Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Θέμα anime στην Τατιάνα Στεφανίδου


  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#76 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 17 April 2010 - 15:31

καποιοι μπορει να θελουν να μιλησουν σε μια τετοια εκπομπη και ειναι προφανως ελευθεροι να το κανουν και τους ευχομαι και στην αννιτα!

αλλα,
η τεχνη των ανιμε δεν εχει να κερδισει απολυτως τιποτα

δεν θα συμμετειχα ποτε σε μια εκπομπη που αυτοαποκαλειται "αξιζει να το δεις" οταν πιστευω το αντιθετο

η κοροιδια εχει κοντα ποδαρια βεβαια και θα ηταν πολυ δυσκολο να καταφερει να δημιουργησει προβλημα σε οσους βλεπουν ανιμε και δεν ειναι ενα θεμα που για τα ελληνικα δεδομενα χρηζει κοινωνικης αναλυσης (που θα ηταν λογικο να γινει για τους οτακου στην ιαπωνια η τους τρεκις στην αμερικη κλπ στη χωρα τους και οχι εδω- οχι οτι δε θα ηταν χρησιμο- αλλα απο σοβαρους ανθρωπους που εχουν ασχοληθει με το θεμα και χωρις καμια διαθεση να τους μειωσουν η να κοροιδεψουν!*)
*δεν πιστευω οτι θα γινοταν βεβαια γιατι αυτες οι ομαδες ανθρωπων αποφερουν τεραστια κερδη στη βιομηχανια του θεαματος και τους ειναι χρησιμες ως ειναι!

δεν νομιζω οτι θα γινοταν η απαρχη για να ασχοληθει μαζικα ο κοσμος με αυτη τη μορφη τεχνης (σημερα δεν υπαρχουν εκπομπες -αν κανω λαθος διορθωστε με- που να ασχολουνται με τη μουσικη ως τεχνη η τη ζωγραφικη η τη λογοτεχνια κλπ τι να λεμε τωρα)

δεν θεωρω τελιωνοντας οτι θα ηταν απιθανο να γινοταν μια εκπομπη σοβαρης παρουσιασης των ανιμε αλλα θα ηταν μαλλον επιγραμματικη (αλλα και παλι καλο θα ηταν)

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#77 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 17 April 2010 - 15:48

Τους otaku ποιο lobby θα τους σώσει;


Ευρωπαϊκό δικαστήριο -> pwnage to the nation, όπως έχει γίνει με διάφορα πιο "επικίνδυνα για το κράτος" πράγματα, π.χ. με το I5 και το λόγο που το πήρες.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#78 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 17 April 2010 - 16:19

Η συζήτηση έχει εξελιχθεί σε ενδιαφέρον επίπεδο μπορώ να πω.
Κοιτάχτε, το θέμα είναι σύσσωμη η κοινότητα των άνιμε να αποκτήσει συλλογική άποψη στο θέμα ότι η Τατιάνα και γενικότερα μια τέτοια εκπομπή θα διαστρέβλωνε γενικά την όλη κουλτούρα. Όσο όλοι εμείς δεν της δίνουμε πάτημα να κάνει αυτή την εκπομπή, δεν μπορεί να την κάνει. Εκτός και βρει κάτι κορόιδα που θα πάνε να μιλήσουν με πάθος για τα OMGchecktehawesomeanimuIwatchgaizzzzzz, δε θα έχει τη δυνατότητα να κάνει τίποτα. Γιατί χρειάζεται αυτά τα κορόιδα. Αν τα είχε βρει σίγουρα θα είχε γίνει η εκπομπή πολύ καιρό πριν. Αλλά εφόσον κανείς δεν δέχεται να πάει να ξεφτιλιστεί έτσι...
Καλύτερα να προσέχουμε αυτούς που είναι νεότεροι και ακόμα άβγαλτοι παρά να το συζητάμε όσοι είμαστε καιρό στο fandom.

Πάντως διαφωνω με όσα είπε ο Kenny. Στην τελική, γιατί να το κρύβουμε δηλαδή; Δεν μπορώ να έχω το decora κινητό μου με τα Code Geass phonestraps και το J/Κ-pop ringtone μου χωρίς να αισθάνομαι ότι είμαι εξωγήινη; Μια χαρά μπορώ. Δεν τριγυρνάω ντυμένη Card Captor Sakura για να με κράζει ο κόσμος. Η αδερφή μου που δεν ήταν μέσα στην κοινότητα των άνιμε ποτέ (αλλά βλέπει πάραυτα) ήρθε μαζί μου σε ένα πάρτι και μου είπε πως αισθάνεται εντυπωσιασμένη που η πλειοψηφεία του fandom στην Ελλάδα φαίνονται απόλυτα νορμάλ και διασκεδαστικά άτομα και όχι creeps. Δεν είμαστε περιθωριακοί, ίσα ίσα!
Btw, εγώ θα έπρεπε να θεωρούμαι ακόμα πιο περιθωριακή καθώς το κυρίως fandom μου είναι το Japanese pop entertainment culture (j-varieties, j-pop, j-dramas, j-comedians) που είναι ακόμα πιο σπάνιο. Τα άνιμε τουλάχιστον είναι mainstream internet culture. Πόσοι από εδώ βλέπουν Naruto και πόσοι London Hearts?

#79 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 17 April 2010 - 16:29

Ναι ρε παιδιά στην Ελλάδα ζούμε αλλά μήπως την έχουμε δαιμονοποιήσει λιγάκι? Εντάξει εγώ είμαι 24 χρονών και μέχρις στιγμής έχω ζήσει τη ζωή μου όπως θέλω και έχω κάνει και ένα κάρο τρέλες και δεν με έχουν κλείσει μέσα ακόμα :P

Τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια όσο τα παρουσιάζετε και έχω γνωρίσει πάρα πολλούς ανθρώπους με εκκεντρικό τρόπο ζωής και δεν είναι ούτε απόκληροι ούτε κλεισμένοι στο ψυχιατρείο...

Δεν είμαστε μόνο εμείς εκεί έξω που γουστάρουμε εναλλακτικούς τρόπους ψυχαγωγίας και είμαστε λίγο καμμένοι...

Και εμπάσει περιπτώσει αν δεν σας αρέσει που μένετε στην Ελλάδα ε κάντε κάτι να αλλάξετε την κατάσταση και το να κρύβόμαστε λες και έιμαστε καμιά συμμορία δεν είναι λύση FFS!


Βασικα εγω ποτε δεν ειπα οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος με τη ζωη μου. Απλως επισημανα την κατασταση που επικρατει. Και μαλιστα αναφερομουν συγκεκριμενα στην εγληματικοτητα, αλλα ας μη επεκταθω περισσοτερο γιατι βγαινω εκτος θεματος.

Και ενταξει ρε σεις τα anime και τα manga δεν ειναι τοσο αγνωστα στην Ελλαδα
Υπαρχουν πολυ περισσοτερα ατομα που ξερουν τι ειναι και ασχολουνται με αυτα απο οτι νομιζουμε.
Απλα δεν ειναι καμμενα οπως εμας.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#80 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 April 2010 - 17:29

Ευρωπαϊκό δικαστήριο -> pwnage to the nation, όπως έχει γίνει με διάφορα πιο "επικίνδυνα για το κράτος" πράγματα, π.χ. με το I5 και το λόγο που το πήρες.

Πώς ακριβώς θα φτάσουν τα πράγματα στο ευρωπαϊκό δικαστήριο;

Η συζήτηση έχει εξελιχθεί σε ενδιαφέρον επίπεδο μπορώ να πω.
Κοιτάχτε, το θέμα είναι σύσσωμη η κοινότητα των άνιμε να αποκτήσει συλλογική άποψη στο θέμα ότι η Τατιάνα και γενικότερα μια τέτοια εκπομπή θα διαστρέβλωνε γενικά την όλη κουλτούρα. Όσο όλοι εμείς δεν της δίνουμε πάτημα να κάνει αυτή την εκπομπή, δεν μπορεί να την κάνει. Εκτός και βρει κάτι κορόιδα που θα πάνε να μιλήσουν με πάθος για τα OMGchecktehawesomeanimuIwatchgaizzzzzz, δε θα έχει τη δυνατότητα να κάνει τίποτα. Γιατί χρειάζεται αυτά τα κορόιδα. Αν τα είχε βρει σίγουρα θα είχε γίνει η εκπομπή πολύ καιρό πριν. Αλλά εφόσον κανείς δεν δέχεται να πάει να ξεφτιλιστεί έτσι...
Καλύτερα να προσέχουμε αυτούς που είναι νεότεροι και ακόμα άβγαλτοι παρά να το συζητάμε όσοι είμαστε καιρό στο fandom.

Μην ξεχνάς ότι άμα θέλει η Τατιάνα, στην ανάγκη, πληρώνει μερικά άτομα να μιμηθούν τους anime fans και κάνει την εκπομπή που τόσο θέλει, όπως ακριβώς την θέλει.

Btw, εγώ θα έπρεπε να θεωρούμαι ακόμα πιο περιθωριακή καθώς το κυρίως fandom μου είναι το Japanese pop entertainment culture (j-varieties, j-pop, j-dramas, j-comedians) που είναι ακόμα πιο σπάνιο. Τα άνιμε τουλάχιστον είναι mainstream internet culture. Πόσοι από εδώ βλέπουν Naruto και πόσοι London Hearts?

Το J-pop fandom, επειδή ακριβώς είναι ακόμα πιο εξωτικό και μικρό fandom, είναι και πιο ασφαλές από το στιγματισμό. Το anime fandom είναι αρκετά εξωτικό αλλά και μεγάλο ταυτόχρονα για να αποτελεί στόχο.

Edit: Ας το εξηγήσω καλύτερα με μια πρόχειρη συνάρτηση.

Posted Image

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#81 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 17 April 2010 - 17:31

Και όμως, αυτό το θέμα το κυνηγάνε από το maid cafe που είχε γίνει στο mall!
Μάλιστα (αν ισχύει αυτό που έχω ακούσει), το έχουν τρελό άχτι να κάνουν αυτή την εκπομπή! Οπότε ΜΑΛΛΟΝ θα μας ξαναενοχλήσουν στο μέλλον μέχρι να πετύχουν αυτό που θέλουν...


Κατά τη διάρκεια του Maid cafe στο Mall μας πλησίασαν κάποιοι "δημοσιογράφοι" και μας ζήτησαν να κάνουμε μια εκπομπή στην Τατιάννα για τα anime. Σαν Umi & Sora Events αρνηθήκαμε, κυριώς επειδή τα αρνητικά ήταν πολύ περισσότερα από τα θετικά. Πέρα από αυτό, η μικρή εμπeiρία μου, μου έχει δείξει ότι δεν μπορείς να εμπειστευτείς τους "δημοσιογράφους". Εγώ ο ίδιος έδωσα μια συνέντευξη από τηλεφώνου, σαν μέλος των Akai Panda, για το περιοδικό Sporty Junior. Ο άνθρωπος που μίλησα φαινόταν πολύ συνεργάσιμος, και υποσχέθηκε ότι θα μας έστελνε να δούμε το κομμάτι πριν το δημοσιεύσει. Επιπλέον μας ζήτησε να κάνουμε και μια φωτογράφιση, και βασισμένος στα λεγόμενα του ζήτησα από κάποια άτομα να παρεβρεθούν, πράγμα που έκαναν. Λοιπόν,

Ποτέ δεν μας έστειλε το κομμάτι να το δούμε πριν τη δημοσίευση.
Η δημοσίευση έγινε στο περιοδικό Max αντί για αυτό που μας είχαν πει
Αντί για 4 σελίδες ήταν τελικά μόνο 2 σελίδες
Σε γενικές γραμμές δεν είχε πολλά λάθη, αλλά και αυτά θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί
Από τις φωτογραφίες που βγάλαμε χρησημοποίησε μόνο 2, με αποτέλεσμα να εκτεθώ εγώ στα υπόλοιπα παιδιά που είχαν συμμετάσχει.

Για αυτό μακρυά


Γι' αυτό και έχω λάβει τα μέτρα μου. Ούτε οι γονείς μου δεν ξέρουν ότι βλέπω anime, ούτε ο γείτονάς μου, ούτε οι συμφοιτητές μου, και ούτε χρειάζεται να το μάθουν. Δεν έχω καμία όρεξη να με τσουβαλιάσουν με όλους όσους βλέπουν φανατικά NarutoBleachoOnePiece και περιμένουν ο κόσμος να τους πάρει αυτούς και το αγαπημένο τους anime στα σοβαρά, πόσο μάλλον να με τσουβαλιάσουν με τους παιδόφιλους.
Θέλετε να τη γλυτώσετε κι εσείς; Η λύση είναι απλή: Hide your fucking powerlevel. Όχι, δεν είναι απαραίτητο να πηγαίνεις στη σχολή/δουλειά φορώντας Naruto headband. Όχι, δεν είναι απαραίτητο να έχεις για ringtone ένα opening στο οποίο μια γιαπωνέζα με φωνή 4χρονου γκαρίζει παράφωνα ακατάληπτους στίχους. Και όχι, δεν είναι καθόλου μα καθόλου απαραίτητο να αναφωνείς λέξεις όπως "kawaiiiiiiiiiii", "sugeeeeeee", "naniiiiiiiiii", "shineeeeeeee", "bakaaaaaaa" κτλ όπου βρεις και με όποιον βρεις.

Εκτός κι αν πιστεύετε ότι αυτά σας κάνουν "πιο anime fan από τους άλλους".


@ matassos etc: Πολύ θαρραλέα τα λέτε τώρα, αλλά τι θα κάνετε όταν θα αρχίσει το κυνήγι μαγισσών;


Tadaka, you are missing the whole point. Αφορμή ψάχνουν για στοχοποίηση, και οι εύκολοι στόχοι είναι αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο.
Τους otaku ποιο lobby θα τους σώσει;


Δεν σε ξέρω καθόλου προσωπικά, αλλά μου προκαλουν τεράστια εντύπωση οι απόψεις σου. Δεν περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο από σένα.

Έχω υπάρξει και στο παρελθόν "περιθοριακός" τύπος, και ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη να το κρύψω. Χρόνια μεταλλάς, και μακρυά μαλλία είχα, και στη σχολή πήγα την πρώτη μέρα με μπλούζα motorhead, και μέχρι πέρσι φορούσα καμία φορά την μπλούζα Dio που έχω. Και δεν ένιωσα ποτέ άσχημα για αυτό που έκανα.

Όχι ότι το γεγονός ότι ντυνόμουν έτσι με έκανε περισσότερο μεταλλά από άλλους, σίγουρα υπάρχουν άτομα πιο ψαγμένα από μένα που δεν τους φαίνεται, αλλά γούσταρα πολύ αυτό που έκανα. Δεν το έκανα για επίδειξη ή για να ξεχωρίζω, το έκανα επειδή μου άρεσε. Και όταν αναγκάστηκα να κουρευτώ για το στρατό, πολλοί μου είπαν ότι τα μαλλιά μου πήγαιναν έτσι. Αλλά για μένα ποτέ δεν ήταν αυτό το θέμα, τι μου πάει και τι όχι.

Δεν λέω ότι όλοι πρέπει να το κάνουν αν δεν τους εκφράζει. Αλλά αν πραγματικά έχεις αποδεχτεί ότι ανήκεις σε μια υποκουλτούρα όπως λες, δεν πρέπει να καταπιέζεις τον εαυτό σου. Συγνώμη για αυτό που θα πω, δεν έχω σκοπό να σε προβάλω, ίσα ίσα που σε εκτιμώ σαν άτομο, αλλά έτσι που παρουσιάζεις την συμπεριφορά σου, μου κάνεις κάτι σε κρυφό-οτάκου. Ίσως να εννοείς ότι ασχολήσαι μόνο για την πάρτη σου, και δεν χρειάζεται να ξέρουν οι άλλοι τι κάνεις, έτσι όπως το παρουσιάζεις όμως, φαίνεται κάπως περίεργα.

Τέλος πάντων, δεν θέλω να κρίνω κανέναν για τις επιλογές και τη στάση του, απλώς λέω ότι το περιθώριο έχει ζόρι.


Aν ζούσαμε Αμερική δεν θα μας έπιανε η Τατιάνα θα μας έπιανε η Oprah. Και εγώ στην Oprah θα πήγαινα γιατί είμαι fan.

Και ποιος σου είπε ότι θα σε καλούσε εσένα; :P



#82 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 17 April 2010 - 17:39

Πώς ακριβώς θα φτάσουν τα πράγματα στο ευρωπαϊκό δικαστήριο;

Με την πρώτη σοβαρή νομική/κοινωνική διάκριση εις βάρος των ανιμάδων, επειδή βλέπουν άνιμε. Δηλ. σε στύλ δυσμενής νομική μεταχείριση, ξύλο επειδή είσαι ανιμάς κ.α., αν γίνει κάτι παραπάνω από μεμονωμένα περιστατικά.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#83 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 17 April 2010 - 17:50

Απλα δεν ειναι καμμενα οπως εμας.

το αντιθετο γινετε πολες φορες, υπαρχουν πολα ατομα που ειναι καμενα τοσο που δεν εχουν αναγκη την ελληνικη κοινοτητα, ενω στην ελληνικη κοινοτητα υπαρχουν πολλα που ξερουν μονο το naruto-bleach

kenny εξακολουθεις να σε κολημενος, και αντε πες βγαζει ανιμε η τατιανα, και? χ3στηκ3 η φοραδα σταλωνι! δεν θα βγαινουμε εξω? δεν θα κανουμε τις ιδιες @@ριες με του φιλους μας? μηπως θα μας κανουν και αφισες wanted?
προσωπικα οποιο ατομο ειναι παραπανω απο απλος γνωστος μου, το ενημερωνω με τι ασχολούμε, προσπαθοντας ετσι να το μυισω ή απλα να το βαλω να δει οτι υπαρχει και κατι αλλο παραπανω απο το holywood και τη disney(η οποια παρεπιπτοντος μεχρι το 60 εσκιζε, αλλα ο κοσμος ξερει μονο το βασιλια των λιονταριων) ή να δω αν ασχολειται ήδη με το αθλημα..
και ολα αυτα ενω ειμαι σε ενα απο τα λιγα σχολεια που ειναι πιτα στον "κλασσικο ελληνα" τσιγαρο, μπουζουκια, σκυλαδικα , ποτα, γκομενες αλλαγη καθε μερα, γενικως ταξης 13 και κανα μπαφο αμα βρουν.. μηπως να μην πηγαινω και σχολειο?

εγω δεν βρισκω κατι επικυνδυνο στην παραπληροφοριση των ανιμε για εμας οσο για τα ιδια τα ανιμε, που δεν θα παρουσιαστουν οπως πρεπει, και θα μεινει θαμενη η ποιοτητα..

#84 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 April 2010 - 18:28

Namida: Το "κρυφο-otaku" δεν με περιγράφει με ακρίβεια. Σίγουρα, δεν το φοράω, δεν το φωνάζω, και σε γενικές γραμμές δεν το δείχνω ότι είμαι anime fan, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κρατάω το fandom αυτό για την πάρτη μου και μόνο. Απλά, προσέχω πάρα πολύ σε ποιους ανοίγομαι, με ποιους μοιράζομαι το πάθος μου, και ποιους επιχειρώ να εισάγω στο άθλημα. Σιγά-σιγά, και μόνον αφού οι έλληνες anime fans θα έχουν γίνει ικανοποιητικά πολλοί ούτως ώστε να μην αποτελούν το στόχο καμιάς Τατιάνας, θα γίνω κι εγώ πιο εκδηλωτικός. Μέχρι τότε, δεν το θεωρώ σοφό να προκαλούμε την δημόσια προσοχή.

[BTW, πλέον οι μεταλλάδες βρίσκονται οριακά στην μπλε περιοχή (βλ. παραπάνω γράφημα). Αλλά πριν από κάμποσα χρόνια ήταν κι αυτοί στο κόκκινο, οπότε καταλαβαίνω τι λες και γιατί το λες.]

matassos: Μην δραματοποιείς την κατάσταση και μην παρερμηνεύεις αυτά που λέω. Δεν σου είπα να μην βγεις και να μην διασκεδάσεις. Σου είπα να αποφύγεις (προς το παρόν τουλάχιστον) συμπεριφορές οι οποίες ενοχλούν, ή έστω ξενίζουν την πλειοψηφία. Όχι γιατί "αυτοί έχουν δίκαια κρίση σε όλα, κι αυτά που κάνεις εσύ είναι καραγκιοζιλίκια". Ίσα ισα, τέτοιες απόψεις γίνεται να αλλάξουν μέσα σε ελάχιστα χρόνια, υπό τις κατάλληλες συνθήκες και με τους κατάλληλους χειρισμούς. Το λέω επειδή δεν είναι ακόμα σε θέση να σε κατανοήσουν αυτό που λατρεύεις. Δεν μπορούν να σε καταλάβουν, ο τρόπος με τον οποίον φέρεσαι τους φαίνεται ξένος (βασικά, είναι ξένος), και αντιδρούν ενστικτωδώς αμυντικά.

Για όποιον δεν το κατάλαβε ακόμα, να το ξεκαθαρίσω: Η ηθική δεν έχει καμία θέση στα επιχειρήματά μου. Γενικά, η ηθική δεν έχει καμία θέση στην όλη συζήτηση, IMHO. Ναι, φυσικά και έχουμε κάθε δικαίωμα να εκφράζουμε το πάθος μας, αλλά η εξίσωση έχει κι άλλες μεταβλητές, κι αυτό είναι που μας καίει. Τα επιχειρήματα μου είναι απολύτως πραγματολογικά, δηλαδή εξετάζω τι μας συμφέρει να κάνουμε. Δεν αναλώνομαι στο τι "πρέπει" ή "δεν πρέπει", πράγματα που είναι αμφιλεγόμενα και στην κρίση του καθενός έτσι κι αλλιώς.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#85 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 17 April 2010 - 18:51

Το λέω επειδή δεν είναι ακόμα σε θέση να σε κατανοήσουν αυτό που λατρεύεις. Δεν μπορούν να σε καταλάβουν, ο τρόπος με τον οποίον φέρεσαι τους φαίνεται ξένος (βασικά, είναι ξένος), και αντιδρούν ενστικτωδώς αμυντικά.


Ενώ η ξενομανία δεν είναι τρόπος ζωής εδώ και κάποιες δεκαετίες για πάρα πολλούς Έλληνες; Εγώ πιστεύω ότι σε όποιον έχει πρόβλημα με τα άνιμε πρέπει να εξηγήσει κανείς το εξής : "Εσύ το βιολί σου, εγώ τη βιόλα μου, αφού δεν βλάπτουμε κανέναν". Κι αν απλά κοροϊδεύει ή μισεί τα άνιμε και τους οτάκου σιγά...

Αν από την άλλη πάει να προκαλέσει νομικά ή κοινωνικά προβλήματα εκτεταμμένα, ε θα γίνει τελικά ό,τι έγινε και με τον τύπο με το Ι5. Γενικά δε νομίζω πως υπάρχει κάποιος φόβος.

Όσο για το ποιόν θα μυήσεις στα άνιμε. Ε εξαρτάται κυρίως από το ποιός είσαι εσύ και πόσο καλή σχέση έχεις μαζί του. Αν είναι πραγματικός φίλος θα ρίξει μια ματιά, θα εγκρίνει ή όχι (δεν είναι (όλα) τα άνιμε για όλους, τι να κάνουμε, όπως δεν είναι και η κλασσική μουσική και το μέταλ και τα μαθηματικά και το μπρόκολο), αν σε θεωρεί καραγκιόζη όχι.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#86 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 April 2010 - 19:05

Ενώ η ξενομανία δεν είναι τρόπος ζωής εδώ και κάποιες δεκαετίες για πάρα πολλούς Έλληνες;

Για σκέψου το λίγο παραπάνω... κάθε στοιχείο ξενομανίας που έχει επικρατήσει στην Ελλάδα έχει επικρατήσει αποκλειστικά και μόνο λόγω έξυπνου και επίμονου marketing. Το καταλαβαίνεις εκ του αποτελέσματος. Πήγαινε σ' ένα τσοπάνη στα βουνά και μίλα του πχ για το facebook. Αμφιβάλλω ότι θα του τραβήξεις το ενδιαφέρον.

Ποιος κάνει marketing για anime/manga στην Ελλάδα; Αν εξαιρέσεις κάτι μικρές προσπάθειες της Anubis, κανείς άλλος.

Να πως γίνεται ο μέσος έλληνας να είναι ξενομανής και φοβικός απέναντι στα anime ταυτόχρονα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#87 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 17 April 2010 - 19:34

κάθε στοιχείο ξενομανίας που έχει επικρατήσει στην Ελλάδα έχει επικρατήσει αποκλειστικά και μόνο λόγω έξυπνου και επίμονου marketing.


Προσθέτω τον εξής σημαντικό λόγο : ότι η εγχώρια παραγωγή πολιτισμού (κάθε επιπέδου και είδους) κατά ένα σεβαστό ποσοστό είναι της πλάκας (σα νάνος μπροστά σε γίγαντες, όχι μόνο σε φάση παραγωγής αλλά και σε φάση περιεχομένου) και ως αποτέλεσμα κάθε τι δημοφιλές έξω έρχεται με κάποια καθυστέρηση κι εδώ. Όταν σου σερβίρουν κάποια χρόνια τα ίδια σκατά, μόλις δείς κάτι έστω και λίγο καλύτερο ή απλά διαφορετικό, αν είσαι λίγο διαφορετικός από την πλειοψηφία, θα το κυνηγήσεις.

Ποιος κάνει marketing για anime/manga στην Ελλάδα; Αν εξαιρέσεις κάτι μικρές προσπάθειες της Anubis, κανείς άλλος.


Να πως γίνεται ο μέσος έλληνας να είναι ξενομανής και φοβικός απέναντι στα anime ταυτόχρονα.


Εγώ δεν πιστεύω πως με περισσότερο marketing τα άνιμε θα γινόντουσαν πιο αποδεκτά σε αυτούς που τα αντιπαθούν αρκετά ώστε να προκαλούν στους ανιμάδες σοβαρά προβλήματα. Μάλλον θα τα μισούσαν περισσότερο.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#88 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 17 April 2010 - 19:41

Εγώ Λευτέρη έχω να σου θέσω το εξής ερώτημα...

Και ας πούμε ότι προκαλούμε και ας πούμε ότι υπάρχουν αντιδράσεις...ΚΑΙ?

Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω...Πριν μερικά χρόνια κατέβαινα σαν φοιτήτρια και προκαλούσα και ένιωσα στο πετσί μου τι πάει να πει έντονες αντιδράσεις...Τι? Έπρεπε να κάτσω να κάνω την πάπια? Και ναι το παράδειγμα μου είναι τραβηγμένο αλλά ποτέ καμιά κοινωνία δεν πήγε μπροστά από ανθρώπους που φοβούνται να δείξουν τα πιστεύω τους και τα γούστα τους...Και όσο δεν μας ραίνουν με δακρυγόνα τα ΜΑΤ δεν νομίζω ότι πραγματικά έχουμε να φοβηθούμε κάτι...Εκτός και αν η κυβέρνηση κάνει μαύρη λίστα με όσους βλέπουν anime και για να βρεις δουλειά πρέπει να κάνεις δήλωση φρονημάτων...Υπερβάλεις σε τραγικό βαθμό όμως...

xbJ3b2w.jpeg


#89 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 April 2010 - 19:56

Εγώ δεν πιστεύω πως με περισσότερο marketing τα άνιμε θα γινόντουσαν πιο αποδεκτά σε αυτούς που τα αντιπαθούν αρκετά ώστε να προκαλούν στους ανιμάδες σοβαρά προβλήματα. Μάλλον θα τα μισούσαν περισσότερο.

Το ζητούμενο δεν είναι να τα συμπαθήσουν. Το ζητούμενο είναι να τα αποδεχτούν, δηλαδή να καταλάβουν ότι αυτή η κουλτούρα ήρθε για να μείνει. Κάθε φοβική αντίδραση έχει ως σκοπό να "σβήσει από τον χάρτη" αυτό που προκαλεί την ενόχληση. Προσωπικά, αυτό εύχομαι να γίνει μια μέρα, και όχι να βλέπουν όλοι anime (μη ρεαλιστικός στόχος).

Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω...Πριν μερικά χρόνια κατέβαινα σαν φοιτήτρια και προκαλούσα και ένιωσα στο πετσί μου τι πάει να πει έντονες αντιδράσεις...Τι? Έπρεπε να κάτσω να κάνω την πάπια?

Ερμ, σ' αυτές τις διαδηλώσεις παίζονταν πολύ, πολύ πιο σημαντικά θέματα από το γούστο μερικών για τα anime or whatnot. Γι' αυτό και άξιζε να υπομείνει κανείς τις αντιδράσεις.

___

Meh, βαρέθηκα να είμαι ένας εναντίον όλων σ' αυτό το thread. Πιστέψτε και κάνετε ό,τι θέλετε. Φορέστε μου και την ταμπέλα "νέος roriconfan" για να τελειώνουμε.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#90 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 17 April 2010 - 20:08

Το ζητούμενο είναι να τα αποδεχτούν, δηλαδή να καταλάβουν ότι αυτή η κουλτούρα ήρθε για να μείνει. Κάθε φοβική αντίδραση έχει ως σκοπό να "σβήσει από τον χάρτη" αυτό που προκαλεί την ενόχληση.


1) Γιατί, και τώρα που δεν το αποδέχονται τι θα κάνουν γι αυτό;

2)Κάθε φοβική αντίδραση δεν έχει αυτό το σκοπό, σκοπό έχει να εκφράσει δυσαρέσκεια. Π.χ. κι εγώ μπορεί να αντιδρώ φοβικά απέναντι στο ΚΚΕ ή την αστυνομία, αλλά είμαι βέβαιος πως δεν πρόκειται να εκλείψουν όσο ζώ εκτός κι αν γίνει ριζική πολιτικοκοινωνική ανακατάταξη.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni