Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

πόσο ασφαλείς είναι οι είκονες μας!


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#31 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 25 June 2011 - 00:37

μετα απο χρονια (δεν βελτιοσα τη ορθογραφια μου αλλα τα σχεδια μου :kakaka:) ξερω πως αυτο που δεν μπορει καποιος να κλεψει ειναι το μερακι που βαζεις σε μια δουλεια και το στυλ που φωναζει το ονομα σου!
και οπως σωστα ειπαν τα παιδια πιο πριν (παλιοτερα) μονο οτι μπαινει στο διαδικτυο μπορει να κλαπει... ετσι δεν αναφερω ιστοριες που δεν εχω ζωγραφισει :P
μπορει να κλαπει μονο οτι εχει διμιουργηθει και ειναι ποσταρισμενο στο διαδικτυο, αλλα αυτο που με νοιαζει ειναι να παρω τη δοξα:kakaka::kakaka: (την οποια χρισιμοποιω ως ελιξυριο δυναμης για νεα εργα)

τωρα οσο αφορα τα fanarts εκει μπαινει αλλο θεμα... δεν υπαρχει κατα τη γνωμη μου προστασια αν δεν βαλεις watermark ή sig...
Imagination is the only limit!

#32 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 25 June 2011 - 00:43

Μια είναι η λύση που θα κάνει την εφαρμογή των πνευματικών σας δικαιωμάτων βιώσιμη.
Επιτρέψτε την αντιγραφή, ώστε να μην χρειάζεται να τους κυνηγάτε να τα σβήνουν (που δεν θα το κάνουν).
Spoiler:


#33 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 25 June 2011 - 15:08

Δηλώνω κατά των watermark. Τα περισσοτερα αποτελούνται από αχνά τεράστια στοιχεία του καλύπτουν όλη την επιφάνεια της εικόνας αλλάζοντας το σύνολο και κάνοντας το μάτι του θεατή να παρατηρεί πρώτα τα γράμματα και μετά τα σημεία ενδιαφέροντος στην σύνθεση. Όλα από αυτά που έχω δει μου φαίνονται αντιαισθητικά.

Είμαι υπέρ της μικρής διακριτικής υπογραφής, και αν φοβάστε ότι θα θα φάει crop στην γωνιά που μπορεί να βρίσκεται βάλτε την σε ένα σημείο ψιλοκεντρικό, το οποίο να έχει λεπτομέρειες που να μη μπορούν να σβηστούν έυκολα από το stamp tool.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#34 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 June 2011 - 15:16

Εγώ είμαι γενικά κατά της υπογραφής, αλλά υπέρ των τεράστιων watermarks.

Δηλαδή οκ έχω δει ότι έχει τύχει σε πολλούς διάσημους καλλιτέχνες από dA, sheezy, conceptart όχι μόνο να αντιγράφουν διάφοροι τη δουλειά τους,αλλά και να την πουλάνε κιόλας. Οπότε ναι, αν είσαι επαγγελματίας και βγάζεις τα λεφτά σου από αυτό καταλαβαίνω και υποστηρίζω τα τεράστια watermarks.

Τις υπογραφές τις θεωρώ εντελώς περιττές και εγωκεντρικές, πόσο μάλλον σε ερασιτέχνες. Βλέπω τον καθένα που κάνει μια μουντζούρα να κοτσάρει και την ονοματάρα του και τρελαίνομαι. Λες και θα χάσει κάποιο credit. Αν ο άλλος θέλει να σου κλέψει το έργο, μια υπογραφή είναι απλούστατο να σβηστεί. Και ας είμαστε ρεαλιστές. Δεν θα κλέψει από κάποιον που δεν είναι σε επαγγελματικό επίπεδο.

Posted Image


#35 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 25 June 2011 - 18:48

Τις υπογραφές τις θεωρώ εντελώς περιττές και εγωκεντρικές, πόσο μάλλον σε ερασιτέχνες. Βλέπω τον καθένα που κάνει μια μουντζούρα να κοτσάρει και την ονοματάρα του και τρελαίνομαι.

Που είναι το κακό στο να γράφεις όνομα?(έστω σε μια γωνιά με μικρά γράμματα)
Και στα watermark δεν υπάρχει το ονοματεπώνυμο του καλλιτέχνη?

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#36 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 June 2011 - 19:07

Το είπα παραπάνω γιατί δε μου αρέσουν οι υπογραφές. Πέρα από πίνακες επαγγελματιών (που και πάλι το θεωρώ απαρχαιωμένο), για μένα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα το να κοτσάρεις την υπογραφή σου. Οι περισσότεροι νιώθουν μια αηδιαστική αίσθηση υπερηφάνειας όταν προσθέτουν το όνομά τους κάτω από τη Χ μουτζούρα τους, νομίζοντας ότι είναι δείγμα επαγγελματισμού.
Εγώ αυτό το σιχαίνομαι. Το βλέπω στη σχολή μου, το βλέπω σε art communities και θέλω να τους χαστουκίσω όλους!

Τα watermarks είναι διαφορετικά, γιατί είναι μέσο για να αποτρέπεις τις κλοπές, και δεν είναι ανάγκη να έχουν μόνο το ονοματεπώνυμο.

Posted Image


#37 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 25 June 2011 - 19:35

Μια ωραία τεχνική πάντως είναι οι κρυμμένες υπογραφές, όπως η αφιέρωση D.U.C.K. που έβαζε συχνά ο Don Rosa όταν ακόμα έφτιαχνε κόμικς. Κάτι που πιθανότατα δεν θα παρατηρήσει όποιος κλέψει την εικόνα, και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ίσως ως αποδεικτικό.

Spoiler:

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#38 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 June 2011 - 19:38

To DUCK όμως δεν ήτανε υπογραφή. Επίσης ο Rossa έβαζε και άλλα πραγματάκια πέρα από την αφιέρωση στο θείο Μπανκς! (αχ τι ωραία όταν διάβαζα φανατικά το Κομιξ!)

Posted Image


#39 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 25 June 2011 - 19:48

Δεν σε εμποδίζει όμως κανείς να κρύψεις μια υπογραφή κάπου στο σχέδιο με τον ίδιο τρόπο. :thatsit: Γενικά, πάντως, ο Ρόσα με όλα αυτά τα easter eggs που έβαζε δεν χρειαζόταν να ανησυχεί μην του κλέψει κανείς τα σχέδια. :kakaka:

(Αααχ... Θυμάμαι κι εγώ τις εποχές που το ΚΟΜΙΞ ήταν ακόμα ωραίο. Ενώ τώρα... :run: )

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#40 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 26 June 2011 - 11:16

Εγώ είμαι γενικά κατά της υπογραφής, αλλά υπέρ των τεράστιων watermarks.

Δηλαδή οκ έχω δει ότι έχει τύχει σε πολλούς διάσημους καλλιτέχνες από dA, sheezy, conceptart όχι μόνο να αντιγράφουν διάφοροι τη δουλειά τους,αλλά και να την πουλάνε κιόλας. Οπότε ναι, αν είσαι επαγγελματίας και βγάζεις τα λεφτά σου από αυτό καταλαβαίνω και υποστηρίζω τα τεράστια watermarks.

Τις υπογραφές τις θεωρώ εντελώς περιττές και εγωκεντρικές, πόσο μάλλον σε ερασιτέχνες. Βλέπω τον καθένα που κάνει μια μουντζούρα να κοτσάρει και την ονοματάρα του και τρελαίνομαι. Λες και θα χάσει κάποιο credit. Αν ο άλλος θέλει να σου κλέψει το έργο, μια υπογραφή είναι απλούστατο να σβηστεί. Και ας είμαστε ρεαλιστές. Δεν θα κλέψει από κάποιον που δεν είναι σε επαγγελματικό επίπεδο.



Συμφωνώ τόσο πολύ.
Κι εγώ είμαι υπέρ του watermark. Έχω ένα φίλο που του πήραν όλες τις φωτογραφίες, και τις καταχράστηκαν πουλώντας τες και λέγοντας ότι είναι δικιές τους. (νομίζω ήταν μια κοπέλα που το έκανε αυτό.)

Άσε που το watermark ότι και να κάνεις ΔΕΝ μπορείς να το αφαιρέσεις με photoshop. Την υπογραφή μπορείς πάρα πολύ εύκολα. (όσο αφορά τις κλοπές και τα clopyright) :P

Ότι είπε και η Anelis. Εφόσον ζεις από αυτό, δηλαδή πουλάς τα δημιουργήματα σου, τότε λογικό είναι να βάζεις watermark.

Tiger-stock-blog-header.jpg


#41 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 26 June 2011 - 11:50

Nαι αλλά αυτό δεν σας χαλάει την συνολική αίσθηση της εικόνας?Να χεις μία τεράστια στάμπα σε overlay?Δεν ξέρω,εγώ προσωπικά αν έχει κάποιο υπερβολικό watermark(όπως μερικά που έχω πετύχει να καλύπτουν τη μισή φωτό) δεν θα πλήρωνα δραχμή λεπτό...

Και αναρωτιέμαι γιατί λέτε πως το watermark ΔΕΝ βγαίνει,ενώ η υπογραφή εύκολα.Αυτό βέβαια ίσως είναι λάθος των δημιουργών που βάζουν την υπογραφή σε μία γωνία απλά,και μπορείς να την απομακρύνεις χωρίς βαβούρα μέχρι και με MS Paint,αλλά υπάρχει τρόπος να βάλεις υπογραφή διακριτικά και να είναι μαζί με την φωτό,κάνοντας πιο δύσκολη τη ζωή του clopyrighter...Όχι ότι θα σε σώσει το μεν ή το δε αν ο άλλος θέλει πραγματικά να σου κλέψει την pic...

Oπότε φαντάζεστε λέει,να μπαίνουν σε λίγο καιρό στα σπίτια,και να σου ζητάνε το original για κάθε φωτό που έχεις,ή κάποια απόδειξη αγοράς,αλλιώς πρόστιμο/φυλάκιση.Ι'd probably be headed straight to public execution...:joyful:

Από δω και πέρα να κρατάτε τα .psd files για παν ενδεχόμενο :Crying2::Crying2:

#42 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 June 2011 - 12:26

Τα prints που υποθετικά θα αγοράσεις ΔΕΝ έχουν watermark. To watermark μπαίνει όταν εκθέτεις online τη δουλειά σου.

Για να βγάλεις ένα watermark, ειδικά αν είναι τοποθετημένο σωστά, θέλει απίστευτα καλά skillzz στο ps και πολύ πολύ πολύ υπομονή. Μερικές φορές είναι πιο εύκολο να δημιουργήσεις κάτι δικό σου από το να βγάλεις ένα watermark. Ή έστω να κλέψεις τη δουλειά κάποιου που δεν έχει βάλει watermarks!

Tenshi, το ήξερα ότι εσύ θα με καταλάβαινες!:if:

Posted Image


#43 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 26 June 2011 - 12:29

Ah,didn't know that.Τότε τι εμποδίζει κάποιον να αγοράσει την pic,και να μετά απλά να την ανεβάσει στο net για τους υπόλοιπους ή να τη χρησιμοποιήσει για να βγάλει λεφτά ο ίδιος?

#44 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 June 2011 - 12:36

Υποθέτω το ίδιο πράγμα που εμποδίζει εμένα από το να πάρω κάποια κόμικ που έχω που δεν βρίσκονται εύκολα, να τα σκανάρω και να τα ανεβάσω.
1ον Βαρεμάρα
2ον Τα έχεις πληρώσει από την τσέπη σου
3ον Θέλει χρόνο κόπο και γνώσεις για να το κάνεις
4ον Ο καλλιτέχνης έχει τις πληροφορίες σου

Η αγορά αφορά κυρίως hard copies, όχι το έργο σε jpeg-whatever. Η μετατροπή του σε ψηφιακό αρχείο θέλει δουλίτσα.

Αδύνατο δεν είναι βέβαια. Αλλά ο κάθε κλέφτης δεν θα μπει σε τόσο κόπο. Θα βρει να κλέψει από κάπου αλλού. Το θέμα είναι να προστατεύεις όσο καλύτερα μπορείς τη δουλειά σου.
Και το σπίτι μου άμα θέλει κάποιος θα βρει τρόπο να το κλέψει. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να αφήνω την πόρτα ανοιχτή όταν φεύγω.

Posted Image


#45 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 26 June 2011 - 12:37

Tenshi, το ήξερα ότι εσύ θα με καταλάβαινες!:if:


don't worry, Ειμαστε κι αλλοι που συμφωνουμε 100% μαζι σου στο θέμα (πλυθ. μεγαλοπρεπειας lol) αλλα γυρισαμε 5 η ωρα σπιτι χτες... καταλαβαινεις...

stasou%2520mygdala.jpg