Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Cardcaptor Sakura!


  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#76 sakura_^^92

sakura_^^92

    My Anime Wold

  • Members
  • 38 posts

Posted 23 September 2008 - 19:03

I loveso much this anime ^^ is fantastic ^^
the opning ita are two :

Opening 1 ''Pesca la tua carta Sakura'':

[media]http://it.youtube.com/watch?v=cxL97YooEqM[/media]

Opening 2 ''Sakura la partita non è finita'':

[media]http://it.youtube.com/watch?v=NRf_lJ3UdI0[/media]

I hope you enjoy it ^^

#77 Lebw

Lebw

    やれ やれ

  • Members
  • 79 posts

Posted 23 September 2008 - 22:24

Απο τα πρωτα anime που ειδα στο star. Θυμαμαι κι εγω τα πρωινα του Σαββατου που σηκωνομουν ξημερωματα για να το δω. Μετα απο καιρο ομως το παρατησα γαιτι το star εβαζε συνεχεια επαναληψεις και απηυδησα. Οταν αρχισα να βλεπω anime στο internet εψαξα και για αυτο εννοειται και επιτελους το ειδα ΟΛΟ.

Η Sakura ηταν γλύκα και ο Yue ηταν κουκλι [ το μονο που με χαλαγε ηταν τα παπουτσοκαλτσα του] -> [εννοω το υφασμα που καλυπτε τα ποδια του.. anyway :'D ]

Πολυ ωραια σειρα και ας φενεται σαν σειρα για μικρουλια. Οποιος την εχει δει καταλαβαινει.

Posted Image


#78 Raven Princess

Raven Princess

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 03 October 2008 - 13:39

ΦΟΒΕΡΗ ΣΕΙΡΑ!!!!Δεν εχω λογια!!!Οντως παιδια ο Yue ειναι κουκλος!!!!Και απο φωνη δεν εχω να πω τιποτα!!μονο που τον ακουω ανατριχιαζω!!!!:blush2:
Posted ImageI will always know that you love me....

#79 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 17 January 2009 - 19:39

παιδια 1φορα ποσταρω εδω ειναι απο τα ποιο ωραια ανιμ που υπαρχουν!!!!τα εω δει ολα και τις 2 ταινιες!!!!!ειναι τελειο...οντως ειχα πορωθει πολυ ενα διαστημα με αυτο (αλλα και τωρα μ αρεσει πολυ)ολοι οι χαρακτηρες ειναι τελειοι κια το εχω δει πανω απο 2 φορες!!!!!!εχει απιστευτη πλοκη !!!

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#80 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 posts

Posted 17 January 2009 - 22:48

Πρέπει να το τελειώσω. Έχω μείνει δυστυχώς με την α' σεζόν και τις 2 ταινίες. Ρε, παίδες, όμως, γιατί ντε και καλά να το βλέπουμε ομοφυλοφιλικά; Εγώ τουλάχιστον θα το έλεγα ισχυρή φιλία, απίθανο είναι; Λέω για Tooya x Yukito . Τώρα όσον αφορά Shaoran x Yukito , νομίζω ότι δεν έχει το κοκκίνισμα ερωτική χροιά. Ούτε η εμμονή της Tomoyo με τη Sakura. Κι εγώ στο δημοτικό έλεγα ότι αγαπούσα τη φίλη μου τόσο πολύ που θα ήμαστε πάντα μαζί... παιδικές φαντασιώσεις... Και στο γυμνάσιο ήμουν "ερωτευμένη" με μια καθηγήτριά μου, με την έννοια ότι την έβρισκα υπέροχη και θα ήθελα να γίνω κι έγώ τόσο καλή στη δουλεία μου. Δε σημαίνει ότι είμαι ομοφυλόφιλη!

Η αγαπημένη μου στη σειρά πέρα απ'τη Sakura ήταν η Tomoyo κι η Kaho-sensei -kawai! kirei!:kawaii:. Βέβαια η απορία μου έμεινε : γιατί στο μπιπ άφησε τον παίδαρο τον Tooya ; Κι άκουσα ότι τώρα το ερωτικό της ενδιαφέρον στράφηκε στον Eriol ! Αν μεταμορφώνεται άλλες στιγμές σε Clow Reed τότε εντάξει αλλάζει το πράγμα!
Κι ο Yukito μου θύμιζε ένα crush που είχα... Πολύ γλυκό παιδί...
Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."

#81 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 17 January 2009 - 23:17

Πρεπει να το δεις....αγιαμε...και εγω ως αγορι δεν το βρηκα καθολου ομοφυλοφιλικο και θα καταλαβεις τι σου λεω αν το τελειωσεις!!:tensai:

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#82 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 posts

Posted 19 January 2009 - 13:08

I did a lil research on internet and I have to say night wizard seal that we're wrong look here for the proof
Secret Gallery Yuki x Touya
well they're cute together either way. I just wish that anime would show strong friendships between boys as well.
As for Tomoyo x Sakura, maybe Clamp indeed meant for Tomoyo to be in love with Sakura, though , I think in that age a child isn't fully aware of its sexuality
[media]http://membres.lycos.fr/saffiechan2/02/ch228.jpg[/media]
[media]http://membres.lycos.fr/saffiechan2/02/ch229.jpg[/media]

About eriol and kaho, this pedophilia issue is resolved if eriol is not a kid, ne?

2. Eriol is just a kid!
Ah, anime-only fans...
This is something that was cut off the TV series. The answer is in the manga. Moreover, in volume 11.
Spinel: I've been with you for a long time. You've been in that child's form ever since you created us. How long will you stay that way?
And later on, after the last battle...
Spinel: [to Sakura] Eriol has been staying the same age as you for a long time, waiting. He remained as your classmate, near you, so that you could make all new Cards.
So basically, Eriol never was an eleven/twelve-year-old. He was "born" with a child's body when Clow died, as we can see in Sakura's vision on volume 10. It's just that he didn't allow himself to grow up until the card change happened. He thought it was more convenient if he was Sakura's age when that happened, so he could get close without getting suspicions -Kaho's method of becoming a substitute teacher comes to mind, but that limited her role in Sakura's daily life a lot. Both things -not growing up, and becoming a classmate- are not that new in CLAMPverse. Yue, after all, had Yukito who's Touya's classmate as an alter ego. And there are mangas like Magic Knight Rayearth in which some characters stayed in children's bodies for years -namely, Clef and Emerauld.
If Eriol had chosen to grow up normally, there are strong chances he'd be as old as Sakura's father. And Fujitaka is in his forties. Yup, he's pretty much, mentally, an adult; and I haven't even added the hundreds of years of Clow's memories -nope, not an overstatement: they are centuries. Just so you know~


Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."

#83 Megu

Megu

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 16 April 2009 - 11:03

:wooi2:Απ'τα πιο αγαπημένα μου! Χάρη σ'αυτό ξεκίνησα τα anime! :wooi2: Πρώτη φορά το είχα δει όταν πήγαινα Δημοτικό στο Σταρ και είχα πάθει ψύχωση. Δεν έχανα επεισόδειο! Θυμάμαι που μια φίλη μου έγραφε στο βίντεο τα επεισόδεια και τα βλέπαμε μαζί. Μέχρι και σκετσάκια κάναμε! Είχα εκνευριστεί που το είχε σταματήσει στην 1η season, μετά από κάποια χρόνια βέβαια που βάλαμε internet τo είδα όλο στα ιαπωνικά. Όλοι οι χαρακτήρες μου άρεσαν: Η Sakura ήταν πολύ γλυκιά, και θυμάμαι τη θαύμαζα που ήταν τόσο καλή στα αθλήματα και στην μαγειρική. Η Tomoyo δε, ήταν super, η καλύτερη φίλη που θα μπορούσε να έχει κανείς! Η Meilin, αν και κάποιες φορές στην αρχή γινόταν λίγο εκνευριστική ήταν μια ευχάριστη νότα στο anime, με το χαρακτηριστικό της γέλιο και τις παραξενιές της. Ο Syaoran μου άρεσε πολύ σαν χαρακτήρας, γιατί ήταν περήφανος και πιστός στους φίλους του. Εντάξει μπορεί στην αρχή να ήταν κάπως ψυχρός και κλειστός χαρακτήρας, αλλά όποιος κερδίζει την εκτίμησή του είναι σίγουρο ότι μπορεί να βασίζεται σ'αυτόν. Κι εμένα μου άρεσε πολύ το ειδύλλιο Sakura- Syaoran. Τι πλάκα που είχε ο Syaoran όταν κοκκίνιζε! Ήταν τόσο γλυκούλης. :kawaii:.
Όσο για yaoi, είναι όπως το δει κανείς. Κι εγώ όταν το είχα πρωτοδεί δεν είχε πάει το μυαλό μου σε κάτι περίεργο. Τώρα θα μου πεις: τα υπονοούμενα δεν τα έβλεπες; Εντάξει άφηνε υπονοούμενα, αλλά δεν έδειχνε καμιά yaoi σκηνή. Αν δεν ήσουν υποψιασμένος μπορούσες να τα εκλάβεις ως πλατωνική φιλία. :orly:Ας μην υπεραναλύουμε τα πράγματα. :canthelp:

#84 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 16 April 2009 - 11:44

είναι μια από τις καλύτερες μου σειρές :Ο γενικά το σχέδιο μου αρέσει παρα πολύ και στο μάγκα και στο anime, δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα το τελευταίο volume τις 2ris σειράς και έχω μείνει χωρίς να ξέρω πως τελειώνει Ο_Ο

nice concept
ποροτικο σχέδιο
τέλειοι χαρακτήρες

overall 9/10 by me :D

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#85 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 11 June 2009 - 23:49

Δεν εχω μπει ακομα βαθια στον κοσμο των Clamp λογικα πρεπει να ειναι το μοναδικο τουσ εργο που εχω δει...θυμαμαι παιδακι και γω στο ΣΤΑΡ να το βλεπω...το θεμα ειναι καναν μια τοσο καλη δουλεια που το βλεπε ανετα το πιστιρικι και ο μεγαλος....και υπονοουμενα για τον μεγαλο ..μετα απο τοσα χρονια εφαγα φλασια και τα ειδα τις 3ης σεζον σε 3ης μερες...εφαγα κολιμα...οντως και για μενα ηταν μια πυλη για τα ανιμε το CCS...παιδια btw δωστε λιγα ινφο για τις ΚΛΑΜΠ....α και ο Yue οταν κανει την εμφανισει του λεω....omg this is Sephiroth kawaii mode :gotit::orly:..SAKURA-CHAN KAWAII

#86 anztram

anztram

    Starting...

  • Members
  • 19 posts

Posted 12 June 2009 - 00:46

και εγω ειχα ψυχωση με το συγκεκριμενο anime....το τραβουσα video και εβλεπα το καθε επεισοδιο 3-4 φορεσ...εχω οτι ταινια εχει βγει......το λατρευω!!!!!!!τα εχω ολα αποθηκευμενα στο pc μου και τα εχω "λιωσει"

#87 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 15 June 2009 - 16:10

αλλη μια τρελη σακουρο-φαν.. ηταν το ανιμε που το ειχα αποθυμενο να το βρω οταν αρχισα να βλεπω ανιμε και δεν ηξερα πως το λενε και εψαχνα και εψαχνα και εψαχνα....θελω ν ντυθω και κερο-τσαν καποτε:nanana:(οταν βρεθει καλη στολη)

#88 denvertz007

denvertz007

    Anime Newbie

  • Members
  • 75 posts

Posted 02 October 2009 - 17:30

Εχω δει την σειρα.Ολα τα επεισοδια,στο Διαδικτυο.(Την θυμαμαι βεβαια και στο Σταρ)Καθως επεισης,και τα 2 Οva,και τις 2 ταινιες.Στους πρωτοτυπους Ιαπωνικους διαλογους,με Αγγλικους υποτιτλους.Η σειρα αυτη,μπορει να εχει γελιο,αλλα δεν ειναι και τοσο..."παιδικη".Αλλα τουλαχιστον,ειναι καπως καλυτερη απο κατι αλλες.Μεγαλη πλακα για μενα,ειχε η Λι Μει Λινγκ,με τις μεγαλες της κοτσιδες.(Και αυτο ειναι επεισης,συνηθισμενο κλισε στα Ιαπωνικα κινουμενα σχεδια).Και τις γκαφες που εκανε.

Mα καλα πως γινεται να μην υπαρχει ειδη συζητηση γι αυτο το anime????(Εχω την εντυπωση οτι ειναι πασηγνωστο....μη μου πειτε πως δεν το ξερετε????????Θα βαλω τα κλαματα:nanana:!!!!)

Οκ σοβαρα τωρα.....Το συγκεκριμενο anime ειχε προβληθει και στην Ελλαδα με το ονομα ''Οι περιπετειες της Νικης''!!!!Ολως τυχεως ειχα δει το 1ο επεισοδιο και ειχα παθει ψυχωση!!!!Θυμαμαι οτι το προβαλλαν καλοκαιρι στις 8 η ωρα και πως εγω παρα την σχολικη κουραση της προηγουμενης χρονιας σηκωνομουν καθε μερα στις 7 μιση για να το δω!Δεν ειχα χασει ουτε ενα επεισοδιο!!!!!


Με ειχε μαγεψει ο χαρακτηρας και η ζωη της Sakura!Τα εβρισκα ολα τοσο τελεια,τοσο αρμονικα.....ειχε ενα ωραιο σπιτακι,εναν καταπληκτικο πατερα,εναν κουκλο αδερφο που την αγαπουσε πολυ και την προστετευε....ειχε μια υπεροχη κολλητη που δεν τη ζηλευε καθολου (κατι πρωτογνωρο στη σημερινη κοινωνια!)Αντιθετα την μαγνητοσκοπουσε για να θαυμαζει την ομορφια της!Αχ ποσο ηθελα να εχω μια τετοια κολλητη!Ακομα θαυμαζα πολυ τις ικανοτητες της sakura...μπορει να πηγαινε δημοτικο αλλα ηξερε να μαγειρευει,να σφουγκαριζει και να κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου......και τελος ειχα παθει ψυχωση με το ειδηλιο sakura-li!!!!!!!!Ποσο ηθελα να γινει κατι!!!!

Δυστυχως επι 3 χρονια που εβαζε αυτη τη σειρα το star την εκοβε στον πρωτο κυκλο και δεν μπορουσα να μαθω τη συνεχεια της ιστοριας....γι αυτο νιωθω πως χρωσταω πολλα σε αυτο το anime.....διοτι οταν αρχισα να διαχειριζομαι με ανεση το internet,προσπαθουσα να βρω πληροφοριες για τη συγκεκριμενη σειρα..τελικα ανακαλυψα οτι μπορω να την δω!!!!Και ετσι μπηκα στον κοσμο των γιαπωνεζικων anime και της γιαπωνεζικης κουλτουρας!!!!!!Ευχαριστω Sakura για το δωρο που μου εδωσες.....πραγματικα σε ευχαριστω......

Λοιπον αρκετα ομως φλυαρισα..πρεπει να βαλω καπου εδω και την ιστορια της σειρας..οποτε αγαπητα μου μελη ακουστε...

Η 10-χρονη Sakura Kinomoto ειναι μια μικρη ευδιαθετη κοπελα που ζει μαζι με τον πατερα της και τον αδερφο της μια απλη ζωη...ξαφνικα μια μερα ακουει κατι θορυβους στο υπογειο του σπιτιου της και οταν επιχειρει να διαπιστωσει απο που προερχοναται αυτοι οι θορυβοι,συναντα ενα μαγικο βιβλιο το οποιο θα αλλαξει μια για παντα τη ζωη της....Αυτο το βιβλιο κρυβει μεσα του κατι πανισχυρες καρτες,οι οποιες αν αφεθουν ελευθερες μπορουν να δημιουργησουν μεγαλες καταστροφες....ετσι λοιπον καθος η sakura ανοιγει το μαγικο βιβλιο,αφηνει καταλαθος να της ξεφυγουν ΟΛΕΣ οι καρτες....οταν ομως ο φρουρος του βιβλιου ξυπνα απο τον λυθαργο του και μαθαινει τι εγινε,αντιλαμβανεται τις μαγικες ικανοτητες της κοπελας και της αναθετει μια πολυ σημαντικη αποστολη,να μαζεψει ολες τις χαμενες καρτες....ετσι αρχιζει ενα μεγαλο κυνηγητο γεματο περιπετεια και δραση....βοηθοι της μικρης αυτης κοπελας αποτελουν, η καλυτερη της φιλη,η Tomoyo καθος και ο αντιπαλος της στον αγωνα αυτο, o shaoran li.....(πολλες πολλες πολλες τελιτσες εδω!!!!!!!!!)


Λοιπον αυτο το anime μπορει να μοιαζει υπερβολικα παιδικο και ανουσιο,εμενα ομως εχει χαραχθει στην καρδια μου και ακομα και τωρα με κανει να γελαω και να περναω ευχαριστα τον ελευθερο μου χρονο........



#89 Spyke88

Spyke88

    Anime Newbie

  • Members
  • 55 posts

Posted 06 May 2011 - 11:03

Tο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μου anime!!! Μπορει να ειναι λιγο παιδικο και σε μερικα σημεια λιγο ψευτικο, αλλα κατα τα αλλα το μαγικο κομματι ειναι εντυπωσιακο! Και οι ταινιες δεν ειναι ασχημες!! Πολυ καλες!!! CardCaptor Sakura ftw!!
Ενας ανθρωπος χρειαζεται 4 πραγματα για να ζησει: Λογικη για να λυνει τα προβληματα του, τεχνη για να εκφραζει τα συναισθηματα, του αγαπη για να ειναι ευτυχισμενος και υγεια για να κανει ολα τα προηγουμενα.

Vote Kakashi for president! :kakashithumbup:

#90 Blackcut

Blackcut

    Anime Amateur

  • Members
  • 118 posts

Posted 07 May 2011 - 13:07

Το Cardcaptor Sakura ήταν το μονό anime που έβλεπα στο Star και είναι ένα από τα αγαπημένα:awww: μου.