Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Inception by Cristopher Nolan


  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#16 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 07 August 2010 - 11:57

Δε ξέρω αν όντως είχε κάτι παραπάνω η ταινία, αλλά εγώ είδα ωραία δράση, καλό cast, ωραία οπτικά εφφέ κτλ, αλλά οχι κάτι τόσο ωραίο που να δικαιολογεί 10 χρόνια γραψίματος ή τόσο praise.

Εκτος αν το θεωρούν έξυπνο και πολύπλοκο το να κάνεις μια ταινία cliffhanger χωρίς εξηγήσεις.
Όταν ΔΕ τελειώνεις την ιστορία σου και ΔΕ σχεδιάζεις συνέχεια, το ανοιχτό τέλος είναι αδυναμία δική σου να τελειώσεις αυτό που ξεκίνησες.
Είναι απλό κόλπο για να πορώσεις το κοινό να μιλάει για τη ταινία ενώ εσυ διασκεδάζεις με τη γνώση οτι δεν έχει λύση το πράγμα.

Sorry, αλλά το Alan Wake το ετοιμάσανε σε 5 χρόνια και σε περιπλοκότητα και βάθος είναι 5 φορές καλύτερο απο το Inception.

Δε λέω οτι δεν ήταν καλή ταινία. Πολύ διασκεδαστική, τυπικό Hollywood action blockbuster, αλλά όχι τίποτα παραπάνω,
εκτος αν θες να κάθεσαι να το σκέφτεσαι και να προσπαθείς να βρείς λύση και βάθος σε κάτι που δεν έχει.

Προσωπικά, ευχαριστήθηκα CG και τον Gordon-Levitt που έγινε παίδαρος απο τα Third Rock from the Sun χρόνια του. :kakaka:
Αν όμως θέλω ταινία που να είναι και με high production value και δράσης και να έχει βάθος και meaning, δε θα στραφώ στο Hollywood. Έχω τον ασιατικό κινηματογράφο.

Ίσως απλά είμαι ηλίθια και δε τη κατάλαβα τη ταινία, αλλά το θέμα είναι οτι πορώνομαι και ενθουσιάζομαι ΠΟΛΥ εύκολα και όμως αυτή η ταινία δε κατάφερε να με ενθουσιάσει.
Δείτε και αποφασίστε μόνοι σας. Είναι θέμα προσωπικότητας και γούστου οπότε το οτι δε με πόρωσε, δε σημαίνει οτι δεν είναι πορωτική. Το τραγούδι πάντως, μου το κόλλησε. :hihi2:

#17 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 07 August 2010 - 16:48

Την περιμένω αγωνιωδώς αν και το prestige του Nolan δεν μου άρεσε.
Posted Image

#18 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 09 August 2010 - 22:10

Πήγα και την είδα περιμένοντας τίποτα παραπάνω από μια καλή ταινία...Δεν είχα διαβάσει ούτε καν την υπόθεση...Εντάξει είχα μια εμπιστοσύνη στον Nolan αλλά περισσότερο με τράβηξε το cast...Λατρεύω την Elen Page και τον Joseph Gordon Levitt :canthelp: (Ναι τόσα μεγάλα ονόματα και εγώ πήγα για τα νούμπια, αλλά τι να κάνω άμα συμπαθήσω έναν ηθοποιό μου αρέσει να τον βλέπω όσο πιο συχνά γίνεται...:P)

Επί της ουσίας τώρα...Επειδή ακριβώς δεν περίμενα τίποτα, βγήκα κατενθουσιασμένη από το σινεμά...Πέρασαν 2μιση ώρες χωρίς ούτε καν να το καταλάβω και η ταινία κατάφερε να με απορροφήσει πλήρως...Βέβαια όπως συμβαίνει με τις περισσότερες ταινίες που βλέπω για να σχηματίσω πλήρη άποψη πρέπει να το αφήσω να κρυώσει λιγάκι :P

Θα τα βάλω σε spoiler γιατί δεν θέλω να προκαταλάβω κανέναν (προσωπικά δεν μπορώ να ακούω γνώμες για ταινίες πριν τις δω ακόμα και την αίσθηση που σου αφήνει μια ταινία τη θεωρώ spoiler, το ξέρω είμαι παράξενη :P)

Spoiler:

xbJ3b2w.jpeg


#19 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 10 August 2010 - 16:45

Συμφωνώ για τον Murphy. Ντροπή, ντροπή. Προσωπικά η πως-την-λένε δε μου άρεσε. Ξέρω οτι έπρεπε να είναι φοιτήτρια, αλλά φαίνεται σα 15χρονο girl next door και γενικώς δε κολλούσε καθόλου με τους άλλους.
Αυτή και τον Di Caprio, προσωπικά, τους είχα γραμμένους. Ο Watanabe έιχε φάση και ο Hardy επίσης. Ο Gordon-Levitt δε μιλούσε και πολύ, αλλά με τα ακροβατικά του, το συγχωρώ.
Ευχαριστήθηκα τεκνό (τι τεκνό, μεγαλύτερός μου είναι XD ).

Καλή ταινία, διασκεδαστική, original κτλ, αλλά όχι το αριστούργημα of story writting που λένε μερικοί. Για εμένα τουλάχιστον.

#20 Revan

Revan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 87 posts

Posted 27 August 2010 - 01:30

Πρεπει να ειχα να δω τοσο καλη ταινια γυρω στα 5 χρονια περιπου

#21 DeLGaDo

DeLGaDo

    Apapapa

  • Members
  • 420 posts

Posted 27 August 2010 - 01:41

Πρεπει να ειχα να δω τοσο καλη ταινια γυρω στα 5 χρονια περιπου


Όλοι λένε ότι είναι TOP η ταινία...πρέπει να την δω..:thatsit:
Beyond the Grave Posted Image

#22 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 27 August 2010 - 01:42

η ταινία μου φάνηκε πολύ πιο μέτρια από ότι περίμενα. proton η μιση ταινία είχε συγκεντρωθεί στην αηδιαστική σχέση του Ντικάπριο με την ενοχλητική γυναικα του, δεύτερον σε πολλά σημεία προσπαθούσε να το παίξει κουλτουριάρικη και σκληρή με ένα στυλ που δεν τις κόλλαγε. είχε ωραίο concept, και μερικές παρα πολύ ωραίες σκηνές (το ξύλο στο ξενοδοχείο) αλλα το παρα φιλοσόφησε. η διασκεδαστική υπόθεση είναι πως ο πατέρας μου είχε συγκαεί να πάμε γιατί συνήθως αυτές η action ταινίες τον πωρώνουνε αλλα τελικά τον πήρε ο ύπνος στη μέση :P αν πάντως βγάζανε την love story τότε η ταινία θα ήτανε κλάσης ανώτερη

Πρεπει να ειχα να δω τοσο καλη ταινια γυρω στα 5 χρονια περιπου

μάλλον δεν θα έχεις δει ταινίες όπως το Συν City η το the Departed η το expendables η άλλες χίλιες δυο για να το λες με τέτοια ευκολία για το inception.

oh y, forgot something :o

ο ιάπωνας ήτανε μάλλον ο καλύτερος ηθοποιός στην ταινία. πολύ καλός, μου άρεσε και ο φιλάρας του ντικάπριο, φυσικά η φοιτήτρια λωλή ήτανε ευχάριστη του κερατα :Ο

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#23 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 27 August 2010 - 02:40

H ταινία δεν προσπαθούσε να το παίξει κουλτουριάρικη (...), και το τέλος δεν ήταν αδυναμία του σεναρίου, αλλά ένα κλείσιμο του μάτιου. Ένα κόλπο, αν προτιμάτε. Δεν απαντάται εκεί το νόημα της ταινίας, ούτως ή άλλως.
Το Inception είναι blockbuster ταινία ΔΡΑΣΗΣ. Μέχρι τα τελευταία 15 λεπτά, ό,τι συνέβαινε το εξηγούσαν αναλυτικά. Δεν χανόσουν. Είναι ταινία δράσης. Το σενάριο μου άρεσε επειδή *δούλευε* για την ταινία... και μόνο που υπήρχε δηλαδή μου άρεσε.
Είμαι ευτυχισμένος που ταινία με original screenplay, που απαιτεί (έστω και την ελάχιστη) σκέψη από τον θεατή, και χωρίς κολπάκια όπως τρισδιάστατες μπλε γάτες, κάνει τόση επιτυχία. Είναι ό,τι πρέπει να είναι ένα blockbuster: αξιοπρεπές και διασκεδαστικό.

Δεν αμφιβάλλω ότι σε πολύ κοσμό άρεσε το Expendables, αλλά καλύτερο από το Inception παιδιά; Η ταινία-ορισμός της ανακύκλωσης; Σοβαρά...;

#24 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 27 August 2010 - 15:54

Είδα κι εγώ το Inception χθες.Σίγουρα αξίζει το hype και την προσμονή.Είναι από τις ταινίες που ανταμείβουν τον προσκετικό θεατή.Το θέμα που πραγματεύεται πάντως δεν είναι ούτε καινούριο ,ούτε πρωτότυπο( πραγματικός/φανταστικός κόσμος),είναι όμως δοσμένο από μια διαφορετική σκοπιά που είναι πρωτότυπη.Το πρώτο που μου ήρθε στο νου ήταν το Μάτριξ ,αλλά ευτυχώς το Inception στηρίζεται περισσότερο στο σενάριο του παρά στα ειδικά εφέ για να εντυπωσιάσει.Μπορούσε βέβαια να το κάνει πολύ πιο βαθύ σε θέμα σεναρίου και να αναπ΄τυξει πολύ περισσότερο ένα ζόρικο φιλοσοφικό θέμα όπως το παραπάνω ,αλλά και πάλι ήταν πολύ καλό. Επίσης είναι πολύ προσεγμένη ταινία.Παρατηρήστε το όνομα της αρχιτεκτόνισσας ,σκεφτείτε τη δουλειά της και την Ελληνική μυθολογία και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Αξίζει να το δείτε.Είναι από τις λίγες (πλέον) ταινίες που βάζουν το μαυλού του θεατή σε σκέψεις και τον υποκινούν σε εγρήγορση.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#25 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 27 August 2010 - 16:37

Είδα κι εγώ το Inception χθες.Σίγουρα αξίζει το hype και την προσμονή.Είναι από τις ταινίες που ανταμείβουν τον προσκετικό θεατή.Το θέμα που πραγματεύεται πάντως δεν είναι ούτε καινούριο ,ούτε πρωτότυπο( πραγματικός/φανταστικός κόσμος),είναι όμως δοσμένο από μια διαφορετική σκοπιά που είναι πρωτότυπη.Το πρώτο που μου ήρθε στο νου ήταν το Μάτριξ ,αλλά ευτυχώς το Inception στηρίζεται περισσότερο στο σενάριο του παρά στα ειδικά εφέ για να εντυπωσιάσει.Μπορούσε βέβαια να το κάνει πολύ πιο βαθύ σε θέμα σεναρίου και να αναπ΄τυξει πολύ περισσότερο ένα ζόρικο φιλοσοφικό θέμα όπως το παραπάνω ,αλλά και πάλι ήταν πολύ καλό. Επίσης είναι πολύ προσεγμένη ταινία.Παρατηρήστε το όνομα της αρχιτεκτόνισσας ,σκεφτείτε τη δουλειά της και την Ελληνική μυθολογία και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Αξίζει να το δείτε.Είναι από τις λίγες (πλέον) ταινίες που βάζουν το μαυλού του θεατή σε σκέψεις και τον υποκινούν σε εγρήγορση.


Πέρνα καλύτερα από το σχετικό thread για να μην ανοίγουμε κουβέντα εδώ...

Anw δεν τη θεωρώ από τις ταινίες που σε βάζουν να σκεφτείς και ιδιαίτερα, μάλλον στα δίνει όλα στο πιάτο θα έλεγα, αν ήθελα να δω ταινία με θέμα όνειρα και πολλαπλά επίπεδα συνειδητότητας που με κάνει να σκεφτώ λίγο παραπάνω το paprika από το οποίο και επηρέαστηκε o Νολαν είναι σαφώς ανώτερο...

Αν θέλει κάποιος mod ας τα μετακινήσει στο αντίστοιχο thread...

xbJ3b2w.jpeg


#26 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 27 August 2010 - 17:14

Ο κλασικός overrated Nolan του Dark Knight, Memento, Prestige κλπ...
Δεν ξέρω, αλλά σε όλες του τις ταινίες πάντα θα σου αφήνει την αίσθηση ότι θα λείπει κάτι... μάλλον έχει κακή αίσθηση του ρυθμού.

Και μιας και είμαστε σε anime forum:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=hw72EyG2z7s[/media]
[media]http://www.youtube.com/watch?v=Os-7TZEPHtw[/media]

Όσο για κάποιους που λένε ότι δούλευε το σενάριο 10 χρόνια, το βρήκαμε τώρα... το είπε ο Cameron και έγινε της μόδας... btw το μυθιστόρημα πάνω στο οποίο στηρίζεται το Paprika είναι του 1993, so 'nuff said...

Είμαι σίγουρος πως αν και όταν βγει η live-action Paprika με σκηνοθέτη τον Wolfgang Peterson θα βγουν τα "κουλτουριάρικα" fanboiz του Nolan και θα λένε ότι αντέγραψε το Inception... ffffffffff :sigh2:
Posted Image
Posted Image

#27 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 27 August 2010 - 17:32

Τουλάχιστον ο Νόλαν είχε έμπνευση την Paprika, ο Cameron που είχε την Ποκαχόντας τι να πεί? :hihi2:

Πέρα από την πλάκα πάντως δεν είναι κακό να εμπνέεσαι από κάπου αρκεί να μην κατακρεουργείς την αρχική ιδέα. Εν προκειμένω ο Νόλαν παραδέχθηκε ο ίδιος ότι εμπνέυστηκε από τον Satoshi Kon και το αποτέλεσμα είναι αξιοπρεπές αν και δεν φτάνει το Paprika (όπως έχω γράψει και σε άλλο ποστ). Και το rahxephon εμπνέυστηκε από το evangelion αλλά ήταν για κλάματα :canthelp:

Δεν βλέπω ποιός ο λόγος για rageposts :P

xbJ3b2w.jpeg


#28 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 27 August 2010 - 18:21

Τουλάχιστον ο Νόλαν είχε έμπνευση την Paprika, ο Cameron που είχε την Ποκαχόντας τι να πεί? :hihi2:

Πέρα από την πλάκα πάντως δεν είναι κακό να εμπνέεσαι από κάπου αρκεί να μην κατακρεουργείς την αρχική ιδέα. Εν προκειμένω ο Νόλαν παραδέχθηκε ο ίδιος ότι εμπνέυστηκε από τον Satoshi Kon και το αποτέλεσμα είναι αξιοπρεπές αν και δεν φτάνει το Paprika (όπως έχω γράψει και σε άλλο ποστ). Και το rahxephon εμπνέυστηκε από το evangelion αλλά ήταν για κλάματα :canthelp:

Δεν βλέπω ποιός ο λόγος για rageposts :P


+1 σε όλα βασικά, εκτός απο την παρατήρηση για το Paprika, δεν το έχω δει.

Έρεβε αυτό για τον Cameron γιατί το είπες; Ήταν ο πρώτος που δήλωσε ότι δουλέυει σε σενάριο για 10 χρόνια και όποιος το κάνει μετά τον αντιγράφει;
Πάντως πιο λογικό είναι να δουλεύεις σε κάτι σαν το Inception 10 χρόνια, πάρα σε κάτι σαν την Ποκαχ... το Χορεύοντας με τους Λ... το Ferng... το Avatar, phew. Ας μη ξεχνάμε ότι δε καθόταν κιόλας ο Nolan, ταινίες έφτιαχνε.
Από περιέργεια, θεωρείς τον Cameron καλύτερο σκηνοθέτη;

#29 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 27 August 2010 - 18:41

+1 σε όλα βασικά, εκτός απο την παρατήρηση για το Paprika, δεν το έχω δει.


Έπρεπε να φροντίσεις να το δεις πριν το Inception, για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Θα σε κυνηγάει το φάντασμα του Kon... :scared:
:P

Έρεβε αυτό για τον Cameron γιατί το είπες; Ήταν ο πρώτος που δήλωσε ότι δουλέυει σε σενάριο για 10 χρόνια και όποιος το κάνει μετά τον αντιγράφει;
Πάντως πιο λογικό είναι να δουλεύεις σε κάτι σαν το Inception 10 χρόνια, πάρα σε κάτι σαν την Ποκαχ... το Χορεύοντας με τους Λ... το Ferng... το Avatar, phew. Ας μη ξεχνάμε ότι δε καθόταν κιόλας ο Nolan, ταινίες έφτιαχνε.
Από περιέργεια, θεωρείς τον Cameron καλύτερο σκηνοθέτη;


Το είπα γιατί είναι φανερός ο λόγος που το είπε ο Nolan. Ήθελε να δώσει grandeur και epicness στην ταινία του. Το παράδειγμα του Avatar είναι και πρόσφατο για το κοινό, οπότε δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.
Φυσικά και θεωρώ τον Cameron χειρότερο του Nolan (και μισώ το Avatar), αλλά και τον Nolan δεν τον θεωρώ καλό σκηνοθέτη, ούτε οραματιστή (όπως έχω διαβάσει κατά καιρούς). Ένας μέτριος σκηνοθέτης είναι που το σκουπιδο-Hollywood έχει μετατρέψει σε μαίτρ...
Posted Image
Posted Image

#30 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 27 August 2010 - 18:49

Oκ, δεκτό. Εμένα πάντα με διασκεδάζουν οι ταινίες του, οπότε μ'αρέσει και δε με ενδιαφέρει πόσο καιρό είπε ότι δούλευε στο σενάριο ή για ποιον λόγο το είπε.

Η τελευταία πρότασή σου κολλάει γάντι στον Cameron by the way!