Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 4 votes

Bleach latest chapter discussion [επιτρέπονται spoilers]


  • Please log in to reply
6162 replies to this topic

#6031 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 20 August 2015 - 10:31

Chapter 639

Spoiler:



#6032 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 20 August 2015 - 10:54

Το δεξί χέρι του Soul King είναι για άμυνα και το αριστερό για επίθεση, ακριβώς όπως του Sado! Τί να σημαίνει άραγε;

 

Το bankai του Mayuri δεν είναι πια σκέτη κάμπια, κρίμα.



#6033 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 03 September 2015 - 10:03

Chapter 641

 

Spoiler:


#6034 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 03 September 2015 - 16:47

Το cliffhanger το βρήκα λίγο ελλιπές μιας και δεν έχουμε άλλο πράγμα να μας κρατήσει από το "κάτι κακό θα γίνει στο επόμενο chapter" αλλά ok.

 

Το ερώτημα είναι, αν μετά την επαφή του με τον zaraki, μπόρεσε το χέρι να κλέψει όχι μόνο τα αντανακλαστικά αλλά και την νοημοσύνη του kenpachi, πως και δεν έχει πάρει (ακόμα?) την εξυπνάδα του mayuri? Πιθανότατα να το δούμε να γίνεται στη συνέχεια και ο mayuri να βρει ακόμα πιο πολύ τον μάστορα του.

 

Πάντως έχουμε ήδη φτάσει τα 4 chapters και ακόμα να δούμε κάποιου είδους resolution στον ορίζοντα. Το draging κάνει αίσθηση και όταν ουσιαστικά το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι με τον ywach και τον ξανθούλη, τα υπόλοιπα φαντάζουν fillers. Είναι σχεδόν το πολικό αντίθετο του naruto όπου πολλές μάχες που θέλαμε να δούμε έφυγαν off-panel και η τελευταία μάχη κράτησε μόλις 4-5 chapter :P



#6035 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 03 September 2015 - 18:03

Το draging κάνει αίσθηση και όταν ουσιαστικά το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι με τον ywach και τον ξανθούλη, τα υπόλοιπα φαντάζουν fillers.

 

Meh, αυτό είναι απόλυτο. Με αυτήν την λογική, σε κάθε shonen σειρά οποιαδήποτε άλλη μάχη και υπάρξει, ουσιαστικά το ενδιαφέρον της υπόθεσης φέρει η τελική του πρωταγωνιστή με τον αρχικακό και τα ενδιάμεσα όλα τα διαβάζουμε με το ζόρι. Αυτό που λες είναι πως η σειρά δεν σου αρέσει ουσιαστικά καθόλου πια και θες να τελειώσει όσο νωρίτερα γίνεται. Δεν θες να δεις bankai που δεν έχουμε δει, δεν θες να δεις τι θα γίνει με τον Ishida, δεν θες να δεις τι θα κάνει ο Aizen, δεν θες να μάθεις αν ο Soul King έχει και άλλα μέλη κλπ.

Also, δεν υπάρχει κανένα dragging σε αυτήν την μάχη. Καμία ανούσια καθυστέρηση και γεγονός που να μπορεί να παραλειφθεί. To pacing της είναι εντάξει, διαβάζοντας όλα τα chapter της μαζί μπορεί κάποιος να καταλάβει πόσο smoothly κυλά η μάχη. Ακόμα και το μήκος δικαιολογείται, θα ήταν λογικό έναν elite quincy να τον καθαρίσουν σε 2 chapters απλά για να δουμε πιο νωρίς τι θα συμβεί στο τέλος;



#6036 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 03 September 2015 - 18:32

Nah, αν δε μου άρεσε η σειρά δε θα τη διάβαζα :P Δε βιάζομαι για να τελειώσει, απλούστατα θέλω να προχωρίσουμε σε πράγματα που έχουν βάρος για το σενάριο πέρα από ένα φυσικό εμπόδιο, λαικιστή κομπαρσομάχες που δεν αλλάζουν και πολλή την έκβαση των πραγμάτων στις οποίες ο κούμπο μας έχει συνηθίσει (είναι ένα πράγμα το οποίο κάνει από παλιά, οπότε είναι μέρος του bleach). Βέβαια η συγκεκριμένη είναι διαφορετική γιατί δείνει φώτα όσων αφορά τα άκρα του soul king ect, αλλά τόσα chapter? Νομίζω πως το fullbring arc είχε το καλύτερο pacing σε αυτά, με μάχες τρίτων που δεν κρατάνε πολύ χωρίς ταυτόχρονα να μη δείχνουν "τίποτα".

 

Όσων αφορά το dragging δεν εννοώ μόνο σεναριακά:

 

Spoiler:

 

σε αυτή τη σελίδα το δεύτερο panel δεν χρειαζόταν να υπάρχει καν. Μπορούσε να είναι ένα με το πρώτο και δεν θα άλλαζε ούτε το σκηνοθετικό feeling ούτε τίποτα άλλο.

 

το ίδιο ισχύει και το τρίτο panel αυτής της σελίδας

 

Spoiler:

 

 

αυτό το πλάνο είναι απολύτως ανούσιο και είδη established από πριν. Θα μπορούσε τουλάχιστον να μοιράσει τo checkmate bubble, γιατί έτσι φαίνεται απλά σα να θέλει να γεμίσει χώρο βάζοντας μια διαφορετική οπτική που στην τελική μπορεί και να κουράζει.

 

το ίδιο ισχύει και με το δεύτερο και το τελευταίο panel αυτής της σελίδας:

Spoiler:

 

εδώ το τελευταίο panel παίζει το ρόλο του δεύτερου και ακόμα παραπάνω.

Γενικά ο κούμπο είναι μάστορας στη σκηνοθεσία και μου αρέσει το πιο anime σκηνοθετικό pacing που χρησιμοποιεί καθώς και ατμόσφαιρα μεταφέρει καλύτερα και πιο ευκολοδιάβαστο είναι, και δεν οδηγεί σε panels πήχτρα (βλ. one piece). Κάποιες φορές όμως τα τελευταία χρόνια ο Κούμπο μου φαίνεται προσωπικά σαν να φλυαρεί.


Edited by Six Winged Angel, 03 September 2015 - 18:33.


#6037 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 September 2015 - 19:41

Μάχη captain δεν την βλέπω ως κομπαρσομαχία. Μάχες απλών shinigami είναι ανούσιες όμως, όπως ήταν και κόντρα στη στρατιά του Aizen. Κάτι vice captains τους κάτω αμέσως skip.



#6038 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 10 September 2015 - 14:41

Δεν περίμενα το σκυλάκι του Kurotsuchi να είναι τόσο δυνατό. Αν μπορεί να το κάνει αυτό με 0.8 και 6% θα ήθελα να δω τι γίνεται με full soul commitement. Παίζει να τους έχει και όλους, κάτι σαν το gai 8 gates δηλαδή-

Αυτό που θα μου άρεσε να συζητήσει ο kubo είναι τι γίνεται όταν υποθετικά χάνεις ένα μέρος της ψυχής σου (αν αυτή είναι η περίπτωση). Ελπίζω να είναι κάτι παραπάνω από το "στο 100% πεθαίνεις".



#6039 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 11 September 2015 - 17:37

Άλλη μια αποκάλυψη που δίνει βολικό power up. Μετά την αποκάλυψη της πραγματικής ταυτότητας της Unohana είναι η δεύτερη μεγαλύτερη έκπληξη η Nemu. Ειδικά αν σκεφτώ πώς την αντιμετώπιζε πριν ο Kurotsuchi.



#6040 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 13 September 2015 - 04:42

Δεν περίμενα το σκυλάκι του Kurotsuchi να είναι τόσο δυνατό. Αν μπορεί να το κάνει αυτό με 0.8 και 6% θα ήθελα να δω τι γίνεται με full soul commitement. Παίζει να τους έχει και όλους, κάτι σαν το gai 8 gates δηλαδή-

Αυτό που θα μου άρεσε να συζητήσει ο kubo είναι τι γίνεται όταν υποθετικά χάνεις ένα μέρος της ψυχής σου (αν αυτή είναι η περίπτωση). Ελπίζω να είναι κάτι παραπάνω από το "στο 100% πεθαίνεις".

Αυτό δεν είναι 0,8%, είναι 0,8% απο το "breaking point" ή threshold όπως το είπε η Nemu. Αρα, δεν είναι το 0,8% της δύναμής της, είναι το 99,2%.



#6041 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 13 September 2015 - 11:46

Αυτό δεν είναι 0,8%, είναι 0,8% απο το "breaking point" ή threshold όπως το είπε η Nemu. Αρα, δεν είναι το 0,8% της δύναμής της, είναι το 99,2%.

Spoiler:

Έτσι όπως το καταλαβαίνω, με βάση τη μετάφραση mangastream, λέγοντας "pushing my system to within 0.8% of its threshold" εννοώντας 0.8% μέχρι να φτάσει στο threshold.


Edited by Six Winged Angel, 13 September 2015 - 11:46.


#6042 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 17 September 2015 - 19:25

Chapter 643 - Baby, Hold your Hand 6

 

Spoiler:


#6043 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 22 September 2015 - 18:33

Διαβάζω 1 στα 3 chapters και δε μου φαίνεται να χάνω επεισόδια... Έπρεπε να το έχει κλείσει εδώ και καιρό.



#6044 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 15 October 2015 - 11:15

About time. Επιτέλους, ένα από τα 3 bankai τα οποία θέλω να δω, μαζί με αυτά των Aizen και Urahara. Το bankai του Shunsui έχει γίνει πολύ hyped εδώ και πολλά chapters, αλλά δεν θα είναι one-hit kill ωστόσο. Kατι σαν αρένα με real-life παιχνίδι θανάτου το κόβω. We'll see. Θεωρώ δεδομένο πως θα "πιάσει" και την Nanao, και δεν μπορεί, ο Lille θα έχει κάποιο ακόμα χαρτί.

 

Ο Θορ συμπαθητικός. Λογικά Shinji και Urahara θα τον αναλάβουν μαζί, αν και θέλω τον τελευταίο σε κάποια solo μάχη. Also, ο Byakuya ποιόν θα πάρει; Τον Hashwald; Ο Kenpachi; H ομάδα του Ichigo; Ο Aizen και ο Ukitake; Γενικά, όπως αναμενόταν, τελειώνουν οι αντίπαλοι για τους shinigami και όπως το βλέπω μόνο η squad zero θα μπορούσε να αυξήσει τα νούμερα των antagonists. Έχουμε και τα δικά τους bankai να δούμε εξάλλου.

 

Darn, αυτή η εβδομάδα αναμονής θα είναι μεγάλη.



#6045 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 15 October 2015 - 15:48

Επιτέλους. :P

 

Δεν παρακολουθώ την σειρά από τότε που πρωτοξεκίνησε, αλλά ένας από τους λόγους που την συνέχισα μέχρι τώρα ήταν για να δω τα bankais τριών ή τεσσάρων ατόμων. Bankai λοιπόν και τα μυαλά στα κάγκελα. Δεν θέλω να φύγει ο Lille μονόχιτος ή εύκολα. Θέλω τώρα με το bankai να έχουμε μια μάχη αντίστοιχη του Ichibei vs Yhwach. Επίσης, από ότι φαίνεται οι elite 4 θα χάσουν από την gotei 13. O Kubo έχει πολλές εξηγήσεις να δώσει για το πως οι ίδιοι elite που θα χάσουν από τους απλούς shinigami νίκησαν σχετικά εύκολα το Royal Guard. Επίσης είμαι και εγώ της άποψης ότι οι τελευταίοι πάνε να μας βγουν ανταγωνιστές. Δεν βγαίνει αλλιώς το μέτρημα.

 

 

Kaiser, no love for Ukitake?


Edited by Osama Bin Laden, 15 October 2015 - 15:49.