Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Θέμα anime στην Τατιάνα Στεφανίδου


  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#61 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 16 April 2010 - 14:55

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε Kenny, αυτή είναι μία από τις λίγες φορές που θα διαφωνήσω μαζί σου και μεταξύ μας μακάρι να διαφωνούμε πάντα για τέτοιες βλακείες και όχι για σοβαρά θέματα :P

Αρχικά συμφωνώ μαζί σου...Η ελληνική κοινωνία απορρίπτει ως επί το πλείστον το διαφορετικό...Οποιαδήποτε κουλτούρα είναι εκτός νόρμας αυτομάτως θεωρείται είτε επικίνδυνη είτε γελοία...Από κει και πέρα όμως η λύση είναι να κρυβόμαστε για κάτι που μας αρέσει? Η νοοτροπία μου εμένα είναι από χρόνια "άστους να λένε". Όποιος απορρίπτει οτιδήποτε το διαφορετικό επειδή είναι διαφορετικό είναι για λύπηση...αυτό ισχύει για όλα, anime, μουσική, τρόπος ζωής...

Το πως θα σε κρίνει ο καθένας έχει να κάνει με τη γενικότερη σου στάση ζωής και όχι με το αν βλέπεις anime ή ακούς new wave rockabily...Επομένως αν είσαι για τα μπάζα δεν πα να λες ότι βλέπεις anime με βαθιάαααα νοήματα θα σε πάρουν έτσι και αλλιώς στο ψιλό...

Τώρα το θέμα με την Τατιάνα είναι κάτι το τελείως διαφορετικό...Γιατί? Γιατί ξέρουμε ότι μια τέτοια εκπομπή από τη φύση της δεν έχει σκοπό να μας γνωρίσει και να ασχοληθεί σε βάθος με το χόμπυ μας αλλά να το κοροιδέψει και να το δαιμονοποιήσει για να κάνει νούμερα...Επομένως σιγά μην κρυφτούμε...Άλλωστε όποιος παίρνει στα σοβαρά την Τατιάνα είναι νούμερο από μόνος του και σιγά μην ασχοληθώ μαζί του...

Επαναλαμβάνω δεν με νιάζει να παρουσιάσουν τα anime/manga όπως στο διάολο θέλουν...Με πειράζει να βγάζουν λεφτά από αυτό και αυτός είναι ο λόγος που δεν θα ήθελα με τίποτα να γίνει μια τέτοια εκπομπή...



συμφωνώ απόλυτα ....κιοσο να νε ...ακομα κιαν καταφερουν και στησουν τετια εκπομπη χεστηκαμε.....χαλαλι τους...οπος ειμαστε 8α παραμινουμε γιατί ν'αλαξουμε λογο μιας εκπομπης χαμηλοτατου επιπεδου? η κα8ε Τατιάνα ας λεει οτι στο τετιο 8ελει....αυτοι που 8α πιστεψουν αυτα που 8ακουστουν εξάλου ειναι νουμερα απο μόνοι τους xD anyway...τι κα8ομαστε και συζηταμε? ας τους αφισουμε να κανουν οτι 8ελουν...:\:burningbe3:
フカフカ

#62 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 April 2010 - 20:36

Εγω ξερω πως οι υπευθυνοι που φεραν τις πρωτες ιαπωνικες σειρες στα κρατικα αρχες του 80, ηταν ηδη αρκετα ψαγμενα ατομα πολυ πριν δημιουργηθει το ανιμε fαndοm στην ελλαδα. Και ψαγμενα γενικα στο ανιματιον περαν του ιαπωνικου. Τετοια ατομα χρειαζεται η τηλεοραση και τα εχει ηδη στο σινε+ και στο πρισμα+. Δεν ειναι μονο ψαγμενα απο ανιμε αλλα και απο διεθνες ανιματιον και το σημαντικοτερο: ξερουν τα ορια που υπαρχουν στην ελλαδα στην αποδοχη των ανιμε. Αυτο απαιτει βεβαια και την απαραιτητη μορφωση αλλα και την αγαπη για το αντικειμενο που το 80 και 90 ηταν μεγαλυτερη.
Εκει απευθυνθειτε και αφηστε τις τατιανες

#63 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 April 2010 - 03:35

Εγω ξερω πως οι υπευθυνοι που φεραν τις πρωτες ιαπωνικες σειρες στα κρατικα αρχες του 80, ηταν ηδη αρκετα ψαγμενα ατομα πολυ πριν δημιουργηθει το ανιμε fαndοm στην ελλαδα. Και ψαγμενα γενικα στο ανιματιον περαν του ιαπωνικου. Τετοια ατομα χρειαζεται η τηλεοραση και τα εχει ηδη στο σινε+ και στο πρισμα+. Δεν ειναι μονο ψαγμενα απο ανιμε αλλα και απο διεθνες ανιματιον και το σημαντικοτερο: ξερουν τα ορια που υπαρχουν στην ελλαδα στην αποδοχη των ανιμε. Αυτο απαιτει βεβαια και την απαραιτητη μορφωση αλλα και την αγαπη για το αντικειμενο που το 80 και 90 ηταν μεγαλυτερη.
Εκει απευθυνθειτε και αφηστε τις τατιανες

Αυτοί, Πέτρο, θα έχουν πλέον βγει στην σύνταξη, δεν εξηγείται αλλιώς.

@ matassos etc: Πολύ θαρραλέα τα λέτε τώρα, αλλά τι θα κάνετε όταν θα αρχίσει το κυνήγι μαγισσών;

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#64 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 17 April 2010 - 05:42

Αν φτάσει αυτό στα αυτιά κάποιας Τατιάνας, μην περιμένετε να εστιάσει "στην καλλιτεχνική αξία των anime" και πράσινα άλογα. Θα μας βγάλει όλους ανώμαλους και επικίνδυνους, πολύ απλά.

Προσωπικά, το ενδεχόμενο μιας τέτοιας εκπομπής το έχω σκεφτεί εδώ και πολύ καιρό. Καθώς το anime fandom ολοένα και μεγαλώνει, είναι αναπόφευκτο ότι θα γίνει μια τέτοια εκπομπή κάποια στιγμή. Γι' αυτό και έχω λάβει τα μέτρα μου. Ούτε οι γονείς μου δεν ξέρουν ότι βλέπω anime, ούτε ο γείτονάς μου, ούτε οι συμφοιτητές μου, και ούτε χρειάζεται να το μάθουν. Δεν έχω καμία όρεξη να με τσουβαλιάσουν με όλους όσους βλέπουν φανατικά NarutoBleachoOnePiece και περιμένουν ο κόσμος να τους πάρει αυτούς και το αγαπημένο τους anime στα σοβαρά, πόσο μάλλον να με τσουβαλιάσουν με τους παιδόφιλους. Ούτε το ένα είμαι ούτε το άλλο, αλλά αυτοί δεν θα κάτσουν να το ερευνήσουν. Θα εμπιστευτούν το "έγκυρο ρεπορταζ" της όποιας Τατιάνας. Φύλαγε τα ρούχα σου για να 'χεις τα μισά λοιπόν.

Θέλετε να τη γλυτώσετε κι εσείς; Η λύση είναι απλή: Hide your fucking powerlevel. Όχι, δεν είναι απαραίτητο να πηγαίνεις στη σχολή/δουλειά φορώντας Naruto headband. Όχι, δεν είναι απαραίτητο να έχεις για ringtone ένα opening στο οποίο μια γιαπωνέζα με φωνή 4χρονου γκαρίζει παράφωνα ακατάληπτους στίχους. Και όχι, δεν είναι καθόλου μα καθόλου απαραίτητο να αναφωνείς λέξεις όπως "kawaiiiiiiiiiii", "sugeeeeeee", "naniiiiiiiiii", "shineeeeeeee", "bakaaaaaaa" κτλ όπου βρεις και με όποιον βρεις.


Εκτός κι αν πιστεύετε ότι αυτά σας κάνουν "πιο anime fan από τους άλλους".



Ενώ βέβαια στην Ελληνική show biz και Εκκλησία δεν υπάρχει ούτε ένας παιδόφιλος. Είναι σα να κατηγορείς τους Κρητικούς ότι όλοι είναι δολοφόνοι με κουμπούρια (που αμφιβάλλω ότι σας βλέπουν όλους έτσι) και τους rpgάδες ότι θυσιάζουν παιδάκια στον Azathoth για κυριακάτικη αναψυχή.


Όλα αυτά που λες ότι δεν είναι απαραίτητα ασφαλώς δεν είναι και μπορεί εγώ κι εσύ να τα θεωρούμε υπερβολές, δεν είναι δυνατόν όμως ενώ κανείς δε λέει τίποτα στο σκυλά που ακούει στη διαπασών Μπουγά και δε ξέρω εγώ τι άλλη ******* και φοράει μπλούζα Βανδή (καλά υπερβολή αλλά το πιάνουμε όλοι πιστεύω) να μη λέει κανείς τίποτα και να βρίζει τον ανιμά, επειδή ο ανιμάς είναι μειοψηφία. Δηλ. κάτι που είναι κακόγουστο αλλά mainstream να το δοξάζουμε-αφήνουμε ήσυχο και κάτι που είναι κακόγουστο αλλά αποκλίνει από το mainstream να το καταδικάζουμε. Εκτός αν ξέρω γω ο πιο "δυνατός" (σχετικό, γιατί παγκόσμια υπάρχουν πολύ λιγότεροι Ελληνοσκυλάδες απ' ότι ανιμάδες) θεωρείται πιο τρου και νορμάλ παρότι μπορεί να είναι το ίδιο καραγκιόζης.


Σε κάθε περίπτωση, αν και θεωρώ κραυγαλέα τα φαινόμενα που αναφέρεις, νομίζω ότι η Ελλαδάρα ανέχεται καθημερινά αρκετά πολύ χειρότερα πράγματα, ώστε να μπορεί να κάνει μια θυσία στο υψηλών προδιαγραφών γούστο της και γι αυτό.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#65 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 17 April 2010 - 08:04

@ matassos etc: Πολύ θαρραλέα τα λέτε τώρα, αλλά τι θα κάνετε όταν θα αρχίσει το κυνήγι μαγισσών;

μα δεν θα αρχισει, δεν το καταλαβαινεις?
αν δεν κανουμε καμια τρανταχτη χαζομαρα και να αρχισουν να μας προσεχουν, αλλα διατηρησουμε ενα κανονικο προφιλ θα ημαστε μια χαρα.
δεν ημαστε στην ιαπωνια που εχει παραγινει το κακο..
σιγα σιγα ο κοσμος εξυχρονιζετε, οι πιο πολοι ηλικιας απο 30 και κατω, πηγαινουν και βλεπουν ταινιες πιξαρ γιατι να τους πειραξουν τα γιαπωνεζικα που στην τελικη εβλεπαν παλια και αυτοι?
οσο περναει ο καιρος αποδεχεται ο κοσμος οτι τα κινουμενα σχεδια-ανιματιον δεν ειναι μονο παιδικα και αποτελουν ένα κομματι του σινεμα με πολες προοπτικες.
οσο για το θεμα παιδεραστια, οπως ειπαν παραπανω, οι αλλοι τομεις ειναι πολυ χειροτεροι σε αυτο το θεμα..

#66 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 April 2010 - 12:41

Tadaka, you are missing the whole point. Αφορμή ψάχνουν για στοχοποίηση, και οι εύκολοι στόχοι είναι αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο. Όπως έλεγα και με άλλο μέλος του forum χθες, οι φασίστες χούλιγκανς των γηπέδων είναι πολύ μεγαλύτερη πληγή για την χώρα, αλλά δεν τους αγγίζει κανείς γιατί "είναι πολλά τα λεφτά (που παίζονται στο ποδόσφαιρο), Άρη", άσε δε που εξυπηρετούν και την κυβέρνηση με το να καταστρέφουν πορείες διαμαρτυρίας κτλ.

Τους otaku ποιο lobby θα τους σώσει;

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#67 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 17 April 2010 - 12:56

Κανένα. Απλά θα κρυφτούμε στις τρύπες μας και θα περιμένουμε να περάσει η μπόρα. Ευτυχώς δεν είμαστε ούτε τόσο πολλοί ούτε τόσο εύκολα αναγνωρίσιμοι ούτε προκαλούμε τόσο όσο π.χ. οι emo και μπορούμε να προφυλαχτούμε κάπως.

15fkk04.jpg


#68 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 17 April 2010 - 12:58

Εντάξει σιγά μην εξαπολύσουν και ανθρωποκυνηγητό ρε συ :hahaha:

Το dragonball και η sailormoon τόσα χρόνια παίζανε και μάλιστα σε ιδιωτικό κανάλι και κανείς δεν έλεγε τίποτα, για να μη μιλήσω για τα hentai που μοίραζε ένα περιοδικό και μάλιστα είχαν και τρελή απήχηση...

Νομίζω πρέπει να βάλουμε λίγο τα πράγματα στις σωστές τους αναλογίες...Ούτε κυνήγι μαγισσών θα αρχίσει, ούτε τίποτα όσο συντηρητική και αν είμαστε σαν κοινωνία...άλλωστε για να στο θέσω και διαφορετικά, τα anime δεν ενοχλούν κανέναν εκεί πάνω...Έχουν άλλους να κυνηγήσουν...Κουκουλοφόρους, τρομοκράτες, φοιτητές...Τα anime δεν αποτελούν απειλή για κανέναν επομένως ακόμα και αν δαιμονοποιηθούν μέσω μιας μεσημεριανής εκπομπής που δεν έχει καμία απολύτως απήχηση στη νεολαία παρά μόνο σε κάτι δευτεροκλασάτες κατίνες ποσώς μας νιάζει...

Αυτό που εμένα με στεναχωρεί με το να προβληθούν τοιουτοτρόπως είναι αφενός ότι δεν αξίζει σε όλη την κοινότητα και σε όλα τα anime να ταυτιστούν με κάτι το διεστραμμένο γιατί μου αρέσει αυτό το χόμπυ και θέλω να προβάλω τα θετικά του αφετέρου όπως έχω ξαναπεί γιατί δεν θα γίνουμε εμείς αντικείμενο προς χρήση της Τατιάνας και της κάθε Τατιάνας...

Επομένως ας μην είμαστε τόσο υπερβολικοί...Ώρες ώρες αισθάνομαι λες και ανήκω σε καμιά σέχτα :hihi2:

xbJ3b2w.jpeg


#69 FallenSpiritGR

FallenSpiritGR

    ~From Hell i came~

  • Members
  • 248 posts

Posted 17 April 2010 - 12:58

Tadaka, you are missing the whole point. Αφορμή ψάχνουν για στοχοποίηση, και οι εύκολοι στόχοι είναι αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο. Όπως έλεγα και με άλλο μέλος του forum χθες, οι φασίστες χούλιγκανς των γηπέδων είναι πολύ μεγαλύτερη πληγή για την χώρα, αλλά δεν τους αγγίζει κανείς γιατί "είναι πολλά τα λεφτά (που παίζονται στο ποδόσφαιρο), Άρη", άσε δε που εξυπηρετούν και την κυβέρνηση με το να καταστρέφουν πορείες διαμαρτυρίας κτλ.

Τους otaku ποιο lobby θα τους σώσει;


ΤΟ Δικο μας ατομο ο γιωργακης μορε!!:blingeye2::blingeye2:
αλλα παιδια ενα πραγμα θα σας πω αν εμενα μου πει κανεις τιποτα για anime ναι και καλα οτι ειμαι καμενος τα περνω ασχημα:roar::roar: ασχετος οτι εχω κανει groupακι στο σχολειο μου !!
μια μονο προβολη ειχα κανει μια φωρα και ειχαν ερθη καπου στα 20 ατομα για να με παιξουν:unlucky::unlucky: ναι και καλα και μετα τους εβαλα στο παιχνηδη αμεσως χα0χα0αχ0 :hehehe::hehehe:
Posted Image
Spoiler: AnimeList

#70 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 17 April 2010 - 13:33

Έχουν άλλους να κυνηγήσουν...Κουκουλοφόρους, τρομοκράτες, φοιτητές...Τα anime δεν αποτελούν απειλή για κανέναν επομένως ακόμα και αν δαιμονοποιηθούν μέσω μιας μεσημεριανής εκπομπής που δεν έχει καμία απολύτως απήχηση στη νεολαία παρά μόνο σε κάτι δευτεροκλασάτες κατίνες ποσώς μας νιάζει...


Στην Ελλαδα ζουμε...

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#71 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 17 April 2010 - 13:42

Ναι ρε παιδιά στην Ελλάδα ζούμε αλλά μήπως την έχουμε δαιμονοποιήσει λιγάκι? Εντάξει εγώ είμαι 24 χρονών και μέχρις στιγμής έχω ζήσει τη ζωή μου όπως θέλω και έχω κάνει και ένα κάρο τρέλες και δεν με έχουν κλείσει μέσα ακόμα :P

Τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια όσο τα παρουσιάζετε και έχω γνωρίσει πάρα πολλούς ανθρώπους με εκκεντρικό τρόπο ζωής και δεν είναι ούτε απόκληροι ούτε κλεισμένοι στο ψυχιατρείο...

Δεν είμαστε μόνο εμείς εκεί έξω που γουστάρουμε εναλλακτικούς τρόπους ψυχαγωγίας και είμαστε λίγο καμμένοι...

Και εμπάσει περιπτώσει αν δεν σας αρέσει που μένετε στην Ελλάδα ε κάντε κάτι να αλλάξετε την κατάσταση και το να κρύβόμαστε λες και έιμαστε καμιά συμμορία δεν είναι λύση FFS!

xbJ3b2w.jpeg


#72 NiPPa!!!

NiPPa!!!

    Hinamizawa Loonatic!

  • Members
  • 48 posts

Posted 17 April 2010 - 13:52

Στην Ελλαδα ζουμε...


thats the point...

[SIGPIC] [/SIGPIC]


#73 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 17 April 2010 - 14:03

Aν ζούσαμε Αμερική δεν θα μας έπιανε η Τατιάνα θα μας έπιανε η Oprah. Και εγώ στην Oprah θα πήγαινα γιατί είμαι fan.

#74 DmJapan

DmJapan

    音乐 , 音楽 , 음악

  • Members
  • 95 posts

Posted 17 April 2010 - 14:13

Aν ζούσαμε Αμερική δεν θα μας έπιανε η Τατιάνα θα μας έπιανε η Oprah. Και εγώ στην Oprah θα πήγαινα γιατί είμαι fan.


Επίσης αν ζούσαμε Αμερική , ο μισός πληθυσμός δεν θα είχε δει ποτέ την εκπομπή και δεύτερον υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν λεφτά από αυτό το trend.

Και θα δανειστώ μια απάντηση της Erisadesu και θα την συμπληρώσω

"Οι γνωστοί μου ξέρουν ότι ασχολούμαι με άνιμε και με αγνώστους δεν μιλάω." αλλά και να έχουν γνώμη αυτοί οι άγνωστοι στα αμελέτητά μας. Δεν το γράφουμε και στην ταυτότητα μας ή στην δήλωση για το δάνειο. :mador2:
Overclocked Remix
Promoting videogame music as a form of art.
Posted Image

孤單時有人把你想念...

#75 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 April 2010 - 14:19

Aν ζούσαμε Αμερική δεν θα μας έπιανε η Τατιάνα θα μας έπιανε η Oprah. Και εγώ στην Oprah θα πήγαινα γιατί είμαι fan.

Σιγά μην ασχολούνταν η Oprah με τα anime. Μάλλον στην εκπομπή του Bill O'Reilly θα κατέληγες. Ή εκεί, ή στο Colbert Report. :P

Αλλά αρκετά μιλήσαμε για την Amerikkka. Back on topic, ppl.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||