Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

J-Dorama/J-Movie recommendations


  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#31 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 11 February 2010 - 21:43

Θέλω προτάσεις για 3 διαφορετικές κατευθύνσεις.

α) Σοβαρό μυστήριο που να δίνει στον θεατή ευκαιρία να το λύσει (unlike "Kimiwa hannin janaiyone"). Ψιλόhorror, γιατί όχι;

β) Ιστορικό. Να είναι όμως κοντά στα πραγματικά γεγονότα, μπας και μάθουμε και τίποτα. Δεν έχω προτίμηση σε κάποια συγκεκριμένη περίοδο της Ιαπωνικής ιστορίας (ακόμα).

γ) Κωμωδία-like, κατά προτίμηση με οικογενειακές καταστάσεις. Δεν απορρίπτουμε την ύπαρξη και ρομάντζου, ιδίως αν είναι κατά 'δω.

Η παρουσία των Nakama Yukie κ' Koike Teppei θεωρούνται plus.
Η απουσία του Matsumoto Jun ακόμη περισσότερο.

#32 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 February 2010 - 21:56

1) Nakama Yukie --> Trick
2) Απουσία matsumoto jun ---> Jin?
3 + 1 )Tokyo Dogs, Black and white (chinese)

3 ) Trigen and Dragon,
Gokusen 2 και Nakama Yuki και Koike Teppei...

#33 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 11 February 2010 - 22:25

I'm afraid I won't be able to help much, αλλα για αρχη...

a. To τι ειναι 'σοβαρο μυστηριο' ειναι λιγο debatable imo οταν λεμε για jdramas (:P) but anyhow...
-Nemureru Mori
Προσωπικα με αφησε λιγο torn το συγκεκριμενο drama, αλλα εχει αρεσει σε παρα πολυ κοσμο και looking back at it i wouldn't say it wasn't worth the watch...
(Τωρα το ποσο αφηνει το θεατη να το λυσει, i cannot judge :P)
Μια φορα παντως ειναι πολυ ανωτερο του Gift.

-Odoru Daisousasen
Παραδεχομαι οτι προσωπικα δεν το εχω δει but since it's considered legendary and top in its genre it's a must watch i suppose.
Also, εχει εξαιρετικο feedback απο οποιον το εχει δει so far.

Trick παω στοιχημα οτι εχεις δει, therefore i skip it :3

b. Εδω κατα πασα πιθανοτητα θα πρεπει να δεις taiga. Prepare for many many maaany episodes λοιπον.
Personal recs:

-Oda Nobunaga (εξαιρεση γιατι δεν ειναι taiga)

-Atsuhime

-Satomi Hakkenden
Aυτο δεν ειναι ιστορικο (based on real events that is) αλλα ειναι πολυ καλο imo και εχει και Nakama Yukie, as requested.

c. -Papa to Musume no Nanokakan

- Dare yori mo Mama wo aisu

-Katagoshi no Koibito

Posted Image

Spoiler: &#33909


#34 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 February 2010 - 22:32

στην πρώτη κατηγορια ανοικει και το bloofy monday

#35 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 12 February 2010 - 12:54

Doumo ευχαριστώ gozaimasgita.

Papa to Musume και Gokusen 2 έχω δει ήδη, αλλά θα τιμήσω και τα υπόλοιπα.

A, για το Liar Game (νομίζω αυτός είναι ο τίτλος) τι γνώμη έχετε;

#36 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 12 February 2010 - 23:48

A, για το Liar Game (νομίζω αυτός είναι ο τίτλος) τι γνώμη έχετε;


Την καλυτερη δυνατη. Personally, it's an undeniable favourite, both seasons.
Watch asap imho (αν και το ξεροσταλιασμα μεχρι να βγει η ταινια will be a bitter reality along with the rest of us :sigh2:)

Posted Image

Spoiler: &#33909


#37 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 15 February 2010 - 14:16

Καμια καλη σειρα με μουσικο περιεχομενο (ισως με μπαντα η κατι τετοιο) ? Ας σημειωθει οτι δεν εχω ασχοληθει καθολου με το ειδος οποτε μη με πατε κατευθειαν στα βαθια.. :)
Posted Image

#38 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 February 2010 - 16:23

Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο με μπαντες ειναι το επικο Νοdame Cantabile (S-OKEEE!!!)... αλλα δεν ειναι με ροκ μπαντα τυπου Beck... Σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλα... οι drama-senpais του φορουμ μπορει να ξερουν κατι

Ασχετο... απλα επειδη ειδα κινητικοτητα στο topic, προτεινω το LIFE... και λογω του οτι βγηκε complete batch torrent με τη σειρα σε HD...
οι υποτιτλοι ειναι εδω

awww οσο σκεφτομαι οτι ειδα τα γλυκουλια bullies σε αθλια ποιοτητα απο unknown-τρεχαγυρευοπουλος-fansub σε ultra low resolution τρελαινομαι.... *goes to download HD*

...φυσικα να μη ξεχναμε το θεικο μουσικο θεμα του LIFE απο τη Mika Nakashima... Μy personal favorite drama song.

Edited by digitaltracker, 15 February 2010 - 16:30.

Posted Image

#39 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 16 February 2010 - 08:03

o~m~g το LIFE!! ευτυχώς που βγήκε σε dorama να δω τι έγινε σε αυτή τη σειρά γιατί το μάνγκα μετά το 5ο volume είναι τόσο ό,τιναναι που δε διαβάζεται με τίποτα, thanx για τα links

franklin δες οπωσδήποτε το nodame cantabile και δες και την ταινία linda linda linda

Posted Image


#40 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 16 February 2010 - 17:50

Jdramas about music...か。。。 tough job :P
Αν εξαιρεσεις το Nodame Cantabile που αναφερθηκε ηδη (and wisely so imo, watch it asap ^^) τα πιο σχετικα που μπορω να σκεφτω ειναι το Mendol, το Mukodono και το Uta no Onii-san, τα οποια... well, hardly could fall under the category you're asking for :P (και ειδικα το Mendol μου φαινεται θα ηταν ο ορισμος του "σε ριχνουμε στα βαθια" xD)

Στη συγκεκριμενη περιπτωση καλυτερα να το ψαξεις κυριως σε ταινιες και οχι dramas imo -με την εξαιρεση του Nodame. I second Linda Linda Linda and add Rockers και The Shounen Merikenshack
Tωρα αν θες οπωσδηποτε drama, Korea is more suitable. Over the Rainbow or Beethoven Virus maybe...

Posted Image

Spoiler: &#33909


#41 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 17 February 2010 - 16:17

Επίσης, αν και κορεάτικα, το Beethoven Virus (αν και αξίζει μόνο για τον Kim και το τεκνό) και το You're Beautiful.

#42 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 22 March 2010 - 13:56

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα dorama comedy???
Από καθαρά comedy έχω δει το stand up!Ωραίο ήταν, είχα γελάσει σε αρκετές φάσεις
Posted Image

#43 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 22 March 2010 - 14:51

Nodame Cantabile! Το drama ήταν καλύτερο από το anime κατά τη γνώμη μου, και ξεκαρδιστικότατο.
Τώρα όταν λες καθαρά κωμωδία και όταν λες ότι γέλασες με το Stand Up να υποθέσω ότι σου αρέσει το ολίγον τι παρανοϊκό humor που έχουν οι Ιάπωνες.
Προσθέτω λοιπόν My Boss My Hero, 1 pound Gospel, Akihabara@Deep (αυτό είναι ύμνος στους otaku), Anna-san no Omame, Gakkou ja Oshierarenai (μοιάζει κάπως με το Stand Up), Hana Kimi, Kisarazu Cat's Eye, Tiger & Dragon, Tokkyu Tanaka 3Go, Trick (All seasons)... Αυτά είναι τα αγαπημένα μου. Μερικά έχουν πολύ περίεργο χιούμορ βέβαια (Kisarazu Cat's Eye) και αν δεν είσαι των μέσα και των έξω στην ιαπωνική κουλτούρα ίσως τα πιάσεις δύσκολα.

#44 Barbara

Barbara

    Queen of Pirates !!!

  • Members
  • 375 posts

Posted 22 March 2010 - 20:43

Και ΕΠΙΣΗΜΩΣ recommending : " Yamato Nadeshiko Shinchi Heige" :lovulovu:

...........................................................................
Πωωω τι απίστευτη σειρα το Bloody Monday :respect: RESPECT!!!
μολις τελείωσα και την 2η σαιζον :love: ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!
Miura Haruma + Sato Takeru + Narimiya Hiroki = LOVE :love: :lovulovu:

Edited by Barbara, 31 March 2010 - 20:10.


#45 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 19 April 2010 - 17:34

To Gokusen αξίζει να το δω παιδιά??
Έχω ακούσει καλά λόγια στο νετ κι ότι έχει πλάκα, απλώς πήγα και διάβασα την υπόθεση και μοιάζει πολύ με το GTO
Ισχύει αυτό ή καμιά σχέση???Το λέω γιατί έχω δει ήδη δει GTO, μου άρεσε πολύ αλλά δεν θέλω να δω μια σειρά που ειναι 85-90% ίδια με μια άλλη :/
Posted Image