Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Inception by Cristopher Nolan


  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#31 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 27 August 2010 - 19:26

Το είπα γιατί είναι φανερός ο λόγος που το είπε ο Nolan. Ήθελε να δώσει grandeur και epicness στην ταινία του. Το παράδειγμα του Avatar είναι και πρόσφατο για το κοινό, οπότε δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.
Φυσικά και θεωρώ τον Cameron χειρότερο του Nolan (και μισώ το Avatar), αλλά και τον Nolan δεν τον θεωρώ καλό σκηνοθέτη, ούτε οραματιστή (όπως έχω διαβάσει κατά καιρούς). Ένας μέτριος σκηνοθέτης είναι που το σκουπιδο-Hollywood έχει μετατρέψει σε μαίτρ...


Κοίτα ότι είναι υπερτιμημένος ,είναι.Αλλά καλός σκηνοθέτης είναι.Ακόμα και αν εξαιρέσεις οτιδήποτε άλλο έβγαλε ,που είναι πολλά ,το memento είναι καλή ταινία οτι στάνταρ και να έχεις.Τώρα αν είναι οραματιστής ,δεν ξέρω.Πάντως κάθε ταινία του έχει κάτι να πει.

Ο Cameron από την άλλη είναι ο άνθρωπος που ευθύνεται για δύο πράγματα.Πρώτον για μερικές από τις καλύτερες ταινίες που βγήκαν ποτέ στην κατηγορία περιπέτεια και δεύτερον (άθελά του ίσως) για την κατάντια του σημερινού Χόλυγουντ που βασίζεται πάρα πολύ στα ειδικά εφέ και λίγο στο σενάριο. Πάντα μα πάντα όμως έχει κάτι να πει ο Cameron.Ακόμα και στους εξολοθρευτές.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#32 Revan

Revan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 87 posts

Posted 27 August 2010 - 20:25

μάλλον δεν θα έχεις δει ταινίες όπως το Συν City η το the Departed η το expendables η άλλες χίλιες δυο για να το λες με τέτοια ευκολία για το inception.


ειμαι μεγαλος σινεφιλ και εχω δει και τις 3 απο τις ταινιες που ανεφερες...

#33 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 29 August 2010 - 19:51

Το είδα με την σειρά μου κι εγώ (και με μπόλικη αργοπορία, damn summer).

Spoiler: movie spoilers

That's all folks, all in all μένω ικανοποιημένος στο σύνολο από το τελευταίο δημιούργημα του Nolan και περιμένω αγωνιωδώς το επόμενο (maybe Batman 3). Από τις λίγες ταινίες που θα αγοράσω σε αυθεντικές, όπως έχω κάνει με τις υπόλοιπες. Αναμένω πολύ και το δεύτερο viewing.


ΥΓ1: Συμφωνώ απολύτως με τα 2 posts του zade από πάνω και προσθέτω ότι ο Nolan μπορεί να μην έχει κάνει αρκετές ταινίες για να θεωρείται άριστος (ίσως στο μέλλον), αλλά τουλάχιστον όσες έκανε ήταν όλες πολύ καλές, με μερικές να είναι decent στην χειρότερη.

ΥΓ2: Ένα ενδιαφέρον post που βρήκα στο imdb για την "υπόθεση" της ταινίας που αναφέρω πιο πάνω (προσοχή spoilers).

ΥΓ3: Δεν έχω δει το Paprika (shame on me, μετά απ' όσα διάβασα θα το επισπεύσω) και ούτε έχω ακούσει τίποτα από Nolan αν το είχε στις επιρροές του, ωστόσο βρήκα ένα ενδιαφέρον "άρθρο" που δείχνει ότι όσο υπάρχουν ομοιότητες, άλλο τόσο υπάρχουν και διαφορές.

Edited by Zoro, 29 August 2010 - 20:29.


#34 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 29 August 2010 - 20:57

H άποψη των ειδικών:

Youtube Video


#35 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 29 August 2010 - 21:12

He has some valid points :hihi2:

xbJ3b2w.jpeg


#36 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 29 August 2010 - 21:21

η ταινια τα σπαει.
ειναι πολυ θετικο να βλεπουμε τετοιες ταινιες με υψηλο budget.
και ο nolan μετα απο τα memento,batman begins και dark knight ανεβαινει συνεχως στην εκτιμηση μου.
αλλα δυστυχως εκανα το πολυ μεγαλο λαθος να περιμενω τον διαδοχο του αξεπεραστου "the matrix" του 1999 [media]http://www.youtube.com/watch?v=oJgJmORdVi8[/media]
(με διαφορα η καλυτερη ταινια που εχω δει ποτε).
προσοχη λεω μονο για το πρωτο the matrix και οχι για τα hollywood-ιανα σκουπιδια reloaded και revolutions.

Edited by kakashi sensei, 29 August 2010 - 22:56.


#37 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 31 August 2010 - 14:55

Την ειδα λοιπον και εγω εχθες... πραγματικα απιστευτη ταινια... με ξετρελανε.. δεν θα εστιασω σ'αυτο γιατι με καλυψατε μ'αυτα που γραψατε απλα θελω να ρωτησω ποιο πιστευετε οτι ειναι το τελος?

Spoiler:


2bbd14fc.jpg


#38 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 31 August 2010 - 15:23

Spoiler:

Ε, ανοιχτό ήταν, ότι αρέσει στον καθένα τώρα. :P

Spoiler:


#39 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 31 August 2010 - 15:30

Kι εγω γι αυτο τον γουσταρω τον Nolan και παντα μ'αρεσαν τα ανοιχτα endings...

Spoiler:


Υ.Γ. Ατακα της ημερας απο εναν αγνωστο στο cinema με ενα depressing υφος:
''Σ'αυτην την ταινια πρεπει να καθεσαι να σκεφτεσαι και κουραζομαι '' :P


2bbd14fc.jpg


#40 Alarenon

Alarenon

    Anime Amateur

  • Members
  • 74 posts

Posted 31 August 2010 - 15:53

Spoiler:

Posted Image

#41 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 31 August 2010 - 15:59

Spoiler:

Spoiler:


2bbd14fc.jpg


#42 Alarenon

Alarenon

    Anime Amateur

  • Members
  • 74 posts

Posted 31 August 2010 - 16:03

Spoiler:

Posted Image

#43 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 31 August 2010 - 16:07

Οχι ουτε εγω εκατσα και σιγουρα θα την ξαναδω...

[media]http://www.youtube.com/watch?v=azB0tsM-Pxg&feature=related[/media]

still nothing XD


2bbd14fc.jpg


#44 Alarenon

Alarenon

    Anime Amateur

  • Members
  • 74 posts

Posted 31 August 2010 - 16:21

Κριμα που ειναι μουφα, θα σπαγαμε το κεφαλι μας λιγοτερο :P.
Παντως
Spoiler:

Posted Image

#45 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 31 August 2010 - 16:26

Κριμα που ειναι μουφα, θα σπαγαμε το κεφαλι μας λιγοτερο :P.
Παντως

Spoiler:


Spoiler:


2bbd14fc.jpg