι μεν πέρασαν καλά με την ταινία (εγώ όπως ξαναπα βγήκα κατενθουσιασμένη, δυόμιση ώρες πέρασαν νεράκι) αλλά αναγνωρίζουν ότι είναι μια πετυχημένη σούπα "έμπνευσης" με μπόλικα φθηνά σκηνοθετικά τρικάκια που όμως λυπάμαι αλλά πέρα από το υπέροχο περιτύλιγμα δεν έχει κάτι άλλο να πει, για να κρατήσουν μια κόντρα στο flooding των σχολίων τύπου "deep shit was deep, dude" καταλήγουν να δείχνουν υπερβάλοντα ζήλο...Πιστεύω ακράδαντα ότι για όλες τις ταινίες / σειρές εκεί έξω που έχουν αμετανόητους haters ευθύνονται οι fans (και δεν βγάζω τον ποπαρίκο μου έξω, γιατί όταν fangirlίζω, fangirlίζω όχι αστεία :P )

Επομένως, και ναι είναι προσωπική μου άποψη γιατί όλα στο κάτω κάτω έχουν να κάνουν με το τί θέλει να δει κάποιος, τί έχει ήδη δει και την προσωπική του καθαρά εμπειρία που έχει διαμορφώσει τα γούστα του, το inception είναι μια ενδιαφέρουσα ταινία με την οποία περνάει η ώρα, αγγίζει κάποια ωραία θεματάκια αλλά τίποτα παραπάνω...Αν κάποιος θέλει παραπάνω υπάρχουν άλλες ταινίες αν πάλι δεν θέλει με γεια του με χαρά του καλά κάνει και ας απενοχοποιηθεί επιτέλους...

Edited by mono, 02 September 2010 - 11:15.
typos :P

xbJ3b2w.jpeg