Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

πόσο ασφαλείς είναι οι είκονες μας!


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 11 June 2008 - 21:35

Aρχισα αυτο το Thread εδω μιας και εδω βαζουμε αρκετες ζωγραφιες ομως πως μπορουμε να προστατεψουμε μια ειδεα πανω σε ενα χαρτη, τους χαρακτιρες ή ακομα το Story;
θα ηθελα να διξω μερικες παραπανω* εκτος απο τα fan pics*δικιες μου ζωγραφιες αΛΛα δισταζω...
τι αν καπιος θα μου εκλεβε την ιδεα μου ..:uhh: θα ειχα καταστραφη:fromabove:
υπαρχουν πολλοι καλοι ζωγραφοι που ομως δεν εχουν ταλεντο στο σχεδιασμο μιας ιστοριας... τι αν πεσω θιμα τους ?:oo:
Imagination is the only limit!

#2 AngelinaGalaxy2

AngelinaGalaxy2

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 11 June 2008 - 21:48

Ξερω αυτό το πρόβλημα, στα fanart καλό είναι να ωαζεισ signature σε σημαντικό σημείο της εικόνας που δεν θα μπορούσε να κοπεί σε περίπτωση κλοπής της. Η οικιοποίηση μιας ξενης εικόμας είναι δισκολότερη όταν θπαρχει signature. Όσο για τα stories δεν είναι ποτέ ασφαλής δυστυχώς, εκτώς κι αν έχεις γραφτά τα πνευματικα δικαιώματα (αλλα αυτό είναι δύσκολη και τυπική διαδικασία...).
Posted Image

#3 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 12 June 2008 - 00:05

Αν το κάνετε σαν επάγγελμα προφανώς θέλετε προστασία,αλλά αν το κάνεις για χαβαλέ κλπ πολύ που σε νοιάζει,θα βάλουμε το κουνέλι μαςνα κλαίει...

Αν σας πειράζει βάζετε sig οπότε θεωρητικά καλύπτεστε...


Για το θέμα της ιστορίας δεν ξέρω,αλλά sorry κιόλας,εδώ θα περιμένει κάποιος να βρει την κατάλληλη έμπνευση..?

#4 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 12 June 2008 - 00:17

Εγώ δεν είμαι αρκετά καλός ώστε να ανησυχώ άν θα μου κλέψουν τις εικόνες ή οχι πάντως... :hahaha:

LfNX0dh.png


#5 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 12 June 2008 - 01:05

Αν το κάνετε σαν επάγγελμα προφανώς θέλετε προστασία,αλλά αν το κάνεις για χαβαλέ κλπ πολύ που σε νοιάζει,θα βάλουμε το κουνέλι μαςνα κλαίει...

Αν σας πειράζει βάζετε sig οπότε θεωρητικά καλύπτεστε...


Για το θέμα της ιστορίας δεν ξέρω,αλλά sorry κιόλας,εδώ θα περιμένει κάποιος να βρει την κατάλληλη έμπνευση..?



+1 κ απο μένα.

#6 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 12 June 2008 - 01:41

Πώς καλύπτεσαι με μια sig ρε παιδιά; Τόσο δύσκολο είναι να αφαιρέσει κάποιος υπογραφή από μια ζωγραφιά σου;
Posted Image

#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 June 2008 - 02:05

Καθολου δυσκολο δεν ειναι οπως δεν ειναι δυσκολο να την αντιγραψει ιδιαιτερα αν εχει καλο χερι......Απλα να εχεις υποψιν σου οτι παιζει να γινει κατι τετοιο και αν ανεβασεις εικονες να εισαι προετοιμασμενος και γι αυτο το ενδεχομενο (ποτε δεν ξερεις)

#8 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 12 June 2008 - 09:54

το Signature βοηθαει αμα βαλεις και ημερομινια ετσι αν γινει κατι σοβαρω μπορεις να δηξεις πως αυτη η εικονα προηπιρχε ...(χρονολογικα)

@Darthnicolas: Αν δεν ψαξουν στο Anime.gr που αλλου :hahaha:
κατα τα αλλα ο καθενας αρχισε απο μικρος και ποτε δεν ξερεις τι θα γινεις :drink:
αυτο ισχιει και για σενα Hajime Saito ...

@ΑngelinaGalaxy2 : να παρουμε τα δικεοματα καλο θα ηταν αλλα εχω ακουση πως πληρονεις για να τα παρεις νομιζω...
Imagination is the only limit!

#9 JoHnAroC

JoHnAroC

    Kοκορνιογκος για παντα!!!

  • Members
  • 175 posts

Posted 12 June 2008 - 11:17

το ηξερα πως υπηρχαν ψωνια....αλλα οχι και τοσο μεγαλα....η βαζεις εικονες...η ζητα να delete το thread απλα και στεγνα
Posted Image
πραγματικα θελω να ψοφησω

#10 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 12 June 2008 - 12:21

χμ, ψωνιο καλο και αυτο :hahaha: μουχαχαχα
αλλα δεν πιστευω να ειναι τοσο ευκολο αν τα αγαπας τα pics σου αλλα θες να τα μιραστης με τον κοσμο...
σεβαστη η γνωμη σου αλλα ανοιξα αυτο το thread για να το σιζητισο αυτο το ψωνικο θεμα:kakaka:
Imagination is the only limit!

#11 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 12 June 2008 - 13:22

βασικά ο JoHnAroC δεν έχει καθόλου άδικο. δεκτή η ανησυχία σου, αλλά μαζί μαζί μας κ με σένα, υπάρχουν εκατομίρια άνθρωποι που ζωγραφίζουν, χιλιάδες που κάνουν anime + manga fan art και πολλές εκατοντάδες που πληρώνονται λίγα χρήματα για να εκδόσουν την δουλειά τους με εξώφυλλο.
ειμαστε σαν καρφίτσες στα άχυρα.
τώρα αν πιστεύεις ότι είσαι τόσο super duper πρωτότυπος στις ιδέες σου κ δε θες να κλαπούν, τότε απλα μην τις εκθέσεις.
μοιράσου κάποιες εικόνες ή σχέδια ή οτι πιστεύεις εσυ οτι θεωρεις ασφαλές.
απο την στιγμή που το βάζεις στο Internet θεωρείς οτι αυτο που δημοσιεύεις μπορει να το πάρει ο καθένας κ να το δείξει όπου θέλει ή να το κάνει οτι θέλει.
προσωπικά, πιστεύω οτι σε anime/manga σενάρια εχουμε δει τα πάντα. πλέον δεν υπάρχουν πρωτοτυπίες αλλά οι καλοί συνδυασμοί. και οι καλα ψυχολογιμένοι χαρακτήρες.

#12 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 12 June 2008 - 14:21

βασικά ο JoHnAroC δεν έχει καθόλου άδικο. δεκτή η ανησυχία σου, αλλά μαζί μαζί μας κ με σένα, υπάρχουν εκατομίρια άνθρωποι που ζωγραφίζουν, χιλιάδες που κάνουν anime + manga fan art και πολλές εκατοντάδες που πληρώνονται λίγα χρήματα για να εκδόσουν την δουλειά τους με εξώφυλλο.
ειμαστε σαν καρφίτσες στα άχυρα.
τώρα αν πιστεύεις ότι είσαι τόσο super duper πρωτότυπος στις ιδέες σου κ δε θες να κλαπούν, τότε απλα μην τις εκθέσεις.
μοιράσου κάποιες εικόνες ή σχέδια ή οτι πιστεύεις εσυ οτι θεωρεις ασφαλές.
απο την στιγμή που το βάζεις στο Internet θεωρείς οτι αυτο που δημοσιεύεις μπορει να το πάρει ο καθένας κ να το δείξει όπου θέλει ή να το κάνει οτι θέλει.
προσωπικά, πιστεύω οτι σε anime/manga σενάρια εχουμε δει τα πάντα. πλέον δεν υπάρχουν πρωτοτυπίες αλλά οι καλοί συνδυασμοί. και οι καλα ψυχολογιμένοι χαρακτήρες.


Agreed...
(τι διάολο εμείς συνέχεια +1 θα βάζουμε ο ένας στον άλλο?:hahaha:)


Anywayz,δεν ήξερα πως υπήρχαν άνθρωποι που το έπαιρναν τόσο σοβαρά το θέμα στην ηλικία μας...

#13 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 12 June 2008 - 14:37

οκ πιστευω πως εχεται δικιο μπορει να ειμουν λιγο:hahaha: παρανοηκος... οκ πολυ αλλα ...δεν μου βρικαται λυση για το Thread :fromabove: δηλαδη πως μπορουμε εστο λιγο να προστατευσουμε τις εικονες μας...
σηγνομη αν ειμαι κουραστικος :unlucky: αλλα με ενδιεφερε η γνομη σας περι του θεματος οχι ποσο εφικτο ειναι αυτο που λεω...

@Darthnicolas : πιος μιλισε για ηλικια ;
ειμαι καινουργιος τι ενοηται 1+ ..:sigh2:
Imagination is the only limit!

#14 donald13

donald13

    living on the dark side..

  • Members
  • 483 posts

Posted 12 June 2008 - 14:52

Εγω παντως θα πρεπει να τους πληρωσω κιολας για να κλεψουν τα σχεδια μου αφου ειναι επιπεδου Rukia...:drink:
Posted Image

#15 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 12 June 2008 - 15:08

δεν μπορείς να προστατέψεις κάτι απο την στιγμη που μπαίνει στο inernet. ας πουμε οτι ειναι βασικος γενικος κανόνας. ακόμα κ απο sites χτισμένα σε flash μπορείς να πάρεις εικόνες πλέον.
λαμβανοντας αυτό υπ'όψην, δημοσιευεις κατ'επιλογήν αυτά που θες.

~θέμα υλικίας λίγο πολύ δεν τίθεται :P

~το '+' είναι ενας τρόπος να εκφράσεις ότι συμφωνεις με ενα post... αλλά δεν έχεις να προσθέσεις κάτι παραπάνω...χμμμ.. κάτι σαν ψήφος προτιμησης της αποψης αυτης ως προς το Post που αναφέρεσαι.. (είναι λίγο γενικο το θέμα :P )