Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Θέμα anime στην Τατιάνα Στεφανίδου


  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#46 DmJapan

DmJapan

    音乐 , 音楽 , 음악

  • Members
  • 95 posts

Posted 15 April 2010 - 15:26

Επομένως ναι στην εξάπλωση των anime, ΟΧΙ στην χρησιμοποίηση της κοινότητας για να κάνει νούμερα η κάθε τηλεκατίνα....


Όχι στην Τατιάνα, όχι στα μεσημεριανά, όχι σκουπίδια και πλαστικά σε θάλασσες και ακτές!
Momo for President. :if:
Overclocked Remix
Promoting videogame music as a form of art.
Posted Image

孤單時有人把你想念...

#47 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 April 2010 - 16:22

Ασε που θα επαιζε μαζι μας. Θα μαλλιαζε η γλωσσα μου να της ελεγα: ανιμε οχι ντραγκονμπαλ, οχι βια και σεξ, ανιμε τεχνη, mιyαzακι, κουλτουρα κλπ ή οτι υπαρχει ενας υγειης αριθμος θεατων που ενδιαφερεται κλπ.
Θα ακουγε προσεκτικα και μετα θα ελεγε: ναι αλλα καποιος ανοιξε θεμα με ενα mαngα με τιτλο mαsturbαtιon mαsτεr, δηλ. Μαιτρ αυνανισμου και εγινε χαμος απο σχολια. Αυτο ειναι το επιπεδο σας; ή καποιος αλλος βλεπει τα λεγομενα lοlι, δηλ. ΠΑΙΔΟΦΙΛΟ υλικο και δοξαζεται. Αυτο ειναι το πραγματικο σας προσωπο!
Δηλαδη θα γινουμε και ρεζιλι και απο πανω, κατω απο αποδοκιμασιες του κοινου και δεν θα κυκλοφορουμε για κανα μηνα
Παναθεμα σας, θα μας καταστρεψετε!

#48 Eleni~WaIKinG oN AiR~

Eleni~WaIKinG oN AiR~

    BtotheItotheG BANGGGGGGGG

  • Members
  • 206 posts

Posted 15 April 2010 - 17:11

:hihi2::hihi2:
Έπρεπε να γίνει ρε γαμώτο η εκπομπή αυτή στην Τατιάνα!!
Θα πέθενα στο γέλιο!!
Ιδικά αν είχε και cosplay!!:canthelp:
κριμάαααααααααα!!!
Αλλά βρήκα την λύση
να πάνε Ιαπωνία να βγάλουν κανά video απο το φεστιβάλ cosplay και να το δείξουν στην Τατιάνα!!
Να δεί ο κόσμος τι θα πεί πραγματικό cosplay!
:8):
Posted Image

..SiGn My KpOp PeTiToN..ANd LeTs mEeT In gReEcE..

Posted Image
*~AnImE AnD MuSiC OtAkU~*
Takeru and Maya are my husbands...Miyavi and Ruki are my boyfriends...

#49 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 15 April 2010 - 22:51

Από τη στιγμή που μάλλον δεν θα γίνει η εκπομπή αφού από ότι έλεγε το mail που στείλανε στο animeplanet αν ήταν να γίνει θα γινόταν πριν το Πάσχα, δεν βρίσκω λόγο να καθόμαστε να ασχολούμαστε με την Τατιάνα...Για οποιαδήποτε αλλη συζήτηση για τα anime στην Ελλάδα υπάρχουν ήδη άλλα threads...


Και όμως, αυτό το θέμα το κυνηγάνε από το maid cafe που είχε γίνει στο mall!
Μάλιστα (αν ισχύει αυτό που έχω ακούσει), το έχουν τρελό άχτι να κάνουν αυτή την εκπομπή! Οπότε ΜΑΛΛΟΝ θα μας ξαναενοχλήσουν στο μέλλον μέχρι να πετύχουν αυτό που θέλουν...
Τι στο yaoi συμβαίνει?

#50 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 15 April 2010 - 23:17

Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε μάλλον την έχουμε κάτσει :canthelp:

xbJ3b2w.jpeg


#51 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 16 April 2010 - 02:12

Και όμως, αυτό το θέμα το κυνηγάνε από το maid cafe που είχε γίνει στο mall!
Μάλιστα (αν ισχύει αυτό που έχω ακούσει), το έχουν τρελό άχτι να κάνουν αυτή την εκπομπή! Οπότε ΜΑΛΛΟΝ θα μας ξαναενοχλήσουν στο μέλλον μέχρι να πετύχουν αυτό που θέλουν...


ελπιζω να τη γλιτωσαμε....¨\ δεν 8ελω να επιμινουν....δεν 8ελω να πα8ω κν σοκ ...κν μεσιμερι...χαχαχ XD λολ...:P:burningbe3:
フカフカ

#52 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 April 2010 - 02:16

αν το θέλουν τόσο πολύ θα πάω εγώ και ο dante ντυμένοι Made...
και ο dante maide όμως όχι μόνο εγώ.

#53 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 April 2010 - 13:45

Δεν ξέρω για εσας, εγώ πάντως έχω αποδεχτεί εδώ και χρόνια ότι ανήκω σε μια υποκουλτούρα που είναι πανεύκολο να παρεξηγηθεί, πολλές φορές μάλιστα πλήρως δικαιολογημένα. Για παράδειγμα, είναι απολύτως λογικό να θορυβυθεί κάποιος αν μάθει ότι αρκετοί παιδόφιλοι (όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά παγκοσμίως) ανήκουν στο anime fandom. Μέσα από το δικό μας forum μόνο υποψιάζομαι τουλάχιστον 5 άτομα ότι έχουν παιδοφιλικές ορέξεις. Αν φτάσει αυτό στα αυτιά κάποιας Τατιάνας, μην περιμένετε να εστιάσει "στην καλλιτεχνική αξία των anime" και πράσινα άλογα. Θα μας βγάλει όλους ανώμαλους και επικίνδυνους, πολύ απλά.

Προσωπικά, το ενδεχόμενο μιας τέτοιας εκπομπής το έχω σκεφτεί εδώ και πολύ καιρό. Καθώς το anime fandom ολοένα και μεγαλώνει, είναι αναπόφευκτο ότι θα γίνει μια τέτοια εκπομπή κάποια στιγμή. Γι' αυτό και έχω λάβει τα μέτρα μου. Ούτε οι γονείς μου δεν ξέρουν ότι βλέπω anime, ούτε ο γείτονάς μου, ούτε οι συμφοιτητές μου, και ούτε χρειάζεται να το μάθουν. Δεν έχω καμία όρεξη να με τσουβαλιάσουν με όλους όσους βλέπουν φανατικά NarutoBleachoOnePiece και περιμένουν ο κόσμος να τους πάρει αυτούς και το αγαπημένο τους anime στα σοβαρά, πόσο μάλλον να με τσουβαλιάσουν με τους παιδόφιλους. Ούτε το ένα είμαι ούτε το άλλο, αλλά αυτοί δεν θα κάτσουν να το ερευνήσουν. Θα εμπιστευτούν το "έγκυρο ρεπορταζ" της όποιας Τατιάνας. Φύλαγε τα ρούχα σου για να 'χεις τα μισά λοιπόν.

Θέλετε να τη γλυτώσετε κι εσείς; Η λύση είναι απλή: Hide your fucking powerlevel. Όχι, δεν είναι απαραίτητο να πηγαίνεις στη σχολή/δουλειά φορώντας Naruto headband. Όχι, δεν είναι απαραίτητο να έχεις για ringtone ένα opening στο οποίο μια γιαπωνέζα με φωνή 4χρονου γκαρίζει παράφωνα ακατάληπτους στίχους. Και όχι, δεν είναι καθόλου μα καθόλου απαραίτητο να αναφωνείς λέξεις όπως "kawaiiiiiiiiiii", "sugeeeeeee", "naniiiiiiiiii", "shineeeeeeee", "bakaaaaaaa" κτλ όπου βρεις και με όποιον βρεις.

Εκτός κι αν πιστεύετε ότι αυτά σας κάνουν "πιο anime fan από τους άλλους".

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#54 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 April 2010 - 13:52

υποψιάζομαι τουλάχιστον 5 άτομα ότι έχουν παιδοφιλικές ορέξεις.


Posted Image

Master? Is it I?
Posted Image

#55 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 April 2010 - 13:56

Όχι. :P

Αλλά μην περιμένετε να δώσω και ονόματα. Δεν πρόκειται να στοχοποιήσω κανέναν από υποψίες και μόνο.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#56 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 16 April 2010 - 14:12

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε Kenny, αυτή είναι μία από τις λίγες φορές που θα διαφωνήσω μαζί σου και μεταξύ μας μακάρι να διαφωνούμε πάντα για τέτοιες βλακείες και όχι για σοβαρά θέματα :P

Αρχικά συμφωνώ μαζί σου...Η ελληνική κοινωνία απορρίπτει ως επί το πλείστον το διαφορετικό...Οποιαδήποτε κουλτούρα είναι εκτός νόρμας αυτομάτως θεωρείται είτε επικίνδυνη είτε γελοία...Από κει και πέρα όμως η λύση είναι να κρυβόμαστε για κάτι που μας αρέσει? Η νοοτροπία μου εμένα είναι από χρόνια "άστους να λένε". Όποιος απορρίπτει οτιδήποτε το διαφορετικό επειδή είναι διαφορετικό είναι για λύπηση...αυτό ισχύει για όλα, anime, μουσική, τρόπος ζωής...

Το πως θα σε κρίνει ο καθένας έχει να κάνει με τη γενικότερη σου στάση ζωής και όχι με το αν βλέπεις anime ή ακούς new wave rockabily...Επομένως αν είσαι για τα μπάζα δεν πα να λες ότι βλέπεις anime με βαθιάαααα νοήματα θα σε πάρουν έτσι και αλλιώς στο ψιλό...

Τώρα το θέμα με την Τατιάνα είναι κάτι το τελείως διαφορετικό...Γιατί? Γιατί ξέρουμε ότι μια τέτοια εκπομπή από τη φύση της δεν έχει σκοπό να μας γνωρίσει και να ασχοληθεί σε βάθος με το χόμπυ μας αλλά να το κοροιδέψει και να το δαιμονοποιήσει για να κάνει νούμερα...Επομένως σιγά μην κρυφτούμε...Άλλωστε όποιος παίρνει στα σοβαρά την Τατιάνα είναι νούμερο από μόνος του και σιγά μην ασχοληθώ μαζί του...

Επαναλαμβάνω δεν με νιάζει να παρουσιάσουν τα anime/manga όπως στο διάολο θέλουν...Με πειράζει να βγάζουν λεφτά από αυτό και αυτός είναι ο λόγος που δεν θα ήθελα με τίποτα να γίνει μια τέτοια εκπομπή...

xbJ3b2w.jpeg


#57 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 16 April 2010 - 14:15

Δεν ξέρω για εσας, εγώ πάντως έχω αποδεχτεί εδώ και χρόνια ότι ανήκω σε μια υποκουλτούρα που είναι πανεύκολο να παρεξηγηθεί, πολλές φορές μάλιστα πλήρως δικαιολογημένα. Για παράδειγμα, είναι απολύτως λογικό να θορυβυθεί κάποιος αν μάθει ότι αρκετοί παιδόφιλοι (όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά παγκοσμίως) ανήκουν στο anime fandom


Αυτό ακριβώς ήθελα να θίξω στο περασμένο μου πόστ, αλλά το σκεφτόμουν αν πρέπει να το αναφέρω, φοβούμενος μήπως παρεξηγηθώ.
Είναι σίγουρο πως μέσω αυτής της εκπομπής θα προσπαθούσαν να εστιάσουν σε αυτό το γεγονός (και να επιμένουν μάλλον σε αυτό), μιας και έχουν αυξηθεί τα κρούσματα παιδοφιλίας στην χώρα μας, μιας και έχουν εξαπλωθεί οι adsl γραμμές...
Τι στο yaoi συμβαίνει?

#58 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 16 April 2010 - 14:24

Θα προτιμούσα να προβληθεί από μια εκπομπή σχετικά με την τέχνη ή μια εκπομπή που να απευθύνεται στο νεανικό κοινό που είναι και το κύριο target group των anime. Το αξίζει να το δείς δεν απευθύνεται σε καμία από τις δύο κατηγορίες αλλά περισσότερο στοχεύει στην μέση νοικοκυρά. Και όσα θέματα έχει πιάσει τα έχει πιάσει με την λογική που οδεύει αυτή η νεολαία όχι για να δείξει τάσεις και υποκουλτούρες. Γιατί εδώ που τα λέμε σιγά μην ενδιαφερθεί η κυρά Σούλα για το ποιός είναι ο Osamu Tezuka και το τι άψογο animation έχει το Mononoke. Aυτό που θα τις κεντρίσει την προσοχή και θα είναι επικερδές για την εκπομπή θα είναι τα "βλαμμένα που ασχολούνται με διαβόλια και τριβόλια (κατά τα devils fruit του One piece)"


Ακόμα δεν πιστεύω ότι το λέω, αλλά συμφωνώ απόλυτα.
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#59 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 16 April 2010 - 14:41

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε Kenny, αυτή είναι μία από τις λίγες φορές που θα διαφωνήσω μαζί σου και μεταξύ μας μακάρι να διαφωνούμε πάντα για τέτοιες βλακείες και όχι για σοβαρά θέματα :P

Αρχικά συμφωνώ μαζί σου...Η ελληνική κοινωνία απορρίπτει ως επί το πλείστον το διαφορετικό...Οποιαδήποτε κουλτούρα είναι εκτός νόρμας αυτομάτως θεωρείται είτε επικίνδυνη είτε γελοία...Από κει και πέρα όμως η λύση είναι να κρυβόμαστε για κάτι που μας αρέσει? Η νοοτροπία μου εμένα είναι από χρόνια "άστους να λένε". Όποιος απορρίπτει οτιδήποτε το διαφορετικό επειδή είναι διαφορετικό είναι για λύπηση...αυτό ισχύει για όλα, anime, μουσική, τρόπος ζωής...

Το πως θα σε κρίνει ο καθένας έχει να κάνει με τη γενικότερη σου στάση ζωής και όχι με το αν βλέπεις anime ή ακούς new wave rockabily...Επομένως αν είσαι για τα μπάζα δεν πα να λες ότι βλέπεις anime με βαθιάαααα νοήματα θα σε πάρουν έτσι και αλλιώς στο ψιλό...

Τώρα το θέμα με την Τατιάνα είναι κάτι το τελείως διαφορετικό...Γιατί? Γιατί ξέρουμε ότι μια τέτοια εκπομπή από τη φύση της δεν έχει σκοπό να μας γνωρίσει και να ασχοληθεί σε βάθος με το χόμπυ μας αλλά να το κοροιδέψει και να το δαιμονοποιήσει για να κάνει νούμερα...Επομένως σιγά μην κρυφτούμε...Άλλωστε όποιος παίρνει στα σοβαρά την Τατιάνα είναι νούμερο από μόνος του και σιγά μην ασχοληθώ μαζί του...

Επαναλαμβάνω δεν με νιάζει να παρουσιάσουν τα anime/manga όπως στο διάολο θέλουν...Με πειράζει να βγάζουν λεφτά από αυτό και αυτός είναι ο λόγος που δεν θα ήθελα με τίποτα να γίνει μια τέτοια εκπομπή...

με προλαβες, συμφωνω απολυτα, στα @@ρια σου τι λεν οι αλλοι, be yourself,
αποτι στιγμη που δεν ξερεις αρκετα για ενα θεμα και εχεις και γνωμη εισαι σουργελο απο μονος σου
kenny γι αυτο δεν ηθελες φοτογραφια στο μιτινγκ? :hihi2:
και λιγα λογια για το one piece:mador2: :hihi2:

#60 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 16 April 2010 - 14:48

Εαν τυχόν πραγματοποιηθεί η εν λόγω εκπομπή θα την δω για δύο λόγους:
- Πρώτον, για να ξέρω τι θα κράξω αναλυτικά.
- Δεύτερον, επειδή έχω τρελή περιέργια να δω τι άτομα θα πάνε στην εκπομπή. Φαντάζεστε, για παράδειγμα, να πάει ο DjDragon ή ο roriconfan; Tα υπόλοιπα τ' αφήνω στην φαντασία σας. :hihi2:

ΟΧΙ

1) γιατι απλουστατα θα φερναν το χειροτερο ειδος ανιμαδων, και οχι τους ψαγμενους μορφομενους που εχουν να πουν κατι παραπανω απο ανιμε με ξυλο..
2) γιατι και να ειχαν αλλους παλι τους 1 θα φερναν
3) γιατι δεν θα στοχευαν στην κατανοηση του κοσμου στο τι ειναι ανιμε και γιατι ασχολιουμαστε με αυτα, αλλα με στοχο το κουτσομπολιο και την παραπληροφοριση και να βγαζουν τρελους εμας για να γουσταρει ο κοσμος τα επομενα "εμο"
4) γιατι εδω με φιλους μας μιλαμε και μας λεν οτι βλεπουμε παιδικα οσο και αν προσπαθουμε να τους πεισουμε, φαντασου να το βγαλει μια ανιδεη δημοσιογραφος
5) γιατι το ελληνικο κοινο ειναι ανιδεο, και ακομη και να μην γινει κατι απο τα παραπανω και παρουσιαστει σωστα και ευπρεπος το θεμα, παλι θα την πιστεψουν την @@κια τους γιατι είναι προκατελημενοι οσο και αν θελουν να δηλωνουν ελευθεροι
6-απειροι ακομη λογοι υπαρχουν αλλα κατανταει κουραστικο..

Ένας ακόμα λόγος που χρειάζεται ν' αναφερθεί είναι ότι ακόμα και να έφερναν άτομα ψαγμένα στο είδος που δεν χρειάζεται να καταντάνε γραφικοί για να διδάξουν στον κόσμο την υπεροχή των anime η Τατιάνα θα καθοδηγούσε την συζύτηση όπως αυτή ακριβώς θέλει. Είναι γνωστό, άλλωστε, ότι σε τέτοιου είδος εκπομπές οι καλεσμένοι ποτέ δεν λένε αυτά που ακριβώς θέλουν να πουν αλλά αντιθέτως από το στούντιο τους υπαγορεύουν τι ακριβώς θα πουν. Το 'χε πάθει κι ένας θείος μου αυτό που είναι ψυχολόγος και τον είχαν καλέσει σε μια τέτοια εκπομπή για να πει την άποψή του ως ψυχολόγος που είναι. Κι έτσι εξοργισμένος ο θείος μου αρνήθηκε να βγει τελικά στην εν λόγω εκπομπή.


Να σας αναφέρω κι ένα άλλο παράδειγμα που μου 'χε συμβεί προσωπικά πριν αρκετά χρόνια, όταν πήγαινα λύκειο:

Όταν είχαν πρωτοέρθει το φαινόμενο Pokemon στην Ελλάδα είχε γίνει ένα σχετικό event στο ξενοδοχείο President. Ως pokemaniac που είμαι δεν θα μπορούσα να έλειπα από ένα τέτοιο event, κυρίως για να συμμετάσχω σε κόντρες με άλλα άτομα στο Trading Card Game. Σε κάποια φάση σκάνε μύτη και απεσταλμένοι του Mega για να καλύψουν το γεγονός ώστε να το παρουσιάσουν στο δελτίο ειδήσεών τους. Κάποια στιγμή με πλησιάζει ένας δημοσιογράφος και μου κάνει ορισμένες ερωτήσεις σχετικά με τα Pokemon. Η μόνη ερώτηση που θυμάμαι χαρακτηριστικά ήταν η εξής:

"Θα μάζευες ποτέ ιαπωνικές κάρτες Pokemon;"

Kι εγώ φυσικά του απαντάω:

"Eαν ήμουν ιάπωνας, ναι."

Φυσικά, ο ρεπόρτερ περίμενε ότι θα ήμουν κανάς φανατικός συλλέκτης που θα μάζευε μέχρι και ιαπωνικές εκδόσεις των καρτών (όπως έκαναν ορισμένοι πιο τρελαμένοι) αλλά όπως του εξήγησα επειδή ασχολούμαι με τις κάρτες για να παίζω κι όχι για να τις συλλέγω θα ήταν αδύνατο να χρησιμοποιούσα κάρτες που δεν καταλαβαίνω τι λένε. Συν τ' ότι απαγορεύονται σε πρωταθλήματα και αγώνες. Όπως διαπίστωσα στην συνέχεια η απάντηση δεν ήταν αυτή που ήθελε ν' ακούσει ο δημοσιογραφίσκος οπότε δεν συμπεριέλαβε την συνεύντεξη μαζί μου στο δελτίο ειδήσεων.

Χμμμμμμμμμμμ! Γιατί δεν μου κάνει εντύπωση... :smokingg: