Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ναι, αλλά τι να ντυθώ??


  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#1 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 25 August 2008 - 13:44

:orly: Εχετε όλη την καλή διάθεση να μπείτε στο πανυγύρι, αλλά δεν έχετε ιδέα ΤΙ να ντυθείτε? Ψάχνετε για ιδέες, αλλά το κιούπι είναι αδειο?

Από αυτό το thread, τόσο η "Μάνα του Cosplayer" όσο και οι υπολοιποι χρήστες (με εμπειρία ή όχι και τόση) έχουν να σας προτείνουν πράγματα....

*hand-made ή έτοιμο?
*Βρήκατε το χαρακτήρα που θέλετε να κάνετε cosplay αλλά θέλετε συμβουλές για το ΤΙ πρέπει να προσέξετε, ώστε να το κάνετε πιο επιτυχημένο?

Για τετοιου είδους πράγματα, ρωτάτε εδώ!
Πάντα υπάρχει καποιος που μπορεί, είτε να το έχει κάνει ήδη, είτε να έχει μια καλή ιδέα να σας δόσει....

#2 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 25 August 2008 - 13:59

Να κάνω την αρχή και να ρωτήσω εγώ: θέλω να ντυθώ κάτι, αρκετά απλό (και οικονομικό δυστηχώς, δεν μας περρισσεύουν είναι η αλήθεια :( ) και λογικά κάποιο σοβαρό χαρακτήρα (όχι πολύ φανταχτερό δηλαδή, τζίζους παθαίνω σοκ απο τη πολυχρωμία).

Αν μπορείς να με βοηθήσεις dear Tomo καλά θα ήτανε :P
Posted Image

#3 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 25 August 2008 - 15:14

Για τον Red_Pyramid εχω τις παρακάτω προτάσεις..

*(τολμηρό) CrossPlay: Alessa Gillespi (Silent Hill)

Spoiler:


Εφόσον το παρεις απόφαση, είναι αρκετά απλό. Περούκα, μπλε σχολική ποδιά ή μπλέ ρόμπα με ασπρο γιακά και make-up.

*(αυτό, για όταν ντύσω εκείνον που ξέρουμε :himitsu: Don Cornell (FFVII) Cloud-ντυμένο κορίτσι-σε σοβαρή αποστολή!

Posted Image

*Sohma Mommiji (Fruits Basket). Γιατί είσαι γλυκούλης... :congrats:

Posted Image

#4 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 25 August 2008 - 16:02

ok tomodachi2 here i am...
θελουμε να κανουμε ομαδικο cosplay με τον stevecof αλλα δεν εχουμε ιδεα τι?Εγω ειμαι κοντουλις λεπτος(ελπιζω να με θυμασε σαν masami eiri και naota) και τωρα εχω μοχοκ μαλι και θελω να κανω cosplay με το μαλι που εχω...
ο stevecof ειναι ψηλος με μακρουτσικο μαλι και μουσι....
Πραγματικα εχουμε βρει μερικα πραματα αλλα δεν ειμαστε σιγουροι ακομα...(λεμε να δοκιμασουμε να γινουμε gunsterz)

Edited by Zauk[Lain], 25 August 2008 - 16:43.

Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#5 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 25 August 2008 - 16:19

Zauk[Lain]
--------------------

Για τον SteveCof

Μόνο και ΜΟΝΟ για την περίπτωση που είναι αδύνατος (και ψηλός), αμα θέλει ας κάνει

Zangetsu από Bleach

Posted Image

Posted Image

Στην περίπτωση που δεν του αρέσει, αν θέλει ας μου στειλει pm. μια φωτογραφία του, να δω τι θα μπορούσε να ταιριάξει καλύτερα στο φυζίκ του.

Ερχόμαστε σε σένα τώρα.

Για το Tseng cosplay: Θα χρησιμοποιήσεις την ίδια ακριβώς περούκα που χες βρει. Μονο, θα τη χτενίσεις καλά και προσεχτικά για να την ξεμπλέξεις. Οταν τη φορέσεις, θα την τραβήξεις προς τα πίσω για να τα πιάσεις κοτσίδα χαμηλά. Τέλος θα βάλεις λακ για να σταθεροποιηθούν οι τούφες που μπορεί να πετάνε.

Σε περίπτωση που δε σ' αρέσει ο Tseng (γιατί πολύ βλέπω να κοσκινίζεις αντί να ζυμώνεις :yawn2:, μηπως εχεις σκεφτεί κάτι άλλο, να το συζητήσουμε?

#6 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 25 August 2008 - 16:42

Ε θελω να βγει κατι καλο και προπαντως να αρεσει σεμενα....Ο tseng απο την πρωτη στιγμη που τον ειδα δεν μου εκανε κλικ αρα λιγο δυσκολο...
Ο stevecof λιγο δυσκολο να σου στιλει πμ γιατι δεν εχει ιντερνετ.....δαμν....
Τωρα δεν εχω στο μυαλο μου κατι αλο...Αλλα θα το στιψω το ατιμο μπας και κατεβασει τπτ
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#7 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 25 August 2008 - 17:58

Κοίτα αφού δεν σου έκανε "κλικ" καλό είναι να μην τον κάνεις. όταν κάτι δεν μας αρέσει, δεν μπορούμε και να το κάνουμε σωστά! όμως αν έχεις το κουστουμάκι μπορείς αντί για Tseng να γίνεις Reno!
Posted Image
Tί μήκος έχει τώρα το μαλλί σου βασικά; Γιατί αν έχεις ένα βασικό μήκος, με ένα μικρό extention για ουρίτσα όπως έχει ο Reno(που μπορείς να βρεις σ όλα τα Ηοndos, Beautyshop κλπ) και λίγη κόκκινη βαφή για τα μαλλιά που βάφει σ'ένα λούσιμο ή με κόκκινη μάσκαρα μαλλιών, μπορείς να το κάνεις!

Εναλλακτικά αν είναι το μαλλί πολύ κοντο, πάλι με κουστούμι (θα σκάσεις βρε Zauk) και αν έχεις δει Καμπαμαρου, μπορείς να ντυθείς αδερφός του Σιτζούνε!
Posted Image και δεν θα χρειάζεται να φοράς σακάκι! Επειδή έχεις μαλλί και δεν ξέρω που μπορεί να έχει στην Ελλάδα αυτό που βάζει κανείς για να φαίνεται φαλακρός, πάρε μια αδιαφανή μπεζ γυναικεία κάλτσα (ρώτα τη μαμά σου) και φόρα τη στο κεφάλι και δες αν είναι οκ! Αν δεν είναι οκ, δοκίμασε με δυνατό gel να τα κολλήσειςστο skull σου και με λίγη πούδρα (της μαμάς ή καλύτερα πάρε καμιά φτηνή από τα γνωστά καταστήματα) βάφτα στο χρώμα του δέρματος.

Μετά από ένα μαγαζί με υφάσματα πάρε λίγη δαντέλα, σουρωσέ την σε μια παραμάνα και βάλτην στο λαιμό του πουκαμίσου για το απαραίτητο frill και τέλος μια έντονη σκιά στο μάτι για να φαίνεται και το look Futawa είναι έτοιμο! Σκέψου κόσμο που μπορείς να τρομάξεις έτσι... Μουαχαχαχα...


EDIT: Μου ηρθε κι αλλη ιδέα. Αν το μαλλί είναι πολύ Μοικάνα γιατί δεν κάνεις Yankee fashion? Yankees έχουμε δει σε πολλά άνιμε! Βρες και μια φαρδιά ποδιά γιατρού/νοσοκόμας, βάψε κανένα Kanji και κανένα δράκο επάνω, αν προλαβαίνεια κάνε κ ένα μαύρο περίγραμμα, πάρε το ρόπαλό σου και έτοιμος!!!

Edited by QueenofHearts, 26 August 2008 - 00:30.


#8 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 26 August 2008 - 23:25

*Πρόταση για την Glastenen :nanana:!!
...αν και δεν με ρώτησε, αλλά ποιος τη ρωτάει μωρέ? :hahaha:
Η Glastenen άλλωστε, είναι προορισμένη για να εκτελεί cosplay: αρσενικών, διεστραμμένων bishounen, drag-queen και ηρωϊδων που πιάνουν τον Πάπα απ' τα @@....

Πάμε λοιπόν...

1) Saionji (Utena)

Posted Image

2) Touga (Utena)

Posted Image

3) Jizabel Disraeli (God Child) *STRONGLY RECOMMENDED*

Posted Image

4) Integra (Hellsing)

Posted Image

#9 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 27 August 2008 - 00:53

*Πρόταση για την Glastenen :nanana:!!

3) Jizabel Disraeli (God Child) *STRONGLY RECOMMENDED*

Posted Image


I second that!!!:wooi2::wooi2::wooi2:

#10 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 27 August 2008 - 00:56

Nαι αλλα ακομα δεν ξερω τι να Ντυθω.
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#11 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 27 August 2008 - 01:09

;224479']Nαι αλλα ακομα δεν ξερω τι να Ντυθω.


Mε τη μαύρη περούκα μπορείς να γίνεις Edward Elric του FMA όταν να είχε βάψει για λίγο μαύρα!!

#12 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 27 August 2008 - 01:16

χαχα δεν εχω ομως τα υπολοιπα που χρειαζονται...
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#13 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 August 2008 - 01:17


4) Integra (Hellsing)

Posted Image


I vote for lady Integra :tensai:
Posted Image

#14 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 27 August 2008 - 01:24

;224488']χαχα δεν εχω ομως τα υπολοιπα που χρειαζονται...


Σιγά τι χρειάζεται! μαύρο αμάνικο και ένα μηχανικό χέρι, μαύρο παντελόνι και μπότες! Νομίζω προλαβαίνεις άνετα να φτιάξεις το χεράκι αν θες! Όσο για το ρολόι, Με τα μαύρα μαλλιά είναι undercover, οπότε ούτως ή άλλως δεν το χρειάζεσαι!

I vote for lady Integra :tensai:


And that is Sir Integra!

#15 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 27 August 2008 - 01:31

Σιγά τι χρειάζεται! μαύρο αμάνικο και ένα μηχανικό χέρι, μαύρο παντελόνι και μπότες! Νομίζω προλαβαίνεις άνετα να φτιάξεις το χεράκι αν θες! Όσο για το ρολόι, Με τα μαύρα μαλλιά είναι undercover, οπότε ούτως ή άλλως δεν το χρειάζεσαι!

Λεπον...Μαυρο παντελονι δεν εχω...Μποτες μπορω να βρω...Τωρα το μηχανικο χερι κομματακι δυσκολο αλλα κατι μπορω να κανω
Posted Image
Spoiler:
Spoiler: