Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

πόσο ασφαλείς είναι οι είκονες μας!


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#61 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 27 June 2011 - 21:56

Όσο για το watermark, αν πράγματι είναι ομόφωνα αποδεχτό, γιατί στις 3 προηγούμενες σελίδες υπήρξαν και σχόλια κατά του;

Γιατί κανείς από όσους έχουν μιλήσει δεν είναι επαγγελματίας, μα καλά είναι προφανές. Είναι σα να μιλάμε για διαφορετικά πράγματα,

Γιατί ΝΑΙ εγώ ΤΟΣΗ ΩΡΑ μιλάω "για proffessionals που βγάζουν το ψωμί τους από τα illustrations" γιατί για τους ερασιτέχνες το είπα ότι το θεωρώ γελοίο και αχρείαστο.

Posted Image


#62 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 28 June 2011 - 00:17

Χαλάρωσε dear, το πιάσαμε το νόημα :wis:(κάποιοι). Aν ποτέ στο μακρινό μέλλον βρω την ονειρεμένη δουλεία θα βάζω watermarks.
p.s.: προσωπικά name & date θα συνεχίσω να χτυπάω στις άμοιρες απόπειρες μου, Just for my own egoistic reasons.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#63 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 28 June 2011 - 00:35

Χαλαρή είμαι, απλά ξεκαθαρίζω κάποια πράγματα που προφανώς δεν είχαν γίνει κατανοητά, δεν χρειάζομαι chill pills (yet XD).

Κ εγώ θα συνεχίζω να μη βάζω τίποτα, ακόμα κ αν ο μικρός εγωιστής μέσα μου το σκεύτεται μερικές φορές :P

Posted Image


#64 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 28 June 2011 - 01:33

Εγω που είδα 2 σχέδια μου κατακρεουργημένα απο αλλα ατομα...και χωρίς credit τι να πω xD

Δεν τους είπα τίποτα βεβαια xD αλλά οκ! Δεν με ένοιαξε ιδιαίτερα... Fan art που είχα κανει ήταν :3

Edited by Seraphimon-T.K., 28 June 2011 - 01:38.

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#65 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 28 June 2011 - 17:12

Πες τα ρε Τάσε....πες τα αγορίνα μου να αγιάσει το στόμα σου.
Με κάνεις περήφανο.

^^

Tiger-stock-blog-header.jpg


#66 ZeD

ZeD

    完ぺき.にほかなら

  • Members
  • 257 posts

Posted 19 January 2012 - 13:31

Spoiler: Γενικές παραδοχές// General assumptions


Λοιπόν, θέλω και εγώ να εκθέσω την αποψή μου σε αυτό το θέμα. Γενικά λόγω Internet και των δικτυότοπων όπου δύναται να εκτεθούν τα έργα πνευματικής ιδιοκτησίας -οιασδήποτε μορφής- είτε αυτά είναι πρωτότυπα, είτε όχι,όπως επίσης και κατα συνέπεια της διευρυμένης ποσοτητας πληροφοριών και στην αυτή περίπτωση έργων, είναι πιθανή η κακόβουλη χρήση των με οιονδήποτε τρόπο. Παρατίθεται κατωτέρω ένα παράδειγμα.

Πρόκειται για έργο της Μαρίας Ζαβαλιάδου το οποίο, εν αρχή σχεδιάστηκε (2004) με σκοπό να εκθέσει το ταλέντο της μέσω μιας εικόνας fanart για συγκεκριμένο παιχνίδι με κάρτες και εν τέλει κατέληξε να αντιγραφεί η στάση και τα χρώματα/φατρία ενός έργου που χρησιμοποιήθηκε από την επαγγελματία καλλιτέχνη που εργάζεται για αυτό το παιχνίδι ένα χρόνο αργότερα (2005)

Spoiler: English Tranlation


Spoiler: Maria Zavaliadou's Artwork (2004)


Spoiler: April Lee's Artwork (2005)



Το καλό όμως στην υπόθεση με το internet και αυτών των δικτυότοπων είναι πως στις μεταφορτώσεις των έργων είναι πλέον εμφανής ακριβής ημερομηνία και ώρα. Έτσι αποφεύγονται διαδικασίες, όπως κατοχύρωση είτε μέσω νομικού είτε με τον τρόπο που έχει αναφέρει η Matsu.

Τέλος αλλά σημαντικότερο για όσους δραστηριοποιούνται σε αυτόν τον τομέα είναι η συνθήκη της Βέρνης περί προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων. Σύμφωνα με αυτή απαγορεύεται η αντιγραφή η ανατύπωση εξ ολοκλήρου η μέρους του έργου για εμπορικό η μη σκοπό χωρίς τη γραπτή συγκατάθεση του καλλιτέχνη
Bruutaro Faitto! // MyAnimeList // tweet!

Flowers in darkness—
We can embrace their fragrance
even without light
-Hideshi's last haiku

Spoiler:


#67 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 19 January 2012 - 14:10

Συγνώμη, από πότε η στάση και τα χρώματα αποτελούν πνευματική κλοπή; Ποσο μάλιστα οταν μιλάμε με παραδείγματα σαν το παραπάνω;

stasou%2520mygdala.jpg


#68 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 19 January 2012 - 14:38

Θυμίζει την ιστορία με τις παντέτες λογισμικού.
Δεν μπορείς να ζητάς δικαιώματα για τέτοια πράγματα.
Επειδή κάποιος σχεδίασε μια στάση, σημαίνει ότι μπορεί να την πατεντάρει και δε θα τη χρησιμοποιήσει ποτέ ξανά κανένας άλλος δίχως να πληρώσει;

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#69 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 10 February 2012 - 15:55

Θα το αφήσω εδώ αυτό, έτσι for the lulz

Posted Image

stasou%2520mygdala.jpg


#70 ZeD

ZeD

    完ぺき.にほかなら

  • Members
  • 257 posts

Posted 10 February 2012 - 19:24

Συγνώμη, από πότε η στάση και τα χρώματα αποτελούν πνευματική κλοπή; Ποσο μάλιστα οταν μιλάμε με παραδείγματα σαν το παραπάνω;


This...

P.S. Στο χρώσταγα αλήτη...:P

Edited by ZeD, 10 February 2012 - 21:42.
Added ps

Bruutaro Faitto! // MyAnimeList // tweet!

Flowers in darkness—
We can embrace their fragrance
even without light
-Hideshi's last haiku

Spoiler:


#71 shadow explorer

shadow explorer

    kage meishi

  • Members
  • 18 posts

Posted 11 February 2012 - 01:22

Κοίτα οι πρώτες εικόνες που έγιναν ποστ, δεν είναι τπτ σπουδαίο... μόνο η πόζα κ τα χρώματα είναι όμοια...
Αν εξαιρέσουμε την πιθανότητα της σύμπτωσης, απλα καποιος ειδε κατι,του αρεσε και το απέδωσε με το δικό του τρόπο,ίσως να το δε μια φορά κ να του βγήκε αυθόρμητα μετα απο καιρο,ισως οχι...

Η εικόνα απο πάνω είναι άλλη ιστορία... Ειναι προφανώς "κλεψιά"
αφου ολα τα στοιχεια που υπαρχουν στη μια υπαρχουν κ στην αλλη
και απλα κότσαραν τη φατσα της Βισση....


Δε καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα παντως,τίποτα δεν είναι ασφαλές εφόσον δημοσιεύεται... ειτε περιοδικο, ειτε νετ, ειτε ειτε...

Που να δείτε στις φωτογραφίσεις ελληνικών περιοδικόν τη γίνεται....

Πάντως στη δική μου περίπτωση η δημοσίευση των έργων μου με βοήθησε κ να γίνω καλύτερος και με τον καιρό έφερε κ δουλίτσα

Για το τι παίζει με το illustration δε γνωριζω, αν και θα πρεπε γιατι αυτό σπούδασα
αλλά μετά ακολούθησα λίγο διαφορετικό μονοπάτι... :wooi2:

Αν εκμεταλλεύεται κάποιος τη δουλειά του μόνος του,λογικά με κάποιο τρόπο δε χρειάζεται να την προωθήσει? Με την "απομόνωση" δε χάνει πιθανούς πελάτες?
left right left right left right,until we have no rights left.....

#72 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 04 April 2012 - 15:11

Θα το αφήσω εδώ αυτό, έτσι for the lulz

Posted Image



The left is beautifull and the right is ugly. Deferences spotted!