Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

D&D world


  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#271 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 22 November 2010 - 16:46

εμείς απλά μπαίνουμε στο channel μας στο mIRC και χρησιμοποιούμε μονο dice roller. είναι λίγο σκατά να πρέπει να ρωτάμε τον DM για το που βρισκόμαστε. υπάρχει καλύτερος (και δωρεάν) τρόπος για να βλέπουμε το grid?

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#272 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 22 November 2010 - 16:56

εμείς απλά μπαίνουμε στο channel μας στο mIRC και χρησιμοποιούμε μονο dice roller. είναι λίγο σκατά να πρέπει να ρωτάμε τον DM για το που βρισκόμαστε. υπάρχει καλύτερος (και δωρεάν) τρόπος για να βλέπουμε το grid?


Εξαρτάτε πως εννοείς το δωρεάν. ;)
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#273 tec-goblin

tec-goblin

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 23 November 2010 - 01:55

Εμείς χρησιμοποιούμε maptool. Έχει τα buggάκια του, αλλά είναι πολύ πλήρες, φορτώνω ό,τι χάρτη θέλω από εικόνα, ό,τι token θέλω, ορίζω την ορατότητα και είμαι εντάξει. Σκριπράρω τους περισσότερους εχθρούς, αλλά οι παίκτες γενικά παίζουν χωρίς σκριπτ (γιατί έχουν τόσες δυνάμεις που αλλάζουν κλπ).

#274 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 23 November 2010 - 12:33

Αχαχούχα!!!
Εμείς παίζουμε κάθε εβδομάδα, χάνουμε το πολύ μια το χρόνο :).


Που να καείτε στις 9 κολάσεις του Βαάτορ! ΧΔ

Εμείς πάντως στο κλασικό μας campaign, τόσα χρόνια πια έχουμε πάρει το feat, eschew grid xP
βγάζοντας την άψογα, αλλά είμαστε και μόνο 4 άτομα-

p.s. Έχει διαβάσει κανείς το Nymphology?? Most hillarious D&D book ever :hahaha:
απλά πάρτε spell:

Spoiler:


#275 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 23 November 2010 - 14:10

Εγώ παίζω ένα πάρτυ σχεδόν εβδομαδιαία, αρχικά επρόκειτο να παίξουμε εναλλάξ ως dms 3 άτομα σε homebrew setting, αλλά η κατάσταση το έφερε και ξαναπαίζουμε Impiltur(εκεί και The Vast έπαιζα και με το παλιό πάρτυ).

Το πάρτι έχει:
11 lvl h m Cleric of Tyr
11 lvl h m Wizard
10 lvl half-grey orc Barbarian (tempalte φτιαγμένο απο εμένα μέσω σύγκρισης των half-orc, orc, grey orc)
10 lvl h f Bard/Rogue
10 lvl h m Ranger


Το καλοκαιράκι έκανα και ένα 3shot campaign στη Moonsea στα Manshoon Wars με άσχετους από το τωρινό μου πάρτι.

Σκέφτομαι κατά τον Φλεβάρι να κάνω πάλι κανά 3shot, εκεί σκέφτομαι να πω στο παλιό πάρτι.


Είμαι 3.5 fan γιατί βαριέμαι να μαθαίνω στους παίκτες μου AD&D 2.0.
Posted Image

#276 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 23 November 2010 - 19:38

Παιζω αυτο τον καιρο dm σε ενα campaign απο τοτε που ηρθα Αθηνα. Το campaign το θεωρω εξαιρετικο μιας και το εχω δουλεψει ΠΑΡΑ πολυ:lovulovu:. Το προβλημα ειναι οτι εκτος απο τον ενα φιλο μου που ειναι χρονια παικτης, οι υπολοιποι 4 ειναι λιγο καιρο παικτες σε pen&paper και δεν γνωριζουν σε βαθος τους κανονες με αποτελεσμα ή να πρεπει να χανουμε χρονο σε συζητησεις του τυπου "τι κανει αυτο το spell (του players handbook κιολας)", "στο dmg βαζω str bonus(omg το πε ενας που παιζει 6μηνες) ή να φυλαγομαι να μη τους κανω πιτα και τελειωσει το campaign επειδη δεν ξερουν σε απλο επιπεδο να μεταχειριστουν καταστασεις(ισως δικαιολογημενα λογω ελλειψης πειρας- ισως αδικαιολογητα λογω ελλειψης ενδιαφεροντος outofgame). Σκετη απελπισια!:nod:

Τωρα που ηρθα Αθηνα οποιος μενει σχετικα κοντα κεντρο(εκει μενω) μπορει να βοηθησει για να κανω νεο party ή να παιξω εγω σε κπ αλλο? Αν ναι ας μου στειλει ενα pm. Μετα γνωριμιας βεβαια...

#277 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 23 November 2010 - 21:51

Για ευκολία σου, κάνε ένα χαρτί που να έχεις τα attacks και special abilities που μπορεί να χρησιμοποιήσουν και τις ανάλογες τιμές τους. Θα γλιτώνεις πολύ χρόνο.
Posted Image

#278 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 23 November 2010 - 23:31

Για ευκολία σου, κάνε ένα χαρτί που να έχεις τα attacks και special abilities που μπορεί να χρησιμοποιήσουν και τις ανάλογες τιμές τους. Θα γλιτώνεις πολύ χρόνο.


Ή ένα ολόκληρο worksheet άμα έχεις Powerattack, για τα optimal κάθε φορά ποσά χρησιμοποίησης. ;)
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#279 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 24 November 2010 - 12:39

στο dmg βαζω str bonus(omg το πε ενας που παιζει 6μηνες)


Τόχω ακούσει από άτομο που παίζει 5 χρόνια :riiight: Παλικάρι
Yah, worksheets always work

#280 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 24 November 2010 - 13:57

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό για να καταγράφεις στοιχεία για τους παίκτες σου.

Attached File  Dungeon Master Sheet.pdf   273.42KB   3 downloads
Posted Image

#281 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 24 November 2010 - 16:01

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό για να καταγράφεις στοιχεία για τους παίκτες σου.

[ATTACH]2569[/ATTACH]


ευχαριστω ρε παιδια για τις ιδεες σας να στε καλα. Η κατασταση δε λυνεται τοσο ευκολα...

Αλλα δε ξερω ισως να ειναι το θελημα του Αο. Ενας φιλος με πηρε τηλ. οτι ερχεται ενα παλικαρι Αθηνα που παιζει χρονια και ψαχνει παρτυ! Επεισοδιακο! Λιγα λεπτα μετα το post πο εκανα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:uhh::wooi2::wooi2::wooi2::wooi2:

#282 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 24 November 2010 - 16:29

Εγώ προτείνω να το γυρίσετε σε εντελώς freeform.

Θα σταματήσετε να έχετε το όποιο πρόβλημα αναφορικά με το σύστημα, γιατί απλά ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΣΥΣΤΗΜΑ.

:P
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#283 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 24 November 2010 - 19:06

Εγώ προτείνω να το γυρίσετε σε εντελώς freeform.

Θα σταματήσετε να έχετε το όποιο πρόβλημα αναφορικά με το σύστημα, γιατί απλά ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΣΥΣΤΗΜΑ.

:P


Freeform and the brains into the bars. Οχι δε θελω εγω με τπτ.... Μακρυα:madtodeath:

#284 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 24 November 2010 - 22:44

Freeform and the brains into the bars. Οχι δε θελω εγω με τπτ.... Μακρυα:madtodeath:


Diceless τότε (not the same thing, by FAR)? Προτείνω Amber ή Nobilis.

;)
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#285 tec-goblin

tec-goblin

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 25 November 2010 - 00:15

Diceless τότε (not the same thing, by FAR)? Προτείνω Amber ή Nobilis.

;)

Η εμπειρία μου από τα Diceless είναι ότι δίνουν μια ψευδαίσθηση συστήματος που δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από το freeform.

Ή θα έχεις πραγματικούς ισορροπημένους κανόνες για τα πράγματα που συνηθίζονται στο παιχνίδι (ας πούμε το 80% των περιπτώσεων) ή καλύτερα να μην έχεις τίποτα. Κάθε άλλο καταλήγει σε ασύστολο κλέψιμο από πλευράς του dm πίσω από μια επίφαση συστήματος που δεν καταφέρνει να ρίξει στάχτη στα μάτια κανενός.