Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Cardcaptor Sakura!


  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#46 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούλιος 2008 - 20:58

Μάλλον δε θα μας άρεζε καν η σειρά αν δεν υπήρχαν τόσες υπόνειες για ομοφιλοφιλία και αιμομυξία... Αυτό λέει πολλά για το τι αρέσει στις μάζες.

Α ρε αθάνατες CLAMP με τους φετιχισμούς σας!

#47 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούλιος 2008 - 21:10

Ήθελαν να δείξουν ότι η πραγματική, αγνή αγάπη δε γνωρίζει ηθικά όρια και κοινωνικούς φραγμούς.

...yeah right, απλά είναι ανώμαλες. And so are we.

#48 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούλιος 2008 - 21:41

Xoxoxo! Σωστόοοοος!
Άλλωστε τι ανιμέ θα ήταν χωρίς μια ανωμαλιούλα εδώ και έκει;
...Μια; Εντάξει, δέκα.
Ας μη κοροϊδευόμαστε. Αν δε μας αρέσανε τέτοια, θα βλέπαμε ακόμη το Μικρό μου Πόνυ και θα λέγαμε και ευχαριστώ.

...Μμμμ... Φαντασιώσεις με την Sakura καβάλα σε πόνυ να κάνουνε... μμμ...

#49 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούλιος 2008 - 23:23

δηλαδή,himawarinosekai,οι σκηνες yaoi ήταν περισσότερο καταλληλες για την ηλιία τους;


Δε θυμάμαι yaoi σκηνή. Μόνο υπονοούμενα. Το να αγαπιούνται αγνά δυο άτομα του ιδίου φύλου δεν είναι θέμα ακατάλληλο για ανηλίκους. Σε σχέση με τα μικρά παιδάκια που βλέπουν το άνιμε, απ' όσο ξέρω τα περισσότερα δεν καταλαβαίνουν καν τέτοιους διαχωρισμούς. Οι Κλαμπ είναι σατανικά προσεκτικές σε τέτοια θέματα. Το ίδιο ισχύει και για τα yuri στοιχεία του Sailor Moon (που πρέπει να τις ενέπνευσε πολύ)


Spoiler:


#50 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούλιος 2008 - 10:25

Η αγάπη αυτή καθεαυτή δεν έχει τίποτε το μεμπτό. Τώρα αν τα πρόσωπα είναι του ιδίου ή διαφορετικού φύλου, νομίζω πως είναι ασήμαντη λεπτομέρεια. Γι αυτό λοιπόν, πιστεύω οτι το ευρύ κοινό αγκαλιάζει σειρές με ρομάντζα, είναι για να ζήσει αυτή την ψευδαίσθηση της εξειδανικευμένης αγάπης. Και οχι επειδή διψάει για εναλλακτικές ιστορίες. Για μένα ο διαχωρισμός αυτός, ανάμεσα στην αγάπη δεν θα έπρεπε να υφίσταται καν.
Σχετικά με το εν λόγω στούντιο τώρα, νομίζω οτι διακατέχονται απο κόμπλεξ, που βγαίνει στην επιφάνεια με τους κόσμους και σενάρια που δημιουργούν

#51 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούλιος 2008 - 10:28

Θυμαι που εβλεπα το Cardcaptor Sakura τα πρωινα του Σαββατοκυριακου στο Σταρ.Ωραιο ανιμε ηταν διασκεδαστηκο μαρεσει πολυ.Το χειμωνα που μας περασε προσπαθησα να το δω ολοκληρω, αλλα μου φανηκε καπως παιδικο και γι'αυτο δεν το προχωρησα.

#52 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούλιος 2008 - 12:58

Η αγάπη αυτή καθεαυτή δεν έχει τίποτε το μεμπτό. Τώρα αν τα πρόσωπα είναι του ιδίου ή διαφορετικού φύλου, νομίζω πως είναι ασήμαντη λεπτομέρεια. Γι αυτό λοιπόν, πιστεύω οτι το ευρύ κοινό αγκαλιάζει σειρές με ρομάντζα, είναι για να ζήσει αυτή την ψευδαίσθηση της εξειδανικευμένης αγάπης. Και οχι επειδή διψάει για εναλλακτικές ιστορίες. Για μένα ο διαχωρισμός αυτός, ανάμεσα στην αγάπη δεν θα έπρεπε να υφίσταται καν.
Σχετικά με το εν λόγω στούντιο τώρα, νομίζω οτι διακατέχονται απο κόμπλεξ, που βγαίνει στην επιφάνεια με τους κόσμους και σενάρια που δημιουργούν


Ορίστε, ο Νίκος τα είπε πιο σωστά από όλους μας. Αναρωτιέμαι μόνο τι πρόθεση έχουνε οι CLAMP, το αθώο ή το "για να πουλήσει"... Μπα, το δεύτερο θα είναι.

Αναρωτιέμαι πόσες σειρές πραγματικά παρουσιάζουνε μια σχέση που υπερνικά τους διαχωρισμούς και δεν "υγραίνει" τους θεατές του.

#53 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούλιος 2008 - 14:17

Στο κατω-κατω εμάς δε μας αφορά άμεσα, αφού από τη σειρά πήραμε ό,τι πήραμε και δεν το αλλάζουν οι προθέσεις των δημιουργών.

Θεωρώ πάντως πως για να γράψουν κάτι τέτοιο έχει μια κάποια ομορφιά η ψυχή τους, έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον.

#54 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούλιος 2008 - 21:43

Να γράψουν ένα "τι" έχει ομορφια η ψυχή τους; Τι εννοείς;

#55 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούλιος 2008 - 21:48

Δες τι έγραψα ότι σημαίνει για μένα η σειρά σε κάποια προηγούμενη σελίδα.

#56 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Ιούλιος 2008 - 23:23

Στο κατω-κατω εμάς δε μας αφορά άμεσα, αφού από τη σειρά πήραμε ό,τι πήραμε και δεν το αλλάζουν οι προθέσεις των δημιουργών.

Θεωρώ πάντως πως για να γράψουν κάτι τέτοιο έχει μια κάποια ομορφιά η ψυχή τους, έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον.


Πάνω κάτω στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξω
value is in the eye of the beholder. Ελληνιστί ο καθένας βλέπει ό,τι θέλει.

Λοιπόν το Card Captor Sakura είναι ένα χαρούμενο, διασκεδαστικό, γλυκό, παιδικό άνιμε, και όταν το είχα δει δεν είχε πάει το μυαλό μου σε τίποτα το πρόστυχο. Το τί είχαν στο μυαλό τους οι δημιουργοί δεν μπορώ να το ξέρω.

Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι στο παρόν thread ειναι λογικό να μπαίνουν και ανήλικα, να μην τους βάζουμε ιδέες παρακαλώ.:erk:

Επίσης, η Μει Λιν δεν υπάρχει ως χαρακτήρας στο μάνγκα. Είναι αποκλειστικό δημιούργημα των δημιουργών της σειράς, χαρακτήρας filler δηλαδή, αλλά απ' τους πιο διασκεδαστικούς κατά τη γνώμη μου:wooi2::wooi2:

#57 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1.786 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Ιούλιος 2008 - 13:45

Πετάξανε ξαδερφούλα παντρεμένη με τον Λι και την αποκαλείς φίλερ; ...

#58 cheery girl!

cheery girl!

    amuto lover!

  • Members
  • 91 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Ιούλιος 2008 - 13:47

@Ioanna-chan

Spoiler:


Μπορει να ειναι αλλα οι γιαπωνεζοι δεν εχουν τετοιους ενδιασμους.....σκεψου και στο full moon την mitsuki......ενα χρονο διαφορα με την sakurιτσα ειχε.κι ομως τον φιλησε τον Takuto!

Αλλα ενταξη η αληθεια ειναι πως σπανια θα βρεις anime με παιδια του δημοτικου να φιλιουνται!Ενω μολις πανε 1η γυμνασιου τσαφ,μεγαλωσαν δραματικα πολυ,ωριμασαν μεσα σε ενα καλοκαιρι εξαιρετικα και ναι,τοτε μπορουν να φιληθουν!Δεν μας παρατανε λεω?????:burningbe3:


Ο Yue ηταν...απιστευτα...φοβερα...ανεπαναληπτα....................
δεν εχω λογια....παντως και ο Yukito ηταν καλος!!!!
:congrats:


Ο Yukito ηταν πολυ....καλος για τα γουστα μου!!!!!Ενω ο yue....κολαση σκετη!!!!!!!Γαμωτο νομιζα οτι ειχα αποτοξυνωθει!!!!!!!!!!!!!:emptyonexg1:




Μάλλον δε θα μας άρεζε καν η σειρά αν δεν υπήρχαν τόσες υπόνειες για ομοφιλοφιλία και αιμομυξία... Αυτό λέει πολλά για το τι αρέσει στις μάζες.

Α ρε αθάνατες CLAMP με τους φετιχισμούς σας!


Λοιπον το anime το'χετε αρπαξει απο τα αυτια και το χετε κανει.......να μην πω τι!!!!!!!

Χεμ,χεμ..(οταν βηχω,σημαινει ενα πραγμα....ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΣΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΕ!αλλα επειδη ειμαι ευγενικη εκ φυσεως προσπαθω να ειμαι διακρητικη και να μη βαζω τις φωνες......:hahaha:

Λοιπον,το μονο περιεργο σε αυτο το ανιμε ηταν η ομοφιλοφιλια,την οποια ομως και ''μπαλωσαν'' πολυ καλα.....ξερετε.....πως οι cardcaptors αισθανονται ''ωραια'' διπλα σε ατομα που κατεχουν μαγικες δυναμεις.......Επομενος το συμπερασμα ειναι πως o shaoran δεν ειναι γκει,απλα ηταν λιγο ''μπερδεμενος''...

Θα μου πειτε ''και πως στο καλο επρεπε να το ξερουμε????Αρχικα φαινοταν διαφορετικα''.....και θα σας πω...''.πολυ καλα λετε,δεν γινοταν να το ξερουμε ''..γι αυτο και δεν λεω τιποτα περι αυτου του θεματος....

Ομως παρολ αυτα,δεν εδειξαν ομοφιλοφιλικες σκηνες (βλεπε ouran high school host club)....απλα ο shaoran κοκκινιζε...σιγα τ'αυγα!!!!!!!!Οκ το ξεπερναμε πολυ ευκολα...

Ουτε υπηρχαν hentai σκηνες!!!!!!Οχι καθολου!!!!!!!

Κι οσο για την αιμομιξια μην ακουω βλακειες τωρα.....ουτε παντρεμενα ηταν τα παιδια ουτε ειχαν κανει κατι.......μια παιδικη ιστορια ηταν μονο,που η mey-li την ειχε παρει στα σοβαρα!!!!!!!!!Δεν ειχε παιχτει τιποτα μεταξυ τους,απλα η mey-li ως παιδακι κι αυτη,ειχε αφησει την φαντασια της να πιστευει διαφορα............ΑΥΤΑ!!!!!
-''How old are you?''

-''Seventeen'' he answered promptly. -

-''And how long have you been seventeen?''
His lips twitched as he stared at the road.

-“A while,”........

#59 Nerethil

Nerethil

    Lvl 1 Inhuman

  • Members
  • 139 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Ιούλιος 2008 - 13:58

Μπορει να ειναι αλλα οι γιαπωνεζοι δεν εχουν τετοιους ενδιασμους.....σκεψου και στο full moon την mitsuki......ενα χρονο διαφορα με την sakurιτσα ειχε.κι ομως τον φιλησε τον Takuto!


Η Mitsuki όμως φιλάει τον Takuto ενώ είναι μεταμορφωμένη σε 16χρονη κουκλάρα, όχι σε 12χρόνο κοριτσουλίνι....

Ομως παρολ αυτα,δεν εδειξαν ομοφιλοφιλικες σκηνες (βλεπε ouran high school host club)....απλα ο shaoran κοκκινιζε...σιγα τ'αυγα!!!!!!!!Οκ το ξεπερναμε πολυ ευκολα...


Στο Host club δεν παίχτηκαν ποτέ σοβαρές ομοφυλοφιλικές σκηνές (υποθέτω πως αναφέρεσαι στη σχέση μεταξύ Hikaru-Kaoru). Είναι πολύ ξεκάθαρο πως ότι κάνουν το κάνουν για να ικανοποιήσουν τα φετιχ των πελάτων τους, ενώ μεταξύ τους είναι μεν δεμένοι, αλλα ως τίποτα παραπάνω απο αδέρφια.

#60 hyuga

hyuga

    hey hey ningen sucker

  • Members
  • 307 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Ιούλιος 2008 - 14:10

από τις πιο γλυκές σειρές που πτοβλήθηκαν στο σταρ...αν και γενικά αν καταλάβατε προωθουσαν πολύ τις ομοφιλοφιλικές σχέσεις (όχι κάτι απαραίτητα κακό)το οποίο οι γιαπωνέζοι αρέσκονται..μου θύμιζε λίγο sailormoon:))