Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 6 votes

World Masterpiece Theater


  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#46 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 19 July 2013 - 09:47

και ειμαστε μια ανασα απο αυτο που χρονια περιμενα! το preview του World Masterpiece Theater με αυτη την αναγνωση ξεπερνα σε views το preview του Naruto.

 

να γινοταν αυτο σε οποιαδηποτε αλλη αλλοδαπη ιστοσελιδα anime, δεν θα το πιστευανε και θα τριβαν τα ματια τους!

 

και ειναι ακομα πιο απιστευτο αν αναλογιστεις πως προκειται για μια πολυεπιπεδη και τεραστια παρουσιαση σχετικα αγνωστων και παιδικων ανιμε, που θελει τουλαχιστον μιση ωρα, να ξεπερνα σε θεαση  μια προχειρη παρουσιαση shonen που θεωρειται απο τα 3 ιερα τερατα των διαδοχων του Dragon Ball και διαβαζεται σε 2 λεπτα! Ασυλληπτο!

 

και ομως στο anime.gr oλα γινονται. εστω και για λιγο. τωρα βεβαια θα πιασουν δουλεια οι ναρουταδες να παρει μπρος το preview για να ξεφυγει.

 

εστω και προσωρινα, ειναι μια νικη που ταραζει συθεμελα τα anime.

δειγμα πως η ποιοτητα ειναι αιωνια οσο χρονος και να περασει. ενω σειρες που αναγκαζονται να αναπαραγονται αιωνια για να κρατανε το ενδιαφερον των fans, ειναι καταδικασμενες στη ληθη.



#47 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 July 2013 - 09:53

Παει παιδιά θα μας μείνει στα χέρια. :P

Tώρα οκ δεν ξέρω τι ακριβώς αποδεικνύουν τα παραπάνω που ανέφερες αλλά ποιά είμαι εγώ για να σου κόψω την χαρά. Cheers για το WMT και το πανέμορφο thread του λοιπον. :)



#48 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 19 July 2013 - 12:51

η σειρα Little Women υπαρχει διαθεσιμη στα Αγγλικα, μιας και ειχε μεταδωθει πριν λιγα χρονια

την τσιμπας απο δω. καποιες σκηνες λιγων δευτερολεπτων ειχαν αφαιρεθει αλλα δεν πειραζει

http://www.wmtsound.net/forum/index.php?PHPSESSID=ccd560885de7de03395e876ae28ca65b&topic=353.msg2016#msg2016

 

Ααα, σε ευχαριστώ πολύ αλλά μάλλον θα το αφήσω τελευταίο μήπως και υποτιτλιστεί στο μεταξύ, γιατί ΠΑΝΤΑ προτιμάω την αυθεντική ιαπωνική με υπότιτλους.

Δεν είμαι καθόλου φαν των dubs. ;)

Μέχρι και την Candy Candy (αν και μεγάλωσα με τα ελληνικά), στα Ιαπωνικά θέλω να τη βλέπω τώρα..

 

 

A, ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο μιας και τις έχεις δει όλες!

Εκτός από αυτές τις 3 που είπα που έχω δει (Dog of Flanders, Princess Sarah, marco) από τις υπόλοιπες ποιά θα έλεγες ότι είναι η πιο δραματική με πολύ κλάμα;

Γιατί αυτά μου αρέσουν!! :)

αν και όλοι λένε ότι ίσως είναι η Princess Sarah. Αλλά αναρωτιόμουν για τα άλλα..


Edited by filmmusic, 19 July 2013 - 12:55.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#49 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 19 July 2013 - 13:45

Παει παιδιά θα μας μείνει στα χέρια. :P

Tώρα οκ δεν ξέρω τι ακριβώς αποδεικνύουν τα παραπάνω που ανέφερες αλλά ποιά είμαι εγώ για να σου κόψω την χαρά. Cheers για το WMT και το πανέμορφο thread του λοιπον. :)

 

thank you, thank you very much!

δεν αποδεικνυουν τιποτα παραπανω απο το αυτονοητο: to hell with Naruto! ακους εκει ενα προχειρο preview να σαρωνει σε αναγνωσιμοτητα.....oμως οι αναγνωστες οδηγηθηκαν (αν και με το ζορι, ομολογω!) στο σωστο δρομο!

 

Ααα, σε ευχαριστώ πολύ αλλά μάλλον θα το αφήσω τελευταίο μήπως και υποτιτλιστεί στο μεταξύ, γιατί ΠΑΝΤΑ προτιμάω την αυθεντική ιαπωνική με υπότιτλους.

Δεν είμαι καθόλου φαν των dubs. ;)

Μέχρι και την Candy Candy (αν και μεγάλωσα με τα ελληνικά), στα Ιαπωνικά θέλω να τη βλέπω τώρα..

 

 

A, ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο μιας και τις έχεις δει όλες!

Εκτός από αυτές τις 3 που είπα που έχω δει (Dog of Flanders, Princess Sarah, marco) από τις υπόλοιπες ποιά θα έλεγες ότι είναι η πιο δραματική με πολύ κλάμα;

Γιατί αυτά μου αρέσουν!! :)

αν και όλοι λένε ότι ίσως είναι η Princess Sarah. Αλλά αναρωτιόμουν για τα άλλα..

 

δραμα ε; χμμμμ....αν και ολες εχουν δραματικες σκηνες, δεν ανηκουν ολες καθαρα στο δραματικο ειδος.

 

μπορει να μη σου αρεσουν dubs αλλα δες και το yearling (kojika monogatari). Δραααμα! πολυ καλη σειρα!

λοιπον με σειρα χωρητικοτητας δακρυων σε λιτρα:

 

1. 2,5 lt Trapp Family Story (ιδιως τα τελευταια επεισοδια)

2. 2 lt Perrine Monogatari

3. 1.7 lt Romeo no Aoi no Sora  (εστω και αν το χαλαει στο τελος)

4.  1.5 lt Little Men (εχει και δραματικες σκηνες αλλα και σκηνες που σε γεμιζουν)

5. 1.3 lt Porphy no Nagai Tabi (ιδιως το τελος)

6. 1.1 lt Les Miserables (θα μπορουσε να ειναι ακομα δραματικοτερη αν δεν απαλυναν επιτηδες καποια πραγματα. μου κακοφανηκε αλλα αξιζει, ιδιως το επεισοδιο 44)

7. 1 lt Before Green Gables (δραματικοτερη απο την Anne of Green Gables, παρομοια με την Emily of New Moon)



#50 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 19 July 2013 - 16:37

άντε! Το Trapp Family story δακρύβρεχτο; Θα'ταν από τα τελευταία που θα σκεφτόμουν ότι θα είναι έτσι!

 

Ωραία, σε ευχαριστώ!!!

θα κοιτάξω να τα δω με αυτή τη σειρά..

Τώρα βέβαια έχω αρχίσει την Polyanna όπως είπα που είναι μες στην τρελλή χαρά συνέχεια και αρχίζει και καταντά λίγο εκνευριστικό από ένα σημείο και μετά!! :bleh:

 

Τώρα που είπες Yearling, θυμάμαι ότι έχω στη σειρά να δω και την παλιά ταινία με τον Gregory Peck!


Edited by filmmusic, 19 July 2013 - 16:40.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#51 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 28 July 2013 - 19:55

Τελικά το έχει και η Polyanna το κλάμα της!! (είμαι στη μέση της σειράς)

 

ΓΙΟΚΑΤΑ! :hehehe:

 

 

Aλήθεια, δεν προβλέπεται κανένας ελληνικός υποτιτλισμός αυτών των σειρών ε;

Κρίμα.. Πολύ θα ήθελα να τα έβαζα στην ανηψιά μου να τα δει όταν θα είναι στο δημοτικό.

Αν μεγαλώσει (ώστε να ξέρει αγγλικά για να μπορεί να το παρακολουθήσει), δε νομίζω να της αρέσουν..

Τα σημερινά παιδιά είναι αλλιώς..

μεγαλώνουν με barbie και computer animation κατώτατης ποιότητας, και μετά είναι δύσκολο να εκτιμήσουν τα πραγματικά αριστουργήματα!


Edited by filmmusic, 28 July 2013 - 20:22.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#52 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 03 August 2013 - 01:52

Την τέλειωσα και την Polyanna!

 

κλάμα, κλάμα, κλάμα...

Με άγγιξε ιδιαίτερα αυτή η σειρά και ταυτίστηκα με κάποιους ήρωες..

 

μου άφησε όμως κάποια ερωτηματικά το τέλος.. :huh:

 

Θα συνεχίσω μάλλον τώρα με τη σειρά των 2,5 λίτρων.. :hehehe:

 

edit: να ρωτήσω κάτι: Γιατί σταμάτησε αυτή η σειρά και δε βγαίνουν πια άλλα;

Βέβαια είχαμε και ένα μεγάλο κενό 10 χρόνων από 1997-2007


Edited by filmmusic, 03 August 2013 - 15:20.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#53 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 August 2013 - 20:36

δεν ξερω, αυτη η Μιtsuko Horie για τραγουδιστρια ειναι θρυλικη, αλλα για seiyu....δεν μου γεμιζει το ματι. την Πολυαννα την απολαυσα στα Γερμανικα καλυτερα. Και τη Χαιντι το ιδιο.

 

 επισημα δεν εχει βγει τιποτα απο τη Nippon Animation για παυση των σειρων. ανεπισημα ομως, μαλλον ναι.

υποθετω  πως επειδη δεν πιασαν τα αναμενομενα ποσοστα για σειρες με τοσο υψηλο budget και πλεον δεν θελουν να ρισκαρουν αλλο, σταματησαν να βγαζουν αυτες τις σειρες. Προσπαθησαν αλλα δεν τους βγηκε. 



#54 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 04 August 2013 - 11:40

Να σε ρωτήσω κάτι για το τέλος της Pollyanna γιατί μου άφησε κενά:

 

Spoiler:


Edited by filmmusic, 04 August 2013 - 11:41.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#55 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 August 2013 - 13:41

περασε καιρος που ειδα τη σειρα και διαβασα τα βιβλια. δεν θυμαμαι και πολυ τετοιες λεπτομερειες.

φανταζομαι πως σχετιζεται με το οτι στη σειρα δεν ενηλικιωσανε τους χαρακτηρες οπως στο βιβλιο, οποτε καποια πραγματα θα φαινοταν λιγο αλλοκοτα



#56 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 23 January 2014 - 21:18

πεθανε ο William Stevenson, που μεταξυ αλλων εγραψε και το Bushbabies. αν και μαλλον οσοι ασχολουνται με την Καναδεζικη λογοτεχνια να τον εχουν ακουστα.

 

http://www.cbc.ca/news/arts/william-stevenson-author-of-a-man-called-intrepid-dies-1.2442847



#57 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 18 February 2014 - 10:22

Πωπω τι μου θύμισες τώρα!!! Τα έβλεπα μικρή στην τηλεόραση. Κάποια τα έχουμε αντιγράψει και σε βιντεοκασέτες και τα ξεθάβω καμιά φορά και τα βλέπω στο βίντεο. Μπράβο στον/στην αρθρογράφο, για την καταπληκτική δουλειά.

 

Υπάρχουν κάπου που μπορούμε να τα δούμε, τουλάχιστον online?


30w46c0.jpg


#58 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 18 February 2014 - 13:00

Πολλά από αυτά έχουν βγει ολόκληρα με υπότιτλους και αν ψάξεις στο Bakabt θα τα βρεις. Μερικά ακόμα μεταφράζονται σιγά σιγά από διάφορα groups. Συγκεκριμένα οι Licca, Silver Zero Subs και Live-Evil ασχολούνται πολύ με WMT.


15fkk04.jpg


#59 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 February 2014 - 20:34

Πωπω τι μου θύμισες τώρα!!! Τα έβλεπα μικρή στην τηλεόραση. Κάποια τα έχουμε αντιγράψει και σε βιντεοκασέτες και τα ξεθάβω καμιά φορά και τα βλέπω στο βίντεο. Μπράβο στον/στην αρθρογράφο, για την καταπληκτική δουλειά.

 

Υπάρχουν κάπου που μπορούμε να τα δούμε, τουλάχιστον online?

 

η κατασταση εχει βελτιωθει απο τοτε που εγραψα το αρθρο σε οτι αφορα τις αγγλοφωνες μεταφρασεις, οπως προαναφερθηκε,

 

εννοειται πως αν ξερεις εστω Γερμανικα, Γαλλικα, Ιταλικα ή Ισπανικα, ολες οι σειρες ειναι ευκολο να βρεθουν ή και να αγοραστουν, σε πολυ φθηνη τιμη.



#60 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 19 February 2014 - 01:59

Ευχαριστώ πολύ Maya-chan! Θα το ψάξω μόλις βρω χρόνο.

 

 

 

εννοειται πως αν ξερεις εστω Γερμανικα, Γαλλικα, Ιταλικα ή Ισπανικα, ολες οι σειρες ειναι ευκολο να βρεθουν ή και να αγοραστουν, σε πολυ φθηνη τιμη.

 

για Γαλλικά, Ιταλικά και Ισπανικά δεν ξέρω τίποτα απολύτως, εκτός αν εξερέσεις κάτι ευχαριστώ, παρακαλώ και τέτοια. Αλλά Γερμανικά είναι το φόρτε μου ;), οπότε θα το ψάξω.


30w46c0.jpg