Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Σατηρισμός σε αλλαγμένους τίτλους Anime στα ελληνικά...


  • Please log in to reply
405 replies to this topic

#91 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 May 2007 - 20:20

Manabi Straight : ο Straight Μαναβης
Posted Image

#92 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 19 May 2007 - 01:53

Από το Aoki Densetsu Shoot που έδειχνε στο Alter:

Kubo : Kubiya
Kariya : Bruno
Toshi : Marco
Kenji : Romero
Kazuhiro : Diego
Kazumi : Rozita

Με λίγα λόγια άλλαξαν τα ονόματα όλων των βασικών χαρακτήρων:uhh:

Posted Image


#93 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 May 2007 - 08:07

Κραμπαμαρού

#94 Kyo

Kyo

    Anime Newbie

  • Members
  • 59 posts

Posted 25 May 2007 - 17:29

slamdunk=καρφωμα.Ιn greek tv slamdunk=τριποντο....τωρα που το βρηκαν αυτο ενας Θεος ξερει!: P




P.SGuys Help δεν εχω emoticon oταν γραφω post giati?

#95 nick

nick

    One Piece Addict

  • Members
  • 136 posts

Posted 26 June 2007 - 22:35

Εγώ έχω μία απορία. Τίποτα σημαντικό, αλλά έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν μπορώ να θυμηθώ πως είχαν ονομάσει τον Sanji από το One Piece στα ελληνικά. Αν θυμάται κανείς να μου πει!
Posted Image

#96 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 26 June 2007 - 23:03

slamdunk=καρφωμα.Ιn greek tv slamdunk=τριποντο....τωρα που το βρηκαν αυτο ενας Θεος ξερει!: P




P.SGuys Help δεν εχω emoticon oταν γραφω post giati?


Μήπως εχεις τσεκαρισμένο το "Disable smilies in text"?
Αναρωτιέμαι πως θα μεταφραζανε το Death Note... Νομιζω ο digitaltracker το είχε πει Νεκροτεφτερι πολυ μου αρεσε XDD

#97 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 June 2007 - 00:00

Αναρωτιέμαι πως θα μεταφραζανε το Death Note... Νομιζω ο digitaltracker το είχε πει Νεκροτεφτερι πολυ μου αρεσε XDD

Έχω ακούσει κι άλλο καλό... "Θανατολόγιο". :laugh:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#98 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 27 June 2007 - 00:34

Εγώ έχω μία απορία. Τίποτα σημαντικό, αλλά έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν μπορώ να θυμηθώ πως είχαν ονομάσει τον Sanji από το One Piece στα ελληνικά. Αν θυμάται κανείς να μου πει!


Σάνυ τον ελεγαν...

#99 nick

nick

    One Piece Addict

  • Members
  • 136 posts

Posted 28 June 2007 - 12:23

Thanks! Ήταν το μόνο όνομα που δεν θυμόμουν!
Posted Image

#100 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 28 June 2007 - 13:03

Το θεϊκό! Στα digimon frontier το fairymon αντι να το λενε fairymon το λενε Kazemon ΑΝ είναι δυνατόν οι Ιάπωνες δεν τον λενε kazemon δλδ το digimon του αερα και το λεμε εμεις; μωρέ ρε μπράβο μας! Αν και γενικότερα και στα αγγλικά επεισόδια kazemon την λενε απλα ελεος... Α και έχετε προσέξει τη προφορά που έχουν? digimon forntIer :PPP Φάση εχει πως στα μισά digimon κρατήσανε τα ιαπωνικά ονοματα και στα αλλα μισα τα αγγλικά. Οπως λενε και στην λαϊκή διαλιεχχχτεεεεε

Posted Image


#101 Nightwalker

Nightwalker

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 28 June 2007 - 16:18

Πιστεύω το RahXephon θα το έλεγαν: Το ρομπότ που κελαηδάει
Το Neon Genesis Evangelion: Ευαγγέλιον, η νέα γενιά
Το Ghost in the Shell: Φαντάσματα του μέλλοντος
Το Naruto: Ναρούτο, το παιδί αλεπού

Αλλά όσο και αν προσπαθήσουμε, θα καταφέρουν να βγάλουν κάτι πιο γελείο...:P

#102 milton

milton

    Starting...

  • Members
  • 14 posts

Posted 28 June 2007 - 18:23

Το θεϊκό! Στα digimon frontier το fairymon αντι να το λενε fairymon το λενε Kazemon ΑΝ είναι δυνατόν οι Ιάπωνες δεν τον λενε kazemon δλδ το digimon του αερα και το λεμε εμεις; μωρέ ρε μπράβο μας! Αν και γενικότερα και στα αγγλικά επεισόδια kazemon την λενε απλα ελεος... Α και έχετε προσέξει τη προφορά που έχουν? digimon forntIer :PPP Φάση εχει πως στα μισά digimon κρατήσανε τα ιαπωνικά ονοματα και στα αλλα μισα τα αγγλικά. Οπως λενε και στην λαϊκή διαλιεχχχτεεεεε

Εχεις δικιο τα μισα ειναι Αγγλικα και τα αλλα μισα στα Κινεζικα:hahaha:.Και στο Digimon Adventure το πρωτο της σειρας πηραν το Κινεζικο opennig theme και εβαλαν μετα το εβαλαν στα Ελληνικα:deadga6:ΚΑΜΙΑ σχεση με αυτα που λεει κανονικα το τραγουδι [Brave Heart]!
Posted Image

Posted Image

#103 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 29 June 2007 - 12:30

Elfen Lied : Το τραγούδι των ξωτικών (Lied = τραγούδι στα γερμανικά και Elfen κόβουμε το en και μένει το elf=ξωτικό...lol)

Μου ήρθε και ένα άλλο τώρα...
Claymore - Κλαίει μωρέ...
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#104 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 02 August 2007 - 01:01

Ωραίο τόπικ αυτό. Με κάνατε κυριολεκτικά να γελάω μέχρι δακρύων, σε βαθμό να με ρωτήσουν από μέσα τι μ'έπιασε πάλι νυχτιάτικα και σκούζω ως (love) hina! :lol:

Nα κάνω μια μικρή προσπάθεια και γω:

Lum: Urusei Yatsura Η Λουμίτσα και το Γιουρούσι στο Διάστημα ή "Οι περιπέτειες του Λέχρα Γκαντέμη" (ελεύθερη μετάφραση του ονόματος του Ataru Moroboshi. See avatar!)
Astro Boy To καλόκαρδο ρομποτάκι 'Αστρο.
Prince Planet Ο Πλανήτης με τους Πρίγκιπες.
Sailor Moon Stars Ναύτη, η Moon σε βλεφαρίζει (stares)!
xxxHolic Η μάστιγα του αλκοολισμού: Ακατάλληλο δι'ανηλίκους.
Superdimensional Fortress Macross: Το Yπερογκώδες Μακρικάστελο.
Venus Wars Πόλεμος για μια Αφροδίτη.
Kiki's Delivery Service Η Κικίτσα, ένα κορίτσι για όλες τις δουλειές.
JoJo's Bizarre Adventure Οι παράξενες περιπέτειες της Ζωζώς (Σαπουντζάκη).
Spirited Away Η Απαγωγή του Πνεύματος.
Dragonhalf Ένας δράκος μισή μερίδα.
Maison Ikokku Η μεζονέτα του Κούκου (μετακόμισε από τη Φωλιά στα Βόρεια Προάστεια).
Ranma 1/2 Τρέχα Μάνα, Εν-Δυό!

Kαι πάλι thanks για το γέλιο. :D

#105 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 02 August 2007 - 02:55

Dain, έγραψες! :lol: Ειδικά, αυτό με το Urusei Yatsura (που κι απ' ότι βλέπω από το avatar είσαι fan της σειράς και γι' αυτό σε πάω :riiight: ) ήταν όλα τα λεφτά. :rofl:Μόνο πρόσεξε μην πεις τον σατυρισμό του τίτλου του Jojo's Bizzare Adventure στον Jotaro διότι βλέπω να σου βγάζει το Stand του και να σε ταράξει στα "Ora, ora, ora, ora, ora, ora!" :P