Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 6 votes

World Masterpiece Theater


  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#31 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 November 2010 - 22:31

ΟΚ, ανανεωση των fansubs.

για αρχη περνα απο δω.

http://liccafansubs.blogspot.com/



  • Anne of green Gables (complete) [Kaorimoch]
  • Daddy Longlegs (complete) [C1Anime]
  • Heidi 1-4 [Minor Ja Nai]
  • Katri, Girl of the Meadows 1-15 [Ushi-Ai], 16 [Ushi-Ai & L-E]
  • Konnichiwa Anne ~Before Green Gables~ 1-3 [Underwater], 1,2 [Aoi-Anime], 1-12 [ray=out]
  • Les Misérables - Shoujo Cosette 1-6 [Delicious], 1-3 (dropped) [Ureshii+Y-F], 5-7, 1,2,3 [Formula Sub], 1, 8-18 [Aoi-Anime] 19-25 [Wasurenai + AOI]
  • Little Princess Sara 1,2 [C1+L-E+MJN], 1-4, 5 Posted Image [licca]
  • Marco 1-7 (stalled) [live-eviL], 8-12 [live-eviL + C1Anime]
  • Perrine 1-34 [C1Anime]
  • Peter Pan (complete) [C1Anime]
  • Porfy no Nagai Tabi 1-5 [Seiki Subs], 1, 2 [4L Fansub]
  • Romeo's Blue Skies (complete) [Technogirls] (digitized SVHS)
  • Swiss Family Robinson/Flone on the Marvelous Island 1 [Minor Ja Nai]
  • Tico of the seven seas (Nanatsu no umi no Tico) 1-11, 12 Posted Image [Minor Ja Nai]
  • Tom Sawyer 1 [Minor Ja Nai]
  • Trapp Family Story 1-24 [live-eviL]


#32 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 12 February 2011 - 20:31

Μικρή ενημέρωση από fansubs:

Les Miserables : finished όλο από [Wasurenai+AOI+Licca]
(srsly I can't believe it πως τέλειωσε) :) :oo:

Little Princess Sara : finished όλο από [Licca] :drink:

Marco : finished όλο από [neo1024]

Perrine Monogatari : finished όλο από [neo1024]

A Dog of Flanders (1975) : finished όλο από [ARR]

Σχεδόν όλα τα παραπάνω διαμαντάκια θα τα βρείτε εύκολα στο bakabt με μπόλικους seeders όπως και σε άλλα sites...

PS : Επίσης το Treasure Island τέλειωσε από [Takara]

Edited by Radagast, 21 March 2011 - 12:20.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#33 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 20 March 2011 - 12:21

Οι licca πιάσαν και το Polyanna και το έχουν φτάσει στο επεισόδιο 4, με τους γνωστούς τους ρυθμούς-αστραπή.

Seriously, αυτό το group είναι μάννα εξ ουρανού για τους WMT fans.

Και οι Takara που έχουν κάνει όλο το παλιό Sans Famille βγάζουν τώρα και την εκδοχή του WMT, αν και με αργούς ρυθμούς. Επίσης κάνουν το Romeo σε καλύτερη εικόνα με τα παλιά subs.

Edited by Maya-chan, 20 March 2011 - 12:27.

15fkk04.jpg


#34 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 21 March 2011 - 11:26

Πω, κάθε φορά που πέφτω πάνω σε αυτή την παρουσίαση θέλω να τα δω όλα.
Πέρα από κάποια επεισόδια της Heidi και του Peter Pan δε νομίζω να έχω δει άλλα.
Θα κοιτάξω την Pollyanna μιας και ήτανε από τα αγαπημένα μου βιβλία μικρή...

Posted Image


#35 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 25 March 2011 - 01:50

τι βλέπω! δεύτερη σε θέαση/ανάγνωση η παρουσίαση μου των WMT, που πριν λιγα χρονια στην Ελλάδα δεν τα ήξερε ούτε η μάνα τους!

Νάρουτο σου'ρχομαι!

Περαν της πλακας, ευχαριστω το κοινο για την υποστηριξη. Δυστηχως πλεον ειμαι σε αλλη φαση και αυτες οι σειρες μενουν απλα σαν μια αναμνηση που ωστοσο, μαζι με τα βιβλια, έπαιξαν σημαντικο ρολο στη διαμορφωση του χαρακτηρα μου .

#36 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 July 2011 - 16:57

ισως απο τις πιο αξιοπροσεκτες σειρες που υποτιτλιζονται αυτη τη στιγμη είναι οι Μικροί Κύριοι από τους Licca. Πραγματικα εχει μια ποιοτητα σε ολους τους τομεις που δεν βρισκεις συχνα. Το σχεδιο θυμιζει Ghibili μιας και καποιοι απο τους ανιματερ εργαζονταν εκεινη την περιοδο εκει.

Δειτε εστω τα δυο πρωτα επεισοδια.

http://liccafansubs.blogspot.com/search/label/Little%20Women%20II%20-%20Jo%27s%20Boys

http://www.animesuki.com/series.php/1866.html

#37 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 09 November 2011 - 10:31

λοιπον οι Licca και οι σειρες WMT κατεληξαν να ειναι αλληλενδετες.

Μετα τις Πολλυαννα, Οι Αθλιοι, Μικρη Πριγκηπισσα και Μικροι Κυριοι αναλαμβανουν την επομενη σειρα, μονο που θα πρεπει να ψηφισει το κοινο αυτη τη φορα

Υποψηφιες σειρες:

Αννετ το κοριτσι των Αλπεων, Η Λούσυ στην Αυστραλια και το Μακρινο Ταξιδι του Πορφυ.

Εγω ψηφιζω τις πρωτες δυο μιας και τον Πορφυ τον εχουμε δει απο αλλου.

Ελαφρυ προβαδισμα η Αννετ εναντι του Πορφυριου προς το παρον, με την καλπη να κρατα μεχρι την Παρασκευη

Βγαλαν το πρωτο επεισοδιο της καθε σειρας, το βλεπετε, κρινετε και ψηφιζετε.


http://liccafansubs.blogspot.com/2011/11/these-are-series-from-which-everyone.html

#38 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 09 November 2011 - 12:53

Τρίχες είδαμε από τον Porphy και είναι μάλλον και το καλύτερο από τα καινούρια. Εγώ αυτόν ψήφισα αλλά και τα άλλα δε με χαλάνε.

15fkk04.jpg


#39 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 09 November 2011 - 16:28

Με το WMT δεν έχω ιδιαίτερη επαφή αλλά το Porfy no Nagai Tabi θέλω να το δω εδω και πάρα πολύ καιρό, οπότε και εγώ αυτό ψήφισα. Kαι τα άλλα φαίνονται γλυκούλια (μόνο που το Lucy μου φέρνει ασυναίσθητα στο μυαλό τα σκυλιά-πατσαβούρες οπότε thanks but no thanks) αλλά πραγματικά θα ήθελα να δω ένα anime το οποίο εξελίσσεται στην Ελλάδα (κατά ένα μέρος τουλάχιστον).

#40 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 20 November 2011 - 11:27

τελικα βγηκε ο Πορφυριος με τα παντα να κρινονται τις τελευταιες ωρες. Για να μην αφησει ομως τους υπολοιπους παραπονεμενους, οι Licca αναλαμβανουν και την Αννετ, απλα με πιο αργους ρυθμους και αν εχει ο Θεος και τη Lucy αργοτερα. Εδω που τα λεμε ο Porphy χρειαζεται δημοσιοτητα. Οι αλλες για μια 20ετια σχεδον ειναι γνωστες.

Εγω προτιμουσα την Εστια να ολοκληρωσει τη σειρα στα Ελληνικα αλλα κατι τετοιο δεν θα ηταν δυνατον φυσικα.

Μιας και ειπες για σκυλια, η Lucy αργοτερα βρισκει ενα κουταβι ντινγκο και το εξημερωνει. Στα Γαλλικα νομιζω το ελεγε Petit-tout. Βεβαια ολα τα ονοματα ειχαν αλλαξει στη γαλλικη μεταγλωττιση. Ιδιαιτερα συγκινητικη στιγμη αυτη με το κουταβι. Αρκετα ηρεμη σειρα παντως.
Βεβαια πλεον οταν ακουμε Lucy o νους μας παει στο Elfen Lied οποτε ασε καλυτερα....

#41 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 April 2012 - 00:56

με τη θέαση των Les Miserables, Porphy και Before Green Gables και μετά από 4,5 χρόνια ολοκληρώνεται η θέαση των WMT σειρών. Είμαστε κομπλε. Ειλικρινά δεν το περίμενα ποτέ πως κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό, αλλά επιτέλους τα κατάφερα. Απο τα αριστουργηματα του 70, στις φθηνες απομιμησεις του 2007-9.

Λοιπον, αυτη ουσιαστικα ειναι η τελευταια διορθωση και παρεμβαση εδω. Δε νομιζω στην Ευρωπη τουλαχιστον να βρειτε καμια αλλη παρομοια παρουσιαση απο ενα και μονο ατομο, μιας και κατι τετοιο προυποθετει ατελειωτες ωρες διαβασματος και θεασης. Μακαρι να διαβαζα και τα βιβλια του Porphy (που ειναι εκτος κυκλοφοριας πλεον) και Before Green Gables, αλλα που τετοια ορεξη

τωρα μπορω να αφησω τις σειρες WMT και να ασχοληθω με λιγοτερο επισημα και εμπορικα πραγματα.

Και πριν κλεισω καταριεμαι αυτον που εγραψε το preview του Naruto και μου πηρε την πρωτια, να βλεπει συνεχεια fillers.

#42 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 18 July 2013 - 14:48

με τη θέαση των Les Miserables, Porphy και Before Green Gables και μετά από 4,5 χρόνια ολοκληρώνεται η θέαση των WMT σειρών. Είμαστε κομπλε.


Petran πώς τις είδες όλες τις σειρές αφού δεν έχουν υποτιτλιστεί ακόμα;
πχ το rascal the Racoon, Swiss Family Robinson, Little Women, Tico of the seven seas κτλ.;

Εγώ μόλις άρχισα την Polyanna. Είπα να πιάσω τελικά κάτι "σίγουρο" και όντως όπως φαίνεται είναι.
Ως τώρα από άλλες σειρές έχω δει τις:

A dog of Flanders
Marco
A Little Princess Sarah

Διαμάντια και οι 3. Δε θα μπορούσα να τις ξεχωρίσω.
Ίσως έβαζα τελευταίο το Dog of FLanders για το λόγο και μόνο ότι πάει λίγο αργά, αλλά και αυτό έχει τη χάρη του.

Edited by filmmusic, 18 July 2013 - 14:50.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#43 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 July 2013 - 17:15

Petran πώς τις είδες όλες τις σειρές αφού δεν έχουν υποτιτλιστεί ακόμα;
πχ το rascal the Racoon, Swiss Family Robinson, Little Women, Tico of the seven seas κτλ.;

Εγώ μόλις άρχισα την Polyanna. Είπα να πιάσω τελικά κάτι "σίγουρο" και όντως όπως φαίνεται είναι.
Ως τώρα από άλλες σειρές έχω δει τις:

A dog of Flanders
Marco
A Little Princess Sarah

Διαμάντια και οι 3. Δε θα μπορούσα να τις ξεχωρίσω.
Ίσως έβαζα τελευταίο το Dog of FLanders για το λόγο και μόνο ότι πάει λίγο αργά, αλλά και αυτό έχει τη χάρη του.


ξερω Γερμανικα και λιγα Γαλλικα, να πως τις ειδα! τοτε εβρισκες ανετα επεισοδια online, μετα το πηρανε χαμπαρι και τα μπλοκαρανε!
Η Νippon Animation ειναι κερβερος, ποσο μαλλον οταν τωρα δεν εχει και τιποτα καινουργιο να δημιουργησει.

οποια και να δεις θα σου αρεσει, ακομα και απο τις τελευταιες. Πχ τα πρωτα επεισοδια απο το Romeo no aoi sora ειναι αριστουργηματικα, μετα δυστηχως κανει κοιλια η σειρα και τελειωνει ακομψα σε σχεση με το βιβλιο.
και η Ρεμί το ίδιο.

Ναι, η Πολυαννα. οπως και η Romeo, σχεδιαστηκε απο ενα σημαντικο μελος του Studio Ghibli (μαλιστα εργαστηκε και στη Ντισνευ), οπως και η Little Men. θα σου αρεσει. θυμιζουν τηλεοπτικο Ghibili. το ιδιο και οι Little Women, ιδιως αν σου αρεσε η ταινια Whisper of the Heart.

θα συνιστουσα αυτα τα 4 για αρχη. θα σου αρεσουν πολυ.

#44 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 18 July 2013 - 18:05

Εγώ δε γνωρίζω άλλες γλώσεες εκτός από αγγλικά οπότε θα πρέπει να περιμένω για κάποια (πχ το Little women που ανέφερες).
Είδα πάντως το Nobody's Boy Remi (που δεν εντάσσεται στο WMT) και το βρήκα αριστούργημα!
θυμάμαι είχα ρίξει το κλάμα της αρκούδας!

Επίσης μια άλλη σειρά που μοιάζει σα WMT και είναι αρκετά καλή, είναι το Emily of the new Moon.

Είδα κιόλας 4 επεισόδια από Pollyanna.
Τελικά τι ψάχνω άλλα αφού ξέρω ότι αυτά θα μου αρέσουν πολύ; :hehehe:
Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#45 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 July 2013 - 20:15

η σειρα Little Women υπαρχει διαθεσιμη στα Αγγλικα, μιας και ειχε μεταδωθει πριν λιγα χρονια

την τσιμπας απο δω. καποιες σκηνες λιγων δευτερολεπτων ειχαν αφαιρεθει αλλα δεν πειραζει

http://www.wmtsound.net/forum/index.php?PHPSESSID=ccd560885de7de03395e876ae28ca65b&topic=353.msg2016#msg2016