Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ναι, αλλά τι να ντυθώ??


  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#46 Kurosaki_Angellust

Kurosaki_Angellust

    Achieved Bankai

  • Members
  • 254 posts

Posted 19 September 2008 - 01:03

9mm SFX : Custom Contact Lenses

Εχω ακουσει πολι καλες κριτικες για αυτο για οσους θελουν φακους.
Posted Image
Posted Image

#47 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 19 September 2008 - 01:16

Ναι αλλά είναι πανάκριβο.

Posted Image


#48 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 19 September 2008 - 11:21

heh Καταπληκτικό site! Αλλααα όπως είπαμε ακριβό.
Spoiler: naruto manga related

Edited by Six Winged Angel, 19 September 2008 - 12:04.


#49 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 19 September 2008 - 16:37

.... και σελιδα που δεν μου εδοσες λει πως δεν ειπαρχη


Σ' μένα δουλεύει πάντως το λίνκ. :tensai: well, για να σε βοηθήσω, σου δείχνω φωτό από τη μάσκα όπως την εφτιαξε ο τύπος, καθώς και τις οδηγίες που εδωσε....

Posted Image

I used this foam clay you can get at Micheal's molded onto a halloween mask to make it, then I just painted it and hotglued pantyhose to it for the strap. It works pretty well!

Αρκετά απλή βερσιόν, θα λεγα.

Υλικά θα βρεις σε καταστήματα με είδη χόμπυ (μια ματιά Χρυσό Οδηγό για διευθύνσεις γιατί δεν εχω καμιά αυτή τη στιγμή).
Να είσαι προσεχτικός με τα υλικά: να είναι τα κατάλληλα για να φτιάξεις κάτι που θα έρθει σ επαφή με το πρόσωπό σου και κάνε τεστάκι αλλεργίας πρώτα, μη σε βρει καμιά νίλα! :thatsit:

#50 neste

neste

    anbu_xousou _ANBU Squad

  • Members
  • 88 posts

Posted 19 September 2008 - 22:34

ευχαριστο γιαυη βοηθια και δεν εχο καποια αλεργια σε χρωμα η πειλο ειμαι οκ με της αλλεγριες το μονο που θα δεισκολευτο θα ειναι η ρομπα γιατη βελονα παιζει να μην εχω ακομπησει ποτε στην ζωη μου ......:emptyonexg1:


Edited by yami, 20 September 2008 - 03:05.


#51 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 20 September 2008 - 02:40

Α και εγω θα ηθελα να ντυθω κατι φετος :3 Καποια προταση Cosplay Mother?

Αν κ ο Σασουκε ειναι ο πρωτος χαρακτηρας που μου ερχεται στο μυαλο

Spoiler:

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#52 IlPalazzo

IlPalazzo

    Anime Fan

  • Members
  • 147 posts

Posted 22 September 2008 - 15:27

Εγώ έχω μια ιδέα, αλλά είναι κάπως πρόχειρη... Για να δούμε αν έχεις κάποια καλύτερη.
Περιγραφή μου: Άρρεν, 1.78, υπέρβαρος, καστανό μαλλί. Αν θες ακριβέστερη στείλε ένα ΠΜ.

Αν έχυνα ένα δάκρυ για κάθε λεπτομέρεια που χάνεται στη μετάφραση, ο Νώε θα έπρεπε να φτιάξει καινούρια κιβωτό.

 

唯今翻訳...


#53 TVXQ

TVXQ

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 23 September 2008 - 09:34

Εγω βασικα λεω φετος να ντιθω Sephiroth αλλα τι αλλο θα χρειαστω εκτος μια αρκετα μεγαλη περουκα και ενα αρκετα μεγαλο σπαθι?Το υψος μου ειναι 1.90 και ιμε σχετικα αδυνατος

Spoiler:


Τόρα αμα δεν είναι δυνατον να ντιθεί καπιος sephiroth οι προτασείς θα ηταν ευπροσδεκτες ^^

#54 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 24 September 2008 - 11:33

IlPalazzo-sama:

Το φυζίκ (ακομα και ο σωματοτυπος σου) είναι ιδανικοτατα για έναν και μόνο χαρακτήρα:

Maes Huges (Full Metal Alchemist)

Posted Image

Posted Image

Μια που σε είδα στη φωτογραφία και μια που ειπα...Αυτός είναι! :congrats:

*Θ' αναγκαστείς να παραγγείλεις το κοστούμι..
*...αλλά στην πραγματικότητα είναι το μόνο που θα χρειαστείς γι αυτό το cosplay. Ολα τα υπόλοιπα τα έχεις!
*Ο Huges ειναι χαρακτήρας με "2 όψεις συμπεριφοράς": σοβαρή-όσον αφορα τις υποχρεωσεις του ως state alchemist και τρελλιάρικη-όσον αφορά τη μικρή κορούλα του. Κανοντας εναλλαγές στις εκφράσεις του προσώπου σου, μπαινεις ακόμα περισσότερο στο "ρόλο" και πλησιάζεις με το cosplay Huges σε σημεία...απόλυτης επιτυχίας!
*Να βρεις και να εκτυπώσεις μια pic της μικρής κόρης του Huges και να την κρατάς συνεχεια!
*Να μη χρειαστεί να πω, πως είναι από τα πλέον αναγνωρίσιμα cosplays....

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TVXQ:

To Sephiroth-cosplay είναι απιστευτα δύσκολο να το καταφέρει όποιοσδήποτε από εμας (τους δυτικούς) με ποσοστό επιτυχίας 100%. Απίστευτα δύσκολο να πιασει καποιος από εμάς (τους δυτικούς) 100% εκφραση-One Winged Angel.

Ομως μπορούμε να καταφέρουμε πάρα πολύ καλά Sephiroth-cosplays στα μέσα των δικών μας ανθρώπινων δυνατοτήτων. Sephiroth's cosplay difficulty is huge! Είναι ανθρωπομορφος, αλλά όχι ανθρωπος. Εχει το βλέμμα ενός Monster. Θέλει να γίνει θεός. Κι εσύ δεν έχεις ακόμα ανατριχιάσει.....

Η καλύτερη προσπάθεια Sephiroth cosplay που έχει γίνει στην Αθήνα, βρίσκεται εδώ: http://www.anime.gr/forums/cosplay/5491-cosplay-%F0%EF%F5-%DD%F7%EF%F5%EC%E5-%EA%DC%ED%E5%E9-%F4%E9-%EA%E1%E9-%F0%F9%F2.html

Δες τη προσεχτικά :tensai:....

#55 IlPalazzo

IlPalazzo

    Anime Fan

  • Members
  • 147 posts

Posted 24 September 2008 - 11:48

IlPalazzo-sama:

Το φυζίκ (ακομα και ο σωματοτυπος σου) είναι ιδανικοτατα για έναν και μόνο χαρακτήρα:

Maes Huges (Full Metal Alchemist)
Μια που σε είδα στη φωτογραφία και μια που ειπα...Αυτός είναι! :congrats:

*Θ' αναγκαστείς να παραγγείλεις το κοστούμι..
*...αλλά στην πραγματικότητα είναι το μόνο που θα χρειαστείς γι αυτό το cosplay. Ολα τα υπόλοιπα τα έχεις!
*Ο Huges ειναι χαρακτήρας με "2 όψεις συμπεριφοράς": σοβαρή-όσον αφορα τις υποχρεωσεις του ως state alchemist και τρελλιάρικη-όσον αφορά τη μικρή κορούλα του. Κανοντας εναλλαγές στις εκφράσεις του προσώπου σου, μπαινεις ακόμα περισσότερο στο "ρόλο" και πλησιάζεις με το cosplay Huges σε σημεία...απόλυτης επιτυχίας!
*Να βρεις και να εκτυπώσεις μια pic της μικρής κόρης του Huges και να την κρατάς συνεχεια!
*Να μη χρειαστεί να πω, πως είναι από τα πλέον αναγνωρίσιμα cosplays....


Και ναι κυρίες και κύριοι, η δις Τomodachi αποδεικνύεται επάξια του τίτλου της. Όντως, με το που τον είδα λέω "Ναι, έχει δίκιο" κι ας μην είχα κάνει νωρίτερα τη σύγκριση. Και όντως, μου ταιριάζει και σα χαρακτήρας.

Δεν νομίζω να το καταφέρω μέσα σε 10 μέρες, αλλά μα την αλήθεια εντός 12μήνου θα το πράξω. Μπορεί και στο επόμενο cosplay ακόμα.

Και μην ξεχνιόμαστε: Δε θα χρειαστεί να ξυριστώ.

Αν έχυνα ένα δάκρυ για κάθε λεπτομέρεια που χάνεται στη μετάφραση, ο Νώε θα έπρεπε να φτιάξει καινούρια κιβωτό.

 

唯今翻訳...


#56 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 27 September 2008 - 19:03

":kawaii: ευχαριστώ IlPalazzo μου! Δεν είμαι τόσο καλή. Δεν είμαι, δα, και τόσο καλή...!"

(παρμένο όπως είναι από την ατάκα της Καόρου Νονογκούσα-και όχι Νογκόσο, μέσα από το Θρυλικό Καμπαμαρού...)

---------------------------------

Παμ' παρακάτου....

Cosplay-πρόταση για οποιαδήποτε κοπέλα, χωρίς πολλές απαιτήσεις ως προς το φυζίκ, αλλά με απαιτήσεις ως προς την εκφραστικότητα και τις πόζες:

Chise (Saikano. "She, the ultimate weapon")

Posted Image

Πολύ ευκολο ως προς τα ρούχα: μπλέ σακκάκι, μπλέ-σκούρα ή μαύρη ή γκρί φούστα, λευκό πουκάμισο, πράσινο λεπτό, κοντό φουλάρι που θα δεθεί μπροστά στο λαιμό κατω από το γιακά του πουκαμίσου, μαυρες καλτσες ως τη γάμπα, μαυρα παπούτσια.

Για τα χρώματα στης φούστας και του σακκακιού, στην περίπτωση που δε βρειτε ακριβώς τα σωστά, δε χρειάζεται ν' ανησυχήσετε πολύ, μιας και για το Chise (Saikano) cosplay η προσοχή σας πρεπει να επικεντρωθεί αλλού:

1) Τα ρούχα πρεπει να είναι ξυλωμένα και λερωμένα. Επίσης, χρησιμοποιείτε τσιρότα, μερικές γάζες ή κανετε με μακιγιάζ, τραυματα και λεκέδες σε διαφορα σημεία (πρόσωπο, χερια και πόδια).

2) Τα προσθετικά "μηχανικά φτερά" στην πλάτη: Είναι απαραίτητα. Χωρίς αυτά δεν υφίσταται cosplay Chise, απλώς θα αναρρωτηθούν όλοι αν σας έπεσε το iPod από το γκρεμό της Πάρνηθας και εσεις ακολουθήσατε την πορεία του-συνάμα.

Προτεινόμενα υλικά κατασκευής: χοντρο χαρτόνι-το οποιο θα βαφτεί με μεταλλική μπογιά που θα απλωθεί με πινέλο ή σπρέυ. Δεν προτεινω κανένα πραγματικό μεταλλο στη βασική κατασκευή που χρειάζεται μεγαλύτερα κομμάτια, διοτι υπάρχει κινδυνος τραυματισμού μέσα στο πάρτυ (είναι worst-case senario, μα εγώ θα το λαμβανα πολύ σοβαρά υπόψη).
Επίσης, μερικά λεπτά καλώδια, συρματα σε χαλκινο χρώμα.

Αφήστε τη φαντασία σας ελευθερη, ως προς το τι τελικό σχήμα θα έχουν τα προσθετικά στην πλάτη. Εχετε όμως υπόψη, πως θα ήταν καλύτερο να είναι μια κατασκευή ελαφριά, μικρή και μονοκόμματη, ωστε να κρεμμαστει από τους ώμους και να στεκεται σταθερά στην πλάτη, χωρίς να κουράζει.

Ορίστε και μερικά !sugoi! Chise (Saikano) cosplays.....

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#57 Lilia20

Lilia20

    Want a cookie? ^^

  • Members
  • 48 posts

Posted 28 September 2008 - 10:37

Που και ποτε γινονται τα cosplay?? Θέλω να παρευρεθω κι εγω!!! ;ppp
Θα ντυθω Nico Robin απο One piece!!! xDDD
Kι οι αλλοι characters απο ΟP ειναι καλη ιδεα, δεν χρειαζονται κατι το ιδιαιτερο ;333
:joyful:Yoshaaaa!! ;333

#58 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 28 September 2008 - 12:00

Που και ποτε γινονται τα cosplay?? Θέλω να παρευρεθω κι εγω!!! ;ppp


Ανακοινώσεις για cosplay parties & άλλα j-music and anime events + meetings σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, εάν προτιμήσεις το anime.gr για την ενημέρωσή σου, γινονται:
*Στο σημείο του φόρουμ που λέγεται Meetings - Προβολές - .aNiMe//GR Forums
*Στην πρώτη σελίδα του anime.gr

*Πλούσιο φωτορεπορτάζ & σχολιανά από coslay parties+events που έχουν ήδη γινει, θα βρεις στο http://www.easysubjugation.blogspot.com , SpeedGrapher's blog.

*Για ιδέες και συμβουλές περί cosplay, θα κάτσεις εδώ που κάθεσαι!!!:hahaha:



Θα ντυθω Nico Robin απο One piece!!! xDDD


Αν είναι έτσι, ορίστε η συμβουλή μου στο "Επιτόπου":

Posted Image

Χωρίς να έχω κάτσει ακόμα να δω Ope Piece, θα πω πως ήδη λατρεύω το σχεδιο αυτού του χαρακτήρα και να η δική μου άποψη περί του πως μπορεί να γίνει cosplay:

Θα δώσεις έμφαση σε 3 πράγματα: μαλλιά, μακιγιάζ, western style.

*μαλλιά: Εαν τα φυσικά σου μαλλιά δεν μοιάζουν στο στύλ της, θα καταφύγεις σίγουρα σε περούκα. Περούκα θα βρεις είτε σε ειδικά καταστήματα (πολλά από αυτά διαθέτουν και περούκες με συνθετική τρίχα σε καλές τιμές. Ενα τετοιο βρίσκεται ακριβώς απέξω από το μετρό-Μεταξουργείου) ή θα παραγγείλεις την Nico Robin-περούκα από ιντερνετ.

*μακιγιάζ: σημαντικότατο, γιατί θα βοηθήσει να "μεταμορφωθεί" το προσωπό σου σε Robin- όσο είναι δυνατόν αυτό, φυσικά! Κανοντας μια έρευνα στο ιντερνετ ή μια βόλτα σε βιβλιοπωλεία, θα βρεις πληροφορίες και βιβλία με τεχνικές επάνω στο πώς το μακιγιάζ μας βοηθάει να τονίζουμε χαρακτηριστικά του προσώπου μας.
Στην περίπτωση Robin, θα τονίσεις τα φρύδια και θα τους δώσεις το ανάλλογο σχήμα (μη φοβάσαι! δε θα χρειαστεί να βγάλεις φρύδια! Μακιγιάζ θα κάνεις!), θα κάνεις τη μύτη να δείχνει μακριά και πολύ λεπτή και θα λεπτύνεις αρκετά τα χείλη σου. Μακιγιάζ!

*Western Style: Απ όσο έχω αντιλληφθεί, πρεπει να είναι το βασικό dress-code της Nico Robin. Αρα, αυτό θα κάνεις για να είσαι ακόμα περισσότερο αναγνωρίσημη στο cosplay. Aπαραιτήτως καουμπόϊκο καπέλο! Στα ρούχα μπορείς να διαλέξεις ό,τι θες! Αρκεί να είναι western style.

Για σένα και για όποια άλλη κοπέλα θέλει να κάνει Noco Robin, αυτά για την ώρα!



Kι οι αλλοι characters απο ΟP ειναι καλη ιδεα, δεν χρειαζονται κατι το ιδιαιτερο ;333


Αποφάσισε, εαν και ποιον χαρακτήρα από εκεί θέλεις να κάνεις cosplay. Οταν και εαν τελικά το αποφασίσεις, είμαστε εδώ για συμβουλές :thatsit:

#59 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 29 September 2008 - 09:00

Που και ποτε γινονται τα cosplay?? Θέλω να παρευρεθω κι εγω!!! ;ppp
Θα ντυθω Nico Robin απο One piece!!! xDDD
Kι οι αλλοι characters απο ΟP ειναι καλη ιδεα, δεν χρειαζονται κατι το ιδιαιτερο ;333


H Robin αλλάζει συχνά ρούχα, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, αν και εγώ την προτιμώ όπως ήταν ντυμένη στο arc του Water Seven:nbleed:. Με τα ρούχα αυτά ήταν στην αρχή. Κατά καιρούς φοράει και απλά μπλουζάκια, και όχι πάντα καπέλο. Απλός αυτή η στολή είναι κάπως πιο αναγνωρίσιμη.

Κατά καιρούς γίνονται ομαδικά cosplay από One Piece. Σε κάποιο άλλο πάρτυ, αν μαζευτούμε εγώ μπορώ να ντυθώ και πάλι Ζόρο, η κάτι άλλο...



#60 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 29 September 2008 - 21:35

Εγω παιδια σκεπτομαι να διθω σαν τον Itachi...αλλα που στο καλο θα βρω τα ρουχα? Το καπελο θα το φτιαξω το διχτιοτο μπλουζακι με λιγο ψαξημο το βρισκο αλλα την στολη τον Akatsuki?
Posted Image