Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

J-Dorama/J-Movie recommendations


  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#46 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 19 April 2010 - 17:56

Το άσχημο με το Gokusen είναι πως αν έχεις δεί τη πρώτη σεζόν, τις έχεις δεί όλες. Σε ΚΑΘΕ επεισόδιο, τα ίδια αστεία, τα ίδια "ηθικά" διδάγματα που δίνει η δασκάλα. Όοοοολα επαναλαμβάνονται και ο μόνος λόγος που συνεχίζεις να βλέπεις είναι γιατί λες "Να, μπορεί τώρα να αλλάξει τροπάρι...Να, μπορεί στην επόμενη σεζόν να κάνουν κάτι διαφορετικό". Ε, 3 σεζόν και μία ταινία μετά, όλα ίδια είναι ακόμη. Καταντάει βαρετό.

Αν θες, χάζεψέ το καθώς έχει μερικούς ωραίους χαρακτήρες που και που, αλλά πολύ επαναλαμβανόμενο και τα διδάγματα/δράμα/ιστορίες που έχει είναι εντελώς παιδικά. Τα τυπικά "Θα είσαστε φίλοι για πάντα επειδή κάθεστε παρέα και σας δέρνουνε", "Οι φίλοι είναι σημαντικοί","Θα είμαι δασκάλα σας για πάντα" κτλ κτλ. Μπορεί να συγκινούν πιο ευαίσθητους, αλλά προσωπικά, ούτε στα 12 δε με συγκινούσαν τέτοια. :canthelp:
Επίσης, η σειρά είναι μέχρι τα μπούνια γεμάτη με νεαρούς διάσημους (κυρίως γνωστών jpop συγκροτημάτων της εποχής) οπότε αν δεν αρέσει στον θεατή κάποιος/κάποιοι απο αυτούς, γίνεται ακόμη πιο βαρετό.

Γούστα αυτά όμως. Μπορεί να σου αρέσει και να γελάσεις με τη καρδιά σου. Σε πολλούς αρέσει. Εμένα, απλά δεν ήταν my thing. Καλό cast όμως και ειδικά απο τους ενήλικες υπάρχουν καλές ερμηνείες και στιγμές. Οι μαθητές είναι απλά eye candy. Not my kind of candy, though. :gotit:

#47 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 19 April 2010 - 18:29

Εγώ για την Nakama Yukie ως Yankumi το έβλεπα. Yukie = instant favorite.
+ η αυτού σπαστικότης του Namase Katsuhisa.

Κράξτε ελεύθερα.

#48 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 19 April 2010 - 20:58

Ο αγαπημένος μου μαζί με το δίδυμο Tetsu/Minoru. :kakaka: Πολύ άτομο!
Η φάτσα του και οι εκφράσεις του δε παίζονται. Και η Nakama καλή, αλλά όταν ξεκινούσε το κήρυγμα και το ξύλο, μέχρι και αυτή τη βαριόμουν. Δεν άφηνε χώρο για δημιουργικότητα σε πολλά σημεία το σενάριο. Κρίμα γιατί είναι πολύ καλή η ojou. :kakaka:
Βασικά, πιο πολύ γέλασα με τα bloopers της δεύτερης σεζόν, παρά με τη σειρά. Ειδικά η "μονομαχία" βλεμμάτων μεταξύ Nakama και Namase και ο "Minoru" με το takoyaki, ήταν όλα τα λεφτά!:kakaka:

#49 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 19 April 2010 - 21:22

Tetsu-tachi :love:

#50 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 08 June 2010 - 17:52

Λοιπόν δεν ψάχνω j-dorama που να ταιριάζει στις προτιμήσεις μου
απλά λόγω εξετάσεων έχω να δω από το Νοέμβριο(αν θυμάμαι καλά)
έχω κατεβάσει αμέτρητα doramas και δεν θυμάμαι καν ποια έχω δει.
Εντάξει θυμάμαι τα πρώτα μόνο (Nodame Cantabile,Hana Kimi,Zettai Kareshi,Stand up,Majo saiban,Maou,Voice,Hana Yori Dango,Gokusen).
Με ποιο λοιπόν προτείνετε να ξαναμπώ στο παιχνίδι?
Δεν με ενδιαφέρει το είδος αρκεί να το θεωρείτε εσείς καλή σειρά.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#51 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 08 June 2010 - 18:18

Last Friends for drama and romance (well, no romance, but love)
Zeni Geba for violence and crazy people

Μαζί με το Nodame Cantabile, τα καλύτερα γιαπωνέζικα που έχω δεί. Δεν είμαι και πολύ καιρό μέσα στα πράγματα βέβαια.

#52 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 09 June 2010 - 02:17

βασικα, αν εχεις κατεβασει αμετρητα, γιατι δε μας κανεις μια λιστα του τι ακριβως εχεις να μην κανεις κι αλλο κοπο απο τη στιγμη που εχεις υλικο to watch? :3

tonikaku, I second Orion19's recommendations. Θα ηταν καλες επιλογες για να ξαναμπεις in the game ;3

now focusing on the "να το θεωρείτε εσείς καλή σειρά" part, some personal recs:

-SP [Security Police]
-Karei Naru Ichizoku (βαρυ οσο δεν παει, αλλα so.damn.epic.)
-Liar Game
-JIN
-Koshonin
-Saiyuuki (για κατι πιο light)

Posted Image

Spoiler: &#33909


#53 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 09 June 2010 - 20:21

γιατί δεν ξέρω ούτε που τις έχω βάλει.άσε που τις μισές τις έχω δανείσει σε μια φίλη και μάλλον θα τις ξαναδώ μετά από καιρό

Πάντως το Zeni Geba υποψιάζομαι ότι το είχα κατεβάσει γιατί βρήκα το 9ο επεισόδιο στον υπολογιστή μου αλλά δεν ξέρω που είναι τα υπόλοιπα.Το Liar Game είχα δει το πρώτο και το δεύτερο επεισόδιο.Καλά που μου το θύμησες για να το δω!
Anyway ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.Έχω ήδη αρχίσει να κατεβάζω κάποιες.Μόλις δω κάποια επεισόδια θα επανέλθω με εντυπώσεις.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#54 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 09 June 2010 - 20:36

btw, η ταινία του Liar Game βγήκε;
Δεν ξεκίνησα τον 2ο κύκλο για αυτόν το λόγο.

#55 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 09 June 2010 - 20:42

btw, η ταινία του Liar Game βγήκε;
Δεν ξεκίνησα τον 2ο κύκλο για αυτόν το λόγο.

Η ταινια βγηκε στις 6 Μαρτιου 2010 στους κινηματογραφους..λογικα σε 3-4 μηνες απο τωρα θα βγει και το dvd :P patience :nanteee:

#56 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 09 June 2010 - 23:06

Η ταινια βγηκε στις 6 Μαρτιου 2010 στους κινηματογραφους..λογικα σε 3-4 μηνες απο τωρα θα βγει και το dvd :P patience :nanteee:

Πώς και είχα την εντύπωση ότι έβγαινε Μάη; Καλύτερα δηλαδή, λιγότερη αναμονή.

#57 kagemaru igano

kagemaru igano

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 15 June 2010 - 00:42

λοιπον παιδια θελω ενα j dorama η k dorama δεν πειραζει με ομορφες και ομορφους πρωταγωνιστες ROMANCE,LOVE POLYGON...εχω δει goong,h2 αυτα τα 2 μου αρεσανε πολυ...

#58 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 15 June 2010 - 01:02

Love Shuffle?
νομιζω ανταποκρινεται υπερ το δεον στην περιγραφη.

Posted Image

Spoiler: &#33909


#59 kagemaru igano

kagemaru igano

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 15 June 2010 - 01:14

Love Shuffle?
νομιζω ανταποκρινεται υπερ το δεον στην περιγραφη.


ωραια θα το αρχισω τωρα σε ευχαριστω...θα σε εχω σε stand by να σε ρωταω αμα ξερεις και καμια αλλη καλη σειρουλα...

#60 Barbara

Barbara

    Queen of Pirates !!!

  • Members
  • 375 posts

Posted 15 June 2010 - 10:38

aaaxxx!! με άρεε αφάνταστα το Love Shuffle πολύ πρωτότυπο!!
δες το !! έχει να δωαει !!
Θα βγεί καμιά καλή σειρα για καλοκαίρι , ξέρεις κανεις??