Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Σατηρισμός σε αλλαγμένους τίτλους Anime στα ελληνικά...


  • Please log in to reply
405 replies to this topic

#76 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 03 December 2006 - 14:04

Kore ga Watashi no Goshujin-sama = Πές μου τι είσαι?
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#77 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 December 2006 - 19:33

Gunslinger Girl=Το κοριτσάκι με τα όπλα (τέλειος τίτλος, από το κοριτσάκι με τα σπίρτα)

Kare Kano= Καρέ Κάνω

Narutaru=Να ροτάρω (από τη ρότα)

Stratos 4= Παπαστράτος 4

Nadesico=Να ντε! σήκω!

#78 PiccoloEX

PiccoloEX

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 04 December 2006 - 19:59

παλι καλα που στο αλτερ δε μετεφρασαν το Megaman "Με γαμαν"


it gets better.

Megaman 2 = Με γαμαν' δύο
Megaman 4 = Με γαμαν' τέσσερεις
Megaman 7 = Με γαμαν' εφτά
Megaman X3 = Με γαμαν' τρεις φορές

κτλ.

#79 StoKoS

StoKoS

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 05 December 2006 - 15:12

it gets better.

Megaman 2 = Με γαμαν' δύο
Megaman 4 = Με γαμαν' τέσσερεις
Megaman 7 = Με γαμαν' εφτά
Megaman X3 = Με γαμαν' τρεις φορές

κτλ.


hahahaha

#80 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1,175 posts

Posted 06 December 2006 - 16:23

HiNo Tori = No Comment -_- (άνω των 18 )
Posted Image

#81 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 07 December 2006 - 03:53

Kore ga Watashi no Goshujin-sama = Πές μου τι είσαι?



-ΚΟΡΚΟΛΗΣ:εισαι το που**νακι μου?τι εισαααι????εε?

Posted Image


#82 Tong_Po

Tong_Po

    Mai Lee Good F**k

  • Members
  • 184 posts

Posted 11 December 2006 - 12:43

Το παραχέσατε.....
Ο Odin είναι και ΘΕΟΣ και Συνάδελφος!!! (έχει παραπαλιώσει αυτό μάλλον...)






#83 Dazdingo

Dazdingo

    a poor corrupt official

  • Members
  • 68 posts

Posted 02 April 2007 - 15:27

Berserk: Γκατς ο Τρελλάκιας

Hellsing: Οι περιπέτειες του Κόμη Δράκουλα U.K

Elfen lied: Οι δύο Ξένοι (Φανταστείτε την Μαρίνα Κουντουράτου ως Δικλόνιον)

#84 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 10 April 2007 - 12:33

Black Lagoon : Μαυρος Λαγος (απο το ξυλο)

Death Note : Νεκροτεφτέρι

Nightwalker : Νυχτοπερπατηματα

Bakumatsu Kikansetsu Irohanihoheto : Bak....wtf! κοβεται απο τιτλο
Posted Image

#85 videl

videl

    Anime Fan

  • Members
  • 147 posts

Posted 12 April 2007 - 09:52

poly gelio paidia

Lipon

Paradise Kiss Paradisenio fili i i Yukari se nees peripeties XD
Nana:i Nana to koritsi tis xaras i i Nana kai i alli
Gravitation:baritita
Elfen lied:i aimatoxistra
Naruto oi mikri ninja pane gia ski (oi opoy alloy thelete pane)
Loveless:aytos poy den agapise pote

#86 freak27

freak27

    Sparking

  • Members
  • 622 posts

Posted 14 April 2007 - 21:05

Claymore------>Ασημενια Σκουποξυλα(ειμαι σιγουρος ομως!!!)
Posted Image

#87 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 April 2007 - 03:10

Claymore------>Ασημενια Σκουποξυλα(ειμαι σιγουρος ομως!!!)


Claymore.....οχι αλλο πηλο μωρε! (κατα το οχι αλλο καρβουνο μωρε! του αειμνηστου Κουρκουλου στο Ορατοτης Μηδεν):greece:
Posted Image

#88 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 19 April 2007 - 13:28

Ωχ, έλεος, το στομάχι μου! Δεν έχω ξαναγελάσει τόσο πολύ στην ζωή μου διαβάζοντας thread σε anime forum! :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Ιδού κι οι δικές μου προτάσεις:
- Full Metal Panic! : "Πανικός γεμάτος μέταλλο!" ή "Ο πανικόβλητος μεταλάς"
- Zone of the Enders (ZOE): "H ζώνη των τελειωμένων" (αυτό είναι ιδέα του Powerboy από το διαφημιστικό σποτάκι για τα fansubs που είχε γράψει για το ΑnimeYakuza) ή "Οι Τελειωμένοι"
- One Piece: "Ένα κομμάτι κρέας" (ε, μιας κι ο Luffy τρωει συνεχώς κρέας... :D )
- InuYasha: "Σκυλοδαίμονας" ή "Τζίμης ο Δαίμονας-Σκύλος"
- Appleseed: "O σπόρος του μήλου" ή "Ο καρπός της αμαρτίας" (παραπομπή στο πρωπατορικό αμάρτημα του Αδάμ και της Εύας με το μήλο)
- Pita Ten: "Δεκάπιτο"
- Jungle Wa Itsumo Hale Nochi Guu: "Χάρης, το παιδί της ζούγκλας" (Hale λένε τον πρωτανιστή, αλλά λέγεται και Hare λόγω του κλασσικού μπερδέματος του L με το R, oπότε από "Χάρε" τον έκανα "Χάρη") ή "Η ζούγκλα της χαράς" (παραπομπή στο "Καφέ της Χαράς")
- Tokyo Mew Mew: "Tα νιαουρίσματα του Τόκυο" (ιδέα του ....... ) ή "Γατοπεριτέτειες" (παραπομπή στις "Παπιοπεριπέτειες", κοινώς "Ducktales")
- 2 X 2 = Shinobuden: "Μαθαίνοντας αριθμητική με την Σινόμπου" (Ούτως ιάλλως, ούτε η ιαπωνική ονομασία βγάζει νόημα, γι' αυτό κι οι Αμερικάνοι στο anime πολύ ορθώς το μετονόμασαν ως "Ninja Nonsense". Αν και το ¨"Shinobu" προφέρεται κανονικά "Σίνομπου" μην περιμένετε από τους ελληναράδες μεταφραστές να ξέρουν να προφέρουν σωστά ένα ιαπωνικό όνομα.)
- All Purpose Cultural Catgirl Nuku Nuku: "Oι περιπέτειες της Noύκου Νούκου" (τι πιο απλό; )
- Angelic Layer: "Aγγελική Κότα" ή "Ηλεκτρονικές κούκλες εν δράσει"
- Bakuretsu Tenshi: "Tσου, ρε μπακούρι!"
- Βanner of the Stars: "To πανέρι με τα αστέρια" (Βanner> Βάνερ > Πάνερ > Πανέρι) <----- τελικά μου πάει ο ζουρλομανδύας :P
- Bottle Fair: "Oι Μπουκαλονεραϊδούλες" ή "Κι οι νεράϊδες έμειναν μπουκάλα"
- Bubblegum Crisis: "Οι Τσιχλόφουσκες της Συμφοράς" ή "Big Babol"
- I,My,Me,Strawberry Eggs: "Αυγά με φράουλες"
- Lost Universe: "Xαμένοι στο διάστημα κι ακόμα παραπέρα!" (παραπομπή στην ατάκα του Buzz Lightyear από το Toy Story "Στο Άπειρο Κι Ακόμα Παραπέρα!")
- Loveless: "Κάποιος να μ' αγαπήσει" η ο αγαμητος(ιδέα του φίλου μου του Hamanu)
- Maburaho: "Mα-Μπουρούχα"
- Mouse: "O Πονηροποντικούλης"
- Onegai Teacher: "Η εξωγήινη δασκάλα"
- Shuffle!: "To Aνακάτωμα" ή "Το Κουλουμπάχαλο" ή "Kόψε και μοίρασε!"
- Shinigami no Ballad: "Ο Χάρος βγήκε παγανιά και το 'ριξε στις μπαλάντες" ή "Μόμο, το λυπημένο κοριτσάκι" (Momo λένε την πρωταγωνίστρια)
- Tenchi Muyo!: "Ποιος τον χ*ζει τον Τέντσι!"
- The Melancholy of Haruhi Suzumiya: "Oι μελαγχολίες μιας ιδιοφυίας" ή "Οι τρεις κι ο κούκος" (δεν βρήκα κάτι πιο εμπνευσμένο T_T ) η "το τριο στουντζες"(ιδέα του blademaster_X)
- Trouble Chocolate: "Προσοχή στις σοκολάτες!"
- UFO Princess Varukyure: "Mια βαλκυρία σκέτη ούφο"
- Hoshi no Koe: "Εκτός Δικτύου" (ε, που να πιάσει σήμα το κινητό στο διάστημα; XD )
- Kanon: "Άγιου, η ξεχασιάρα" (στην σειρά η πρωταγωνίστρια που φέρνει στ' όνομα Ayu έχει αμνησία)
- Soultaker: "O Ψυχαρπάστρας" ή "Η ψυχή σου είναι δική μου!" (παραπομπή στην ατάκα "Your soul is mine!" του Shang Tsunk από την ταινία Mortal Kompat)



Λέγοντας για Hikaru no Go θα 'θελα πολύ να βγει κανα ελληνικό manga με τίτλο Hikaru no Tavla. Κι ιδού πως έχει η υπόθεση: Πρωταγωνιστής είναι ο Hikaru, ένας ελληνοϊαπωνέζος που ζει στην Θεσσαλονίκη (όπου το τάβλι έχει την τιμητική του :P ) όπου από μικρός μαθαίνει τα μυστικά του ταβλιού (το τόνισα σωστά; ) από τον παππού του Λεωνίδα (σημείο αναφοράς στον Λεωνίδα με τους 300) που είναι θρυλικός ταβλαδόρος. Έτσι παίρνει μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στις Πόρτες (κοινώς ΠΠΠ). Περιμένω να μου προτείνετε ονομασίες επιθέσεων όπως "Οι εξάρες του Ηρακλή".

Άσχετο: Ένα από τα τραγουδιά του Card Captor Sakura στο επεισόδιο με την Μουσική Κάρτα (εννοώ την κάρτα που τραγουδούσε) αντικαταστάθηκε στο ελληνικό dub με το "Χάρτινο το φεγγαράκι" της Βουγιουκλακη. To ξέρω, μπορεί να σας φανεί ηλίθια σαν επιλογή αλλά από το να βάζανε το "Ήταν ένα μικρό καράβι" το προτιμώ.



______
Quotes
______

- "Ichigo: Φράουλας".
Mην ξεχνάτε ότι επι το πλείστον το Ichigo είναι θηλικό όνομα π.χ. η πρωταγωνίστρια του Tokyo Mew Mew. Oπότε ας την βαφτίσουμε "Φραουλίτσα" όπως λένε κι ένα ηλίθιο cartoon που παίζει στο Alter.

- "Totodike: Toτοδείλι".
Για μένα το πιό σωστό θα ήταν "Τοτόδειλος" (πως λέμε "κροκόδειλος"; ;) ).

- "Chobits=Τα Χόμπιτ".
Kάτι ξέρεις που τ' ονόμασες έτσι. ;)

- "GetBackers=Πισωπαίρνοντες".
Mήπως εννοείς "Πισωγλέντηδες"; Kαλά, μην βαράτε!

- "Gas λενε τον Ussop.Και γενικα κάποιος βρήσκει γελοια τα ιαπωνικα ονοματα αν απλα δεν τα έχει συνηθίσει.Δεν λεω,μπορει για τους ιάπωνες να είναι αστεία,αλλα γενικά εμείς δεν μπορούμε να αλλάζουμε όλες τις ιαπωνικές ονομασίες στα anime, είναι στοιχεία ταυτότητες.Δλδ θα ήταν λογικό να αλλάξουν στο εξωτερικό τα ονόματα των ηρώων των αρχαίων ελληνικών τραγωδιών πχ?"
Aν και ιαπωνικά αρκετά ονόματα στο One Piece είναι αρκετά απλά. Δηλαδή, τι το δύσκολο να προφέρεις το Sanji; Έλεος! Αλλά και τ' αγγλικά ονόματα όπως αυτό του Chopper τι τους πείραξαν;

Edited by Vetus, 15 February 2013 - 05:10.


#89 Dazdingo

Dazdingo

    a poor corrupt official

  • Members
  • 68 posts

Posted 29 April 2007 - 22:06

Chobits -) Τσιόμπιτς

#90 Arikkado

Arikkado

    Noctis Filius

  • Members
  • 92 posts

Posted 01 May 2007 - 11:39

Alla apo ta kalutera pou exw akousei einai auto Love Hina-->Agaphsa mia xhna :@ (to eixan vgalei sto animenfo palia)


Εγώ ήμουν αυτός...:D