Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ναι, αλλά τι να ντυθώ??


  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#16 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 27 August 2008 - 01:40

;224494']Λεπον...Μαυρο παντελονι δεν εχω...Μποτες μπορω να βρω...Τωρα το μηχανικο χερι κομματακι δυσκολο αλλα κατι μπορω να κανω


Ένα μαύρο παντελόνι πάντα χρειάζεται!! Τρέξε τώρα που είναι και εκπτώσεις!
Για το μηχανικό χέρι βρήκα κοιτώντας στα πρόχειρα πολλά tutorials!!
edward elric hand tutorial - Google Search

Σίγουρα κάποιο θα σε βοηθήσει!

#17 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 27 August 2008 - 01:41

;224494']Λεπον...Μαυρο παντελονι δεν εχω...Μποτες μπορω να βρω...Τωρα το μηχανικο χερι κομματακι δυσκολο αλλα κατι μπορω να κανω


...γιατί, ρε συφοριασμένο, δε θες να ντυθείς Tseng?? :chigau:

Δε φτάνει που είναι ευκολο και θα καταλαβαίνει κι ο κόσμος τι έχεις ντυθεί, δε φτάνει που ίσα που προλαβαίνεις ως τις 6 του μηνός, εσύ....."μου θες λιλί-το θές και ξυρισμένο"??? :terror2:

Τον Ed Elric του Full metal alchemist από τη σοβαρή του version...ξέχνα το. Αστο για αργότερα...
Τωρα, αμα θες να κάνεις μια κωμική-version "Ed Elric-που τα χει βάψει μαύρα", πέρνα από το http://www.anime.gr/forums/cosplay/4999-%CA%F9%EC%E9%EA%FC-cosplay-%E4%E9%E1%F3%EA%E5%F5%E1%F3%EC%DD%ED%E1-%EA%EF%F3%F4%EF%FD%EC%E9%E1.html
να τα πούμε.....

#18 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 27 August 2008 - 01:56

tomodachi σου ειπα οτι εγω καλα παπουτσια δεν φοραω....:D
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#19 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 27 August 2008 - 01:59

;224506']tomodachi σου ειπα οτι εγω καλα παπουτσια δεν φοραω....:D


Τα παπούτσια σε πείραξαν καλέ; Το οτι θα σκάσεις με το κουστούμι δε το σκέφτεσαι?

Μήπως τελικά να σε ντύσουμε Rufus? Να σε βάλουμε σε μια καρέκλα, να σε σκεπάσουμε μ'έα σεντόνι και να σε πηγαινοφέρνουμε;

#20 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 27 August 2008 - 02:08

Μήπως τελικά να σε ντύσουμε Rufus? Να σε βάλουμε σε μια καρέκλα, να σε σκεπάσουμε μ'έα σεντόνι και να σε πηγαινοφέρνουμε;


...αμμ...ΕΤΣΙ, Rufus στο καρότσι θα τονε καταντήσω, που μου χει σπάσει τα νεύρα, το σκασμένο! :beaten:

#21 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 27 August 2008 - 02:13

ειμαι απετιτηκος τι να κανουμε?!?!?! :D
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#22 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 27 August 2008 - 02:26

Να δεις περισσότερα άνιμε για να έχεις κι εσύ ιδέες! 2 γυναίκες και μας έχεις φέρει σε απόγνωση! Στο τέλος θα κάνουμε εγώ και η Τομο χέρι χέρι τον Zetsubou sensei cosplay και θα κρατάμε τη φωτογραφία σου!! Μη σου πω θα σε ντύσουμε (με το ζόρι) Κafuka!!:hahaha:

#23 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 27 August 2008 - 02:48

Μορε εχω ιδεες...Αλλα δεν μπορω να τις υλοποιησω...Ειναι ολα αυτα που εχω σκεφτει πολυ αστα να πανε πραγμα για να γινουν...
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#24 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 27 August 2008 - 09:28

;224534']Μορε εχω ιδεες...Αλλα δεν μπορω να τις υλοποιησω...Ειναι ολα αυτα που εχω σκεφτει πολυ αστα να πανε πραγμα για να γινουν...


Μπορείς πάντα να κάνεις την κωμική version τους που θέλει λιγότερο κόπο... Για πες όμως!

#25 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 27 August 2008 - 09:33

Σκευτομασταν με τον stevecof να κανουμε κατι μαζι αλλα αφου δεν βρηκαμε και αφου εγω σημερα φευγω απο Κρητη θα κανω μονο εγω αμα κανω...Οσα ειχαμε σκευτει ηταν δυσκολα η σε 2 περιπτωσης ειχαμε ελειψη υλικου...
Τελικα σκευτομε να βαλω τα ρουχα μου και να ερθω ετσι....Μην βιαστιτε να πειτε πως δεν εκανα cosplay...Θα εφαρμοσω την αρχικη συμβουλη του stevecof και θα ντυθω κομπαρσος απο το dragonball...
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#26 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 27 August 2008 - 11:15

ντισου Mr. Satan.....

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#27 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 30 August 2008 - 21:59

Σκέφτομαι στο επόμενο cosplay party που θα γίνει (δεν προλαβαίνω αυτό που θα γίνει σύντομα! :bahhh: ) να κάνω τον τουρίστα που επισκέπτεται το Τόκιο.

Το πρόβλημα μου είναι πως θα το υλοποιήσω!
Το μόνο που ξέρω ότι θα πρέπει να έχω είναι ένα japanese phrase book, ένας τουριστικός οδηγός για το Τόκιο, μια φωτογραφική μηχανή και κάποιο μπλουζάκι που θα λέει 'I love Tokyo' γραμμένο στα Ιαπωνικά.
Τι άλλο θεωρείτε πως πρέπει να κάνω για να είναι πετυχημένο το cosplay μου?


:tensai: Λοιπόν, Matu-san, η....επιστημονική ( :fromabove: ) μου γνώμη έχει ως εξής...

Ενας ιάπωνας τουρίστας στην Αθήνα, είναι πιο χαρακτηριστικό κι εντυπωσιακό θέαμα, απ ότι ένας δυτικός τουρίστας στην ιαπωνία. Εχω κάνει.... τουρίστας στην ιαπωνία και ξέρω. Οι δυτικοί δεν είναι καθόλου εντυπωσιακοί τουρίστες. Απεναντίας, οι ιάπωνες, είναι. Με το λεπτοκαμωμένο σουλούπι τους, τα σπόρ ρούχα, ζαλωμένοι τις ακριβές φωτογραφικές μηχανές και τα τρίποδα, η περιέργεια με την οποια παρακολουθούν χάρτες και λεπτομέρειες της πόλης....

Θα μπορούσες να κάνεις έναν ιάπωνα τουρίστα στην Αθήνα, με τα χαρακτηριστικά, άνετα-για βόλτα ρούχα, τη φωτογραφική και το τρίποδο καθώς και αρκετό roleplaying, αλλά δε θα στο πρότεινα, μιας και το σουλούπι σου είναι αρκετά δυτικό.

Αν όμως έχεις διαβάσει Hitchacker's guide to the galaxy (του Douglas Adams) θα σου πρότεινα να κάνεις έναν άλλο τουρίστα: Εναν....Διαγαλαξιακό Ωτοστοπατζή!
Θα χρειαστείς απλά, άνετα ρούχα, ένα σακίδιο, απαραιτήτως μια πετσετα γύρω απο το λαιμό (μάλιστα να δείχτει πολυχρησιμοποιημένη) και ένα μαύρο κουτί που να μοιάζει με "ηλεκτρονικό βιβλίο", το οποιο πρεπει επάνω να γράφει με μεγάλα, καθησυχαστικά γράμματα : Dont Panic!


BarbasS
To cosplay: Mr. Satan (Dragonball) έχει ήδη γίνει στην Αθήνα!
(από τον powerboy, το 2006)

Spoiler:


Είναι πανευκολο, για όποιον θέλει να το επιχειρήσει....

#28 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 16 September 2008 - 00:35

*Ανακοινωση*

Στο επόμενο cosplay party (το πρώτο που θα γίνει στο Underworld-και εν αναμονή επίσημης ανακοίνωσης)

η "Μάνα του Cosplayer" θα σκάσει μύτη ως....

Roberta (Black Lagoon) concept: "Maid to Kill!"

Posted Image

Posted Image

Την ιδέα μου την έδωσε ο δικός μας clampman17. Επίσης με βοήθησε απίστευτα στην παραγγελία του κοστουμιού μεσω internet και τον arigatώ θερμά!!

Το κοστούμι λοιπόν, το περιμένω μεσα στην επόμενη εβδομάδα. Όσο για τα υπόλοιπα, εχουμε και λέμε...

*Μαυρή μακριά περούκα με αφέλειες, εχω. Πλέκω και τις κοτσιδες-Χάϊδω και ετοιμη!
*Μαυρα παπουτσια, ισια με λουράκι: θα ψάξω στα κινέζικα. Μονο που αυτή τη φορά δεν την ξαναπατάω, όπως με τα παπούτσια της Hagu-chan, που φοράω 38 νουμερο, τα αγόρασα απ τους κινέζους 38 νουμερο-χωρίς να χω υπολογίσει την απόκλιση στα νούμερα ωστε να τα χω παρει λίγο μεγαλύτερα και κοντεψανε να μου βγούν τα δάχτυλα απόξω...!
*Γυαλιά: Σε οπτικα καταστήματα που χουν φτηνούς σκελετούς γυαλιών μυωπίας-10 ευρώ-15 το πολύ.
*Βαλίτσα: εχ μια μικρή, καφέ σε παλιό στυλ, ό,τι πρεπει! Αν και η Ρομπέρτα κρατά μεγάλη βαλίστα (γιατί εχει τους λόγους της, όπως θα χετε δει και στο ανιμε), η δική μου θα είναι μικρότερη για πρακτικούς λόγους. Επίσης θα κάνω προσεχτική επιλογή στο τι αυτοκόλητα θα κολλήσω επάνω... :himitsu:
*Ομπρέλα: Το deviantArt, το cosplay.com οσοι εχουν ήδη κάνει αυτό που σκοπευουμε εμείς να κάνουμε, "είναι φίλοι μας"!

Posted Image

Πρέπει να βάλω κάτω τα skills μου στις κατασκευές και την εφευρετικότητα μου, ωστε να κατασκευάσω μια version αντίστοιχη, όπου η ομπρέλα να κλεινει και να μοιάζει το δυνατόν περισσότερο με ομπρέλα που έχει προσαρμοσμένο ενα πυροβόλο.
Γερή εξόρμηση στα Jumbo! Από εκεί επίσης θα πάρω και μερικές ψευτικες χειροβομβίδες παιχνίδια (Στο http://www.anime.gr/forums/anime-manga-%F3%F4%E7%ED-%C5%EB%EB%DC%E4%E1/4190-otaku-no-sekai-manga-shop-%F3%F4%E7%ED-%C1%E8%DE%ED%E1.html όπου εκανα επίσκεψη σήμερα, στον Konata είπα...."παιδικες χειροβομβίδες" και κόντεψε να κλατάρει απ τα γέλια).

Πως σας φαίνεται αυτό?

Posted Image

Χειροποίητο! Τρομερά εντυπωσιακό?
...αλλά ΔΕΝ θα το κάνω!

Αυτά προς το παρόν, ως προς το Maid to kill Cosplay Concept!

Για να δούμε, εσεις τι σκοπευετε να ντυθείτε? Θελετε μήπως καμια ιδέα? :thatsit:

#29 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 16 September 2008 - 16:34

Τέλειο! xD Καλή τύχη με την ομπρέλα! Εγώ θα έπερνα μια κανονική ομπρέλα και ένα μουφο-πλαστικό-όπλο από το jumbo, θα το έσπαγα, θα του άνοιγα δύο τρύπες και θα το κολούσα στο κοντάρι or something :fromabove:
Το δικό μου επόμενο cosplay είναι έκπληξη ως συνήθως, αλλά κατα πάσα πιθανότητα θα σκάσω μύτη ντουέτο ;p

#30 Skiarxon

Skiarxon

    Starcaller

  • Members
  • 134 posts

Posted 16 September 2008 - 17:23

Βασικα αν γινει κανα παρτυ Σαλονικα ψηνομαι κι εγω να ντυθω.Αλλα δεν ξερω τι.Καμια ιδεα?Υπαρχουν φωτος μου στο φορουμ.
On the seventh day, God saw the world had already been outdated, so he did a god@heaven# emerge --sync && emerge --update world && exit."